Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, επάθα ένα κουφό

Κατα λάθος, μέσω του τιτανίουμ, απενεργοποιησα το mihome, και αμέσως μετά ή οθόνη έγινε μαύρη. Έκανα reboot, άνοιξε το τηλεφ. κανονικά, ή οθόνη είναι πάλι μαύρη. Το τηλεφ. όμως δουλεύει κανονικά, κλίσεις κ.λ.π

Μπήκα στις ρυθμίσεις , βρήκα το mihome αλλά δεν μπορώ να το ξαναενεργοποιησω από κει (αν αυτό έφταιγε τέλος πάντων). Πήγα αναβάθμιση για να ξαναπέρασω την ρομ αλλά κολλάει στο σήμα της xiaomi και δεν κάνει τίποτα. Ούτε στο twrp με βάζει. Μόνο σήμα δειχνει. Καμμία ιδεα τι να κάνω?

Κλείσε το κινητό και μπές σε recavery με volume up και power

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εχω πάθει και γω, νόμιζα ότι είναι το smart home, αλλα ηταν ο launcher.. Κάτσε να θυμηθώ τι εκανα..

Άμα κατεβάσεις το notification center από πάνω, πατησεις το γραναζακι για τις ρυθμίσεις, πας στις εφαρμογές, μετά κάτω γραναζακι "προεπιλεγμένες εφαρμογές" και "επιφανεια εργασιας" -->mi home?

Εκτός και αν κατάφερες και το απεγκατεστησες..

Δεν το απεκατέστησα και έκανα από πριν αυτο που γραφείς αλλά στην εφαρμογή mihome δεν βρηκα κάτι για να κάνω.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δλδ; Δεν εχει κάτι για να κανεις.. Και γω που δεν έχω άλλο launcher, έχει μόνο το mi home και δεν έχει να κάνεις Τπτ ή να διαλέξεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ; Δεν εχει κάτι για να κανεις.. Και γω που δεν έχω άλλο launcher, έχει μόνο το mi home και δεν έχει να κάνεις Τπτ ή να διαλέξεις

Εννοώ ότι δεν υπάρχει κάποια ενέργεια να κάνω για το ξαναενεργοποιησω

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπερνα την ιδια ρομ από πάνω χωρίς wipes, δε νομιζω να χασεις τπτ. Με κλασικο τροπο volume + και power από σβηστό κινητο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπερνα την ιδια ρομ από πάνω χωρίς wipes, δε νομιζω να χασεις τπτ. Με κλασικο τροπο volume + και power από σβηστό κινητο

Χωρίς? Μόλις την περναω με dalvik, cache. Ελπίζω να ανοίξει. Θα ενημερωσω

 

Edit: στην διαδικασία της ρομ, έχει κολλήσει στο τέλος, εκεί που δείχνει την άσπρη μπάρα στο κάτω μέρος. Τι κάνω τώρα?

Edited by zenix

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανείς άλλος το πρόβλημα που έχω εγώ, που οι φωτογραφίες από Facebook, viber και messenger σώζονται αυτόματα στην εσωτερική μνήμη και όχι στην sd? Έχω φάει τον τόπο να δω πως γίνεται να το αλλάξω αλλά δεν βρίσκω άκρη...
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς? Μόλις την περναω με dalvik, cache. Ελπίζω να ανοίξει. Θα ενημερωσω

 

Edit: στην διαδικασία της ρομ, έχει κολλήσει στο τέλος, εκεί που δείχνει την άσπρη μπάρα στο κάτω μέρος. Τι κάνω τώρα?

 

Κάνε κανονικά την εγκατάσταση με όλα τα wipes, εάν έχεις λογαριασμό στην γοογλε ή στην mi, θα σου συγχρονίζει επαφές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κανονικά την εγκατάσταση με όλα τα wipes, εάν έχεις λογαριασμό στην γοογλε ή στην mi, θα σου συγχρονίζει επαφές κλπ.

Εκτός της sdcard, όλα τα υπόλοιπα 5?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλα τα wipes, σβήστηκε το miui εντελώς ( μου έγραφε δεν υπάρχει πλέον OS), ξαναπέρασα μια παλια dev και άνοιξε . Θεωρείται κανονική εγκατάσταση για να περάσω την τελευταία dev ή να ξανακανω clean install?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ναι, κάνε cache/dalvik και πέρνα την καινούρια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωρίζει κανένας ποια από ολες τις cyanogen 12.1 είναι η καλύτερη; Εχει μια στο needrom και εχει και αλλες δυο στο android official development στο xda forum. Μηπως είναι καποια απο αυτες σε πιο καινουργια εκδοση; Ευχαριστω

 

Επίσης ξέρουμε πότε και αν θα βγει cyanogen 13 για το κινητο μας... Βλέπω έχει βγει για το redmi 1s και όχι για το κινητό μας αν είναι δυνατόν

Edited by bossntepe
Link to comment
Share on other sites

αν κανένας ποτέ παγώσει κατά λάθος το default launcher και δεν υπάρχει άλλο εγκατεστημενο, πολύ απλά μπαίνεις στο google play από το pc μέσω browser, διαλέγεις ένα άλλο launcher από τα χιλιάδες και εγκαθίσταται άμεσα (βασικη προϋπόθεση να έχει ίντερνετ το κινητο!)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλα τα wipes, σβήστηκε το miui εντελώς ( μου έγραφε δεν υπάρχει πλέον OS), ξαναπέρασα μια παλια dev και άνοιξε . Θεωρείται κανονική εγκατάσταση για να περάσω την τελευταία dev ή να ξανακανω clean install?

 

Ειχα παθει κ εγω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα (με miui ρομ που εχει γινει port σε αλλο κινητο)... Δυστυχως, μονο με ξαναφλασαρισμα της ρομ επανηλθε το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή λύση για το hotspot είναι ή εφαρμογή DF Tethering Fix. Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα και αφού την κατέβασα, όλα καλά.

 

Δε βρίσκω τέτοια εφαρμογή. Από που τη κατέβασες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι βρήκα εκτός Google Play.

Είναι πάντως σημαντικό bug. Απορώ πως δε το έχουν εντοπίσει. Πού μπορούμε να το τονίσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δουλεύει το hotspot

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω 5.12.17.

Δικαιώματα δινεις στο "κέντρο ασφαλείας">δικαιώματα>προνόμια root

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στη home screen σουρε το δάχτυλο απο κατω προς τα πάνω και στη μπαρα αναζήτησης γραψε "κέντρο ασφαλείας"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Με την εφαρμογή DF TetheringFix Δούλεψε.

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατι στο δικό σου δουλευει.

Επίσης ενω σεταρω το hotspot και βάζω δικό μου SSID κάθε φορά που το κλείνω επανέρχεται το Redmi πού έχει ως default

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο γιατι τα εχω δει ολα.. Σε οτι ξενο site εχω μπει για tracking και μαλιστα αξιοπιστο μου βγαζει παντου error ξαφνικα στη παραγγελια μου και δεν ξερω τι μ@λ@κι@ εχει γινει, επισης στο ελτα εχεθ ξεμεινει 2-3 μερες να γραφει Σιγκαπουρη, τι γινετε ρε παιδια? Παρακατω παραθερω φωτο..

 

http://postimg.org/image/wkjnceb9b/

http://postimg.org/image/xdmfe1jq3/

http://postimg.org/image/9bp2kzwcf/

 

Ακριβως τα ιδια φιλε μου και εγω , ειμαι στην 21η μερα συνολικα και στην 13η απο οταν εγινε "dispatched to overseas" μαζι θα παραλαβουμε μου φενεται.

 

Τωρα οσο περιμενω και διαβαζω μου δημιουργουνται συνεχεια αποριες καθως ειμαι ασχετος οπως εχω ξαναπει απο android :

 

1)Για να ειναι οκ το 4g στην TDD εκδοση ακολουθω τον οδηγο με το mi flash σωστα ?

2)Δεν θελω αρχικα τουλαχιστον να ασχολουμαι συνεχεια με rom κλπ , ποια να περασω , την τελευταια stable η αυτη την dev που εχει λιγο καλυτερη μπαταρια ?

3)Οποια και να περασω θα ειναι root το τηλεφωνο ?

4)Και το ποιο σημαντικο , ειδα στις ειδησεις στο φορουμ οτι ι xiaomi θα αρχισει να κλειδωνει τον bootloader , επηρεαζει αυτο το note2 ? θα εχουμε google services ?οταν περασω την ελληνικη ρομ να κλεισω τις αναβαθμισεις καλου/κακου (αν δουλευουν ολα σωστα)?

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά έχω δοκιμάσει το hotspot χωρίς το DF και δε λειτούργησε. Από εκεί και πέρα, εγω δεν το έχω ξαναδοκιμάσει. Μπορεί σε νεότερες εκδόσεις να έχει διορθωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια φιλε μου και εγω , ειμαι στην 21η μερα συνολικα και στην 13η απο οταν εγινε "dispatched to overseas" μαζι θα παραλαβουμε μου φενεται.

 

Τωρα οσο περιμενω και διαβαζω μου δημιουργουνται συνεχεια αποριες καθως ειμαι ασχετος οπως εχω ξαναπει απο android :

 

1)Για να ειναι οκ το 4g στην TDD εκδοση ακολουθω τον οδηγο με το mi flash σωστα ?

2)Δεν θελω αρχικα τουλαχιστον να ασχολουμαι συνεχεια με rom κλπ , ποια να περασω , την τελευταια stable η αυτη την dev που εχει λιγο καλυτερη μπαταρια ?

3)Οποια και να περασω θα ειναι root το τηλεφωνο ?

4)Και το ποιο σημαντικο , ειδα στις ειδησεις στο φορουμ οτι ι xiaomi θα αρχισει να κλειδωνει τον bootloader , επηρεαζει αυτο το note2 ? θα εχουμε google services ?οταν περασω την ελληνικη ρομ να κλεισω τις αναβαθμισεις καλου/κακου (αν δουλευουν ολα σωστα)?

1) δες πρώτα με ποια έκδοση θα σου έρθει, πιθανότατα δε θα χρειαστεί να κάνεις απολύτως τίποτα.

2) αν χεν έρθει με 5.12.17 βάλε την εσύ με τους οδηγούς της πρώτης σελίδας

3) ολες οι dev όπως και η 5.12.17 ναι είναι rooted

4) δεν θα έχει Θέμα το κινητό μας με dev 5.12.17

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο γιατι τα εχω δει ολα.. Σε οτι ξενο site εχω μπει για tracking και μαλιστα αξιοπιστο μου βγαζει παντου error ξαφνικα στη παραγγελια μου και δεν ξερω τι μ@λ@κι@ εχει γινει, επισης στο ελτα εχεθ ξεμεινει 2-3 μερες να γραφει Σιγκαπουρη, τι γινετε ρε παιδια? Παρακατω παραθερω φωτο..

 

http://postimg.org/image/wkjnceb9b/

http://postimg.org/image/xdmfe1jq3/

http://postimg.org/image/9bp2kzwcf/

 

1ον εισαι εκτος θεματος...

2ον τι εννοεις τα χεις δει ολα;;μια χαρα ειναι το tracking number σου...στα ελτα μια χαρα τα λεει..αντικειμενα σε συσκευασια..

Και στο αλλο site μια χαρα τα λεει...δηλαδη δεν μπηκες καν στον κοπο να δεις τι σημαινει dispached to overseas;;;

Ειδες ενα error και πελαγωσες..ειναι δηλαδη λογικο να το παραλαβεις σε 5 μερες;;;το κινητο σου δεν εχει ξεχαστει καπου...προφανως ειναι στο αεροδρομιο στην ελλαδα αλλα μεχρι να το σκαναρουν εκει και να δεις αφιξη στη χωρα προορισμου θα βλεεπεις αυτο που βλεπεις τωρα...εχεις ακομα μελλον και μη βιαζεσαι.

Edited by pitspan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...