Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους.Καινουργιος στο forum και κατοχος του REDMI NOTE 2.Mια απορια αν μπορει καποιος να μου τη λυσει.Σε καρτα Q πιανει το κινητο 4g?Eυχαριστω εκ των προτερων!!

Δουλεύει κανονικά το 4G με Q. Απλά πιθανόν να πρέπει να πας σε μια wind να σου αλλάξουν κάρτα με 5€. Έχω το 16gb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δουλεύει κανονικά το 4G με Q. Απλά πιθανόν να πρέπει να πας σε μια wind να σου αλλάξουν κάρτα με 5€. Έχω το 16gb

 

 

Η αλλαγή ειναι πλέον δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το google earth ελυσα το προβλημα με εγκατασταση παλαιοτερης εκδοσης της εφαρμογης.

Οπότε υπάρχει θέμα, α δεν είμαι μόνο το δικό μου. Σε εμένα δούλεψε με το τρικ που ανέφερα πιο πριν για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ ότι είχα θέμα με το να συγχρονίσω τις επαφές μου με τις φωτογραφίες του facebook. Βρήκα εφαρμογή την sync.me και λύθηκε το πρόβλημα μου.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σημαντική (επειδή το περιμένω να έρθει). Για να περάσω από την ελληνική που θα μου έχει ο κινέζος (vickmall συγκεκριμένα)στην ελληνική dev του MIUI.GR πρέπει να κάνω εγκατάσταση με miflash μόνο? Δε γίνεται με το updater που έχει ήδη η συσκευή μέσα ή με τα δύο κουμπιά? Είχα παλιά το Mi2 αλλά δε θυμάμαι πως το είχα κάνει τη πρώτη φορά. Μετά ξέρω ότι οι αναβαθμίσεις γίνονται OTA και δε χρειάζονται πολλά πολλά.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σημαντική (επειδή το περιμένω να έρθει). Για να περάσω από την ελληνική που θα μου έχει ο κινέζος (vickmall συγκεκριμένα)στην ελληνική dev του MIUI.GR πρέπει να κάνω εγκατάσταση με miflash μόνο? Δε γίνεται με το updater που έχει ήδη η συσκευή μέσα ή με τα δύο κουμπιά? Είχα παλιά το Mi2 αλλά δε θυμάμαι πως το είχα κάνει τη πρώτη φορά. Μετά ξέρω ότι οι αναβαθμίσεις γίνονται OTA και δε χρειάζονται πολλά πολλά.

 

Αφού το περιμένεις και δεν το έχεις στα χέρια σου, μπορείς να διαβάσεις αν όχι μερικές σελίδες πίσω, την πρώτη "ρημαδοσελίδα" του θέματος. Και βλέπω στην προηγούμενη σελίδα και άλλος ρωτάει το ίδιο! Ούτε μπήκες στην διαδικασία να κοιτάξεις πεταχτα 2-3 ποστ πίσω..?

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Αφού το περιμένεις και δεν το έχεις στα χέρια σου, μπορείς να διαβάσεις αν όχι μερικές σελίδες πίσω, την πρώτη "ρημαδοσελίδα" του θέματος. Και βλέπω στην προηγούμενη σελίδα και άλλος ρωτάει το ίδιο! Ούτε μπήκες στην διαδικασία να κοιτάξεις πεταχτα 2-3 ποστ πίσω..?

 

Αυτό που ρώτησα είναι αν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να γίνει έτσι η διαδικασία ή γίνεται κι από τον ενσωματωμένο updater. Δε ρώτησα πως γίνεται. Κι αν δε θες να απαντήσεις δεν απαντάς. Δεν είναι απαραίτητο να προσβάλλεις τον άλλον...Λίγοι καλοί τρόποι δε κάνουν κακό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρώτησα είναι αν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να γίνει έτσι η διαδικασία ή γίνεται κι από τον ενσωματωμένο updater. Δε ρώτησα πως γίνεται. Κι αν δε θες να απαντήσεις δεν απαντάς. Δεν είναι απαραίτητο να προσβάλλεις τον άλλον...Λίγοι καλοί τρόποι δε κάνουν κακό...

 

Έχει να κάνει ότι το καλύτερο θα ήταν να διαβάσεις την 1η σελίδα και μετά ότι απορίες έχεις να τις πεις. Κάποιες σελίδες πριν θα ήταν καλό να είχες κοιτάξει και αυτό σχολιάζει, που έχει ήδη αναφερθεί το θέμα. Και εγώ είχα απορίες, αλλά εάν δεν το πιάσεις στα χέρια σου, δεν θα καταλάβεις ότι τελικά είναι πολύ απλός ο οδηγός.

 

1) Όταν το πάρεις στα χέρια σου και το έχεις με multi έχει ελληνικά μπορείς να το αφήσεις ως έχει. Ορισμένα παιδιά είπαν ότι γινόντουσαν OTA αναβαθμίσεις. Εμένα προσωπικά που το είχα αγοράσει είχε πάνω του την 5.10.8 και δεν μου έκανε OTA.

2)Εάν θες να την αλλάξεις και να βάλεις την ελληνική ρομ(που το προτείνουν πολλά παιδιά) ακολούθα κατ' εμέ τον οδηγό με την καθαρή εγκατάσταση. Και μετά από εκεί και πέρα εάν επιλέξεις stable είσαι καλά για μερικούς μήνες. Εάν επιλέξεις developers βγαίνει κάθε εβδομάδα. Αναβάθμιση κάνεις είτε μέσω του updater είτε μέσω recovery (αφού έχεις βάλει στο κινητό σου χύμα την νέα developers). Πάλι προτείνω αναβάθμιση μέσω recovery ώστε να κάνεις πρώτα wipe cache/wipe dalvik.

 

Aυτά είναι ότι έχω καταλάβει και χρησιμοποιήσει και εγώ ως καινούργια κάτοχος του σούπερ αυτού κινητού.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο ασφαλείας -> Καθαρισμός, αν κάνουμε καθαρισμό σκουπιδιών υπάρχει περίπτωση να σβηστεί κάτι χρήσιμο? Ρωτάω γιατί βγαίνει συχνά ειδοποίηση για καθαρισμό και δεν ξέρω τι να σβήσω
:luck:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: ο αδερφός μου με το κινητο συναντά το προβλημα να μην του ανοίγει τα συνημμένα αρχεια του yahoo στο email του. Του δινει επιλογή μονο για αποθήκευση . Αλλα ακομη και εαν το αποθηκεύσεις , δεν τα ανοίγει μετα. Φοράει την 5.9.24 Greek rom.
Link to comment
Share on other sites

Με το Bluetooth ενεργό για να απαντήσεις σε κλήση πρέπει να το κάνεις από το ίδιο το Bluetooth. Αν απαντήσεις από το κινητό, τότε θα πρέπει να μιλήσει από το κινητό και ας είναι ανοιχτό το Bluetooth. Για πρόσεξέ το γιατί και γω την είχα πατήσει κάνα δύο φορές το πρώτο καιρό...

 

Σε εμένα δεν είναι έτσι... Απαντάω απο το κινητό και ο ήχος πάει στο bluetooth. Καλύτερα βέβαια. Ίσως έχει να κάνει με το bluetooth

 

Αυτό που ρώτησα είναι αν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να γίνει έτσι η διαδικασία ή γίνεται κι από τον ενσωματωμένο updater. Δε ρώτησα πως γίνεται. Κι αν δε θες να απαντήσεις δεν απαντάς. Δεν είναι απαραίτητο να προσβάλλεις τον άλλον...Λίγοι καλοί τρόποι δε κάνουν κακό...

 

Τίποτα δεν είναι απαραίτητο αλλά είναι πιο safe έτσι για να μην έχεις προβλήματα, αλλιώς το πιθανότερο θα έχεις. Ο λόγος που σου μίλησε έτσι ο αγαπητός @Antwny είναι διότι κάθε 2-3 σελίδες ρωτάνε το ίδιο... Εαν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις την πρώτη σελίδα και καμια 10αρια πιο πίσω(περίπου 7 λεπτά) θα είχες βγάλει άκρη και επίσης δεν θα περίμενες 40 λεπτά για μια άλλη απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: ο αδερφός μου με το κινητο συναντά το προβλημα να μην του ανοίγει τα συνημμένα αρχεια του yahoo στο email του. Του δινει επιλογή μονο για αποθήκευση . Αλλα ακομη και εαν το αποθηκεύσεις , δεν τα ανοίγει μετα. Φοράει την 5.9.24 Greek rom.

 

Μόλις τα κατεβάσει θα πηγαίνει με έναν file explorer στον φάκελο που αποθηκευτηκαν και θα πατάει να τα ανοίξει, αρκεί βέβαια να έχει και τις κατάλληλες εφαρμογές που υποστηρίζουν τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: ο αδερφός μου με το κινητο συναντά το προβλημα να μην του ανοίγει τα συνημμένα αρχεια του yahoo στο email του. Του δινει επιλογή μονο για αποθήκευση . Αλλα ακομη και εαν το αποθηκεύσεις , δεν τα ανοίγει μετα. Φοράει την 5.9.24 Greek rom.

 

Ας επιλεξει "προβολη υπολογιστη" αν ειναι σε browser. Παντως δεν ειναι θεμα τηλεφωνου

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα κατεβάσει θα πηγαίνει με έναν file explorer στον φάκελο που αποθηκευτηκαν και θα πατάει να τα ανοίξει, αρκεί βέβαια να έχει και τις κατάλληλες εφαρμογές που υποστηρίζουν τα αρχεία.

 

Για να ειμαι ειλικρινής δεν καταλαβα τι ακριβως εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε ποια σελίδα βλέπω την τελευταία ελληνική dev για κατέβασμα? γιατί εδώ δείχνει προηγούμενες https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/527-Xiaomi-RedMi-Note-2-Hermes/
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο ασφαλείας -> Καθαρισμός, αν κάνουμε καθαρισμό σκουπιδιών υπάρχει περίπτωση να σβηστεί κάτι χρήσιμο? Ρωτάω γιατί βγαίνει συχνά ειδοποίηση για καθαρισμό και δεν ξέρω τι να σβήσω

 

Μπααα δεν νομίζω, οταν για κάτι δεν είναι σίγουρο σου λέει εσένα να το tickαρεις. Εγω πάντως δεν έχω πρόβλημα. Ούτε έχει αναφερθεί τίποτα. Αν θυμάμαι καλά είναι το ίδιο με το cm cleaner

 

Ερωτηση: ο αδερφός μου με το κινητο συναντά το προβλημα να μην του ανοίγει τα συνημμένα αρχεια του yahoo στο email του. Του δινει επιλογή μονο για αποθήκευση . Αλλα ακομη και εαν το αποθηκεύσεις , δεν τα ανοίγει μετα. Φοράει την 5.9.24 Greek rom.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μήπως δεν έχει το κατάλληλο πρόγραμμα για να τα ανοιξει...? Επίσης τα email πιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: ο αδερφός μου με το κινητο συναντά το προβλημα να μην του ανοίγει τα συνημμένα αρχεια του yahoo στο email του. Του δινει επιλογή μονο για αποθήκευση . Αλλα ακομη και εαν το αποθηκεύσεις , δεν τα ανοίγει μετα. Φοράει την 5.9.24 Greek rom.

Είναι πρόβλημα του yahoo στις τελευταίες εκδόσεις του. Δε λειτουργεί τίποτα. Δες τα review της εφαρμογής και θα καταλάβεις. Πες του να δοκιμάσει από browser και αν δεν, τότε μόνο από Η/Υ μέχρι η yahoo να σοβαρευτεί.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θα δοκιμάσω να τα ανοίξει εκτος εφαρμογής Yahoo!

Νομιζω ομως πως με το Samsung πριν που ειχε μπορούσε να τα ανοίξει.

Ευχαριστω πάντως.

Θα ενημερωσω για νεότερα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξέρει κανείς τρόπο να πάρω ροοτ με πρόγραμμα; το framaroot δεν δούλεψε. Δεν έχω βρει χρόνο να περάσω κάποια έκδοση ελληνική, είμαι με την μαμά ακόμα αλλά κάτι προέκυψε και θέλω άμεσα ροοτ. Ευχαριστώ

 

Κατεβάζεις το SuperSU, ενημερώνεις το Binary (αφού του δώσεις δικαιώματα μέσω του Κέντρου Ασφαλείας) και είσαι έτοιμος. Βέβαια και χωρίς αυτό μπορείς να έχεις Root, απλά μέσω του Κέντρου Ασφαλείας, εκτός αν είσαι με Stable.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα 32αρα sd στο κινητο θελω μεσα να βαλω μουσικη.. γινεται να κανω φακελους?

 

Ελληνικα, Ξενα κλπ? να τους πεταξω χυμα μεσα στην sd?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω αγχωθεί λίγο με αυτά που βλέπω...άλλοι το παίρνουν με προβλήματα στη μπαταρία, άλλοι με εφαρμογές να λείπουν ή δυσλειτουργίες τώρα ήρθε αυτό να με αγχώσει παραπάνω http://prntscr.com/91jaec που διάολο είναι αυτό τώρα δηλαδή ;....
Link to comment
Share on other sites

Από Η/Υ δεν θα τα περάσεις? Προφανώς και γίνεται! Συνδέεις στον υπολογιστή και διαχειρίζεσαι την sd σαν οποιοδήποτε φλασάκι....

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω αγχωθεί λίγο με αυτά που βλέπω...άλλοι το παίρνουν με προβλήματα στη μπαταρία, άλλοι με εφαρμογές να λείπουν ή δυσλειτουργίες τώρα ήρθε αυτό να με αγχώσει παραπάνω http://prntscr.com/91jaec που διάολο είναι αυτό τώρα δηλαδή ;....

 

Aυτα τα προβληματα που λες δε υπαρχουν. Οσο για το shipping που σε βγαλε το νεο status σημαινει οτι το ταχυδρομειο της σιγκαπουρης

παρελαβε το πακετακι απο το μαγαζι που το πηρες... και τωρα θα το στειλει σε σενα.

 

Relax, take it easy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...