Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-note-2-4g-td-lte-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah-2317.html

Ενδιαφερομαι για την αγορα αυτου του κινητου...αν μπορει καποιος να μου πει αν θα δουλευει στην ελλαδα...το χει το minideal stock in greece λεει..

 

Το εχω παρει στα 149.99$ απο vickmall με δωρο θηκη σιλικονης και tempered glass.Η ρομ που φοραει ειναι καθαρη απο Κινεζιες εχει ομως καποια bugs (δεν δουλευουν τα widgets,δεν αποκρινονται,πρεπει να ανοιξεις την εφαρμογη).Εχει αψογο σημα κινητης και το 3G με Wind ειναι αψογο,πολυ γρηγορο.4G δεν χρησιμοποιω και δεν μ ενδιαφερει.

Αν περνωντας και τις ρομ των αλλων εκδοσεων παραμενει το 3G ειναι σουπερ επιλογη.Η μονη μεχρι τωρα απογοητευση ειναι η αυτονομια.

Θα σου προτεινα να το παρεις απο vickmall και Κινα.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση ότι και άλλοι εδώ που έχουν wind δεν έχουν θέμα με το 4g. Πιάνουν κανονικά.

Ρε παιδιά στην προηγούμενη σελίδα το ανέφερα, έχω WIND και σήμερα στην Θεσσαλονίκη είχα 4g κανονικά όπου και να πήγα. Τώρα μην με ρωτάτε γιατί, δεν με ενδιαφέρει άλλωστε, είμαι με το prime.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση από everbuying που περιμένω το κινητό μου απάντησαν ότι θα έχει εγκατεστημένο το android 5 MUI 6

και όχι 7. θα μπορώ να φορτώσω την ελληνική ρομ μέσα από το μενού του κινητού , μέσω flashtools που το ξέρω από άλλο κιν θα μπορώ

ή πρέπει αναγκαστικά μέσω mi installer πάλι από pc?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση από everbuying που περιμένω το κινητό μου απάντησαν ότι θα έχει εγκατεστημένο το android 5 MUI 6

και όχι 7. θα μπορώ να φορτώσω την ελληνική ρομ μέσα από το μενού του κινητού , μέσω flashtools που το ξέρω από άλλο κιν θα μπορώ

ή πρέπει αναγκαστικά μέσω mi installer πάλι από pc?

Από stable 6 σε stable 7 αναβαθμίζεις από το μενού του κινητού. Αν θέλεις να πας σε 7 developer, τότε αναβαθμίζεις από recovery αφού πρώτα κάνεις wipe data, cache κτλ. Δεν χρειάζεσαι pc.

 

To miflash (από pc) είναι μόνο για περιπτώσεις που τα έχεις κάνει μαντάρα και τίποτα άλλο δεν δουλεύει.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Από stable 6 σε stable 7 αναβαθμίζεις από το μενού του κινητού. Αν θέλεις να πας σε 7 developer, τότε αναβαθμίζεις από recovery αφού πρώτα κάνεις wipe data, cache κτλ. Δεν χρειάζεσαι pc.

 

To miflash (από pc) είναι μόνο για περιπτώσεις που τα έχεις κάνει μαντάρα και τίποτα άλλο δεν δουλεύει.

 

Αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω κ εγώ.Δηλαδή αλλάζουμε ρομ από stable σε developer και το ανάποδο μέσω recovey(με τον 2 τρόπο από το πρώτο post).Και μόνο στην περίπτωση που δεν δουλεύει κάτι σωστά κάνουμε καθαρή εγκατάσταση.Σωστά?

Το ρωτάω μόνο και μόνο γιατί στο post 2459 απαντάς για καθαρή εγκατάσταση.

Edited by ntinos_g7
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω κ εγώ.Δηλαδή αλλάζουμε ρομ από stable σε developer και το ανάποδο μέσω recovey(με τον 2 τρόπο από το πρώτο post).Και μόνο στην περίπτωση που δεν δουλεύει κάτι σωστά κάνουμε καθαρή εγκατάσταση.Σωστά?

Το ρωτάω μόνο και μόνο γιατί στο post 2459 απαντάς για καθαρή εγκατάσταση.

Ναι. Εγώ πάντως για να σιγουρευτώ ότι δεν θα μείνει κανένα σκουπιδάκι από οτιδήποτε έκανε ο κινέζος πωλητής, θα του κάνω καθαρή εγκατάσταση με το που παραλάβω. Ούτως ή άλλως είναι απλούστατη διαδικασία

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εγώ πάντως για να σιγουρευτώ ότι δεν θα μείνει κανένα σκουπιδάκι από οτιδήποτε έκανε ο κινέζος πωλητής, θα του κάνω καθαρή εγκατάσταση με το που παραλάβω. Ούτως ή άλλως είναι απλούστατη διαδικασία

 

Ωραία.Σε ευχαριστώ.Άλλη μια διευκρίνηση.Κάνουμε εγκατάσταση το mi flash στο pc.Περνάμε κάποιον άλλον driver για να δουλέψει το mi flash?ή είμαστε κομπλέ απλά με την εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινο SOT μετα απο μιαμιση ημερα χρησης!!!Ειμαι με την τελευταια ελληνικη developer!Δεν ξερω γιατι βγηκε θολο το πρωτο screenshot.

 

http://i.imgur.com/CK29mPsl.png

 

http://i.imgur.com/iTLYzrel.png

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Σε ευχαριστώ.Άλλη μια διευκρίνηση.Κάνουμε εγκατάσταση το mi flash στο pc.Περνάμε κάποιον άλλον driver για να δουλέψει το mi flash?ή είμαστε κομπλέ απλά με την εγκατάσταση?

Σύμφωνα με τον οδηγό δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αν χρειαστείς drivers, μπαίνουν πανεύκολα. (Με το που συνδέσεις το κινητό στο usb θα σου εμφανίσουν τα win ένα εικονικό cd. Το ανοίγεις, τρέχεις το setup και καθάρισες)

Edited by gdp77

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον οδηγό δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αν χρειαστείς drivers, μπαίνουν πανεύκολα. (Με το που συνδέσεις το κινητό στο usb θα σου εμφανίσουν τα win ένα εικονικό cd. Το ανοίγεις, τρέχεις το setup και καθάρισες)

 

Ευχαριστώ.Αναμένω να παραλάβω και ξεκινάω το "παιχνίδι" .

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο κόσμος μπερδεύεται γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι για φλασάρισμα και αντίστοιχοι οδηγοί που δεν ξεκαθαρίζουν τα πάντα.

 

1) από τον updater μέσα από το λειτουργικό

2) από recovery, που μπορεί να είναι μαμά recovery (MiRecovery) ή custom recovery (twrp)

3) από fastboot (ένα επίπεδο πάνω από το recovery)

4) από MiFlash (τρέχει από windows)

5) από spFlashTools (τρέχει από win)

 

Χαμός....

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο κόσμος μπερδεύεται γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι για φλασάρισμα και αντίστοιχοι οδηγοί που δεν ξεκαθαρίζουν τα πάντα.

 

1) από τον updater μέσα από το λειτουργικό

2) από recovery, που μπορεί να είναι μαμά recovery (MiRecovery) ή custom recovery (twrp)

3) από fastboot (ένα επίπεδο πάνω από το recovery)

4) από MiFlash (τρέχει από windows)

5) από spFlashTools (τρέχει από win)

 

Χαμός....

Το μόνο που δεν θα πρότεινα από αυτά ,και ο λόγος είναι όπως είχες γράψει για τον preloader, είναι το flashtool(εκτός κ αν είναι η τελευταία μας επιλογή).Το εργαλείο αυτό μπορεί να κάνει θαύματα(να σώσει ένα τηλέφωνο) αλλά μπορεί πολύ εύκολα και να το καταστρέψει.

Link to comment
Share on other sites

για ποιον λογο η xiaomi εβγαλε τις 2 εκδοσεις της συσκευες??? και μαλιστα με ελαχιστη διαφορα τιμης?

ας εβγαζε μονο το prime...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο κόσμος μπερδεύεται γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι για φλασάρισμα και αντίστοιχοι οδηγοί που δεν ξεκαθαρίζουν τα πάντα.

 

1) από τον updater μέσα από το λειτουργικό

2) από recovery, που μπορεί να είναι μαμά recovery (MiRecovery) ή custom recovery (twrp)

3) από fastboot (ένα επίπεδο πάνω από το recovery)

4) από MiFlash (τρέχει από windows)

5) από spFlashTools (τρέχει από win)

 

Χαμός....

 

Με το mipcshuite δεν έχει δοκιμάσει κανείς τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινο SOT μετα απο μιαμιση ημερα χρησης!!!Ειμαι με την τελευταια ελληνικη developer!Δεν ξερω γιατι βγηκε θολο το πρωτο screenshot.

 

Πως το'χεις κανει αυτο; εχεις κανει downclock?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πως το'χεις κανει αυτο; εχεις κανει downclock?

 

Tπτ δεν εχω κανει οχι.Την φωτεινοτητα το βραδυ την εχω στο 18% και την ημερα στο αυτοματο.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Με το mipcshuite δεν έχει δοκιμάσει κανείς τελικά;

 

Προσπάθησα εγω να το κάνω ενω είχα το κινητό σε λειτουργία fastboot. Εβγαλε μήνυμα λάθους απο το mi suite οτι δεν αναγνώριζε κάτι στην συσκευή... δεν θυμάμαι τώρα το μήνυμα που έβγαλε για να το αναφέρω. Πιστεύω ότι το mi suite έχει πρόβλημα όταν λειτουργείς developer rom με twrp αφού δεν σε αφήνει ούτε backup να πάρεις. Λογικά αυτά τα κάνεις μόνο αν φοράς επίσημη rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, πώς γίνεται να μην έχει "έναρξη" στις εφαρμογές<ρυθμίσεις..? Παγωσα κατά λάθος το mihome νομίζοντας ότι είναι κάποια εφαρμογή της Xiaomi για τα ρουτερ και wifi και δεν άνοιγε ο launcher. Σε λίγο και θα ξαναπερναγα ρομ... Ευτυχώς είχα κλειδωμένο τον chrome και αναζήτησα link2sd, με έβγαλε στο play store και άνοιξε από κει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και το δικό μου.

Φοράει πάνω την έκδοση 5.9.2.

Ποια έκδοση προτείνετε να βάλω: την 5.10.29 ή την stable?

Ποια διαδικασία ακολουθώ στην κάθε περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και το δικό μου.

Φοράει πάνω την έκδοση 5.9.2.

Ποια έκδοση προτείνετε να βάλω: την 5.10.29 ή την stable?

Ποια διαδικασία ακολουθώ στην κάθε περίπτωση?

Developer αν θελεις root, stable αν δεν θέλεις root και "παιχνίδια".

 

Αν επιλέξεις developer, μέσω του updater του λειτουργικού θεωρητικά είσαι οκ

Αν επιλέξεις stable καλύτερα να κάνεις " καθαρή εγκατάσταση"

 

Γενικά πάντως η "καθαρή εγκατάσταση" είναι ο σίγουρος τρόπος για να μην μείνει κανένα σκουπιδάκι από ό,τι πέρασε ο κινέζος μεταπωλητής στο κινητό σου.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Με τερμα φωτεινότητα και όχι στο αυτόματο μπορείτε να μου πείτε πόση ωρα οθόνης σας βγαζει ??
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που κατάλαβα και developer να περάσουμε, καλύτερα είναι η καθαρή εγκατάσταση μέσω MiFlash για να είσαι σίγουρος/η ότι θα γίνει σωστά.

O οδηγός που προαναφέρθηκε είναι απλός, έχω κατεβάσει ήδη ότι χρειάζεται, κάτι μου λείπει μόνο...το κινητό!:lol:

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Με τερμα φωτεινότητα και όχι στο αυτόματο μπορείτε να μου πείτε πόση ωρα οθόνης σας βγαζει ??

 

Υπάρχει και απλό με 32gb χωρητικότητα ? Η τα 32 είναι μονο το prime ??

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και απλό με 32gb χωρητικότητα ? Η τα 32 είναι μονο το prime ??

 

32Γιγα=prime=2.2GHz=700ΜΗz καρτα γραφικων

16Gb=απλο=2.0GHz=550MHz καρτα γραφικων=μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας

 

Τα 32γιγα για εμενα ειναι περιττα γιατι ο φοβος κατι να γινει και να μη μπορεις να ανοίξεις το κινητο παντα υπαρχει.Ετσι ολα σε εξωτερικη μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που κατάλαβα και developer να περάσουμε, καλύτερα είναι η καθαρή εγκατάσταση μέσω MiFlash για να είσαι σίγουρος/η ότι θα γίνει σωστά.

O οδηγός που προαναφέρθηκε είναι απλός, έχω κατεβάσει ήδη ότι χρειάζεται, κάτι μου λείπει μόνο...το κινητό!:lol:

Ναι και εγώ αυτό θα κάνω

 

 

32Γιγα=prime=2.2GHz=700ΜΗz καρτα γραφικων

16Gb=απλο=2.0GHz=550MHz καρτα γραφικων=μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας

 

Τα 32γιγα για εμενα ειναι περιττα γιατι ο φοβος κατι να γινει και να μη μπορεις να ανοίξεις το κινητο παντα υπαρχει.Ετσι ολα σε εξωτερικη μνημη.

 

Ακριβώς. Και για μένα τα 16gb είναι υπέρ αρκετά για τις εφαρμογές μου! Όλα τα άλλα εξωτερική sd, γιατί έχω καεί. Πιο πιθανό να πέσει και να σπάσει το κινητό ή να ψοφήσει απλά, παρά να χαλάσει η sd. Γι αυτό το λόγο είναι και deal breaker να μην υπιστηρίζει η συσκευή που θέλω να αγοράσω εξωτερική sd

Edited by gdp77

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...