Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ τούς ιδιοκτήτες redmi note 2 σκέφτομαι να το αγοράσω και εγώ πρώτη φορά κινέζικο αλλά θα ήθελα να μου λύσει κάποιος μερικες απορίες

1. Πόσο θα μου κρατήσει η μπαταριά αμα έχω ανοιχτο 3G & viber καμιά ώρα ομιλία και κανά δυο ώρες ιντερνετ αυτή είναι η καθημερινη μού χρήση . Απο ότι διάβασα μια μέρα την βγάζει με δυσκολία αλλά με βαριά χρήση ...

2. Υπάρχει πιθανότητα αυτό το θέμα με την μπαταριά να είναι γιατί ο τύπος της μπαταριάς ειναι

Li-po και όχι li-ion (σύμφωνα με το gsmarena). Δεν πιστεύω με τίς ρομ να δουμε και τεραστία διαφορά και να φτάνει τα επιπεδα του redmi note 1 η του κινητου μου

3. Είμαι κάτοχος samsung Galaxy core i8260 και εχω μείνει ευχαριστημενος απο την μπαταριά και την φωτογραφία ( μέρα και νυχτα με το φλασ) θεωρείται οτι άμα πάρω το xiaomi θα είναι upgrade ?? Η να πάω πρός άλλο κινητό της xiaomi οπως mi4i η mi4c θα περίμενα το mi5 αλλά πιστεύω ότι θα είναι πολυ ακριβό ..

Edited by crazydoctor
Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο ποιο κινεζικο eshop προτινεται να κανω αγορα?

αα..επισης ενδιαφερομαι για το ροζ αφου ειναι για την γυναικα.

 

Προσωπικά σου προτείνω το VickMall. Ίσως το καλύτερο όλων.

Ενημερωτικά, ήρθε η ειδοποίηση για ενημέρωση σε 5.9.18 σε εμένα πριν λίγο. Τώρα κατεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα ελληνική ρομ. Αν την πέρασε κάποιος πείτε εντυπώσεις, κυρίως η μπαταρία μας ενδιαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα ελληνική ρομ. Αν την πέρασε κάποιος πείτε εντυπώσεις, κυρίως η μπαταρία μας ενδιαφέρει.

Μόλις την έβαλα, εντυπώσεις από την μπαταρία αύριο....

 

Πρώτη εντύπωση είναι η πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης.... Από 0,8-1GB ελεύθερη πριν, τώρα παίζει 1-1,2GB ....

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διαβάζω το επίσημο κινέζικο φόρουμ όχι το αγγλικό (όσο μπορώ να καταλάβω από google translate) και εκεί οι Κινέζοι αυτό που λένε κυρίως είναι ότι το βασικότερο πρόβλημά τους είναι η αυτονομία της συσκευής...

 

Από τη μία αυτό είναι κακό γιατί διαπιστωμένα πλέον η συσκευή έχει θέμα με την αυτονομία, αλλά από την άλλη είναι καλό γιατί εφόσον όλοι παραπονιούνται υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να το ψάξουν όσο μπορούν περισσότερο και να βελτιώσουν την κατάσταση.

 

Μην περιμένετε θαύματα άμεσα αυτά τα πράγματα θέλουν το χρόνο τους, αλλά εφόσον και οι Κινέζοι τους παραπονιούνται είμαι σίγουρος ότι κάτι θα προσπαθήσουν να κάνουν... Υπομονή :)

 

Άλλωστε πάντα το γνωρίζουμε ότι όσοι αγοράζουν day1 γίνονται θέλοντας και μη beta testers. Και αυτό ισχύει κάποιες φορές και για τις πιο μεγάλες εταιρείες πόσο μάλλον για τους Κινέζους...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Σκαλίζω και εγω απο χθες που παρελαβα το απλό.

 

Φοραει την 6.7.2 stable

μου βγαζει και OTA ενημερωση. Πτοτεινετε να την περασω ή να ψαχτω με την ελληνικη?

 

Εφαρμογη για τηλεκοντρολ δεν βρηκα.

Ηρθε ρουταρισμενο απo το vickmall

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Σκαλίζω και εγω απο χθες που παρελαβα το απλό.

 

Φοραει την 6.7.2 stable

μου βγαζει και OTA ενημερωση. Πτοτεινετε να την περασω ή να ψαχτω με την ελληνικη?

 

Εφαρμογη για τηλεκοντρολ δεν βρηκα.

Ηρθε ρουταρισμενο απo το vickmall

Μην περνάς τίποτα, κατευθείαν την ελληνική βάλε.... Προσοχή στις οδηγίες....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έβαλα, εντυπώσεις από την μπαταρία αύριο....

 

Πρώτη εντύπωση είναι η πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης.... Από 0,8-1GB ελεύθερη πριν, τώρα παίζει 1-1,2GB ....

 

Πώς παίζεις τόσο ψηλά; Μιλάς για όταν ανοίγει η συσκευή; Γιατί εμένα ότανα ανοίγει είναι στο 1GB και μετά πέφτει στα 600-700 MB κατά μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Πώς παίζεις τόσο ψηλά; Μιλάς για όταν ανοίγει η συσκευή; Γιατί εμένα ότανα ανοίγει είναι στο 1GB και μετά πέφτει στα 600-700 MB κατά μέσο όρο.

Ποτέ δεν είχα κάτω από 0,8 GBκαι με τις παλιές ΡΟΜ....

 

Ενημέρωση: Η τελευταία ελληνική 5.9.18 έχει θέμα με την εφαρμογή Μουσικής, κρασάρει συνεχώς....

 

Όσοι την χρησιμοποιούν, περιμένετε και μην την βάζετε ακόμα...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα κάτω από 0,8 GBκαι με τις παλιές ΡΟΜ...

 

Μα πως γίνεται αυτό; Άδεια μου ήρθε η συσκευή και με 1-2 εφαρμογές έπεσε απευθείας στα 800 MB. Τώρα με 48 εφαρμογές είμαι στα 600-700 MB όπως προείπα. Έχεις παίξει με Greenify;

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ελληνική 5.9.18 έχει θέμα με την εφαρμογή Μουσικής, κρασάρει συνεχώς....

 

Όσοι την χρησιμοποιούν, περιμένετε και μην την βάζετε ακόμα...

 

Όντως. Και σε μένα κρασαρει. Το θέμα είναι πως θα το φτιάξουν χωρίς να ξαναστήνουμε το κινητό.

:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν μιλάμε για τα CC όμως εδώ.

Είναι το επίσημο θέμα της συσκευής και όπως βλέπετε υπάρχουν πολλές ερωτήσεις από άτομα που ενδιαφέρονται να την αγοράσουν. Θα ήταν καλύτερο να μείνει όσο πιο καθαρό γίνεται, ώστε να είναι ευκολότερη η ανάγνωση και για τα παιδιά που κάνουν ερωτήσεις αλλά και για εμάς που μπορεί να απαντήσουμε σε κάποια ερώτηση. Μπορείτε να λύσετε τις όποιες απορίες έχετε σχετικά με τα CC μέσω ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως γίνεται αυτό; Άδεια μου ήρθε η συσκευή και με 1-2 εφαρμογές έπεσε απευθείας στα 800 MB. Τώρα με 48 εφαρμογές είμαι στα 600-700 MB όπως προείπα. Έχεις παίξει με Greenify;

 

Κάτι είναι λάθος....Έχω ήδη 65 εφαρμογές εγκατεστημενες.....Με 10 εφαρμογές ήδη ανοιχτές, έχω 540ΜΒ υπόλοιπο.... Εάν τις καθαρίσω πάει 1.1GB.....δεν έχω Greenify....

Όντως. Και σε μένα κρασαρει. Το θέμα είναι πως θα το φτιάξουν χωρίς να ξαναστήνουμε το κινητό.

Μπορούν να βγάλουν σε update, ένα bug fix .....το εγκαθιστούμε και τέλος....

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

H 5.9.18 εγκαταστάθηκε επιτυχώς. Πρώτη εντύπωση, όντως αυξημένη ελεύθερη RAM. Ξεκίνησα με 1,1 GB από 1 GB πριν και τώρα είμαι στα 850-900 MB.

@topmar εμένα μια χαρά μου φαίνεται πως λειτουργεί πάντως η συσκευή. Δεν έχει κανένα πρόβλημα, ούτε μου έχει κλείσει ποτέ εφαρμογές παρασκηνίου. :confused:

Link to comment
Share on other sites

το γράφω εδώ σε περίπτωση που βρεθεί κάποιος σε παρόμοια θέση με τη δική μου, να παραλάβει κιν με corrupted nvram που σημαίνει no imei, no mac στο wifi

ο geekbuying μου είπε να δω http://blog.geekbuying.com/index.php/2015/09/16/how-to-solve-the-imei-disappear-problem-of-xiaomi-redmi-note-2-smartphone/

 

αυτός είναι ο σωστός τρόπος, αν και εγώ θα πρέπει να βρω ενα mac address για την κάρτα δικτύου μου.

θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω αν δουλεύει κιόλας.

 

στο μεταξυ πείτε τους να ΜΗΝ σας πειράζουν το τλφ.

ούτε root.

ούτε play store.

ούτε οτι άλλη βλακεία κάνουν.

με τη στοκ ROM θα βρείτε πολύ πιο εύκολα την άκρη μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

H 5.9.18 εγκαταστάθηκε επιτυχώς. Πρώτη εντύπωση, όντως αυξημένη ελεύθερη RAM. Ξεκίνησα με 1,1 GB από 1 GB πριν και τώρα είμαι στα 850-900 MB.

@topmar εμένα μια χαρά μου φαίνεται πως λειτουργεί πάντως η συσκευή. Δεν έχει κανένα πρόβλημα, ούτε μου έχει κλείσει ποτέ εφαρμογές παρασκηνίου. :confused:

Την εφαρμογή "Μουσική" την άνοιξες;; Δεν κρασάρει;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή "Μουσική" την άνοιξες;; Δεν κρασάρει;

 

Παίζει κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε το πρώτο ποστ. Αν θέλετε να προστεθεί κάτι άλλο, μπορείτε να μου στείλετε ένα ΠΜ και θα μπεί.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε το πρώτο ποστ. Αν θέλετε να προστεθεί κάτι άλλο, μπορείτε να μου στείλετε ένα ΠΜ και θα μπεί.

 

To link για τους 160 χαρακτήρες ειναι νεκρό..

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ στην 5.9.18 ότι το WiFi είναι αρκετά πιο αδύναμο σε σχέση με την προηγούμενη. Προσωπικά αν είναι να χαμήλωσαν την εμβέλεια με κάποιο τρόπο για μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, καλύτερα να έμενε όπως ήταν.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει κανεις την gsm εκδοση ?γινεται συζητηση οτι παιζει τις ιδιες μπαντες με το fdd/
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

To link για τους 160 χαρακτήρες ειναι νεκρό..

 

Θα διορθωθεί σήμερα. Μπορείς να το βρεις εδώ.

 

Επίσης, στην 5.9.18 παρατήρησα λίγο lag στην εναλλαγή φωτογραφιών στο άλμπουμ, ενώ εντείνεται λίγο περισσότερο όταν παω να αλλάξω φωτογραφία ταπετσαρίας.

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να αλλάξω το ΙΜΕΙ αλλά δεν μπορώ να βρω λειτουργικούς drivers

(αυτοί που δίνονται στο λινκ του geekbuying δεν μου δουλεύουν)

και οι πιο προσφατοι που βρίσκω είναι οι v5.1453.03 απο needrom

αν παρελπίδα βρει κάποιος νεότερους ή λειτουργικούς με το sn write ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι όταν συνδέομαι στο wifi, δεν έρχονται μηνύματα από viber, WhatsApp. Σε data δεν έχω θέμα. Προσπαθώ να δω αν έχει καμία ρύθμιση που δεν έχω κάνει. Όλα αυτά με την τελευταία ελληνική.
:D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι όταν συνδέομαι στο wifi, δεν έρχονται μηνύματα από viber, WhatsApp. Σε data δεν έχω θέμα. Προσπαθώ να δω αν έχει καμία ρύθμιση που δεν έχω κάνει. Όλα αυτά με την τελευταία ελληνική.

Πήγαινε κέντρο ασφαλείας - αυτόματη έναρξη και τικαρισε αυτές τις εφαρμογές και οποία άλλη θες και έτσι θα είσαι οκ

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...