Jump to content

Lenovo MiiX 3


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκέφτομαι να δώσω το tablet για να μου περάσουν τα windows 10.

τι λέτε όσοι τα έχετε περάσει;

αξίζει η θα έχω προβλήματα;

θέλει πολλή ώρα για να περαστούν τα 10-αρια;

Το πήρα χθες, στο πρώτο boot έβγαλε μήνυμα για το upgrade και του πήρε αρκετά μέχρι να τα βάλει, και επιπλέον μου φανικαν κάπως μετά το upgrade, το έβαλα να κάνει reset στην αρχηκη κατάσταση του μέσα από την επιλογή των windows και το άφησα να πάω δουλειά, το απόγευμα που γυρισα είχε καθαρά w10 και έπαιζαν μια χαρά.

 

 

 

--------------------------

 

Το πήρα με τα 200ε από γερμανό

 

Γενικά καλές εντυπώσεις αν και είναι ακόμα νωρίς, έβαλα και μια 64αρα sd που είχα από παλία.

Έχοντας δουλέψει λίγο με το dell venue 8, επαθα ένα ψηλοσοκ όταν το επιασα πρώτη φορά, δίνει πολύ ποιοτική αίσθηση κατασκευής και το folio ωραίο και πολύ καλο grip.

Το πληκτρολόγιο μου άρεσε, λίγο το mouse pad ώρες ώρες ξεχνιέται.

 

Αυτό που μου την σπάει μόνο είναι το auto dimming. Υπάρχει τρόπος να γίνεται πιο smooth ή να το κλείσω γιατί μου σπάει τα νεύρα;

Διάφορα στην μπαταρία κάνει καθόλου;

 

 

Χρειάζεται screen protector;

Edited by FrOsT_frt
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πήρα χθες, στο πρώτο boot έβγαλε μήνυμα για το upgrade και του πήρε αρκετά μέχρι να τα βάλει, και επιπλέον μου φανικαν κάπως μετά το upgrade, το έβαλα να κάνει reset στην αρχηκη κατάσταση του μέσα από την επιλογή των windows και το άφησα να πάω δουλειά, το απόγευμα που γυρισα είχε καθαρά w10 και έπαιζαν μια χαρά.

 

 

 

--------------------------

 

Το πήρα με τα 200ε από γερμανό

 

Γενικά καλές εντυπώσεις αν και είναι ακόμα νωρίς, έβαλα και μια 64αρα sd που είχα από παλία.

Έχοντας δουλέψει λίγο με το dell venue 8, επαθα ένα ψηλοσοκ όταν το επιασα πρώτη φορά, δίνει πολύ ποιοτική αίσθηση κατασκευής και το folio ωραίο και πολύ καλο grip.

Το πληκτρολόγιο μου άρεσε, λίγο το mouse pad ώρες ώρες ξεχνιέται.

 

Αυτό που μου την σπάει μόνο είναι το auto dimming. Υπάρχει τρόπος να γίνεται πιο smooth ή να το κλείσω γιατί μου σπάει τα νεύρα;

Διάφορα στην μπαταρία κάνει καθόλου;

 

 

Χρειάζεται screen protector;

 

Μέσα απο τις ρυθμίσεις οθόνης απενεργοποιειτε η αυτόματη φωτεινότητα.

Δες και εδω εξόδου.

http://windows.wonderhowto.com/how-to/disable-adaptive-brightness-windows-10-for-maximum-screen-brightness-0163440/

 

 

Απο ότι κατάλαβα έχουν κάνει πατάτα με τα 10 και έχουν απενεργοποιήσει την δυνατότητα στα 8.1 όπου μπορούσες εύκολα να τικαρεις/ξετικαρεις την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας.

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-other_settings/window-10-brightnessdimming-cant-turn-off/cc1bec83-b151-44e4-92a9-42d740a6e540?auth=1

 

Αρα μόνο η ρύθμιση πανω αν δουλέψει η περίμενετε update.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο τις ρυθμίσεις οθόνης απενεργοποιειτε η αυτόματη φωτεινότητα.

Δες και εδω εξόδου.

http://windows.wonderhowto.com/how-to/disable-adaptive-brightness-windows-10-for-maximum-screen-brightness-0163440/

Ξερω πως να το κλείσω, απλά αναρωτιομουν μήπως γίνεται να είναι πιο smooth (όπως στα κινητά) η αυξωμιωση γιατί έτσι όπως γίνεται τώρα είναι λες έχει stuttering.

 

 

 

Άφησα και όλους τους ρουφιανους ανοιχτούς για να έχω contrana, μπαίνω w10, not available for your region and language...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως να το κλείσω, απλά αναρωτιομουν μηπος γίνεται να είναι πιο smooth (όπως στα κινητά) η αυξωμιωση γιατί έτσι όπως γίνεται τώρα είναι λες έχει stuttering.

 

 

 

Άφησα και όλους τους ρουφιανους ανοιχτούς για να έχω contrana, μπαίνω w10, not available for your region and language...

Ειναι και θέμα κατασκευαστή,drivers,Windows κ,α πολλοι λόγοι.

Εγω το απενεργοποιώ πάντα,ακόμα και στα κινητά αρκετές φορές μέσα στην ημέρα.

Για cortana μόνο αμα γυρίσεις region σε US η UK.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

δείτε τον τρόπο, που η φωτεινότητα της οθόνης δε θα μειώνεται από μόνη της.

η διαδρομή είναι.

πίνακας ελέγχου.

όλα τα στοιχεία του πίνακα ελέγχου.

αντιμετώπιση προβλημάτων.

όλες οι κατηγορίες.

πάμε στην επιλογή, ενέργεια και κάνουμε δεξί κλίκ και εκτέλεση ως διαχειριστής.

επιλέγουμε για προχωρημένους και ΞΕτικάρουμε το κουτί επιλογής, που γράφει αυτόματη εφαρμογή επιδιορθώσεων.

μετά πατάμε επόμενο και ξετικάρουμε και το κουτί επιλογής, που γράφει μείωση της φωτεινότητας οθόνης.

μετά η επιλογή επόμενο απενεργοποιείτε και μένει μόνο η επιλογή άκυρο, την οποία και επιλέγουμε.

ακούγεται κάπως όμως δουλεύει.

το δοκίμασα σε απόλυτο σκοτάδι και η ρύθμιση φωτεινότητας μένει όπου τη βάλω εγώ, δηλαδή τέρμα.

υ.γ. κάποιος που γνωρίζει, ας μας πει γιατί απενεργοποιείτε η επιλογή επόμενο.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πήρα και γω το tablet απο την προσφορα του Γερμανου, το μοντελο με τα 32GB.

Του περασα τα 10αρια, χωρις να βαλω αλλους drivers ή software της Lenovo, και μεχρι στιγμης ολα φαινονται μια χαρα.

Μου λέει ότι εχει ελευθερο χωρο 15-16GB, και 8-9GB οτι πιανουν τα windows. Το υπολοιπο ειναι hidden/recovery partition;

Επίσης, τα 10αρια είδα να χρησιμοποιουν 1,1-1,2GB ram. Δεν ειναι καπως υψηλη τιμη; (δεδομενου οτι πωλουνται και tablet με 1gb ram)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πήρα και γω το tablet απο την προσφορα του Γερμανου, το μοντελο με τα 32GB.

Του περασα τα 10αρια, χωρις να βαλω αλλους drivers ή software της Lenovo, και μεχρι στιγμης ολα φαινονται μια χαρα.

Μου λέει ότι εχει ελευθερο χωρο 15-16GB, και 8-9GB οτι πιανουν τα windows. Το υπολοιπο ειναι hidden/recovery partition;

Επίσης, τα 10αρια είδα να χρησιμοποιουν 1,1-1,2GB ram. Δεν ειναι καπως υψηλη τιμη; (δεδομενου οτι πωλουνται και tablet με 1gb ram)

Το υπόλοιπο ειναι recovery partition και τα 8.1 σαν old που υπάρχουν εκεί αμα θες να επιστρέψεις.

Διαγράφοντας και τα 2 θα κερδίσεις αρκετα gb χωρο.

 

Τώρα για το ότι τα 10 χρησιμοποιούν παραπάνω μνήμη ειναι γνωστό στους περισσότερους και εδω και έξω.

Απλά υπομονή εως η MS με επερχόμενα updates τα φέρει στα επιπεδα των 8.1.

Τον Νοέμβριο το πρώτο σοβαρό upgrade του λειτουργικού με μπόλικα bug fix,tweaks και επιπλέον features.

 

Και μέσα στο 16 θα ακολουθήσουν 1 την άνοιξη και 1 το φθινόπωρο upgrade του λειτουργικού.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ παιδιά το tablet από την προσφορά του Γερμανού. Πάρα πολύ καλό σαν υπολογιστής με την θήκη που έχει με το πληκτρολόγιο. Δύο ερωτησεις μόνο. Υποστηρίζει otg? Πως ενεργοποιούνται τα office?
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ παιδιά το tablet από την προσφορά του Γερμανού. Πάρα πολύ καλό σαν υπολογιστής με την θήκη που έχει με το πληκτρολόγιο. Δύο ερωτησεις μόνο. Υποστηρίζει otg? Πως ενεργοποιούνται τα office?

Πρεπει να υποστηρίζει(ας πούνε κάτοχοι του για απόλυτη βεβαιότητα)

Τα office αφού τρέξεις το ανάλογο εικονίδιο που εχει ειτε στην taskbar ειτε στην επιφάνεια θα σε καθοδήγησει βήμα βήμα για εισαγωγή του serial number στο αυτοκόλλητο που λογικά πρεπει να έχεις μέσα στην συσκευασία του tablet.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ παιδιά το tablet από την προσφορά του Γερμανού. Πάρα πολύ καλό σαν υπολογιστής με την θήκη που έχει με το πληκτρολόγιο. Δύο ερωτησεις μόνο. Υποστηρίζει otg? Πως ενεργοποιούνται τα office?

 

otg, υποστηρίζει. δες εδώ εικόνες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871233#post5871233

το καλύτερο είναι αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5972465#post5972465

για τα office ισχύει αυτό που γράφει ο Αλεξ παραπάνω.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Otg παίζει, δούλεψε με τον ίδιο καλώδιο otg που χρησημοποιουσα στο Galaxy Note και στο Xiaomi mi2s.

 

 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς μεταφορά του recovery σε USB για να κερδίσει τα 6gb του recovery partition;

Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπο ειναι recovery partition και τα 8.1 σαν old που υπάρχουν εκεί αμα θες να επιστρέψεις.

Διαγράφοντας και τα 2 θα κερδίσεις αρκετα gb χωρο.

Τα εχω σβησει τα 8.1 . Τα νουμερα που ανεφερα ειναι μετα απο καθαρη εγκατασταση των win10.

 

Ξερει κανεις αν παιρνουμε αναβαθμιση σε office 2016;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Πήρα και εγώ πριν από μερικές μέρες το Tablet από τον Γερμανό (δεν μπορούσα να αντισταθώ στην προσφορά!)

Είμαι πολύ ευτυχισμένος με την απόκριση του και τη γενική λειτουργία του. Έκανα και update σε Windows 10 αλλά σκέφτομαι να κάνω και εγώ clean install που λέτε είναι πιο γρήγορο κτλ.

Μου έβγαλε όμως κάτι θέματα που δεν ξέρω αν είναι μόνο στο δικό μου ή γενικότερα.

Το πρώτο που είδα είναι με microSD 64GB της Kingston που έλεγε να αγοράσει ο manos20082

...Τώρα μέσα στην εβδομάδα πάμε για SD Card (Λέω να πάω σε αυτήν εδώ !

Στο δικό μου την πετάει αν κάνω κανένα Setup παιχνίδι από Steam και πάω να παίξω. Μετά θέλει Restart ή κλείσιμο για να την ξαναδεί. Δοκίμασα με άλλη 32άρα Samsung που είχα διαθέσιμη και εκεί δεν έβγαλα κανένα θέμα. Έστειλα και στην Kingston μήπως απλά έπεσα σε ελλαττωματική κάρτα και δεν είναι θέμα συμβατότητας (μου κάνει κάποιες πτώσεις στην ταχύτητα εγγραφής αλλά δεν μου την πετάει σε άλλες συσκευές)

Το μεγαλύτερο μου θέμα όμως που σίγουρα φταίει κάτι στο Tablet, είναι το bluetooth. Δεν έχω δοκιμάσει να στείλω αρχεία αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να συνδέσω Stereo bluetooth headset για να ακούω από εκεί μουσική και τυχόν ταινίες ή να το συνδέσω στα ηχεία μου ασύρματα. Όταν το συνδέσω σε handsfree λειτουργεί μια χαρά αλλά προφανώς η ποιότητα ήχου είναι άθλια και δεν λέει με τπτ για μουσική. Αλλά σε Stereo Audio που είναι η καλή ποιότητα του Bluetooth (μάλλον το πρωτόκολλο A2DP είναι που χρησιμοποιεί) ο ήχος έχει σχεδόν πάντα διακοπές (όχι κανά δεύτερο το λεπτό αλλά συνέχεια, όπως όταν δεν έχεις καλό σήμα στο κινητό) Έχω δοκιμάσει όλα τα ακουστικά που έχω και έχω προσέξει πως αν δεν κάνεις κάτι άλλο και έχεις μολις πριν κάνεις unistall τους drivers (όπως είχατε προτείνει σε προηγούμενο θέμα με bluetooth) ότι λειτουργεί σχεδόν χωρίς διακοπές. Αλλά αν πας να κάνεις κάτι άλλο σπάει ο ήχος και δεν σταματάει αλλά σε κάποια φάση αν αλλάξεις συσκευή ήχου κτλ απλά πετάει το Stereo. Έχει κανείς δοκιμάσει να συνδέσει Bluetooth ακουστικά να μου πει αν κάνει το ίδιο;

Δοκίμασα χθες και με OTG το bluetooth dongle που έχω στο Desktop και εκεί δούλευε στην εντέλεια οπότε φταίει σίγουρα κάτι στο tablet. Τώρα το τσιπάκι ή οι bluetooth drivers δεν μπορώ να ξέρω...

Αν το δοκίμασε κάποιος άλλος ας μου πει. Ελπίζω απλά να είναι κάτι ελλαττωματικό και με αντικατάσταση να διορθωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω σβησει τα 8.1 . Τα νουμερα που ανεφερα ειναι μετα απο καθαρη εγκατασταση των win10.

 

Ξερει κανεις αν παιρνουμε αναβαθμιση σε office 2016;

Δεν το ξέρω το δεύτερο.

Αλλα αν έχεις συνδρομή office 365 έχεις πλήρη αξιοποίηση των νέων office mobile app για Windows 10.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πληκτρολόγιο-θήκη για το συγκεκριμένο που να μη χρειάζεται "στήριξη" με το stand πίσω; πχ όπως Asus Transformer
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πληκτρολόγιο-θήκη για το συγκεκριμένο που να μη χρειάζεται "στήριξη" με το stand πίσω; πχ όπως Asus Transformer

Μονο εξωτερικό θα βρεις τέτοιο μιας και κυκλοφορεί έκδοση με Transformer στυλ πληκτρολόγιο σε κάποιες χώρες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα πάρει πριν χρόνια ένα κινέζικο τάμπλετ και δεν είχα μείνει καθόλου ικανοποιημένος, έχω την εξής απορία.

Θα παίζει το 10άρι κανένα παιχνίδι από steam;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα πάρει πριν χρόνια ένα κινέζικο τάμπλετ και δεν είχα μείνει καθόλου ικανοποιημένος, έχω την εξής απορία.

Θα παίζει το 10άρι κανένα παιχνίδι από steam;

Δεν έχουν καμία σχέση σε ισχύ και ιπποδύναμη τα προ 2.5+ ετών tablet με τα τελευταίας γενιάς όπως του Lenovo μιλώντας πάντα για Windows tablet.

 

Βέβαια αν το θες για παιχνίδια κυρίως προτίμησε android η iPad.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια και από μένα.

Το πήρα κι εγώ τελικά από Γερμανό με την προσφορά στα 199€, αλλά με κάτι δωροεπιταγές από ΟΤΕ 150€ μου βγήκε 49€!!!

 

Να ρωτήσω:

Αυτό το Bios Update τι λέει να το κάνω ή όχι;

Πριν πάω στα 10.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια και από μένα.

Το πήρα κι εγώ τελικά από Γερμανό με την προσφορά στα 199€, αλλά με κάτι δωροεπιταγές από ΟΤΕ 150€ μου βγήκε 49€!!!

 

Να ρωτήσω:

Αυτό το Bios Update τι λέει να το κάνω ή όχι;

Πριν πάω στα 10.

 

Ποτε το πηρες....; Το εχει ακομα προσφορα ο Γερμανος...;

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ποτε το πηρες....; Το εχει ακομα προσφορα ο Γερμανος...;

 

Όχι το είχε μέχρι 19 Σεπτέμβρη. Το έκλεισα στις 18/9 και το πήρα το προηγούμενο Σάββατο.

 

Για το bios ξέρει κανείς τι να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το ειχα δει, οποτε πηγα στα 10 χωρις να το κανω. Καλα παιζει.

Θα σου προτεινα να το κανεις παντως, bug fixes ειναι κυριως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έχει δοκιμάσει κάποιος το nova go στο μηχάνημα. Ρωταω μήπως υπάρχει ασυμβατότητα στο hardware ή στο firefox?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο computer management μου εχει 2 recovery partition, ενα 450mb κι ενα 5,97gb. χρειαζονται αυτα τα 2 partition; ξερει κανεις;

εχω βαλει στο ταμπλετ windows 10 με καθαρη εγκατασταση και εχω σβησει τα 8.1

οποτε νομιζω το recovery δεν εχει νοημα πλεον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...