Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. 6582 έχει και της γυναίκας.

 

Την θήκη νόμιζα οτι θα την έχει μαζί του ο ταχυδρόμος σήμερα για να την παραλάβω, αλλά μου έφερε μόνο ειδοποίηση. Αύριο θα την έχω στα χέρια μου.

Εντάξει.ρίξε μια ενημερωση οταν την παραλαβεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όσους αναρωτιούνται γιατί κάποια S200 έχουν έρθει με την μπαταρία τους μέσα στη συσκευή και άλλα με την μπαταρία ξεχωριστά συσκευασμένη, αυτό μάλλον έχει να κάνει με την εταιρία που το στέλνουν.

Κάποιες -μεταξύ των οποίων, νομίζω, και η SingPost και ίσως και η China Post- έχουν επιβάλλει περιορισμό να υπάρχει μόνο μέχρι μία μπαταρία στη συσκευασία, και αυτή μέσα στη συσκευή(!)

Άλλες είναι πιο χαλαρές (και μάλλον μεταξύ αυτών και η PostNL που χρησιμοποιεί το GearBest).

 

 

 

Σχετικά με το "σκαλοπάτι" κατά την εκφόρτιση της μπαταρίας, αυτό πιστεύω ότι οφείλεται αποκλειστικά στον κατασκευαστή και τις ROM του.

Το ίδιο το έχω... ζήσει και εγώ με Jiayu G3S (και μάλιστα περισσότερα από ένα που πέρασαν απ' τα χέρια μου), τα οποία όλα εκφορτιζόντουσαν γραμμικά (και πολύ αργά - γαϊδουρινή αυτονομία!) μέχρι περίπου το 30-35%. Από εκεί και κάτω σου έδινε σαφώς την εντύπωση ότι εκφορτίζεται ταχύτερα από πριν, μέχρι που έφτανε το 14%.

Στο... διαβόητο αυτό 14%, το τηλέφωνο μπορούσε να περάσει ακόμα και ολόκληρη μέρα, χωρίς να κουνηθεί η ένδειξη!

Από κει και κάτω, συνέχιζε πάλι ομαλά...

Και βέβαια τηλέφωνα άλλων κατασκευαστών με το ίδιο SoC (MT6589/6589T) δεν το έκαναν...

Δεν είναι κακό πάντως. Απλά το συνηθίζεις και ξέρεις ότι και κάτω π.χ. από το 15-20% έχεις στην πραγματικότητα μεγάααλο περιθώριο!

 

Το μόνο σπαστικό είναι ότι κάτω από το 15% το Android αρχίζει να σου αναβοσβήνει το κόκκινο notification LED, και σου κρύβει έτσι και ενημερώσεις... άλλου χρώματος (δεν αποτελεί πρόβλημα με το S200, μιας και... δεν έχει notification LED!)

Και γι' αυτούς που έχουν πάντως (LED), και αυτό το πρόβλημα λύνεται με το GravityBox...! :)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναρωτιούνται γιατί κάποια S200 έχουν έρθει με την μπαταρία τους μέσα στη συσκευή και άλλα με την μπαταρία ξεχωριστά συσκευασμένη, αυτό μάλλον έχει να κάνει με την εταιρία που το στέλνουν.

Κάποιες -μεταξύ των οποίων, νομίζω, και η SingPost και ίσως και η China Post- έχουν επιβάλλει περιορισμό να υπάρχει μόνο μέχρι μία μπαταρία στη συσκευασία, και αυτή μέσα στη συσκευή(!)

Άλλες είναι πιο χαλαρές (και μάλλον μεταξύ αυτών και η PostNL που χρησιμοποιεί το GearBest).

Σχετικά με το "σκαλοπάτι" κατά την εκφόρτιση της μπαταρίας, αυτό πιστεύω ότι οφείλεται αποκλειστικά στον κατασκευαστή και τις ROM του.

......μέχρι περίπου το 30-35%. Από εκεί και κάτω σου έδινε σαφώς την εντύπωση ότι εκφορτίζεται ταχύτερα από πριν, μέχρι που έφτανε το 14%.

Στο... διαβόητο αυτό 14%, το τηλέφωνο μπορούσε να περάσει ακόμα και ολόκληρη μέρα, χωρίς να κουνηθεί η ένδειξη!

Από κει και κάτω, συνέχιζε πάλι ομαλά...

Και βέβαια τηλέφωνα άλλων κατασκευαστών με το ίδιο SoC (MT6589/6589T) δεν το έκαναν...

Δεν είναι κακό πάντως. Απλά το συνηθίζεις και ξέρεις ότι και κάτω π.χ. από το 15-20% έχεις στην πραγματικότητα μεγάααλο περιθώριο!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση για τις μπαταρίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ένας κολλητός έχει το τηλέφωνο αυτό και στις επαφές δεξιά το αλφαβηταριο είναι μόνο στα αγγλικά ενώ το τηλ είναι στα ελληνικά το μενού του. Κι έτσι δεν μπορεί να κάνει αναζήτηση με την δεξιά μπάρα τα ονόματα που είναι στα ελληνικά. Αυτό πως φτιάχνει ?
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ένας κολλητός έχει το τηλέφωνο αυτό και στις επαφές δεξιά το αλφαβηταριο είναι μόνο στα αγγλικά ενώ το τηλ είναι στα ελληνικά το μενού του. Κι έτσι δεν μπορεί να κάνει αναζήτηση με την δεξιά μπάρα τα ονόματα που είναι στα ελληνικά. Αυτό πως φτιάχνει ?

 

Ισχυει . Ας βαλει exdialler να βρει την υγεια του.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την θήκη.

Αν εξαιρέσεις οτι οι κινέζοι μου στείλανε άλλο χρώμα από αυτό που παρήγγειλα (ζήτησα ήδη να στείλουν το σωστό χρώμα) η θήκη φαίνεται πολύ καλή.

Η μαλακή σιλικόνη είναι πολύ καλά κολλημένη στο πίσω μέρος και δεν ξέρω αν μπορεί να ξεκολλήσει χωρίς να γίνει τρύπα στην ίδια την σιλικόνη.

Να έβρισκα και ένα lock screen που θα με βοηθούσε να εκμεταλευτώ το παραθυράκι της θήκης...

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

κατέβασα τον exdialer αλλά δεν μου αναγνωρίζει τις επαφές . Τον ανοίγω & είναι αδειο...& όταν παίρνω τηλ. με το δικό του dialer μόνο το νουμερο αναγνωρίζει !! τι κάνω λάθος ;;!
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την θήκη.

Αν εξαιρέσεις οτι οι κινέζοι μου στείλανε άλλο χρώμα από αυτό που παρήγγειλα (ζήτησα ήδη να στείλουν το σωστό χρώμα) η θήκη φαίνεται πολύ καλή.

Η μαλακή σιλικόνη είναι πολύ καλά κολλημένη στο πίσω μέρος και δεν ξέρω αν μπορεί να ξεκολλήσει χωρίς να γίνει τρύπα στην ίδια την σιλικόνη.

Να έβρισκα και ένα lock screen που θα με βοηθούσε να εκμεταλευτώ το παραθυράκι της θήκης...

 

Δηλαδή ταιριάζει στη συσκευή, σωστά; Κλείνει όπως πρέπει; Πες μου ότι σου έστειλαν ροζάκι :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά ταιριάζει στην συσκευή. Γιατί να μην κλείνει σωστά; Είχες διαβάσει κάποιο τέτοιο θέμα κάπου;

Ένα απαίσιο πετρόλ / τυρκουάζ χρώμα μου έστειλαν.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χαθεί λίγο. Θέλω να περάσω την rooted rom από needrom αλλά αναφέρει πως δεν συνιστά να φλασάρει τον preloader και όταν ρυθμίζω σε firmware upgrade και πάω να ξετικάρω το preloader από firmware upgrade με πάει πάλι στο download only. Κάνω κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρουτάρεις την συσκευή με κάποιο πρόγραμμα μέσω υπολογιστή;

Σου φαίνεται πιο εύκολο να φλασάρεις την ROM;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το να ρουτάρεις με πρόγραμμα δεν είναι εύκολο ή νομίζεις οτι παίρνει παραπάνω από 2 λεπτά;

Εγώ όχι δεν έχω περάσει αυτή την ROM.

 

Όταν χρησιμοποιείς 2 SIM και μιλάς στην μία γραμμή, όταν σε καλέσουν στην άλλη γραμμή φαίνεται σαν να έχεις απενεργοποιημένο το κινητό.

Αυτό ξέρετε αν αλλάζει κάπως ώστε να μπορείς να βάζεις σε αναμονή την γραμμή που μιλάς από πριν;

 

Αν κρίνω από αυτό το άρθρο μάλλον η συσκευή μας δεν το υποστηρίζει γιατί δεν είναι DSA :(

Edited by navi55
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χαθεί λίγο. Θέλω να περάσω την rooted rom από needrom αλλά αναφέρει πως δεν συνιστά να φλασάρει τον preloader και όταν ρυθμίζω σε firmware upgrade και πάω να ξετικάρω το preloader από firmware upgrade με πάει πάλι στο download only. Κάνω κάτι λάθος?

 

Δεν νομίζω πως θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν συνεχίσεις την διαδικασία με επιλεγμένο το Download only.

Στο jiayu F1 που έχω, άλλοι φλασάρανε τις επίσημες αναβαθμίσεις με Firmware upgrade και άλλοι ( και εγώ μαζί ) με Download only, με το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Το δοκίμασα πάντως για σένα και όντως όταν ξετικάρεις τον preloader γυρίζει σε Download only.

Απλά δεν έχω στα χέρια μου το cubot για να προχωρήσω στο φλασάρισμα, γιατί είναι του ανηψιού και το έχει πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κανουμε standby για να λειτουργουμε την 2η sim δηλαδη? Ή λειτουργουν ταυτοχρονα και οι 2,με την διαφορά οτι στην ομιλία δεν λειτουργουν μαζι?
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν μπορούν να λειτουργούν και οι δύο μαζί συγχρόνως την ίδια στιγμή γιατί η συσκευή μας έχει έναν δέκτη/κεραία.

Οπότε όταν μιλάς στην μία γραμμή η άλλη φαίνεται κλειστή.

Είτε καλέσεις εσύ είτε σε καλέσουν. Δεν παίζει ρόλο.

Ούτε παίζει ρόλο αν είναι η πρώτη ή η δεύτερη SIM.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά ταιριάζει στην συσκευή. Γιατί να μην κλείνει σωστά; Είχες διαβάσει κάποιο τέτοιο θέμα κάπου;

Ένα απαίσιο πετρόλ / τυρκουάζ χρώμα μου έστειλαν.

 

Όχι δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό. Απλώς είσαι ο πρώτος εδω μέσα που την πήρε και είναι κατα την γνώμη μου η μόνη της προκοπής προς το παρόν. Συνήθως τα προβλήματα στις θήκες είναι στο κλείσιμο και στο εαν ταιριάζει η συσκευή. Πάμε για αγορά λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να περιμένεις λίγο, θα σου ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από το κινητό μέσα στην θήκη σε καμμιά ώρα...
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά οι φωτογραφίες της θήκης αναβάλλονται για αύριο.

Θα γυρίσω πολύ αργά στο σπίτι τελικά.

Υπομονή μέχρι αύριο...

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να δουμε τα mAh της μπαταριας? Λεει οτι ειναι 3300 αλλα υπαρχει καποιο προγραμμα που να δειχνει?

 

Δεν πιστεύω να υπάρχει εφαρμογή. Κάποια στιγμή τα παιδιά στο φόρουμ μετρούσαν το βάρος τους για να δουν ποιοί υπόσχονται πολλά χωρίς να ισχύει. Γενικά όμως οι κινέζοι υπόσχονται πολλά χωρίς να είναι αλήθεια σχετικά με τις μπαταρίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σωστη η μπαταρια #1256

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...