Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπα σε φίλο μου και το παράγγειλε από vickmall!πόσο χρόνο θέλει περίπου για να έρθει?με απλή courier νομίζω μου είπε!

 

συστημενο δεμα,εξαρταται,μεχρι 30 μερες το συνηθες,μπορει και αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είπα σε φίλο μου και το παράγγειλε από vickmall!πόσο χρόνο θέλει περίπου για να έρθει?με απλή courier νομίζω μου είπε!

Από δέκα μέρες έως έναν μήνα

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Η περιοδος εχει αλλαξει απο 45 σε 180 ημερες πλεον

 

Τι εννοεις οτι μπορω στις 179 ημερες χωρίς προηγουμένως εχω κανει παραπονο να διεκδικησω ;;;; Απ οσο ξερω πρεπει στο 45 ημερο να ανοιξεις dispute και μετα παει συν 180.Οπως και να χει ειμαστε offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι μπορω στις 179 ημερες χωρίς προηγουμένως εχω κανει παραπονο να διεκδικησω ;;;; Απ οσο ξερω πρεπει στο 45 ημερο να ανοιξεις dispute και μετα παει συν 180.Οπως και να χει ειμαστε offtopic.

 

για claim μιλαω,οχι για dispute

Link to comment
Share on other sites

Για μενα που εσπασε η οθονη ποιο digitizer θα μου προτεινατε να παρω απο aliexpress

http://www.aliexpress.com/item/For-5-5-inch-meizu-m1-note-mobile-phone-Touch-Screen-Digitizer-Panel-Glass-Lens-Sensor/32309299646.html Αυτο πως σας φαίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα που εσπασε η οθονη ποιο digitizer θα μου προτεινατε να παρω απο aliexpress

http://www.aliexpress.com/item/For-5-5-inch-meizu-m1-note-mobile-phone-Touch-Screen-Digitizer-Panel-Glass-Lens-Sensor/32309299646.html Αυτο πως σας φαίνεται ;

Για να μην σε απογοητεύσω νομίζω πως οθόνη και digitizer είναι κολλημένα μαζί και θα χρειαστείς μια ειδική κόλλα και ειδική και δύσκολη διαδικασία να βάλεις το digitizer όπως το μανισιο. Για μένα προτιμότερο είναι να πάρεις οθόνη + digitizer που έχει μαζί.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλά δώρα πεθαίνεις!

Δερμάτινη θήκη, σιλικονατη θήκη, φορτιστή αυτοκινήτου, φιλμακι οθόνης!

 

Επίσης, υπάρχει τρόπος να κατέβει πιο γρήγορα το Update του Play Store;

Δεν προχωράει με τίποτα η μπάρα προόδου.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

απο που φιλος?

 

vickmall σταθερά

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδη την πατησα πολυ ασχημα απο το Fastcardtech στο οποιο ειχα δωσει στο παρελθον αρκετα χρηματα για αγορες κινητων, πουλαω το κινητο ολοκαινουριο στο κουτι.

Συγκεκριμενα, λογω λαθους παραγγελιας (δικο μου λαθος) παραγγειλα το κινεζικο αντι του ευρωπαικου μοντελου. Επειδη ομως χρειαζομαι τουλαχιστον το 3g, θα προχωρησω στην πωληση του. Θεωρω οτι θα επρεπε να με εχουν ενημερωσει οτι παρηγγειλα λαθος μοντελο αλλα τελος παντων, ειναι και η τελευταια παραγγελια μου απο εκει.

Δεδομενου οτι για να το στειλω πισω θα πληρωσω restocking fees θεωρω πιο σωστο να το δωσω σε καποιον που πιθανον να μη χρειαζεται 3g, στην τιμη που θα μου το επαιρνε το Fastcardtech.

Το τηλεφωνο θα το παραλαβω αυριο και οπως καταλαβαινετε θα πωληθει ανεγγιγο στο κουτι του.

Η τιμη του για οποιον ενδιαφερεται ειναι 150€ και ειναι το 16gb λευκο χρωμα.

Ευχαριστω

Αντώνης

Edited by andonisvoug
Μειωση τιμης online
Link to comment
Share on other sites

Για να μην σε απογοητεύσω νομίζω πως οθόνη και digitizer είναι κολλημένα μαζί και θα χρειαστείς μια ειδική κόλλα και ειδική και δύσκολη διαδικασία να βάλεις το digitizer όπως το μανισιο. Για μένα προτιμότερο είναι να πάρεις οθόνη + digitizer που έχει μαζί.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλε, αλλά επειδή είμαι και λίγο άσχετος μπορείς να μου βρεις εσύ τι να πάρω ή τουλάχιστον να με καθοδηγησεις για το τι χρειάζομαι για την επισκευή του;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλε, αλλά επειδή είμαι και λίγο άσχετος μπορείς να μου βρεις εσύ τι να πάρω ή τουλάχιστον να με καθοδηγησεις για το τι χρειάζομαι για την επισκευή του;

δες λίγο αυτό.. Ετσι πρέπει να είναι φιλε η οθόνη.
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η παρακάτω είναι η οθόνη σου. http://www.aliexpress.com/item/OEM-New-for-Meizu-M1-Note-LCD-Display-Touch-Screen-Panel-Digitizer-Complete-Full-LCD-Assembly/32308889901.html

Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο για να την αλλάξεις. Δες και το ακόλουθο βίντεο αν χρειαστείς κάποια βοήθεια.

https://www.youtube.com/watch?v=wet8o9cB-Gs

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η παρακάτω είναι η οθόνη σου. http://www.aliexpress.com/item/OEM-New-for-Meizu-M1-Note-LCD-Display-Touch-Screen-Panel-Digitizer-Complete-Full-LCD-Assembly/32308889901.html

Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο για να την αλλάξεις. Δες και το ακόλουθο βίντεο αν χρειαστείς κάποια βοήθεια.

https://www.youtube.com/watch?v=wet8o9cB-Gs

Α Γειά σου.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

παρελαβα και γω σημερα το meizu m1 note... πηρα την εκδοση FDD-LTE απο pandawill. Το κουτι που μου ηρθε γραφει απο πισω στην ετικετα TD LTE (δειτε συννημενη εικονα), Model:M463U και εχει firmware 4.2.0.3A. Εβαλα την καρτα sim και βλεπω οτι επιασε 3G. Για 4G δεν ξερω γιατι η wind δεν εχει ακομα στη θεσσαλονικη.. Τελικα πως γινεται να πιανει 3G ενω λεει οτι ειναι TD LTE ??? Ειχαν αλλοι το ιδιο θεμα με το κινητο τους ??? Να το κρατησω?

 

Y.Γ. ο κωδικος προιοντος που γραφει επανω SKU61829 αντιστοιχει σωστα στη version FDD LTE---> http://www.pandawill.com/meizu-m1-note-64bit-octa-core-fdd-lte-55-inch-gorilla-glass-fhd-2gb-16gb-3140mah-p98546.html###

Edited by lakis1982
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

παρελαβα και γω σημερα το meizu m1 note... πηρα την εκδοση FDD-LTE απο pandawill. Το κουτι που μου ηρθε γραφει απο πισω στην ετικετα TD LTE (δειτε συννημενη εικονα), Model:M463U και εχει firmware 4.2.0.3A. Εβαλα την καρτα sim και βλεπω οτι επιασε 3G. Για 4G δεν ξερω γιατι η wind δεν εχει ακομα στη θεσσαλονικη.. Τελικα πως γινεται να πιανει 3G ενω λεει οτι ειναι TD LTE ??? Ειχαν αλλοι το ιδιο θεμα με το κινητο τους ??? Να το κρατησω?

 

Y.Γ. ο κωδικος προιοντος που γραφει επανω SKU61829 αντιστοιχει σωστα στη version FDD LTE---> http://www.pandawill.com/meizu-m1-note-64bit-octa-core-fdd-lte-55-inch-gorilla-glass-fhd-2gb-16gb-3140mah-p98546.html###

 

Φιλε μου, μαλον σου εστειλαν τη σωστη εκδοση για Ευρωπη απο οτι φαινεται. Τωρα με εβαλες σε υποψιες για το δικο μου που παραλαμβανω αυριο. Μακαρι να πιανει τουλαχιστον 3g :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

παρελαβα και γω σημερα το meizu m1 note... πηρα την εκδοση FDD-LTE απο pandawill. Το κουτι που μου ηρθε γραφει απο πισω στην ετικετα TD LTE (δειτε συννημενη εικονα), Model:M463U και εχει firmware 4.2.0.3A. Εβαλα την καρτα sim και βλεπω οτι επιασε 3G. Για 4G δεν ξερω γιατι η wind δεν εχει ακομα στη θεσσαλονικη.. Τελικα πως γινεται να πιανει 3G ενω λεει οτι ειναι TD LTE ??? Ειχαν αλλοι το ιδιο θεμα με το κινητο τους ??? Να το κρατησω?

 

Y.Γ. ο κωδικος προιοντος που γραφει επανω SKU61829 αντιστοιχει σωστα στη version FDD LTE---> http://www.pandawill.com/meizu-m1-note-64bit-octa-core-fdd-lte-55-inch-gorilla-glass-fhd-2gb-16gb-3140mah-p98546.html###

 

Ε οχι! Να γράφει TD-LTE και να πιάνει 3G και ρέστα! Κανονικα δεν θα επρεπε να πιανει τιποτα. Στειλτο πισω οπως εισαι. Πες τους να σου στειλουν νεο χωρις το αυτοκολλητο αυτο. Ας σου έρθει τουλάχιστον με το σωστο αυτοκολλητο και ας μην πιάνει τιποτα.... γιατι το αυτοκολλητο ειναι πανω απο ολα...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

στα έταξαν από πριν ή τα έβαλαν από μόνοι τους?

εννοείται κατόπιν συνεννόησης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια ,θα το προσπαθησω .Στο aliexpress μονο αυτο που μου δωσατε θα μου "κανει" τη δουλεια ή υπαρχει και τιποτα ποιο οικονομικο.Μηπως να περιμενω να πέσει η τιμη μιας και το σπασιμο ειναι πολυ μικρο;
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια ,θα το προσπαθησω .Στο aliexpress μονο αυτο που μου δωσατε θα μου "κανει" τη δουλεια ή υπαρχει και τιποτα ποιο οικονομικο.Μηπως να περιμενω να πέσει η τιμη μιας και το σπασιμο ειναι πολυ μικρο;

Καλύτερα περίμενε. Αν και δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλη η πτώση τιμής

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην παραπληροφορείτε και παραπληροφορήστε. Απλά είναι τα πράγματα όσον αφορά τα δίκτυα, αν πιάνει 3g θα πιάνει και 4g. Αλλιώς θα είναι η κινεζική version που λειτουργεί εδώ μόνο 2g. Για να μην παραγγείλετε τη λάθος προσέξτε την τιμή. Αν είναι χαμηλή (~150$) θα είναι η κινεζική. Αν δε, υπάρχει στο κατάστημα αυτό και το ίδιο μοντέλο, στα ίδια gb με τιμή 40-50$ πάνω, τότε σίγουρα το φτηνό είναι κινεζική και θα δουλεύει 2g, ενώ το ακριβό ευρωπαική και κανονικά 3g-4g στην Ελλάδα. Αυτά. :) Τα αξιόπιστα καταστήματα δεν έχουν και τις 2 version online για να μην μπερδεύουν κόσμο αφού ξέρουν ότι πουλάνε παγκοσμίως, αλλά μόνο την international (από θέμα υποστήριξης δικτύων). Θα το καταλαβαίνετε απ'την τιμή εν πάση περιπτώση και φυσικά απ'τις μπάντες συχνοτήτων που θα αναφέρονται στα specs (αν και τα μη αξιόπιστα μερικές φορές δεν είναι να τα εμπιστεύεσαι ούτε σ'αυτό νομίζω).

 

Και ένα mini review από μένα, μετά από 2 βδομάδες χρήσης. Γενικά πολύ ευχαριστημένος απ'την συσκευή, φαίνεται καλοφτιαγμένη, είναι πολύ γρήγορο, πολύ ωραία οθόνη και πολύ μικρό για 5,5άρι. Μέτρια κάμερα, λέω να δοκιμάσω και κανά άλλο app μήπως είναι θέμα software τα κουνήματα που έχω συνεχώς όταν πατάω το click. Φοβερή μπαταρία (είμαι μεταξύ 2 και 3 ημερών με 6ωρα οθόνης), φορτίζει αργά όμως. Σήματα καμπάνα όλα, το wifi μου χει κάνει 2-3 αποσυνδέσεις-συνδέσεις αλλα δεν ξέρω αν ήταν θέμα ρουτερ ή κινητού, τεσπά τίποτα που να με ενόχλησε αρκετά για να το σκαλίσω. Η Flyme ωραία είναι, μόνο κάτι ελάχιστες ψιλομ@λακιουλες από κρασαρίσματα-κολλήματα που πιστεύω θα στρώσουν στην πορεία, ωστόσο νομίζω ότι από θέμα ρυθμίσεων του λείπουν πραγματάκια. Επίσης τρέχω τον everythingme launcher γιατί μου φαίνονται υπερβολικά μεγάλα τα stock εικονίδια και πολύ i-phonίζουσα αισθητική γενικά, ήθελα κάτι πιο ανδροειδές. Ήταν ο 4ος που δοκίμασα και μου κατσε αρκετά καλά, προς το παρόν.

 

Έχω κάτι θεματάκια ωστόσο.

Κυρίως με το sync από gmail. Δεν μπορώ να συγχρονίσω επαφές με τίποτα ρε παιδια! Φοράω την 4.2.3(νομίζω)Α. Γενικά νομίζω ότι στο accounts θα έπρεπε να μπορώ να βάλω primary το google account μου αντί του flyme αλλά δεν έχω καν κάποια επιλογή, είναι γκρι. Καμιά ιδέα? Είχαν κι άλλοι το πρόβλημα αυτό νομίζω. Γενικά το gmail είναι στο other accounts και στις επιλογές του έχει πολύ λίγες για sync και μέσα σ'αυτές δεν είναι τα contacts. Δοκίμασα και με contacts+ αλλά καμία τύχη επίσης. Επέλεγα στο άνοιγμα gmail και έτρωγα άκυρο. Θέμα ρομ στάνταρ, αλλά πως λύνεται?

Επίσης πως μπορείς να κάνεις search στο music app που έχει για να περνάει εξώφυλλα? Και πως πρέπει να τα περάσεις χειροκίνητα ώστε να τα διαβάσει και να τα δείχνει?

Edited by razr_46
www.brightsideofficial.com
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα που λέτε ρε παιδιά με το συγχρονισμό επαφών από gmail πραγματικά απορώ.

Σήμερα παρέλαβα, ήρθε με U. Πριν βάλω Α, λέω κάτσε να παίξω λίγο να δω τι παίζει. Οπότε κατεβάζω google installer από το market της Meizu και κατεβαίνουν τα καθέκαστα. Ανοίγω google play κάνω sign in με το gmail μου και σε λιγότερο από 1' είχε συγχρονίσει τα ΠΑΝΤΑ. Απλά ενδιάμεσα με ρωτούσε το security να κάνω διάφορα accept που ήθελε.

Τα ίδια ακριβώς έγιναν και με την Α.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρεπιπτόντως και το δικό μου κουτί TD έγραφε αλλά πιάνει κανονικά τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...