Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει και δεν κανει βιντεοκληση καθολου, ενω λειτουργει κανονικα η μπροστινη στο skype μου βγαζει μονο την πισω και δεν εχει επιλογη να επιλεξω την καμερα μια φορα το εβγαλε (την επιλογη) αλλα διεκοπει η κληση ειναι σαν να μην υπαρχει η μπροστινη καμερα

εκανα ξανα εγκατασταση την τελευται A αλλλα τιποτα

στο viber παταω την καμερα αλλα τιποτα δειχνει μαυρο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς;

Αφού όλοι ξέρουμε ότι δεν μπαίνει η Ι σε κινητά με U/A.

 

Εννοώ οτι έχω περασει απο την 4.2.0.5Α στην 4.2.0.4Α ,η οποία είναι 622,75mb την οποία δίνει εδώ ως

Flyme OS 4.2.0.5I (international) http://www.flyme.cn/en/firmwarelist?modelId=38&type=1 και αφού την

πέρασα με τον τρόπο που είπα,μου λέει στις πληροφορίες τηλ-νου οτι εχω την 4.2.0.4Α.Αλλα τώρα που το λες

μπορεί απλά να με πέταξε πίσω.πάντως αυτή κατέβασα και έβαλα και μαλιστα δύο φορές.

Χρήστος.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει ποιες εφαρμογές είναι ασφαλές να κάνουμε disable από τα system apps έτσι ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα;

Εγώ έβλεπα ποιές έτρεχαν και τις έβγαζα off στην συνέχεια.

Οι άλλες που δεν τρέχουν, δεν μας ενοχλούν.

 

Θες να ρωτήσεις για κάποια συγκεκριμένη;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει και δεν κανει βιντεοκληση καθολου, ενω λειτουργει κανονικα η μπροστινη στο skype μου βγαζει μονο την πισω και δεν εχει επιλογη να επιλεξω την καμερα μια φορα το εβγαλε (την επιλογη) αλλα διεκοπει η κληση ειναι σαν να μην υπαρχει η μπροστινη καμερα

εκανα ξανα εγκατασταση την τελευται A αλλλα τιποτα

στο viber παταω την καμερα αλλα τιποτα δειχνει μαυρο

 

Πρέπει να φταίει το λειτουργικό (flyme)

Και δεν μας αφήνει να κάνουμε βιντεοκληση

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς οτι εχεις την 5Α και θές να πας στην Ι να ξέρεις θα σε πάει στην 4Α ,τη θεωρεί προηγούμενη,

βρήσκει οτι έχεις την τελευταία και δεν σαφήνει.Ιδιες φαίνεται να είναι αν δεν έχεις πρόβλημα μείνε στην Α.Αν επιμένεις ,Θέλει όταν σου βγάλει το τριγωνάκι προειδοποίηση κι απο κάτω τικαρισμένο το system upgrade να το ΞΕΤΙΚΑΡΕΙΣ και να τικάρεις το clear data (αφού είσαι root)και πατάς retry Φυσικά θα χάσεις το στήσιμο πού του έκανες

αλλά εάν πριν απ όλα έχεις κάνει μπακαπ μετα κάνεις recover και τα έχεις όλα όπως πριν.Σε μένα τουλάχιστον έτσι δούλεψε.

 

Μισό να καταλάβω.

Με το άλλο τρόπο κατεβάζοντας το αρχείο και μέσα σπό τον μαμά file manager δεν γίνεται;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις παρελαβα το κινητο..Μπηκα στο κεντρο εφαρμογων να περασω το play store...το κανει εγκατασταση αλλα το ανοίγω και δε γίνεται τίποτα...καμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το σεταρα για έναν φίλο φοβερό τηλέφωνο.

Μπες στο κέντρο εφαρμογών και κατέβασε το google installer και όλα θα δουλέψουν ρολόι.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις παρελαβα το κινητο..Μπηκα στο κεντρο εφαρμογων να περασω το play store...το κανει εγκατασταση αλλα το ανοίγω και δε γίνεται τίποτα...καμια ιδέα?

Παίζει να θέλει χερατο πέρασμα.

Δηλαδή να τρέξεις το store apk από το system, αφού το κατεβάσεις και το αντιγράψεις Εκεί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φιλε μου...Μια αλλη ερωτηση..Το smart voice (εφαρμογη) βλέπω ενεργοποιείται αν πατησεις παρατεταμενα το smart button..την εχει διαγραψει κανεις την εφαρμογη? Βλεπω οτι ειναι καθαρά κινέζικη αρα αχρηστη..

Ενα αλλο θεματακι μου ειναι οτι η στοκ εφαρμογη μηνυματων παιρνει μεχρι 60 ελληνικούς χαρακτήρες...

 

Τελος παντων ειναι αρκετες οι μικροαπορίες μου, ας μη γεμίζω το τοπικ με αχρηστες ερωτησεις που πιθανον να εχουν διευκρινιστει στο παρελθον, θα επανελθω αφου ψαχτω πιο πολυ αν συνεχισω να εχω αποριες..

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φιλε μου...Μια αλλη ερωτηση..Το smart voice (εφαρμογη) βλέπω ενεργοποιείται αν πατησεις παρατεταμενα το smart button..την εχει διαγραψει κανεις την εφαρμογη? Βλεπω οτι ειναι καθαρά κινέζικη αρα αχρηστη..

 

στις ρυθμίσεις υπάρχει η επιλογή για αντικατάσταση αυτής της λειτουργίας με κλείδωμα της συσκευής αν πατάς παρατεταμένα το home.

Link to comment
Share on other sites

Μισό να καταλάβω.

Με το άλλο τρόπο κατεβάζοντας το αρχείο και μέσα σπό τον μαμά file manager δεν γίνεται;

 

Ούτε OTA γινεται ούτε μεσα απο το αρχείο της 5Ι που το εκανα και επειδη προχώρισε μονο όταν ξετικαρα το

upgrade μου εδωσε το retry ενεργό,αυτο προχώρησε σε επαναφορα στην 4Α κι εγω νόμισα (λάθος φυσικά)

οτι πιθανόν πέρασε το αρχείο της 5Ι.Ευτυχως με ξύπνησε ο junglist.

Με δύο λόγια τη δώσανε μεν αλλά (προς το παρόν)δεν περνάει...

Χρήστος.
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φιλε μου...Μια αλλη ερωτηση..Το smart voice (εφαρμογη) βλέπω ενεργοποιείται αν πατησεις παρατεταμενα το smart button..την εχει διαγραψει κανεις την εφαρμογη? Βλεπω οτι ειναι καθαρά κινέζικη αρα αχρηστη..

Ενα αλλο θεματακι μου ειναι οτι η στοκ εφαρμογη μηνυματων παιρνει μεχρι 60 ελληνικούς χαρακτήρες...

 

Τελος παντων ειναι αρκετες οι μικροαπορίες μου, ας μη γεμίζω το τοπικ με αχρηστες ερωτησεις που πιθανον να εχουν διευκρινιστει στο παρελθον, θα επανελθω αφου ψαχτω πιο πολυ αν συνεχισω να εχω αποριες..

 

Καλορίζικο καταρχήν! Να το χαρείς!

 

Αλλα ρε φίλε γιατι τέτοιες ερωτήσεις?

Δηλαδή είμαι πραγματικα περίεργος.

Παίρνεις καινούριο κινητό και δεν κάθεσαι να το ψάξεις μονος σου, settings, λειτουργικό τα πάντα ,στην τελικη θα το κουβαλάς ολη μερα μαζι σου για κάνα χρόνο. Γιατι αν το κανεις αυτό, είμαι σίγουρος πως τα περισσότερα θα τα βρεις μονος σου.

Πρόβλημα και κατευθείαν myphone?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις παρελαβα το κινητο..Μπηκα στο κεντρο εφαρμογων να περασω το play store...το κανει εγκατασταση αλλα το ανοίγω και δε γίνεται τίποτα...καμια ιδέα?

Παίδες μολις κάνετε εγκατάσταση το play store πρεπει να κανετε restart το κινητό

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί που απλά βαριούνται να goodlaroun και να βρουν την απάντηση και τα θέλουν έτοιμα στο πιάτο.

 

Καλο θα ήταν στο πρώτο ποστ να υπάρχουν λινγκ με οδηγίες για αρχάριους.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μερικοί παρεξηγουνται, όταν τους λες να κάνουν αναζήτηση πρώτα.

Αλλά αν δεν ρωτούσε ο καθένας ότι του ρθει, δεν θα είχαμε τώρα 67 σελίδες με τα ίδια ερωτήματα σχεδόν σε κάθε σελίδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

φταίει όμως και οτι στο πρώτο post του thread δεν έχουν γραφτεί πράγματα που έχουν χιλιοειπωθει, αλλά ναι δεν γνωριζουν και το μαγικο βελακι "αναζητηση στο θεμα"
Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου σε ολους και σορυ για την ακυρη ερωτηση, αλλα μολις το παρελαβα και δεν ξερω τι ρολο παιζει το πλαστικο που συνοδευει τον φορτιστη και μια μικρη βιδουλα...

 

επισης ηθελα να ρωτησω ποτε να το βαλω για φορτιση πρωτη φορα ενω η μπαταρια μου βρισκεται στο 52%

 

ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου σε ολους και σορυ για την ακυρη ερωτηση, αλλα μολις το παρελαβα και δεν ξερω τι ρολο παιζει το πλαστικο που συνοδευει τον φορτιστη και μια μικρη βιδουλα...

 

επισης ηθελα να ρωτησω ποτε να το βαλω για φορτιση πρωτη φορα ενω η μπαταρια μου βρισκεται στο 52%

 

ευχαριστω πολυ!!

 

Ειναι τα κλασσικα δωρακια του vickmall αυτα,η βιδα ειναι για το jack των ακουστικων και το αλλο σταντακι για το κινητο.Για την μπαταρια μην αγχωνεσαι,το δουλευεις κανονικα το κινητο απλα καλο μην το αφησεις να πεσει κατω απο 15-20% την πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου σε ολους και σορυ για την ακυρη ερωτηση, αλλα μολις το παρελαβα και δεν ξερω τι ρολο παιζει το πλαστικο που συνοδευει τον φορτιστη και μια μικρη βιδουλα...

 

επισης ηθελα να ρωτησω ποτε να το βαλω για φορτιση πρωτη φορα ενω η μπαταρια μου βρισκεται στο 52%

 

ευχαριστω πολυ!!

 

http://www.gearbest.com/cables-adapter/pp_58618.html η βιδουλα κανει καποια κολπα,ειχα μια την πεταξα....

Link to comment
Share on other sites

http://www.gearbest.com/cables-adapter/pp_58618.html η βιδουλα κανει καποια κολπα,ειχα μια την πεταξα....

Η βιδουλα που στέλνουνε είναι για την σκόνη στην θύρα των ακουστικών... Αυτό που ανέβασες κάνει τις διαφορές λειτουργίες...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο καταρχήν! Να το χαρείς!

 

Αλλα ρε φίλε γιατι τέτοιες ερωτήσεις?

Δηλαδή είμαι πραγματικα περίεργος.

Παίρνεις καινούριο κινητό και δεν κάθεσαι να το ψάξεις μονος σου, settings, λειτουργικό τα πάντα ,στην τελικη θα το κουβαλάς ολη μερα μαζι σου για κάνα χρόνο. Γιατι αν το κανεις αυτό, είμαι σίγουρος πως τα περισσότερα θα τα βρεις μονος σου.

Πρόβλημα και κατευθείαν myphone?

 

Φίλε μου απλά δεν αναφέρεται πουθενα ποιες εφαρμογες ειναι δυνατόν να απεγκαταστήσεις χωρις να υπαρξει πρόβλημα....

Προσωπικα, έγινα το πειραματόζωο και (αφου εγινα root) άρχισα να πετάω εφαρμογές...Εφυγαν ολες οσες είχαν μεσα έστω και ενα κινέζικο γράμμα (εκτος απο αυτή που κατεβαζεις θέματα)...με λιγα λογια εφυγαν οι ακόλουθες: Αναγνωστης, Αναζητηση, Βιντεο, Ζωη, Κέντρο εφαρμογών,Κέντρο παιχνιδιών, Σημειώσεις, Meizu game frame, Smartvoice....αλλά και άλλες πολλές...

 

 

Πλέον νομίζω πως αντιμετωπίζω μόνο 2 προβλήματα:

1)η αυτόματη φωτεινότητα απλά δε δουλεύει...Πατάω αυτόματο και δεν κάνει απολύτως τίποτα, μενει στο επιπεδο που ηταν ριν πατησω αυτοματο...

2)Στις ρυθμίσεις--> Καταναλωση μπαταρίας μου δειχνει οτι η οθόνη έχει χαλάσει το 66% της μπαταρίας, πατώντας όμως πανω στην επιλογή "οθονη" δε μου εμφανίζει ωρες και λεπτα που εχει μείνει ανοιχτή ο οθόνη...

 

Χίλια ευχαριστώ για την οποια απαντηση αλλα και για την κατανόηση/υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

 

Πλέον νομίζω πως αντιμετωπίζω μόνο 2 προβλήματα:

1)η αυτόματη φωτεινότητα απλά δε δουλεύει...Πατάω αυτόματο και δεν κάνει απολύτως τίποτα, μενει στο επιπεδο που ηταν ριν πατησω αυτοματο...

2)Στις ρυθμίσεις--> Καταναλωση μπαταρίας μου δειχνει οτι η οθόνη έχει χαλάσει το 66% της μπαταρίας, πατώντας όμως πανω στην επιλογή "οθονη" δε μου εμφανίζει ωρες και λεπτα που εχει μείνει ανοιχτή ο οθόνη...

 

Χίλια ευχαριστώ για την οποια απαντηση αλλα και για την κατανόηση/υπομονή...

 

1) Η αυτόματη φωτεινότητα είναι σχετική. Βάλτο στη χειροκίνητη ρύθμισε το εκεί που σε βολεύει και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ έτσι έκανα και είμαι μια χαρά. Όταν το είχα στο αυτόματο έπρεπε να πηγαίνω να το ανεβάζω γιατί το κατέβαζε και μου έσπαγε τα νέυρα.

2) Για να δεις την κατανάλωση της μπαταρίας σε ώρες πρέπει να το γυρίσεις στην αγγλική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

1) Η αυτόματη φωτεινότητα είναι σχετική. Βάλτο στη χειροκίνητη ρύθμισε το εκεί που σε βολεύει και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ έτσι έκανα και είμαι μια χαρά. Όταν το είχα στο αυτόματο έπρεπε να πηγαίνω να το ανεβάζω γιατί το κατέβαζε και μου έσπαγε τα νέυρα.

2) Για να δεις την κατανάλωση της μπαταρίας σε ώρες πρέπει να το γυρίσεις στην αγγλική γλώσσα.

 

1) Κι εγω ποτε δε δουλευα με αυτόματη φωτεινότητα αλλά ετσι για το ****το ηθελα να δω οτι λειτουργει..Τωρα νιωθω σαν να ειναι χαλασμενος ο σενσορας..

2) να σαι καλα, ουτε που το ειχα φανταστει..

 

ΥΓ1: Αρχισα να ξηλωνω οτι εφαρμογε δε μου γεμίζουν το ματι αλλα μερικες φοβαμαι..ΑΝ καποιος εχει καμια λιστα με εφαρμογες που αφαιρουνται χωρις φοβο, ας ποσταρει,,

ΥΓ2: Μαζι με το κινητο παρελαβα και αυτη τη θηκη : http://www.vickmall.com/media/wysiwyg/meizu/m1/meizu-note-1.jpg αλλά δε με τέλανε το χρώμα.Οπότε τη δίνω σε τιμή κοστους. Αν κάποιος βεβαια έχει την αντίστοιχη (ας ειναι και mofi) σε ασπρο/μαυρο/γκρι χρώμα και θελει τραμπα ας μου στειλει μηνυμα..

Link to comment
Share on other sites

1)

ΥΓ1: Αρχισα να ξηλωνω οτι εφαρμογε δε μου γεμίζουν το ματι αλλα μερικες φοβαμαι..ΑΝ καποιος εχει καμια λιστα με εφαρμογες που αφαιρουνται χωρις φοβο, ας ποσταρει,,

 

Εγώ δεν έκανα root και δεν απεγκατέστησα καμία εφαρμογή. Απλά τις έβαλα όλες σε ένα φάκελο και δεν με ενοχλούν. Εξάλλου ο χώρος που καταλαμβάνουν είναι πολύ λίγος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...