Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι φιλε, το κινητο δεν υποστηρίζει s-view ( smart case ). Εγω που επικοινώνησα με τον πολιτή μου είπε ότι ειναι μονο για να βλέπεις ποιος σε πέρνει τηλ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερει κανεις πως μπορεις να προσθεσεις δευτερο νουμερο (π.χ. σταθερο και κινητο) σε μια επαφη?

Παω στην επαφη και δεν μου δινει αυτη την δυνατοτητα! Πληκτρολογω τον αριθμο και παω να τον προσθεσω σε υπαρχουσα επαφη και μου βγαζει δεν υπαρχουν επαφες και πρεπει να δημιουργησω νεα! Τα φωτα σας!!

 

Εχω πατησει προβολη επαφων απο την SIM. Τις οποιες παρεπιπτοντως τις εμφανιζει κομμενες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται σε επαφή της SIM. Επέλεξε επαφή τηλεφώνου ή μέσω Gmail και θα στο κάνει. Οσα τηλέφωνα, email κλπ θέλεις να προσθέσεις...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γράφω και πάλι για το πρόβλημα που αντιμετώπισα με το δαιμονισμένο Cubot X9 αφού πέρασα όλα τα update έως το V18 παρατήρησα πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα με ενεργοποιημένο το super glove touch δεν ήταν σταθερό σε άλλες version περισσότερο σε άλλες λιγότερο επίσης έκανε και το πρόβλημα με την θερμοκρασία (έβγαζε μήνυμα ότι το κινητό έπρεπε να ψυχθεί κι έκλεινε παρόλο που η θερμοκρασία του δεν έφτανε ούτε τους 35) τελικά έβαλα από την επιλογή για προγραμματιστές να μου δείχνει τα αγγίγματα του touch screen και ανακάλυψα ότι υπάρχει μια νεκρή λωρίδα στην αριστερή μεριά του που ξεκινά από το αριστερό από τα 3 πλήκτρα κάτω και πάει έως πάνω ενεργοποιώντας το super glove touch το πρόβλημα σχεδόν εξαλειφόταν αλλά μετά έκανε σαν δαιμονισμένο πάλι οπότε χωρίς το super gloves touch και χρησιμοποιώντας το nova launcher (με το μαμά launcher το πλήκτρο κλήσεων δεν δούλευε) και με κάποιες δυσκολίες στη χρήση π.χ. στο play store το γυρνάς στο πλάι για να μπεις στο μενού καταργώντας το MTK thermal stress και το MTK thermal όπως και τις εφαρμογές για τον καιρό το κινητό λειτουργεί αρκετά υποφερτά ακόμα κρατάει περισσότερο και η μπαταρία τέλος για το πρόβλημα του digitizer ίσως οφείλετε σε τοποθέτηση του κινητού σε τσέπη παντελονιού οπού και ίσως στράβωσε ελαφρός ή είναι πρόβλημα εργοστασιακό στη συγκεκριμένη συσκευή ελπίζω να μην επιδεινωθεί το πρόβλημα στο μέλλον. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να συνδιασω το κινητο με ενα ρολοι εχετε να προτεινεται κατι ?

 

Επισης ολα τα ρολογια αν γραφουν android ειναι συμβατα με το cubot x9 ?

 

αν στο κινητό σου μπορείς να βάλεις την εφαρμογή android wear από το google play, τότε αγοράζεις ένα ρολόι για android wear. πχ LG G watch, LG G watch R, motorola moto 360 κλπ. προσοχή ΔΕΝ είναι όλα τα ρολόια συμβατά με android πχ samsung gear, sony watch 1 και 2. το 3 νομίζω είναι συμβατό.

απο κει και πέρα επιλέγεις αν θες στρογγυλο η τετράγωνο. Είχα προτιμήσει τετράγωνο αλλά στην πορεία το μετάνιωσα γιατί τα περισσότερα θέματα (faces, προσόψεις) είναι για στρογγυλα και είναι φανταστικά. Για τετράγωνα βλέπεις μόνο περίπου στο 5-10% που κυκλοφορούν.

Προσωπικά έχω το LG G Watch (όχι το R)

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο μερες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.

οταν παω απο τις ρυθμισεις να αλλαξω τον ηχο κλησης φτανοντας στην επιλογη "ηχος κλησης φωνητικης κλησης" και μετα διαλεγοντας οποιαδηποτε απο τις 2 καρτες δεν μου ανοιγει το μενου να μπω στους αποθηκευμενους ηχους του κινητου και με πεταει παλι στο προηγουμενο μενου

επισης αν παω να βαλω να παιζει ενας ηχος και πατησω ορισμος σαν ηχο κλησης ενω λεει πραγματοποιηθηκε δεν εχει γινει καμια αλλαγη

μπορει να μου δωσει καποιος τα φωτα του? αντιμετωπιζει αλλος το ιδιο προβλημα?

 

να πω οτι το κινητο ειναι rooted με την v11 rom και πιθανον το προβλημα να υπαρχει εδω και καιρο καθοτι δεν το ειχα πασπατεψει εδω και μηνες και ηδη παιζει αλλο ηχο που τον εχω βαλει εγω (δλδ παλια δουλευε)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τα ακουστικά σε viber σας δουλεύουν κανονικά? Όσα έχω δοκιμάσει δουλεύουν κανονικά σε κλήσεις αλλά στο viber/fb messenger κάνουν έναν ενοχλητικό συνεχόμενο θόρυβο. Ευχαριστώ

 

Καλημερα!

 

Και εγω το εχω αυτο το θεμα και (γενικα ειναι fault του Cubot). Στο skype δουλευει μια χαρα απλα πρεπει να απενεργοποιησεις ολα τα air gestures. Και παλι θα πρεπει αφου κανεις την κληση να ανοιγοκλησεις απο το power button 1-2 φορες την οθονη. Γενικα αν το προσεξεις αναβει αμυδρα ο Proximity sensor και αυτο δημιουργει καποια παρασιτα.. Στο viber με wired handsfree δεν βρηκα λυση (ακομα)

 

Οτι χρειαστεις μιλαμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σε ολο το φορουμ

 

Εχωντας πουλησει περιπου 30 cubot X9 μπορω να πω πως στην τελευταια version (ν18) τα παντα δουλευουν σχετικα αψογα! Δεν ειχα κανενα παραπονο απο τους πελατες και ολοι εχουν μεινει ευχαριστημενοι. Οτι δεν ειναι τελειο το rom σιγουρα ισχυει!

 

Τωρα οσο αφορα την μπαταρια εγω προσωπικα εχωντας εγκαταστησει το greenify με 2 καρτες ολη μερα wifi Και 3G ανοιχτο και γενικα αρκετη χρηση viber email facebook messenger κ.ο.κ μου βγαζει απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 4-5 τα ξημερωματα.. σχεδοη 24 ωρο δηλ. Γενικα ο 8 πυρηνος ειναι πολυ ενεργοβορος και τρωει την μπαταρια απιστευτα γρηγορα ακομα και σε απλα apps..

 

Γενικα σαν κινητο στα λεφτα του δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο να το ανταγωνιστει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Και εγω το εχω αυτο το θεμα και (γενικα ειναι fault του Cubot). Στο skype δουλευει μια χαρα απλα πρεπει να απενεργοποιησεις ολα τα air gestures. Και παλι θα πρεπει αφου κανεις την κληση να ανοιγοκλησεις απο το power button 1-2 φορες την οθονη. Γενικα αν το προσεξεις αναβει αμυδρα ο Proximity sensor και αυτο δημιουργει καποια παρασιτα.. Στο viber με wired handsfree δεν βρηκα λυση (ακομα)

 

Οτι χρειαστεις μιλαμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σε ολο το φορουμ

 

Εχωντας πουλησει περιπου 30 cubot X9 μπορω να πω πως στην τελευταια version (ν18) τα παντα δουλευουν σχετικα αψογα! Δεν ειχα κανενα παραπονο απο τους πελατες και ολοι εχουν μεινει ευχαριστημενοι. Οτι δεν ειναι τελειο το rom σιγουρα ισχυει!

 

Τωρα οσο αφορα την μπαταρια εγω προσωπικα εχωντας εγκαταστησει το greenify με 2 καρτες ολη μερα wifi Και 3G ανοιχτο και γενικα αρκετη χρηση viber email facebook messenger κ.ο.κ μου βγαζει απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 4-5 τα ξημερωματα.. σχεδοη 24 ωρο δηλ. Γενικα ο 8 πυρηνος ειναι πολυ ενεργοβορος και τρωει την μπαταρια απιστευτα γρηγορα ακομα και σε απλα apps..

 

Γενικα σαν κινητο στα λεφτα του δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο να το ανταγωνιστει!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι οτι το κάνει μόνο με καλώδιο οπότε έβαλα bluetooth και ησύχασα. κι ένα ακόμα που έχω παρατηρήσει όταν μιλάω fb messnger κλήση το bluetooth δεν δουλεύει :)

 

Η αλήθεια είναι πάντως οτι για τα λεφτά του είναι πάρα πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Και εγω το εχω αυτο το θεμα και (γενικα ειναι fault του Cubot). Στο skype δουλευει μια χαρα απλα πρεπει να απενεργοποιησεις ολα τα air gestures. Και παλι θα πρεπει αφου κανεις την κληση να ανοιγοκλησεις απο το power button 1-2 φορες την οθονη. Γενικα αν το προσεξεις αναβει αμυδρα ο Proximity sensor και αυτο δημιουργει καποια παρασιτα.. Στο viber με wired handsfree δεν βρηκα λυση (ακομα)

 

Οτι χρειαστεις μιλαμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σε ολο το φορουμ

 

Εχωντας πουλησει περιπου 30 cubot X9 μπορω να πω πως στην τελευταια version (ν18) τα παντα δουλευουν σχετικα αψογα! Δεν ειχα κανενα παραπονο απο τους πελατες και ολοι εχουν μεινει ευχαριστημενοι. Οτι δεν ειναι τελειο το rom σιγουρα ισχυει!

 

Τωρα οσο αφορα την μπαταρια εγω προσωπικα εχωντας εγκαταστησει το greenify με 2 καρτες ολη μερα wifi Και 3G ανοιχτο και γενικα αρκετη χρηση viber email facebook messenger κ.ο.κ μου βγαζει απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 4-5 τα ξημερωματα.. σχεδοη 24 ωρο δηλ. Γενικα ο 8 πυρηνος ειναι πολυ ενεργοβορος και τρωει την μπαταρια απιστευτα γρηγορα ακομα και σε απλα apps..

 

Γενικα σαν κινητο στα λεφτα του δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο να το ανταγωνιστει!

Sot ποσο βγαζει ? Το εχεις κοιτάξει?

Link to comment
Share on other sites

Sot ποσο βγαζει ? Το εχεις κοιτάξει?

 

Οχι γιατι απο την στιγμη που μου βγαζει την ημερα με 2 καρτες μονιμα 3G & WiFi ανοιχτο και αρκετη χρηση σε FB messenger viber κτλ. μου ειναι αρκετο.

 

Αλλα οπως η χρηση ετσι και το SOT ειναι υποκειμενικο.. Αλλο SOΤ τραβαω video αλλο SOT βλεπω video και αλλο SOT παιζω παιχνιδι..

 

Γενικα το αδυναμο του σημειο θα ελεγα πως ειναι η μπαταρια. Σε standby mode θεωρω πως κανει πολυ καλη διαχειρηση. Μπορω να πω πως ειμαι καλυτερα απο το προγηγουμενο τηλ μου SAMSUNG GALAXY S4 που με ενα δικτυο και κλειστο 3G εβγαζα τις ιδιες ωρες... ισως και λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Και εγω το εχω αυτο το θεμα και (γενικα ειναι fault του Cubot). Στο skype δουλευει μια χαρα απλα πρεπει να απενεργοποιησεις ολα τα air gestures. Και παλι θα πρεπει αφου κανεις την κληση να ανοιγοκλησεις απο το power button 1-2 φορες την οθονη. Γενικα αν το προσεξεις αναβει αμυδρα ο Proximity sensor και αυτο δημιουργει καποια παρασιτα.. Στο viber με wired handsfree δεν βρηκα λυση (ακομα)

 

Οτι χρειαστεις μιλαμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σε ολο το φορουμ

 

Εχωντας πουλησει περιπου 30 cubot X9 μπορω να πω πως στην τελευταια version (ν18) τα παντα δουλευουν σχετικα αψογα! Δεν ειχα κανενα παραπονο απο τους πελατες και ολοι εχουν μεινει ευχαριστημενοι. Οτι δεν ειναι τελειο το rom σιγουρα ισχυει!

 

Τωρα οσο αφορα την μπαταρια εγω προσωπικα εχωντας εγκαταστησει το greenify με 2 καρτες ολη μερα wifi Και 3G ανοιχτο και γενικα αρκετη χρηση viber email facebook messenger κ.ο.κ μου βγαζει απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 4-5 τα ξημερωματα.. σχεδοη 24 ωρο δηλ. Γενικα ο 8 πυρηνος ειναι πολυ ενεργοβορος και τρωει την μπαταρια απιστευτα γρηγορα ακομα και σε απλα apps..

 

Γενικα σαν κινητο στα λεφτα του δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο να το ανταγωνιστει!

 

Να σε ρωτησω κατι μηπως μπορεις να βοηθησεις... Εμενα εχει V11 και ενω ερχεται ειδοποιηση για αναβαθμιση για την V18 μου βγαζει error για το wireless updte εχεις καποια λυση???

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν μου ετυχε.. Δοκιμασε να στειλεις ενα email στην τεχνικη υποστήριξη της εταιριας. Η ακομα καλυτερα ψάξε στο google "cubot x9 xda developers" και ζητα βοήθεια απο εκεί. Σιγουρα θα βρεις λυση και πραγματικα αξίζει να το κανεις. Η ν18 ειναι πολυ καλυτερη!
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι μηπως μπορεις να βοηθησεις... Εμενα εχει V11 και ενω ερχεται ειδοποιηση για αναβαθμιση για την V18 μου βγαζει error για το wireless updte εχεις καποια λυση???

 

Διαβασε και εδω. Λογικα θα βγαλεις ακρη αν εχεις λιγη εμπειρια απο smartphones

 

http://www.needrom.com/download/cubot-x9/

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι μηπως μπορεις να βοηθησεις... Εμενα εχει V11 και ενω ερχεται ειδοποιηση για αναβαθμιση για την V18 μου βγαζει error για το wireless updte εχεις καποια λυση???

 

Ασε την v11 ειναι η καλυτερη rom.Εγω ειχα την 18 και μου εκανε τρεμουλο στην οθονη,πολυ ενοχλητικο.Το γυρισα στην v11 και ολα μια χαρα.Πεταει!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο μερες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.

οταν παω απο τις ρυθμισεις να αλλαξω τον ηχο κλησης φτανοντας στην επιλογη "ηχος κλησης φωνητικης κλησης" και μετα διαλεγοντας οποιαδηποτε απο τις 2 καρτες δεν μου ανοιγει το μενου να μπω στους αποθηκευμενους ηχους του κινητου και με πεταει παλι στο προηγουμενο μενου

επισης αν παω να βαλω να παιζει ενας ηχος και πατησω ορισμος σαν ηχο κλησης ενω λεει πραγματοποιηθηκε δεν εχει γινει καμια αλλαγη

μπορει να μου δωσει καποιος τα φωτα του? αντιμετωπιζει αλλος το ιδιο προβλημα?

 

να πω οτι το κινητο ειναι rooted με την v11 rom και πιθανον το προβλημα να υπαρχει εδω και καιρο καθοτι δεν το ειχα πασπατεψει εδω και μηνες και ηδη παιζει αλλο ηχο που τον εχω βαλει εγω (δλδ παλια δουλευε)

 

κανεις δεν εχει κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.Το δικό μου πάντως με την v18 δουλεύει άψογα.Ούτε τρέμουλο ούτε κολλήματα ούτε τίποτα περίεργο.Το μόνο - είναι η κάμερα αλλά και αυτό το βελτίωσα με το camera zoom FX.
Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν εχει κατι παρομοιο?

 

Το έκανε στο τηλέφωνο της συζύγου μου όταν χρησιμοποιόντας την εφαρμογη xternalsd (module για το xposed) για αποθήκευση όλων των δεδομένων στην κάρτα μνήμης, είχα επιλέξει να διαβάζουν και οι εφαρμογές συστήματος μόνο την κάρτα και όχι την εσωτερική μνήμη. Μήπως χρησιμοποιείς κάτι παρόμοιο; Αν όχι τότε κάποιος άλλος ισως έχει κάποια άλλη ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε στο τηλέφωνο της συζύγου μου όταν χρησιμοποιόντας την εφαρμογη xternalsd (module για το xposed) για αποθήκευση όλων των δεδομένων στην κάρτα μνήμης, είχα επιλέξει να διαβάζουν και οι εφαρμογές συστήματος μόνο την κάρτα και όχι την εσωτερική μνήμη. Μήπως χρησιμοποιείς κάτι παρόμοιο; Αν όχι τότε κάποιος άλλος ισως έχει κάποια άλλη ιδέα.

 

το εχω κι εγω το xposed αλλα δεν πρεπει να ειναι η συγκεκριμενη ρυθμιση γιατι αν παω πχ να επιλεξω ηχο για μνμ μου τους ανοιγει κανονικα

επισης εχω μονο το gravity box...εκτος αν εχω πειραξει κατι μεσα σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο στα 170 από Ελλάδα λέει τίποτα;

Έχει βγάλει σοβαρά προβλήματα;

 

Καλησπερα!

 

Εχω δωσει παραπανω απο 30 κομματια και περα απο ενα που εχει ελλατωματικη μπαταρια και αντικατασταθηκε δεν υπηρχε καποιο αλλο σοβαρο θεμα. Απο προσωπικη εμπειρια το κινητο ειναι πολυ smooth και ανοιγει ολα τα apps χωρις να διστασει στιγμη.

 

Αξιζει και παραπανω απο τα 170€ θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ το πήρα απο το minideal αλλά μπορώ να πώ οτι οσο καιρό το εχω είναι απροβλημάτιστο.Τα κάνει όλα και συμφέρει.Και η μπαταρία του πολύ καλή είναι.Σαν τηλέφωνο μου βγάζει 2 ημέρες.Με wifi 3g και σκάλισμα όλη την ημέρα άνετα. Πάρτο και δεν θα μετανιώσεις.Μακάρι να ανοίξουν και πάλι οι συναλλαγές με paypal να το πάρεις απ έξω να γλυτώσεις και χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά στην παρέα παρέα, αυτό με το flickering μου το κάνει και εμένα και είμαι στη V18.

σιγουρα έχει να κάνει με τη ρομ κατά τη γνώμη μου, αναμονή στο upd να λυθεί.

κατά τα άλλα είναι ένα πολύ τίμιο κινέζικο κινητό.

αν έχει κάποιο κάνα extra information για το "πρόβλημα" ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ από minideal για την γυναίκα μου,αλλά δυστυχώς ήρθε με πρόβλημα στην καμερα(μια μαύρη σκιά στο 1/4 της οθόνης).επικοινώνησα με το κατάστημα και μου είπαν να το στείλω Ελλάδα στο δικό τους κέντρο επισκευών.το έστειλα το επισκεύασαν και σε μια εβδομάδα το είχαμε στα χέρια μας!!είμαι πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμμένο service,τα παιδιά ήταν ευγενέστατα!τους Ρώτησα μάλιστα αν μπορούμε να στείλουμε και κινητά που δεν έχουνε αγοραστεί από το minideal για επισκευή και μου είπαν βεβαίως και γίνετε.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ από minideal για την γυναίκα μου,αλλά δυστυχώς ήρθε με πρόβλημα στην καμερα(μια μαύρη σκιά στο 1/4 της οθόνης).επικοινώνησα με το κατάστημα και μου είπαν να το στείλω Ελλάδα στο δικό τους κέντρο επισκευών.το έστειλα το επισκεύασαν και σε μια εβδομάδα το είχαμε στα χέρια μας!!είμαι πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμμένο service,τα παιδιά ήταν ευγενέστατα!τους Ρώτησα μάλιστα αν μπορούμε να στείλουμε και κινητά που δεν έχουνε αγοραστεί από το minideal για επισκευή και μου είπαν βεβαίως και γίνετε.

 

Μπορείς να μας πείς που το έστειλες μήπως χρειαστούμε και εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πείς που το έστειλες μήπως χρειαστούμε και εμείς;

 

και βεβαια μπορω!

απλα προτου του στειλετε οτιδηποτε,στειλτε του ενα email... minidealnet@yahoo.com και θα σας πει την δευθυνση,στο αιγαλεω ειναι παντως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...