Jump to content

[Επίσημο] Nokia 3230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλως το παλικαρι:polarbear:.Αν ανεβηκες εδω,καλα περασες για μια μερα.Μετα......ολα ασπρα και τωρα -10.

Μα για το χιονι ανεβηκα:) Και ειμαι τυχερος που χιονισε την Κυριακη:D Αν θες σου στελνω ενα βιντεακι μου 9 δευτερολεπτων που "γκουρκγιλω" στα χιονια:O

επειδη εχω δει κατα καιρους πολλα σχετικα παραπονα για την καρτα οτι δηλαδη δεν μπορει να γινει φορματ η λυση που εχω βρει στο προβλημα αυτο(εαν υπο8εσουμε οτι λεει καρτα μορφοποιη8ηκε αλλα δεν εχει γινει αυτο)ειναι να βγαλω απο την μνημη του τηλ τα προγραμματα που τρεχουν εκεινη την στιγμη αλλα ειναι απο8ηκευμενα στην εξωτερικη κα8οτι λογω του οτι τρεχουν δεν μπορουν να σβηστουν..οποτε κανουμε ενα ρισταρ του τηλ χωρις την καρτουλα την βαζουμε μετα "σκοτωνουμε" τις εφαρμογες που προανεφερα με ενα kill process manager και προχωραμε στην μορφοποιηση η οποια γινεται εν τελει ;)
Δεν πιανει... Και αδεια να ειναι μετα απο φορμαρισμα παλι δεν μπορει να την φορμαρει...:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Το μηνυμα που σου βγαζει...ή δεν σου βγαζει και απλα λεει ολοκληρω8ηκε?

Μεχρι και 5 ωρες το εχω αφησει και δεν μετακινειται η μπαρα φορμαρισματος...Και αν πατησω ακυρωση δεν κανει τιποτα και το κινητο κολλαει. Μονο αμα βγαλω τη μπαταρια...:mad: Και το αποτελεσμα μετα να μου λει "καρτα κατεστραμενη. Φορμαρισμα?" και αν πατησω ΟΚ παλι κολλαει...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και 5 ωρες το εχω αφησει και δεν μετακινειται η μπαρα φορμαρισματος...Και αν πατησω ακυρωση δεν κανει τιποτα και το κινητο κολλαει. Μονο αμα βγαλω τη μπαταρια...:mad: Και το αποτελεσμα μετα να μου λει "καρτα κατεστραμενη. Φορμαρισμα?" και αν πατησω ΟΚ παλι κολλαει...

telika mazevomaste polloi me provlima stin karta...:(

oso gia pio prin sta posts pou anaferthike gia to sima...kalo einai alla an to xasei to sima psaxnei lepta gia na to vrei...:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Μα για το χιονι ανεβηκα:) Και ειμαι τυχερος που χιονισε την Κυριακη:D Αν θες σου στελνω ενα βιντεακι μου 9 δευτερολεπτων που "γκουρκγιλω" στα χιονια:O

Δεν πιανει... Και αδεια να ειναι μετα απο φορμαρισμα παλι δεν μπορει να την φορμαρει...:mad:

Αν πηγες και Μορφες......τοτε ναι,περασες υπεροχα !Βεβαια το καλυτερο γκουρκγιλζμα θα ηταν αν ειχες φαει και γιαπρακια ;)

Επειδη η δικη μου περιπετεια αρχησε μετα την αναβαθμιση,θυμαται να μας πει κανεις,αν πριν τον Αυγουστο εχοντας καρτα ανεξαρτητου κατασκευαστη(οχι μανισια),την φορμαριζε η κολλουσε και τοτε ?Και μηπως τελικα πρεπει να ψαξουμε στους διαφορους κατασκευαστες να δουμε τι λενε αυτοι περι συμβατοτητος και μαλιστα με ποιες συσκευες ?

Αυτο που ειδα και εγω ειναι οτι ουτε το pc μου φορμαρει την κατεστραμμενη υποτιθετε καρτα.Ετσι ως επιλογη για φορμαρισμα εχω την εγκατασταση του mmc fixer και οταν τελειωνω την διαδικασια μαζι του,βαζω την καρτα και στο card reader για εναν ελεγχο και φορμαρισμα στο pc.

Σημερα εκανα την αγγαρεια που απεφευγα τοσες μερες.Σε φορμαρισμενη συσκευη,εγραψα μια-μια ολες τις επαφες μου (3 ωρες),εκανα τις ρυθμισεις για κουδουνισματα,μετακινησεις φακελλων κλπ και πηρα ενα πεντακαθαρο backup το οποιο εβαλα και στο pc και στο USB memory stick.Και αφου φορμαρισα τις καρτες μου,το φορτωσα και στις 2 καρτες.Μετα ενα φορμαρισμα παλι στην συσκευη και ολα ειναι οκ.

Σκεφτηκα δε και το εξης.Την 32αρα να την εχω για τεσταρισματα και την 512 να την χρησιμοποιω οταν θελω να ακουσω mp3,να ηχογραφησω,να παρω φωτος,βιντεο κλπ.Για καθαρες δουλειες δηλαδη.Τωρα αν μου πειτε ....πολυ δεν παει να τις κουβαλας και τις δυο? Γιατι οχι ? Ετσι κι`αλλιως χωρος υπαρχει .Μπορω ανετα να την βαλω πανω απο την θεση την μεταλλικη της καρτας,μπροστα απο την μπαταρια.Και επειδη ο χωρος ειναι αρκετος και θα ακουγεται σαν κουδουνιστρα,με λιγη χαρτοπετσετα σφινωνει κανονικα !!!

Το ειπα και θα το ξαναπω.Αυτη η συσκευη αξιζει τα λεφτα της.Λιγα τα προβληματακια της (σκονη,stereo mp3),αλλα πολλες οι χαρες που σου δινει να παιζεις μαζι της.Και μαλιστα Καλη Κατασκευη !

Απο το πρωι αρχιζει το γλεντι.Οι πληρωμες δωρου Χριστουγεννων.Οσοι τυχεροι (που δεν χρωστανε δηλαδη) ....σε καλη μερια !

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Η λιστα και τα links εχουν ανεβη στην ιστοσελιδα μου.Μπορειτε να αρχησετε το κατεβασμα.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και 5 ωρες το εχω αφησει και δεν μετακινειται η μπαρα φορμαρισματος...Και αν πατησω ακυρωση δεν κανει τιποτα και το κινητο κολλαει. Μονο αμα βγαλω τη μπαταρια...:mad: Και το αποτελεσμα μετα να μου λει "καρτα κατεστραμενη. Φορμαρισμα?" και αν πατησω ΟΚ παλι κολλαει...

 

Με τις λαλακίες που κάνει η Nokia σε θέματα συμβατότητας, πάλι καλά που διαβάζει και την εργοστασιακή κάρτα, μετά την αναβάθμιση που του έκανα (v 4.0537.0). Πήρα χτες μία Lexar 512άρα RS-MMC (όχι dual voltage). Βγάζοντάς την από το πακέτο και και δοκιμάζοντάς την κατευθείαν στον τηλέφωνο, την είδε (διαθέσιμος χώρος: 489ΜΒ). Φυσικά, δεν τίθεται θέμα τι επακολούθησε όταν προσπάθησα να τη φορμάρω από το τηλέφωνο - "κατεστραμμένη κάρτα", κολλημένη μπάρα προόδου μορφοποίησης κλπ κλπ κλπ, επομένως: βγάλσιμο μπαταρίας. Το θέμα είναι οτι το format της κάρτας χρειάζεται για να δημιουργήσει το τηλέφωνο τους φακέλους συστήματος (Images, Sounds, Videos, Others και System). Για μένα η λύση είναι:με αγορά καινούριας κάρτας, φορμάρισμά της κατευθείαν από ένα reader (αναγκαία επένδυση πλέον για τον εξοπλισμό ενός PC, με τόσες συσκευές που χρησιμοποιούν κάρτες μνήμης, και σιγά το έξοδο δηλαδή) και δημιουργία από το PC των φακέλων συστήματος. Απλά όταν χρειάζεσαι φορμάρισμα, μόνο από το PC.

 

ΑΑΑΑ, μην το ξεχάσω!!!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΦΟΡΜΑΡΙΣΜΑ ΚΑΡΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, MONO ΣΕ FAT - ΟΧΙ FAT32 ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.

 

Καλές γιορτές σε όλους και όλες!!!!

 

:mad: :) :lol: :p :blink:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε ένα Nokia shop για να μου αλλάξουν το καλλυμα.Μου είπαν όμως οτι μπορεί να αλλαχτεί μόνο το μπροστινό μέρος.Κρίμας γιατί ήθελα να μου αλλάξουν και την πίσω μεριά εκεί που είναι ασημί γιατί μου έχει γίνει πορτοκαλί:( .Ξέρετε κανένα τρόπο να το φτιάξω και πίσω?
Link to comment
Share on other sites

 

Με τις λαλακίες που κάνει η Nokia σε θέματα συμβατότητας, πάλι καλά που διαβάζει και την εργοστασιακή κάρτα, μετά την αναβάθμιση που του έκανα (v 4.0537.0). Πήρα χτες μία Lexar 512άρα RS-MMC (όχι dual voltage). Βγάζοντάς την από το πακέτο και και δοκιμάζοντάς την κατευθείαν στον τηλέφωνο, την είδε (διαθέσιμος χώρος: 489ΜΒ). Φυσικά, δεν τίθεται θέμα τι επακολούθησε όταν προσπάθησα να τη φορμάρω από το τηλέφωνο - "κατεστραμμένη κάρτα", κολλημένη μπάρα προόδου μορφοποίησης κλπ κλπ κλπ, επομένως: βγάλσιμο μπαταρίας. Το θέμα είναι οτι το format της κάρτας χρειάζεται για να δημιουργήσει το τηλέφωνο τους φακέλους συστήματος (Images, Sounds, Videos, Others και System). Για μένα η λύση είναι:με αγορά καινούριας κάρτας, φορμάρισμά της κατευθείαν από ένα reader (αναγκαία επένδυση πλέον για τον εξοπλισμό ενός PC, με τόσες συσκευές που χρησιμοποιούν κάρτες μνήμης, και σιγά το έξοδο δηλαδή) και δημιουργία από το PC των φακέλων συστήματος. Απλά όταν χρειάζεσαι φορμάρισμα, μόνο από το PC.

 

ΑΑΑΑ, μην το ξεχάσω!!!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΦΟΡΜΑΡΙΣΜΑ ΚΑΡΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, MONO ΣΕ FAT - ΟΧΙ FAT32 ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.

 

Καλές γιορτές σε όλους και όλες!!!!

 

:mad: :) :lol: :p :blink:

και εγώ θα πάρω κάρτα μνήμης+reader... να δω τι με περιμένει δηλαδή... Οπότε να την καω format από pc πριν την βάλω στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

 

Με τις λαλακίες που κάνει η Nokia σε θέματα συμβατότητας, πάλι καλά που διαβάζει και την εργοστασιακή κάρτα, μετά την αναβάθμιση που του έκανα (v 4.0537.0). Πήρα χτες μία Lexar 512άρα RS-MMC (όχι dual voltage). Βγάζοντάς την από το πακέτο και και δοκιμάζοντάς την κατευθείαν στον τηλέφωνο, την είδε (διαθέσιμος χώρος: 489ΜΒ). Φυσικά, δεν τίθεται θέμα τι επακολούθησε όταν προσπάθησα να τη φορμάρω από το τηλέφωνο - "κατεστραμμένη κάρτα", κολλημένη μπάρα προόδου μορφοποίησης κλπ κλπ κλπ, επομένως: βγάλσιμο μπαταρίας.

Σημερα ημουν παλι στο Nokia club της περιοχης μου.Αν και εχω σταματησει να ασχολουμε με την <<κλειδωμενη κατεστραμμενη καρτα>>,δεν σταματισα να σκεφτομε το γιατι η συσκευη δεν φορμαρη την 512 που αγορασα τον Απριλιο (p2q).Οσες προσπαθειες και αν εκανα αποτελεσμα μηδεν με τα γνωστα κολληματα.Αυτο που διαπιστωσα σημερα με την βοηθεια και την υπομονη του υπαλληλου ηταν οτι δεν φταινε οι καρτες.Πηραμε ενα 6600 απο ενα γειτονικο καταστημα (καβα ποτων),παλιο μοντελο οπως ξερετε, παλιο firmware και symbian.Το αποτελεσμα? Την μορφοποιησε κανονικα αν και πηρε λιγο χρονο.Το ιδιο ειχε γινει και με ενα αλλο μοντελο,δεν θυμαμαι ακριβως ποιο,αλλα ηταν 7ΧΧΧ.Το 6680 που εχει ο υπαλληλος δεν την μορφοποιει.Δεν ειναι θεμα λοιπον καρτας αλλα ουτε και firmware.Ειναι θεμα καθαρα συσκευης.Η καθε μια εχει αλλη στοιχεια τεχνολογιας μεσα της.

Επειδη ξερω οτι παρομοιο προβλημα δεν θα το αποφυγω στο μελλον γιατι περνανε πολλες εφαρμογες απο την συσκευη μου,αγορασα μια νεα καρτα εργοστασιακη Nokia 512 dv.Για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα υπαρξει προβλημα μορφοποιησης,την εβαλα μεσα και εκανα μορφοποιηση.Η διαδικασια τελειωσε σε λιγα δευτερολεπτα,σε σχεση με τον χρονο που ειχε κανει το 6600 (περιπου 20 λεπτα για την 512 p2q).

επιστρεφοντας σπιτι την μπλοκαρησα με ενα παλιο backup και βαζοντας την στο card reader για να φορτωσω κατι,εδειξε οτι ηταν κλειδωμενη απο προστασια εγγραφης.Παλι στο κινητο και μορφοποιηση.Ολα πηγαν καλα.

Το συμπερασμα μου λοιπον ειναι οτι αν θελουμε να παρουμε νεα καρτα,καλο ειναι αν υπαρχει η δυνατοτητα,πρωτα να την τσεκαρουμε στην συσκευη μας αν την μορφοποιει..Και φυσικα οπως προειπα,εχει σχεση με την τεχνολογια της συσκευης.Σημαντικο επισης ειναι και το οτι οταν μια καρτα παραγεται απο την πχ. Νοκια,τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα,γιατι απλα θα ειναι συμβατη βαση των προδιαγραφων της Νοκια.Γ`αυτο αλλωστε εχει βγαλει και σχετικη οδηγια η Νοκια και αναφερετε στο θεμα της συμβατοτητας,για διαφορα ειδη που αγοραζουμε για το κινητο μας και ειναι απο αλλους κατασκευαστες.Υπηρξαν πολλα προβληματα και παραπονα λογω του μεγαλου αριθμου μαϊμουδων που κυκλοφορησαν και κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ημουν παλι στο Nokia club της περιοχης μου.Αν και εχω σταματησει να ασχολουμε με την <<κλειδωμενη κατεστραμμενη καρτα>>,δεν σταματισα να σκεφτομε το γιατι η συσκευη δεν φορμαρη την 512 που αγορασα τον Απριλιο (p2q).Οσες προσπαθειες και αν εκανα αποτελεσμα μηδεν με τα γνωστα κολληματα.Αυτο που διαπιστωσα σημερα με την βοηθεια και την υπομονη του υπαλληλου ηταν οτι δεν φταινε οι καρτες.Πηραμε ενα 6600 απο ενα γειτονικο καταστημα (καβα ποτων),παλιο μοντελο οπως ξερετε, παλιο firmware και symbian.Το αποτελεσμα? Την μορφοποιησε κανονικα αν και πηρε λιγο χρονο.Το ιδιο ειχε γινει και με ενα αλλο μοντελο,δεν θυμαμαι ακριβως ποιο,αλλα ηταν 7ΧΧΧ.Το 6680 που εχει ο υπαλληλος δεν την μορφοποιει.Δεν ειναι θεμα λοιπον καρτας αλλα ουτε και firmware.Ειναι θεμα καθαρα συσκευης.Η καθε μια εχει αλλη στοιχεια τεχνολογιας μεσα της.

Επειδη ξερω οτι παρομοιο προβλημα δεν θα το αποφυγω στο μελλον γιατι περνανε πολλες εφαρμογες απο την συσκευη μου,αγορασα μια νεα καρτα εργοστασιακη Nokia 512 dv.Για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα υπαρξει προβλημα μορφοποιησης,την εβαλα μεσα και εκανα μορφοποιηση.Η διαδικασια τελειωσε σε λιγα δευτερολεπτα,σε σχεση με τον χρονο που ειχε κανει το 6600 (περιπου 20 λεπτα για την 512 p2q).

επιστρεφοντας σπιτι την μπλοκαρησα με ενα παλιο backup και βαζοντας την στο card reader για να φορτωσω κατι,εδειξε οτι ηταν κλειδωμενη απο προστασια εγγραφης.Παλι στο κινητο και μορφοποιηση.Ολα πηγαν καλα.

Το συμπερασμα μου λοιπον ειναι οτι αν θελουμε να παρουμε νεα καρτα,καλο ειναι αν υπαρχει η δυνατοτητα,πρωτα να την τσεκαρουμε στην συσκευη μας αν την μορφοποιει..Και φυσικα οπως προειπα,εχει σχεση με την τεχνολογια της συσκευης.Σημαντικο επισης ειναι και το οτι οταν μια καρτα παραγεται απο την πχ. Νοκια,τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα,γιατι απλα θα ειναι συμβατη βαση των προδιαγραφων της Νοκια.Γ`αυτο αλλωστε εχει βγαλει και σχετικη οδηγια η Νοκια και αναφερετε στο θεμα της συμβατοτητας,για διαφορα ειδη που αγοραζουμε για το κινητο μας και ειναι απο αλλους κατασκευαστες.Υπηρξαν πολλα προβληματα και παραπονα λογω του μεγαλου αριθμου μαϊμουδων που κυκλοφορησαν και κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα.

 

 

 

Δεν είναι και τόσο εύκολο να τσεκάρεις την κάρτα που μόλις αγόρασες, ακόμα και μέσα στο ίδιο το κατάστημα. Ιδίως οι SanDisk και οι Lexar έχουν συσκευασίες οι οποίες πρέπει να καταστραφούν ολοσχερώς για να βγάλεις την κάρτα από μέσα. Και τι θα πεις στον υπάλληλο; "Δεν την φορμάρει το κινητό μου, πάρτην πισω" ??? Η μόνη λυση παίδες: Ό,τι κάρτα πάρετε, πάρτε κι ενα reader για καλό και για κακό πρωτα. (Εγώ προσωπικά είχα πάρει πριν καιρό ένα Lexar SingleSlot MultiCard Reader, που είναι βολικότατο και γίνεται και φλασάκι αν θες). Και όπως είπαμε, για να μην μας πιάνει πονοκέφαλος, φομάρισμα στο reader σε FAT και επ' ουδενί λόγω φορμάρισμα στο κινητό, γιατί την μπλοκάρει και αν έχεις ανοιχτές εφαρμογές και αρχεία έχεις χάσει τα πάντα, εφόσον χρειάζεται να βγει η μπαταρία.

 

 

Υ.Γ.: Παρεπιπτόντως, ξέρει κανέις τι παίζει με τις καινούριες MMCmobile κάρτες της Nokia που έχει στο http://europe.nokia.com??? Έχει ανακοινώσει νέες MMCmobile κάρτες του 1GB και των 512MB στη λίστα συμβατότητας του 3230 και λέει ότι είναι γρηγορότερες και από τις RS-MMC και από RS-MMC DV. Φυσικά ο υπάλληλος στο Nokia Club της περιοχής μου δεν ήξερε τίποτα, όχι αν θα έρθουν, όχι τιμή πώλησης κλπ, αλλά ούτε καν τι είναι MMCmobile. Είναι παροιμιώδης η άγνοια και η έλειψη ενημέρωσης του συγκεκριμένου ατόμου... Μα καλά, με τι κριτήρια διαλέγουν τους υπαλλήλους τους????...

 

 

:ninja: :ninja: :ninja: :w00t: :w00t: :w00t:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα πάρω κάρτα μνήμης+reader... να δω τι με περιμένει δηλαδή... Οπότε να την καω format από pc πριν την βάλω στο κινητό?

 

Ναι, για καλό και για κακό, φορμάρισέ την πρώτα, αν και εμένα το κινητό την είδε με το που άνοιξα τη συσκευασία και την πρωτοέβαλα. Είναι ανάλογα την χωρητικότητα και την μάρκα της κάρτας. Πάντως εγώ πιστεύω ότι μας περιμένουν δύσκολες μέρες στο θέμα συμβατότητας καρτών, κλείδωμα αποστολής αρχείων και γενικά ελέγχου από την πλευρά της Nokia ως προς το τι λογισμικό και τι αναλώσιμα θα μας επιτρέπει να χρησιμοποιούμε με τις συσκευές της. Οι υψηλές πωλήσεις και η προτίμηση του κόσμου στα προ'ι'όντα της φαίνεται ότι έχουν κάνει ορισμένους εκεί ψηλά στη Σκανδιναβία να φαίνονται αλλαζονικά. Θα δούμε, έχει ο καιρός γυρίσματα...

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο εύκολο να τσεκάρεις την κάρτα που μόλις αγόρασες, ακόμα και μέσα στο ίδιο το κατάστημα. Ιδίως οι SanDisk και οι Lexar έχουν συσκευασίες οι οποίες πρέπει να καταστραφούν ολοσχερώς για να βγάλεις την κάρτα από μέσα.

 

 

Υ.Γ.: Παρεπιπτόντως, ξέρει κανέις τι παίζει με τις καινούριες MMCmobile κάρτες της Nokia που έχει στο http://europe.nokia.com??? Έχει ανακοινώσει νέες MMCmobile κάρτες του 1GB και των 512MB στη λίστα συμβατότητας του 3230 και λέει ότι είναι γρηγορότερες και από τις RS-MMC και από RS-MMC DV.

Οπως ανεφερα πιο πανω,πηρα την καρτα Νοκια 512 DV.Ηταν σφραγισμενη και ειπα στον υπαλληλο οτι πρωτα θα την δοκιμασω και αν ολα πανε καλα θα την παρω.Και ετσι εγεινε.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

simera to mesimeraki xtipouse to tilefono kai eno patousa to yes (prasino koumbaki) gia na apantiso stin klisi, den ginotane tipota mexri pou aftos pou epairne to ekleise...meta douleve kanonika afou tou ekana mia epanekinisi....

mia pou milate gia kartes kai morfopoihseis...(ntanny) an morfopoihso tin karta (tin manisia pou mou ti vgazei katestrammeni) se nokia 6600, meta iparxei periptosi na doulevei sto 3230???

Kala Xristougenna kai kales giortes se olous:) :)

Link to comment
Share on other sites

mia pou milate gia kartes kai morfopoihseis...(ntanny) an morfopoihso tin karta (tin manisia pou mou ti vgazei katestrammeni) se nokia 6600, meta iparxei periptosi na doulevei sto 3230???

Kala Xristougenna kai kales giortes se olous:) :)

Ναι θα δουλεψει ,οπως εγεινε και με την δικη μου 512.Βεβαια απορω γιατι σου βγαζει κατεστραμμενη την μανισια,την στιγμη που την δικη μου (32αρα) την μορφοποιει.

ΠΩ,ΠΩωωω !!! Εχεις δικιο depal.Εφθασαν τα Χριστουγεννα.Καλες γιορτες και Καλη Χρονια σε ολους.Αντε να δω ποιος θα ερθει να μου πει τα καλαντα :)

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το Screen Saver της Psiloc? Eδώ και κάποιους μήνες το χρησιμοποιώ (το έχω αγοράσει online) και δεν έχω καταφέρει να το κάνω να λειτουργήσει αξιόπιστα. Τη μία δουλεύει αυτό και την άλλη το εργοστασιακό screen saver της Nokia (ξέρετε, εκείνο το αντιπαθητικό με τη γραμμή ημερομηνίας/ώρας που αλλάζει χρώμα και θέση). Τι παίζει, ξέρει κανείς;;; Επίσης, έχει καταφέρει κανείς να λειτουργήσει το flight mode που προσφέρουν τα Psiloc System Tools (τα έχω επίσης αγορασμένα online) ή είναι θέμα hardware και δεν υποστηρίζεται η λειτουργία αυτή; Κατεβάζω κάθε φορα τις καινούργιες εκδόσεις των δύο αυτών προγραμμάτων, ελπίζοντας ότι κάτι άλλαξε, αλλά μάταια. Μήπως είναι θέμα έκδοσης firmware; Το τηλέφωνό μου τρέχει την έκδοση v4.0537.0. Θα εκτιμούσα αν κάποιος με κατατόπιζε σχετικά.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

simera to mesimeraki xtipouse to tilefono kai eno patousa to yes (prasino koumbaki) gia na apantiso stin klisi, den ginotane tipota mexri pou aftos pou epairne to ekleise...meta douleve kanonika afou tou ekana mia epanekinisi....

mia pou milate gia kartes kai morfopoihseis...(ntanny) an morfopoihso tin karta (tin manisia pou mou ti vgazei katestrammeni) se nokia 6600, meta iparxei periptosi na doulevei sto 3230???

Kala Xristougenna kai kales giortes se olous:) :)

 

το ιδιο εκανε και σε εμενα χθες το μεσημερι μια φορα! παντως μετα χωρις επανεκκινηση δουλευε κανονικα με τις υπολοιπες κλησεις!

Link to comment
Share on other sites

 

Για μένα η λύση είναι:με αγορά καινούριας κάρτας, φορμάρισμά της κατευθείαν από ένα reader (αναγκαία επένδυση πλέον για τον εξοπλισμό ενός PC, με τόσες συσκευές που χρησιμοποιούν κάρτες μνήμης, και σιγά το έξοδο δηλαδή) και δημιουργία από το PC των φακέλων συστήματος. Απλά όταν χρειάζεσαι φορμάρισμα, μόνο από το PC.

 

Blepontas ayto to post apofasisa x8es na kanw to idio. Phga Germano kai afoy diafwnhsa me ton ypallhlo poy den h8ele na moy poylhsei mia rs-mmc 512 ths SD giati leei to kinhto doyleyei mono me dual voltage??? :lol: :lol: Telika o ypey8ynos toy katasthmatos anoikse mia sfragismenh SD (moy ekane megalh entypwsh ayto kai einai sta yper toys) kai thn dokimasame sto kinito kai doylepse mia xara. Exontas parei backup thn palia 256 sto pc ekana copy ola ta arxeia me ena card reader kai doylepse teleia!!

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες πως μπορω να στειλω ενα Mp3 αρχειο σε καποιο αλλο κινητο; δοκιμασα με τα feexplorer,seleq,profixplorer αλλα δεν γινοταν!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες πως μπορω να στειλω ενα Mp3 αρχειο σε καποιο αλλο κινητο; δοκιμασα με τα feexplorer,seleq,profixplorer αλλα δεν γινοταν!!

 

Με το ProfiExplorer κανονικα θα επρεπε να μπορεις να στειλεις χωρις προβλημα.Τι μηνυμα σου βγαζει?Και σε τι κινητο προσπαθεις να το στειλεις?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Blepontas ayto to post apofasisa x8es na kanw to idio. Phga Germano kai afoy diafwnhsa me ton ypallhlo poy den h8ele na moy poylhsei mia rs-mmc 512 ths SD giati leei to kinhto doyleyei mono me dual voltage??? :lol: :lol: Telika o ypey8ynos toy katasthmatos anoikse mia sfragismenh SD (moy ekane megalh entypwsh ayto kai einai sta yper toys) kai thn dokimasame sto kinito kai doylepse mia xara. Exontas parei backup thn palia 256 sto pc ekana copy ola ta arxeia me ena card reader kai doylepse teleia!!

 

Είπες η κάρτα είναι SanDisk 512MB RS-MMC απλή, όχι DV-RS-MMC? Η μορφοποίση από το κινητό δουλεύει? Και πόσο κόστισε η κάρτα? Μήπως τελικά οι SanDisk είναι οι πιο αξιόπιστες τελικά για αυτό το τηλέφωνο? Μήπως θέλει υπομονή με την υπόθεση RS-MMC vs DV-RS-MMC μέχρι να αποφασίσουμε όλοι να αγοράσουμε κάποιο από τα καινούργια τηλέφωνα της Nokia που πλέον παίρνουν miniSD κάρτες, οι οποίες είναι και πιο αξιόπιστες και πολύ πιο γρήγορες?

 

ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ MMCmobile (1GB, 512MB και 256MB) ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ NOKIA? ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ DUAL VOLTAGE, ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ RS-MMS (και από τις DV και από τις απλές)

 

http://europe.nokia.com/nokia/0,,83227,00.html?s=3230 (data --> memory cards)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Είπες η κάρτα είναι SanDisk 512MB RS-MMC απλή, όχι DV-RS-MMC? Η μορφοποίση από το κινητό δουλεύει? Και πόσο κόστισε η κάρτα? Μήπως τελικά οι SanDisk είναι οι πιο αξιόπιστες τελικά για αυτό το τηλέφωνο? Μήπως θέλει υπομονή με την υπόθεση RS-MMC vs DV-RS-MMC μέχρι να αποφασίσουμε όλοι να αγοράσουμε κάποιο από τα καινούργια τηλέφωνα της Nokia που πλέον παίρνουν miniSD κάρτες, οι οποίες είναι και πιο αξιόπιστες και πολύ πιο γρήγορες?

 

H morfopoihsh sto kinito phge sfaira, toso grhgora gyrw sta 30'' pou nomiza oti den ekane tipota! parola ayta eixe ftiaksei kanonika ta folders mesa sta opoia ekana copy/paste opws eixa ta arxeia apo thn palia rs-mmc 256. H karta kostise 55 euro, gyrw sta 7 me 10 euro akriboterh apo tis alles kartes opws eida se allo thread alla kai apo mia ereyna agoras poy ekana sto internet. H karta einai SanDisk rs-mmc 512 aplh den einai DV.

ps: Thn SD 256 rs-mmc gia na thn formarei to NGage QD ekane 15' :lol:

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν φορμαρεις την καρτα στο pc και μετα αντιγραψεις τους φακελους που δημιουργει το τηλεφωνο(πχ. απο backup), στην καρτα τοτε θα δουλεψει στο κινητο?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...