Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, δεν κάνουν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας αναφέρω κάτι από τη δική μου εμπειρία φλασαρίσματος μήπως και τύχει σε κάποιον. Λοιπόν, το κινητό μου ήρθε με GTV 5.12.17 αλλά επειδή έλλειπε από μέσα το remote app και επειδή ως παλαιός κάτοχος S2 έχω μάθει να "ζω" με custom roms, κατέβασα ξανά ΤΗΝ ΙΔΙΑ ROM (dev 5.12.17) μιας που οι περισσότεροι καταλήγετε πως είναι η καλύτερη dev, ώστε να τη φλασάρω μετά τα απαραίτητα wipes (τα έκανα όλα, δε με πείραξε που το έστησα από την αρχή το κινητό, χαρά μου :) ). Από recovery (TWRP) έκανα και τα wipes και το flashάρισμα του zip της ROM που είχα κατεβάσει (στην SD). Όλα σούπερ και μετά από 5 λεπτάκια το κινητό ξεκίνησε και μαζί του ο wizard για το στήσιμο. Εκεί επέλεξα ελληνικά για γλώσσα και όλα οκ, μέχρι τη στιγμή που με ρωτούσε αν θέλω να κάνω login στο MUI account μου ή να δημιουργήσω νέο. Σε εκείνο το screen υπάρχει ένα link "Παράβλεψη" αλλά πατώντας το (μιας που δε θέλω να κάνω ΚΑΙ αλλού λογαριασμό) έσκασε το app και με ξαναπετούσε στο login / register βήμα. Τι επανεκκινήσεις, τι recovery wipes, τι back, back, back μπας και στρώσει, τίποτα. Οπότε, έκανα όλα τα back ώστε έφτασα στο πρώτο βήμα που ρωτάει τη γλώσσα και επέλεξα "αγγλικά" αυτή τη φορά. Πλέον, στο βήμα του login/register το "Ignore" δούλεψε :) και όταν μπήκα στο MIUI περιβάλλον, άλλαξα τη γλώσσα σε ελληνικά.

 

Αυτά. Το Vickmall πλέον στέλνει ελληνική dev άρα όταν παραλάβεις και δε θες να ασχολήσαι με flashαρίσματα κλπ (λογικό, κατ' εμέ) και είναι η 5.12.17 την κράτα τη. Αλλιώς κάνε έναν κόπο 20 λεπτά και βάλε αυτή ή όποια (μελλοντικά) θεωρηθεί η καλύτερη, είτε dev είτε stable. Γνώμη μου.

 

Δεν περαστικε σωστά η ρομ γιαυτο σου το έκανε αυτο.Σε εμένα η τελευταία σταθερή μόνο όταν την πέρασα από την αναβαθμιση χειροκίνητα μέσω μι την εγκατέστησε σωστά.Μέσω twrp υπήρχαν σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε εχει λογικη..εσυ με το αυτοκινητο το πας ολη την ωρα κοφτες η οδηγας συνηθως νορμαλ;αν εισαι ραλιστας οκ παω πασο.

Αν λειτουργεί σε χαμηλότερη συχνότητα θα έχει χαμηλότερη κατανάλωση αλλά θα παίρνει περισσότερο χρόνο να ολοκληρώσει ένα task.. Άρα πως προκύπτει η εξοικονόμηση?

 

Δεύτερη μέρα με cm12. 1. Από πλήρη φόρτιση στο 19% που είμαι τώρα, 5 ώρες και 20 λεπτά ενεργοποιημένη οθόνη.. Δεν το λες και άσχημα.. Με miui ποτέ δεν είχα τέτοια νούμερα.. Super ικανοποιημένος..

Link to comment
Share on other sites

Δεν περαστικε σωστά η ρομ γιαυτο σου το έκανε αυτο.Σε εμένα η τελευταία σταθερή μόνο όταν την πέρασα από την αναβαθμιση χειροκίνητα μέσω μι την εγκατέστησε σωστά.Μέσω twrp υπήρχαν σφάλματα.

 

Δε νομιζω να ήταν αυτό. Αυτό με την αγγλική γλώσσα έχει ξανααναφερθει, δε μου έτυχε εμένα, αλλα μάλλον αυτό ηταν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ήταν αυτό. Αυτό με την αγγλική γλώσσα έχει ξανααναφερθει, δε μου έτυχε εμένα, αλλα μάλλον αυτό ηταν.

 

Μου έτυχε στην 7.1.1.Το YouTube σου δουλεύει κανονικά? Να είσαι σίγουρος οτι τις επόμενες ημέρες κάτι παράξενο θα αντιμετωπίσεις.Ένα άλλο που ειχα ήταν να κλείνει ο περιηγητής στα καλά καθούμενα.Όταν εκανα την εγκατάσταση μέσω μι και με γύρισε στο twrp έκανε κάποια πράγματα εγκατάσταση που δεν τα έκανε όταν εκανα αναβαθμιση απευθείας από twrp.

Link to comment
Share on other sites

Στην 6.1.11 μολις το ειδα....δεν αναγνωριζει πια το otg!!!!

Σοβαρο μειον αυτο......

Στο δικό μου με 6.1.11 δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε και σε εμένα και ήταν η γλώσσα. Και κακώς δεν το είχα αναφέρει. Παράθεση στο σχόλιο 6086 Edited by galiatsogio
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε στην 7.1.1.Το YouTube σου δουλεύει κανονικά? Να είσαι σίγουρος οτι τις επόμενες ημέρες κάτι παράξενο θα αντιμετωπίσεις.Ένα άλλο που ειχα ήταν να κλείνει ο περιηγητής στα καλά καθούμενα.Όταν εκανα την εγκατάσταση μέσω μι και με γύρισε στο twrp έκανε κάποια πράγματα εγκατάσταση που δεν τα έκανε όταν εκανα αναβαθμιση απευθείας από twrp.

 

Δεν εχω stable, ελληνική dev έχω εγώ, δεν εχω πρόβλημα με το youtube, ούτε άλλο περίεργο πρόβλημα, επίσης χρησιμοποιω chrome, οχι τον περιηγητή της miui. Και κάνω πάντα wipes, άσχετα αν δεν είναι απαραίτητο για κάθε επόμενη εκδοση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160116/2aa70111bb928d148d9c8c1fb8665f5a.jpg

απο 21 Δεκεμβρίου κάθε εβδομάδα τις κανω όλες τις ενημερώσει είμαι με την eu κανενα απολύτως πρόβλημα παιδιά σοβαρά σας μιλάω δεν έχω βάλει χέρι στο κινητό απο ρομ και τέτοια. Και απο χρήση κάθε μέρα φόρτιση μόνιμα τα πάντα ανοιχτά.... YouTube Facebook Wi-Fi GPS ο συγχρονισμός πάντα ανοιχτός....

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Για το OTG που λέτε, εμένα με 6.1.11 όταν είναι άδειο το στικάκι το βλέπει κανονικά, όταν βάλω αρχεία μέσα μου λέει ότι είναι κατεστραμμένο. Σε λίγο θα αναβαθμίσω με Clean Install στην .14 και θα επανέλθω.
Link to comment
Share on other sites

Για το OTG που λέτε, εμένα με 6.1.11 όταν είναι άδειο το στικάκι το βλέπει κανονικά, όταν βάλω αρχεία μέσα μου λέει ότι είναι κατεστραμμένο. Σε λίγο θα αναβαθμίσω με Clean Install στην .14 και θα επανέλθω.

 

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι πρέπει να είναι διαμορφωμένο σε fat32, αν είναι ntfs μόνο με το paragon του total commander το βλέπει το otg και αυτό όχι πάντα

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι πρέπει να είναι διαμορφωμένο σε fat32, αν είναι ntfs μόνο με το paragon του total commander το βλέπει το otg και αυτό όχι πάντα

 

Η φαντασία σου να γίνει σιγουριά. :p

Link to comment
Share on other sites

Παδια επειδη εχω καταμπερδευτει και δεν κατεχω μια απο android σαν πρωιν χρηστης wp θελω τη βοηθεια σας, επειδη σε λιγες μερες μου ερχετε η συσκευη και εχω ακουσει οτι το λειτουργικο πολλες φορες ερχετε αθλια στημενο απο τους κινεζους θελω να μου πειτε πια εκδοση μου προτεινετε να βαλω απο το ελληνικο site της xiaomi hellas και αν ειναι υποχρεωτικο να το κατεβασω και αν το εγκαταστησω ή αν γινετε και μεσω update απευθειας μεσω της συσκευης

 

Στο site της xiaomi-miui.gr εχω δει καποες εκδοσεις αλλα δεν εχω ιδεα τι διαφορα εχει η ''stable'' με τη ''developer''?

 

Η GTV_6.1.14 (xiaomi-miui-hellas-5.0_hermes_GTV-6.1.14) ειναι η ελληνικη και αυτη που εχουν οι πιο πολλοι στην Ελλαδα στο note 2 αν καταλαβα καλα ή κανω λαθος? και αν ναι αφου τη περασω θα πρεπει καθε φορα που βγενει νεα εκδοση να κανω αυτη τη διαδικασια να κατεβαζω το αρχειο απ το site ή μετα θα μπορω να κανω το update μεσω της συσκευης απευθειας?

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα παιδιά. Δύο ερωτησουλες. Εχω την stable κ θέλω να ρωτήσω οταν πατάω το κουμπί με τις 3 γραμμές για να σκοτώσει τις διεργασίες μου αφήνει πάντα μια την πυξίδα κ έχει ένα κιτρινο λουκέτο από πάνω δεν μπορώ να την κλείσω με τίποτα. Να πω φυσικά ότι εχω κλειστο το gpsκ ότι δεν την έχω εξαιρεση. Παρουσιάστηκε αυτό μετα από εγκατάσταση τότε here maps. Που φυσικά δεν του έχω δώσει τετοιο δικαίωμα ούτε σε αυτο. το δεύτερο πρόβλημα είναι θελω να βγάλω το κλείδωμα στην αρχική οθόνη δηλ πχ την ολισθηση δεν μπορώ να το βρω πουθενά το άτιμο. Ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα παιδιά. Δύο ερωτησουλες. Εχω την stable κ θέλω να ρωτήσω οταν πατάω το κουμπί με τις 3 γραμμές για να σκοτώσει τις διεργασίες μου αφήνει πάντα μια την πυξίδα κ έχει ένα κιτρινο λουκέτο από πάνω δεν μπορώ να την κλείσω με τίποτα. Να πω φυσικά ότι εχω κλειστο το gpsκ ότι δεν την έχω εξαιρεση. Παρουσιάστηκε αυτό μετα από εγκατάσταση τότε here maps. Που φυσικά δεν του έχω δώσει τετοιο δικαίωμα ούτε σε αυτο. το δεύτερο πρόβλημα είναι θελω να βγάλω το κλείδωμα στην αρχική οθόνη δηλ πχ την ολισθηση δεν μπορώ να το βρω πουθενά το άτιμο. Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Για το θέμα της πυξίδας, στην οθόνη που λες, κάνε scroll προς τα κάτω το εικονίδιο της εφαρμογής όσο θα φύγει το λουκέτο, οπότε και θα μπορείς να τη διαγράψεις από τις πρόσφατες. Το έχεις κλειδώσει, επίσης με scroll προς τα κάτω :)

Το δεύτερο θέμα με την ολίσθηση δεν είναι σίγουρος ότι μπορείς να την καταργήσεις...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια ειχα το τηλεφωνο και σκέφτομαι να το ξαναπάω και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει ακόμα πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις vibe Skype messenger?αν μπορείτε απαντήστε μου.Ευχαριστω!!!
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της πυξίδας, στην οθόνη που λες, κάνε scroll προς τα κάτω το εικονίδιο της εφαρμογής όσο θα φύγει το λουκέτο, οπότε και θα μπορείς να τη διαγράψεις από τις πρόσφατες. Το έχεις κλειδώσει, επίσης με scroll προς τα κάτω :)

Το δεύτερο θέμα με την ολίσθηση δεν είναι σίγουρος ότι μπορείς να την καταργήσεις...

 

ελα ρε φιλε τοσο μα τοσο απλο...χαχαχα καμια φορα το μυαλο κολλαει!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ελα ρε φιλε τοσο μα τοσο απλο...χαχαχα καμια φορα το μυαλο κολλαει!!!

 

οκ κ για το κλειδωμα με το gravity screen το αφαιρεσα για οποιον ενδιαφερεται

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση dev θεωρείτε πως είναι καλύτερη μέχρι στιγμής? Από άποψη μπαταρίας & ομαλής λειτουργίας.

 

Αυτό το Xiaomi Redmi Note2 tool τι είναι ρε παιδιά? Από που το κατεβάσετε?

Edited by jp7rgv
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση dev θεωρείτε πως είναι καλύτερη μέχρι στιγμής? Από άποψη μπαταρίας & ομαλής λειτουργίας.

 

Αυτό το Xiaomi Redmi Note2 tool τι είναι ρε παιδιά? Από που το κατεβάσετε?

 

Playstore φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση dev θεωρείτε πως είναι καλύτερη μέχρι στιγμής? Από άποψη μπαταρίας & ομαλής λειτουργίας.

 

Αυτό το Xiaomi Redmi Note2 tool τι είναι ρε παιδιά? Από που το κατεβάσετε?

 

την 5.12.17

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια ειχα το τηλεφωνο και σκέφτομαι να το ξαναπάω και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει ακόμα πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις vibe Skype messenger?αν μπορείτε απαντήστε μου.Ευχαριστω!!!

 

Οχι, δεν εχει. (messenger δεν εχω)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα παιδιά. Δύο ερωτησουλες. Εχω την stable κ θέλω να ρωτήσω οταν πατάω το κουμπί με τις 3 γραμμές για να σκοτώσει τις διεργασίες μου αφήνει πάντα μια την πυξίδα κ έχει ένα κιτρινο λουκέτο από πάνω δεν μπορώ να την κλείσω με τίποτα. Να πω φυσικά ότι εχω κλειστο το gpsκ ότι δεν την έχω εξαιρεση. Παρουσιάστηκε αυτό μετα από εγκατάσταση τότε here maps. Που φυσικά δεν του έχω δώσει τετοιο δικαίωμα ούτε σε αυτο. το δεύτερο πρόβλημα είναι θελω να βγάλω το κλείδωμα στην αρχική οθόνη δηλ πχ την ολισθηση δεν μπορώ να το βρω πουθενά το άτιμο. Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Αφού απαντήθηκε το πρώτο σκέλος της ερώτησης,για το δεύτερο πας επιλογές για προγραμματιστές και τικαρεις το "άμεση πρόσβαση στο σύστημα " . Εγώ με Nova launcher το έχω βάλει συντόμευση με δύο πατήματα,και με βγάζει κατευθείαν στην επιλογή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα παιδιά. Δύο ερωτησουλες. Εχω την stable κ θέλω να ρωτήσω οταν πατάω το κουμπί με τις 3 γραμμές για να σκοτώσει τις διεργασίες μου αφήνει πάντα μια την πυξίδα κ έχει ένα κιτρινο λουκέτο από πάνω δεν μπορώ να την κλείσω με τίποτα. Να πω φυσικά ότι εχω κλειστο το gpsκ ότι δεν την έχω εξαιρεση. Παρουσιάστηκε αυτό μετα από εγκατάσταση τότε here maps. Που φυσικά δεν του έχω δώσει τετοιο δικαίωμα ούτε σε αυτο. το δεύτερο πρόβλημα είναι θελω να βγάλω το κλείδωμα στην αρχική οθόνη δηλ πχ την ολισθηση δεν μπορώ να το βρω πουθενά το άτιμο. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Για το δεύτερο:

Ρυθμίσεις, πρόσθετες ρυθμίσεις, επιλογή. για πρόγραμ., άμεση πρόσβαση στο σύστημα. :D

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...