Jump to content

Sony Ericsson V800i


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος miaow ( 5 Ιαν. 2005 , 18:02)

 

Καλησπέρα.

 

Θυμίζω το σχετικό, αρχικό μήνυμά μου:

 

 

 

Η συνέχεια, λοιπόν:

 

βρίσκομαι σε επικοινωνία με την S/E (αναμένω επίσημη απάντηση, μέσω e-mail, σε αντίστοιχη προσέγγισή μου, σε συνέχεια προφορικής επικοινωνίας με την Εξυπηρέτηση Πελατών), έχω "ανοίξει" επικοινωνία με την OMNITECΗ, μετά από έλεγχο της συσκευής για 3 εργάσιμες ημέρες + ΣΚ = 5 ημέρες (ευχάριστο το νέο του gharar για το upgrade...θα το αναζητήσω, άμεσα) και έλαβα ενδιαφέρουσες πληροφορίες (άτυπα, αλλά έγκυρες) από το Τεχνικό Τμήμα της VF.

 

Πιο αναλυτικά:

[α] το V800 προβλέπεται (όπως και άλλες συσκευές), να αναζητά δίκτυο

3G. Ενώ σε άλλα κινητά (π.χ. ΝΟΚΙΑ 6630), αυτή η ρουτίνα δεν

γίνεται αντιληπτή από τον χρήστη, στο V800 γίνεται αντιληπτή διότι

φωτίζεται η εξωτερική οθόνη! 'Ετσι, πολύ περισσότερο τώρα όπου το

δίκτυο είναι υπό ανάπτυξη και το σήμα ασταθές (ενίοτε ασθενές ή

ανύπαρκτο), η ρουτίνα αναζήτησης του 3G είναι πολύ συχνή, με

αποτέλεσμα τον πολύ συχνό φωτισμό της εξωτερικής οθόνης και

συνεπακόλουθο την γρήγορη εξασθένιση της μπαταρίας...εξ ου και

η "αδικαιολόγητα" μικρή αυτονομία.

Παρεμπιπτόντως, το πρόβλημα όσων έχουμε V800 είναι σαφώς

μικρότερο, έναντι του προβλήματος που αντιμετώπιζαν (-ουν)

χρήστες του Ζ1010, όπου μετά από άκαρπη αναζήτηση το τηλέφωνο

δεν ξαναγύριζε ούτε σε 2,5G και τους άφηνε εκτός επικοινωνίας!

 

[β] Το προαναφερθέν πρόβλημα αντιμετωπίζω με τη δική μου V800.

Το CC της S/E, αρχικά, απέρριψε, κατηγορηματικά το ενδεχόμενο να

συμβαίνει οτιδήποτε περιγράφω. Ακολούθησε η επίσκεψη στην

OMNITECH. Και εκεί, δεν εντοπίστηκε το παραμικρό. Μόλις μου

επεστράφη, διαπίστωσα ότι εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα.

Δοκίμασα τη συσκευή και με απλή SIM και διαπίστωσα, πλέον, ότι

μάλλον το πρόβλημα είναι υπαρκτό, διότι και με απλή SIM η συσκευή

πραγματοποιεί τη ρουτίνα αναζήτησης 3G (το εικονίδιο εμφανίζεται

στιγμιαία) και φυσικά, φωτίζεται η οθόνη για 5-10 sec. Μετά από

κάποια ώρα επαναλαμβάνεται το "καλαμπούρι"...και σιγά σιγά,

εξασθενεί και η μπαταρία... btw με το ζόρι κρατά 1 ημέρα...

 

Είμαι σε κατάσταση αναμονής και επικοινωνίας , ευελπιστώντας ότι θα βρεθεί λύση (έστω και καθυστερημένα, σε κάποιο upgrade...ποιός ξέρει ίσως και στο 1ο, αυτό, δηλαδή, που αναφέρει ο gharar...αν και μου φαίνεται απίθανο...είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ...).

 

Όποιος γνωρίζει περισσότερα, ας συμπληρώσει.

Αν και εφόσον το CC της S/Ε, τηρήσει την πράγματι πολύ καλή πρακτική επικοινωνίας και μου απαντήσει στο e-mail, επιβεβαιώνοντας όσα προφορικά και άτυπα μου αναφέρθηκαν, θα παραθέσω την απάντησή τους, ώστε να λάβουν γνώση και οι υπόλοιποι.

 

Φυσικά και θα κοινοποιήσω την αναμενόμενη απάντηση της S/E, στην VF και στην OMNITECH (το τελευταίο ίσως αποτελεί πλεονασμό αλλά θα το κάνω)

 

Χαιρετώ :)

 

>>>>

 

PS#1: ...05/12/2005 και ώρα 18:08...η μπαταρία μου, μόλις πέθανε...(...υπολογίστε, από χθεσινή, πλήρη φόρτιση στις 19:30 περίπου... :( ... )

 

 

PS#2:...εν πρώτοις, έλαβα το ακόλουθο:

 

 

 

Μετα τις 10/1 θα ειναι sw διαθεσιμο για αναβαθμιση, οπου θα μπορεις να κλειδωνεις τη συσκευη σε 2g.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

GEIA SAS PAIDES..

 

META APO ENA PERIPOU MHNA POY EXW TO V800 STA XERIA MOU, MPORW NA PW PWS DEN EXW KSETRELLATHEI KIOLAS..

 

BASIKA AUTO POU ME EXEI KANEI TURBO EINAI OTI PARA POLLES FORES OTAN MILAW, KSAFNIKA AKYRWNETAI H KLHSH..

 

MPOREI NA BOHTHISEI KANEIS H NA PERIMENW KAI EGW GIA KAMIA ASPRH MERA APO ANABATHMISH???

 

THANKS

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TakeOverNet ( 6 Ιαν. 2005 , 13:53)

 

Μετα τις 10/1 θα ειναι sw διαθεσιμο για αναβαθμιση, οπου θα μπορεις να κλειδωνεις τη συσκευη σε 2g.

 

 

Ενδιαφέρον !

 

Εννοείς την 1η έκδοση αναβάθμισης που έχει αναφερθεί από τον gharar;

 

Η δυνατότητα "κλειδώματος" σε 2G θα αποτελεί επιλογή σε sub - menu ανά πάσα στιγμή ή θα αποτελεί δυνατότητα επιλογής στο power - on (post / past PIN entry);

 

:)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Το κλείδωμα που ακριβώς βγάινει? Γιατί μόλις ήρθα από την αναβάθμιση σε R1J002 και τέτοια επιλογή δεν βρίσκω.
Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμένα, εξαιρετικά, σε Όλους.

 

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/3rascals/26619/367730

 

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/3rascals/26619/367733

 

(...μεταξύ άλλων...)

 

:happy: :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

kalispera!!yparxei kapoios tropos na aferesoume to vodafone live menu mesa apo to v800?

Telika einai kseklidota to bluetooth kai oi iperithres tou?.

iparxei kaneis pou na exei apopsh k na kserei me ta proanaferthenta?

 

 

Thanks a lot!!!!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν κυκλοφορήσει η Sony Ericsson το original firmware του V800, θα βγάζει το vodafone live menu. Το bluetooth και οι υπέρυθρες είναι ξεκλείδωτα.

Ελπίζω πως βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emmanuelle ( 9 Ιαν. 2005 , 18:21)

 

kalispera!!yparxei kapoios tropos na aferesoume to vodafone live menu mesa apo to v800?

Telika einai kseklidota to bluetooth kai oi iperithres tou?.

iparxei kaneis pou na exei apopsh k na kserei me ta proanaferthenta?

 

 

Thanks a lot!!!!

 

Emmanuelle oson afora tin afairesi tou VL apo to V800 ginetai alla pros to paron den yparxei to elliniko paketo glossas. des sto 9volto ston peiraia.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το v800. Σαν τηλέφωνο είναι πολύ καλό αλλά έχω ένα ιδιόρυθμο πρόβλημα. Στο αυτοκίνητο έχω το bluetooth car kit siemens με την οθόνη η οποία κανονικά αν το υποστηρίζει η συσκευή δείχνει και το όνομα αυτού που καλεί, κάνει αναζήτηση στο ευρετήριο και στην αναμονή δείχνει σήμα, μπαταρία και όνομα δικτύου. Όλα αυτά δεν λειτουργούν με τα ΝΟΚΙΑ αλλά λειτουργούν με το Ζ600. Δυστυχώς δεν λειτουργούν ούτε με το v800!!! Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το τηλέφωνο με το hans free bluetooth sonyericsson με την οθόνη να μου πει αν εμφανίζει όλες τις πληροφορίες;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ioterl (10 Ιαν. 2005 , 23:17)

 

Σήμερα πήρα το v800. Σαν τηλέφωνο είναι πολύ καλό αλλά έχω ένα ιδιόρυθμο πρόβλημα. Στο αυτοκίνητο έχω το bluetooth car kit siemens με την οθόνη η οποία κανονικά αν το υποστηρίζει η συσκευή δείχνει και το όνομα αυτού που καλεί, κάνει αναζήτηση στο ευρετήριο και στην αναμονή δείχνει σήμα, μπαταρία και όνομα δικτύου. Όλα αυτά δεν λειτουργούν με τα ΝΟΚΙΑ αλλά λειτουργούν με το Ζ600. Δυστυχώς δεν λειτουργούν ούτε με το v800!!! Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το τηλέφωνο με το hans free bluetooth sonyericsson με την οθόνη να μου πει αν εμφανίζει όλες τις πληροφορίες;

 

Εγώ το έψαξα λίγο πριν αγοράσω Car Kit, και έμαθα διάφορα περίεργα. Ειδικά η Siemens τονίζει ότι δεν εγγυάται την σωστή λειτουργία με κανένα άλλο κινητό εκτός από αυτά που αναφέρει στο Site της, μάλιστα ούτε και με πολλά δικά της μοντέλα (SX1). Οπότε φαντάζομαι αυτό ισχύει και για το CarKit της Νοκια, ΣΕ κλπ. Εγώ τελικά κατέλιξα στο Parrot CK3100 που τα υποστηρίζει όλα, και αν κάποιο όχι ακόμα παίρνει αναβάθμιση μέσω Bluetooth και τέλος. Ποιότητα καταπληκτική.

 

Συγγνώμη από τους Moderators αν ξέφυγα λίγο από το Θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν ανέφερε μέχρι τώρα τις εντυπώσεις του από τη χρήση της φωνητικής κλήσης στο Χ700. Ε, λοιπόν εγώ που τη δοκίμασα νομίζω ότι είναι το χειρότερο σημείο (και χαρακτηριστικό) της συσκευής. Κατά τα λοιπά, μόνο η αργή απόκριση είναι σχετικά εκνευριστική (αν συγκριθεί με το SE P900 μου).

Και μια ερώτηση: Που γίνονται αναβαθμίσεις λογισμικού, ποιές έχουν κυκλοφορήσει, πόσο κοστίζουν και τι βελτιώνει η κάθε μία;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος NETZWERK ( 7 Ιαν. 2005 , 11:28)

 

Το κλείδωμα που ακριβώς βγάινει? Γιατί μόλις ήρθα από την αναβάθμιση σε R1J002 και τέτοια επιλογή δεν βρίσκω.

 

 

Προφανώς, σημαντικές αλλαγές θα περιέχονται σε αναβάθμιση R2x.

 

Υποθέτω ότι και ο TakeOverNet αυτό θα εννοεί.

 

Το 3ο ψηφίο υποδηλώνει δευτερεύουσας σημασίας αλλαγές, ενώ το 2ο ψηφίο υποδηλώνει σημαντικές αλλαγές.

 

Βλέπω, λοιπόν, ότι η ιστοσελίδα της S/E παραπέμπει, πλέον, σε ver. R2A.

 

Περισσότερες πληροφορίες ας αναζητήσουμε σε εξουσιοδοτημένο Service Station.

 

btw, η S/E δεν μου έχει απαντήσει, ακόμη, σχετικώς προς το θέμα που τους εξέθεσα (βλέπε προηγούμενα μηνύματά μου).

 

Χαιρετώ Όλους.

 

:)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, θα απονείμω, ένα μεγαλοπρεπές βραβείο τύπου RTFM !!!, στον yours truly (...σε εμένα, δηλαδή...)... :o

 

Και το εγχειρίδιο μου (έκδοση R1A) και το εγχειρίδιο της R2A (όπως το χαζολόγησα στο σχετικό pdf του δικτυακού τόπου της S/E), κάνουν τη σχετική μνεία...δηλαδή ότι "...εάν βρίσκεστεσε μια περιοχή όπου δε διατίθεται υπηρεσία 3G, μπορείτε να ρυθμίσετε το τηλέφωνο να μην πραγματοποιεί αναζήτηση για δίκτυο 3G, για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας της μπαταρίας > Σύνδεση > Δϊκτυα κιν. τηλεφ.... " :o ...η πιο απλή, "standard", διαδικασία, δηλαδή...ως εκ τούτου, εν μέρει miaow= :stupid: ... :o :o :o

 

Έτσι, μισή ντροπή δική μου και μισή ντροπή δική τους, φυσικά, διότι στα πλαίσια της παγιωμένης πολιτικής που θέλει κάθε κατασκευαστή να αναλύει τα πάντα, διεξοδικά, μέχρι αηδίας, η S/E, αλλά και η Voda (κατά τι...), δεν το ξεψάχνισαν όσο έπρεπε...λαμβάνοντας υπ΄όψιν ότι το δίκτυο 3G, κάνει "γκέλες" (λογικό)΄, ότι το V800, μοιραία, "αντιδρά" και ότι εμείς (οι χρήστες), δεν είμαστε "on line" με τα εγκεφαλικά κύτταρα είτε του Κατασκευαστή, είτε του Διαχειριστή Δικτύου...

 

:)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TakeOverNet ( 6 Ιαν. 2005 , 13:53)

 

Μετα τις 10/1 θα ειναι sw διαθεσιμο για αναβαθμιση, οπου θα μπορεις να κλειδωνεις τη συσκευη σε 2g.

 

 

Ως εκ τούτου, η απορία μου ισχύει: η δυνατότητα "κλειδώματος" σε 2G θα αποτελεί επιλογή σε sub - menu ανά πάσα στιγμή ή θα αποτελεί δυνατότητα επιλογής στο power - on (post / past PIN entry);

 

@TakeOverNet: αναμένω (-ουμε) νεώτερα "εκ του πιεστηρίου"... ;) :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τελευταιες πληροφοριες η αναβαθμιση θα ειναι διαθεσιμη τη Δευτερα.
Link to comment
Share on other sites

Kapoies paratiriseis

1o)teliko sugma klasika den uparxei

2o)sto fonto eite eswteriko eite e3wteriko an i foto pou 8a valeis den einai apo8ikefmeni sto kin kai einai sti karta tote meta apo ena restart 8a e3afanistei apo fonto!

3o)den dexete allous hxous gia mhnumata :'(

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα μετα απ' οσα εχω τραβηξει (βλεπε προηγουμενα μηνυματα) η αναβαθμιση μο φανταζει ως εξης: αγοραζεις μια Ferrari και στην πρωτη βολτα ανακαλυπτεις οτι μετα τα 120 χλμ/ωρα τρεμει. Την πας στο συνεργειο και η διορθωση που σου κανουν ειναι να σου βαλουν ενα μηχανημα ωστε να μην επιτρεπει να παει πανω απο 120 χλμ/ωρα. ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΗ!

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gharar (12 Ιαν. 2005 , 15:09)

 

Εμενα προσωπικα μετα απ' οσα εχω τραβηξει (βλεπε προηγουμενα μηνυματα) η αναβαθμιση μο φανταζει ως εξης: αγοραζεις μια Ferrari και στην πρωτη βολτα ανακαλυπτεις οτι μετα τα 120 χλμ/ωρα τρεμει. Την πας στο συνεργειο και η διορθωση που σου κανουν ειναι να σου βαλουν ενα μηχανημα ωστε να μην επιτρεπει να παει πανω απο 120 χλμ/ωρα. ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΗ!

 

 

:up:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

geia sas!!epeidi variemai na diavasw toses selides ginetai kapoios na mou kanei mia perilipsi twn provlimatwn tou sony?to bluetooth einai ksekleidwmwno telika?einai smartphone?dil mporw na egathistw programmatakia mesa?
Link to comment
Share on other sites

α!και κατι αλλο...τελικα στα μυνηματα δεν μπορουμε να βαζουμε οποια μελςδια mid θελουμε?
Link to comment
Share on other sites

Aυτή την απόρία την έχω και εγώ, γιατί στο Service της Θεσσαλονίκης δεν γνωρίζουν κάτι για R2x.
Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει ότι η συσκευή μου έχει R1A και ότι στον δικτυακό τόπο της S/E γινόταν αναφορά στην R2A.

 

Εν τέλει, μου ειπώθηκε, σήμερα, δια στόματος Εκπροσώπου Customer Care της S/E (80111810810), ότι η πιο πρόσφατη version είναι η R2J.

 

Βελτιώνει τη διαχείριση ενέργειας, αλλά δεν προβλέπει κάτι σε σχέση με το συζητημένο πρόβλημα εναλλαγής δικτύων διαφορετικής γενιάς και τον το γεγονός ότι η "προγραμματισμένη" αναζήτηση 3G αποτελεί το "έναυσμα" για να φωτίζεται η εξωτερική οθόνη και ως εκ τούτου, για μένα, τουλάχιστον, να αποτελεί πρόβλημα (είμαι σε περιοχή με ασταθές σήμα και "τριγκάρεται" διαρκώς).

 

Τέλος, ο Φίλος TakeOverNet έκανε αναφορά σε πληροφορίες για αναμενόμενη νέα version, η οποία βάσει των πληροφοριών του, θα ήταν διαθέσιμη μετά τις 17/01/2005. Δεν έπεσε έξω.

 

Αυτά. :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson V800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...