Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το 2.2 έγινε 2,15

ανθρώπινο λάθος στο αρχείο build ,

π.χ. λέει : ro.product.model=Redmi Note 2

αν το αλλάξουμε σε : ro.product.model=Mi5

στο σχετικά με το τηλέφωνο η στο cpu-z , θα έλεγε ότι έχουμε το mi5 (τέτοια κάνουν στα μαϊμού τηλέφωνα)

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω σχεδόν απ τον πρώτο μήνα που κυκλοφόρησε και τέτοια αυτονομία δν έχω ξαναδεί. Έχω δοκιμάσει όλες τις Ελληνικές Dev. Ελπίζω να μην έτυχε και να συνεχίσει ετσι!

 

Με έβαλες στην μπρίζα, μόλις την έβαλα και εγώ να δω πως θα πάει. Τουλάχιστον μπήκε με το φλασάρισμα η τελευταία twrp recovery.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμάκι που έβαλα, έχει τρύπα και για την κάμερα. Του έβαλα και μια θήκη σιλικόνης γιατί είμαι επιρρεπείς στα πεσίματα κινητών... Ξέρουμε τίποτα για αναβάθμιση σε Android 6.0 Marshmallow ;;;
Link to comment
Share on other sites

Με ποια πλήκτρα θες να μπεις στο twrp?

 

Πριν εγκαταστήσω τη νεα rom, με πλήκτρο μείωσης έντασης και το off. Τώρα με τον ίδιο τρόπο με βγάζει το fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από μένα παιδιά:

 

Τί ακριβώς κάνετε με την οθόνη ανοιχτή 6 ώρες την ημέρα;

 

Πάντως είναι πολύ ωραίο αυτό που πατάς "απάντηση" και λες: "να κάνω μια ερώτηση;"

Link to comment
Share on other sites

Υποψήφιος αγοραστής του Note 2 και θα ήθελα τη γνώμη των χρηστών του για το GPS: πώς τα πηγαίνει σε πραγματικές συνθήκες με την πλοήγηση; Από αναζήτηση στο αχανές thread βρήκα ότι κλειδώνει πολύ γρήγορα, αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω πώς συμπεριφέρεται κατά την πλοήγηση στην πόλη σε όχι ιδανικές συνθήκες (σε στενά με περιορισμένη ορατότητα στον ουρανό). Υπάρχουν αναφορές ότι το σήμα χάνεται και η ακρίβεια είναι πολύ περιορισμένη.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για την αυτονομία. Εάν καταλαβαίνω καλά η μπαταρία είναι αρκετή για χρήση μίας ημέρας με δεδομένα και wifi συνεχώς ανοικτό, σωστά; Υπάρχουν θέματα λανθασμένης εκτίμησης της χωρητικότητας της μπαταρίας από το λογισμικό, όπως συμβαίνει σε πολλά άλλα κινέζικα κινητά, συμπεριλαμβανομένου και του Elephone P6000 που χρησιμοποιώ τώρα;

Τελευταία ερώτηση: υπάρχουν προβλήματα συνδεσιμότητας στα δίκτυα 4G με συσκευές TDD, οι οποίες υπέστησαν root και μετατράπηκαν σε FDD με flash κατάλληλης ROM; Νομίζω σε διάφορα καταστήματα πωλούνται τέτοιες.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Υποψήφιος αγοραστής του Note 2 και θα ήθελα τη γνώμη των χρηστών του για το GPS: πώς τα πηγαίνει σε πραγματικές συνθήκες με την πλοήγηση; Από αναζήτηση στο αχανές thread βρήκα ότι κλειδώνει πολύ γρήγορα, αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω πώς συμπεριφέρεται κατά την πλοήγηση στην πόλη σε όχι ιδανικές συνθήκες (σε στενά με περιορισμένη ορατότητα στον ουρανό). Υπάρχουν αναφορές ότι το σήμα χάνεται και η ακρίβεια είναι πολύ περιορισμένη.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για την αυτονομία. Εάν καταλαβαίνω καλά η μπαταρία είναι αρκετή για χρήση μίας ημέρας με δεδομένα και wifi συνεχώς ανοικτό, σωστά; Υπάρχουν θέματα λανθασμένης εκτίμησης της χωρητικότητας της μπαταρίας από το λογισμικό, όπως συμβαίνει σε πολλά άλλα κινέζικα κινητά, συμπεριλαμβανομένου και του Elephone P6000 που χρησιμοποιώ τώρα;

Τελευταία ερώτηση: υπάρχουν προβλήματα συνδεσιμότητας στα δίκτυα 4G με συσκευές TDD, οι οποίες υπέστησαν root και μετατράπηκαν σε FDD με flash κατάλληλης ROM; Νομίζω σε διάφορα καταστήματα πωλούνται τέτοιες.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

Πάρα πολύ καλό GPS. Χθες συγκεκριμένα στο Βόλο, σε στενους δρόμους με πολυκατοικίες και εύκολα με βρήκε και δεν με έχασε.

Ειρήσθω εν παρόδω: Ζαφείρα, πείτε στα γίδια που κάνουν κουμάντο εκεί πέρα οτι, η

2ας Νοεμβρίου δεν είναι κανένα δρομάκι στο Δημίνι να περνάς χωρίς φανάρι από τη μία πλευρά στην άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψωνισει κανείς από aliexpress? Γιατί προσπαθώ να αγοράσω τη θήκη με το στρογγυλό παράθυρο που ποσταρε ένας φίλος πριν λίγο καιρό και δε με αφηνει μάλλον λόγω cc.
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό GPS. Χθες συγκεκριμένα στο Βόλο, σε στενους δρόμους με πολυκατοικίες και εύκολα με βρήκε και δεν με έχασε.

Ειρήσθω εν παρόδω: Ζαφείρα, πείτε στα γίδια που κάνουν κουμάντο εκεί πέρα οτι, η

2ας Νοεμβρίου δεν είναι κανένα δρομάκι στο Δημίνι να περνάς χωρίς φανάρι από τη μία πλευρά στην άλλη...

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κανένα από τα "κινέζικά" μου δεν είχαν καλό GPS, με αποκορύφωμα το τρέχον Elephone P6000, αλλά βέβαια κανένα δεν ήταν επώνυμο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό GPS. Χθες συγκεκριμένα στο Βόλο, σε στενους δρόμους με πολυκατοικίες και εύκολα με βρήκε και δεν με έχασε.

Ειρήσθω εν παρόδω: Ζαφείρα, πείτε στα γίδια που κάνουν κουμάντο εκεί πέρα οτι, η

2ας Νοεμβρίου δεν είναι κανένα δρομάκι στο Δημίνι να περνάς χωρίς φανάρι από τη μία πλευρά στην άλλη...

 

Το gps όντως το λέω και εγώ, βρίσκει αμέσως δορυφόρους. Eγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το sygic. Αν και να ξέρεις τον Βόλο, δεν σου πολυχρειάζεται, αλλά υπάρχουν και μέρη που δεν τα ξέρεις και όλα!

 

Off topic: Καλά η 2ας Νοεμβρίου, να την περάσεις κάθετα με κόκκινο φανάρι είναι εγκληματικό! Αλλά δεν μου έχει τύχει να δω αυτοκίνητο να περνάει φανάρι έστω και επί της 2ας Νοεμβρίου. Μηχανάκια το κάνουν αλλά σπάνιο. Δεν ξέρω τι σου έτυχε φίλε μου! Τουλάχιστον εάν ξέρεις σε κεντρικούς δρόμους Ιωλκού, Καρτάλη σταματάμε και στις διαβάσεις στον πεζόδρομο της Ερμού. Και επειδή έχω οδηγήσει στην Αθήνα πολλά χρόνια, καλά είμαστε ακόμη. Αν και οδηγοί κακοί υπάρχουν παντού και είναι θέμα παιδείας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει ψωνισει κανείς από aliexpress? Γιατί προσπαθώ να αγοράσω τη θήκη με το στρογγυλό παράθυρο που ποσταρε ένας φίλος πριν λίγο καιρό και δε με αφηνει μάλλον λόγω cc.

 

Λάθος μου, σόρρυ τώρα είδα ότι έγραφες για aliexpress. Η λύση είναι μόνο με revolut, που βρίσκεις την εφαρμογή στο play store. Μπορείς να διαβάσεις στο google πως να τη χρησιμοποιήσεις.

Διάβασε εδώ --> http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι greek dev roms που εχω βαλει (τωρα εχω την τελευταια 6.2.18) ειχαν τις γραμματοσειρες στο Μενου "Μειξη"

στην εφαρμογη "Θεματα". Απλα συχνα η Μειξη δεν φαινεται και πρεπει απο τις ρυθμισεις να βρουμε την εφαρμογη Θεματα και να καθαρισουμε το cache της...

Το ρώτησα γιατί στην GTV-5.11.12 που έχω μείνει επειδή ήταν απροβλημάτιστη δεν υπάρχουν οι γραμματοσειρές στο μενού της μείξης .

Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες στην μπρίζα, μόλις την έβαλα και εγώ να δω πως θα πάει. Τουλάχιστον μπήκε με το φλασάρισμα η τελευταία twrp recovery.

 

Με έντονη χρήση από το 50% και κάτω, έφτασα 4.30 ώρες οθόνη, δηλαδή το max που έχω δει ποτέ. Πιστεύω αν ημουν πιο συντηρητικός όπως σε άλλες περιπτώσεις, θα έπιανε 5+. Τώρα φορτίζει και θα το ξαναδώ. Ελπίζω να μην ήταν τυχαίο γεγονός!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μία ώρα επιπλέον φόρτισης επιβάλλεται!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν εγκαταστήσω τη νεα rom, με πλήκτρο μείωσης έντασης και το off. Τώρα με τον ίδιο τρόπο με βγάζει το fastboot.

 

Κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Πριν εγκαταστήσω τη νεα rom, με πλήκτρο μείωσης έντασης και το off. Τώρα με τον ίδιο τρόπο με βγάζει το fastboot.

Και πολύ καλά κάνει γιατί με αυτά τα πλήκτρα μπαίνεις σε fastboot. Εάν κάνεις με Off και volume up θα μπεις σε recavery mode.

Link to comment
Share on other sites

Με έντονη χρήση από το 50% και κάτω, έφτασα 4.30 ώρες οθόνη, δηλαδή το max που έχω δει ποτέ. Πιστεύω αν ημουν πιο συντηρητικός όπως σε άλλες περιπτώσεις, θα έπιανε 5+. Τώρα φορτίζει και θα το ξαναδώ. Ελπίζω να μην ήταν τυχαίο γεγονός!

 

Kαλά ναι είναι νωρίς ακόμη όντως. Και εγώ από 2η φόρτιση και μετά θα πω με σιγουριά. Αν και κατά την διάρκεια του φλασαρίμαστος μου έφαγε από 99% σε 91% μπαταρία.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατά την διάρκεια του φλασαρίμαστος μου έφαγε από 99% σε 91% μπαταρία.

Να υποθέσω ότι απλά την πέρασες πάνω από την προηγούμενη .

Link to comment
Share on other sites

Το gps όντως το λέω και εγώ, βρίσκει αμέσως δορυφόρους. Eγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το sygic. Αν και να ξέρεις τον Βόλο, δεν σου πολυχρειάζεται, αλλά υπάρχουν και μέρη που δεν τα ξέρεις και όλα!

 

Off topic: Καλά η 2ας Νοεμβρίου, να την περάσεις κάθετα με κόκκινο φανάρι είναι εγκληματικό! Αλλά δεν μου έχει τύχει να δω αυτοκίνητο να περνάει φανάρι έστω και επί της 2ας Νοεμβρίου. Μηχανάκια το κάνουν αλλά σπάνιο. Δεν ξέρω τι σου έτυχε φίλε μου! Τουλάχιστον εάν ξέρεις σε κεντρικούς δρόμους Ιωλκού, Καρτάλη σταματάμε και στις διαβάσεις στον πεζόδρομο της Ερμού. Και επειδή έχω οδηγήσει στην Αθήνα πολλά χρόνια, καλά είμαστε ακόμη. Αν και οδηγοί κακοί υπάρχουν παντού και είναι θέμα παιδείας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Λάθος μου, σόρρυ τώρα είδα ότι έγραφες για aliexpress. Η λύση είναι μόνο με revolut, που βρίσκεις την εφαρμογή στο play store. Μπορείς να διαβάσεις στο google πως να τη χρησιμοποιήσεις.

Διάβασε εδώ --> http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/

 

Και πάλι όμως το revolut δεν παίρνει πιστωτικές, μόνο μεταφορά χρημάτων. Οπότε... Σ ευχαριστώ πάντως

Μήπως έχει βρει κανείς κάπου άλλου αυτή θήκη;

 

http://m.aliexpress.com/item/32506925639.html

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

6.2.18 εδώ και λίγη ώρα μέσω twrp. Δε μπορεσα να περάσω την 6.2.25. Έβγαζε ερρορ, ενώ ήταν οκ το ζιπ

 

Τώρα μπορώ να περάσω την τελευταία απ τον updater? Ή μόνο από twrp?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι απλά την πέρασες πάνω από την προηγούμενη .

 

Λάθος υπέθεσες, φίλε μου :p Σε κάθε ρομ περνάω την ρομ και μετά wipe cache, dalvik.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160227/ef627de6345137ba03f810707b8b4118.jpg

Βλέπω μεγάλη διαφορά από την προηγούμενη μου 6.1.29

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

6.2.18 εδώ και λίγη ώρα μέσω twrp. Δε μπορεσα να περάσω την 6.2.25. Έβγαζε ερρορ, ενώ ήταν οκ το ζιπ

 

Τώρα μπορώ να περάσω την τελευταία απ τον updater? Ή μόνο από twrp?

 

Εάν κατάλαβα καλά τι γράφεις, μέσω updater (αναβάθμιση) να κάνεις επανεκκίνηση σε λειτουργία recovery εννοείς και να φλασάρεις; Παρεμπιπτόντως έτσι το κάνω εγώ. Και έτσι φλάσαρα και την τελευταία μια χαρά. Ποια η διαφορά να μπεις στον twrp recovery μέσω updater ή μέσω πλήκτρων του κινητού;

 

Άποψη μου είναι να την κατεβάσεις ξανά την ρομ, μη τυχόν και βλέπεις.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διάφορα.

Απλα ρωταω αν μπορώ να κάνω χειροκίνητα μέσω twrp ή αυτόματα(αν γίνεται) μέσω του updater.

Θα το κατεβαζω και θα δοκιμασω να την περάσω από πανω

Link to comment
Share on other sites

6.2.18 εδώ και λίγη ώρα μέσω twrp. Δε μπορεσα να περάσω την 6.2.25. Έβγαζε ερρορ, ενώ ήταν οκ το ζιπ

 

Τώρα μπορώ να περάσω την τελευταία απ τον updater? Ή μόνο από twrp?

ελέγχεις την rom που κατέβασες με το 7-zip

ναι και με τους δύο τρόπους , αν έχεις την ίδια προηγούμενη rom (όχι π.χ. από stable σε dev )

σε twrp recovery , κάνεις

reboot=>recovery , για να δει σωστά τα αρχεία και την rom

μετά τα γνωστά , wipe..........

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...