Jump to content

Rap vs. Metal


DENIOR
 Κοινοποίηση

Poia mousiki akoute kai giati?  

229 members have voted

  1. 1. Poia mousiki akoute kai giati?

    • RAP
      61
    • METAL
      119
    • Kai oi dio kales einai
      21
    • RAP and METAL suck
      28


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (31 Οκτ. 2004 , 00:25)

 

Se auto simfono.I sigxroni rap omos pisteuo pos einai poli kaliteri apo tin sigxroni metal.Exei kalitero rithmo.Den pleiteis me tin rap...Einai euxaristi mousiki.Oses fores kai na akouo kala rap tragoudia den ta variemai.Thelo na ta ksanakouso ksana kai ksana

 

 

Το ότι σου αρέσει περισσότερο η Rap δε σημαίνει ότι είναι καλύτερη. :wacko: Είναι καλύτερη ΓΙΑ ΣΕΝΑ, δεν είναι καλύτερη γενικά... Και η Metal είναι φανερό ότι είναι καλύτερη γιατί τα κομμάτια έχουν συνθέσεις οι οποίες δημιουργήθηκαν με κόπο, αντίθετα με τα κομμάτια Rap... :whistle: Παρολαυτά είναι απόλυτα λογικό κάποιος να γουστάρει Rap και να μη γουστάρει Metal όπως είναι και απόλυτο λογικό κάποιος να γουστάρει Metal και να μη γουστάρει Rap...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john_vla (31 Οκτ. 2004 , 01:26)

 

Το ότι σου αρέσει περισσότερο η Rap δε σημαίνει ότι είναι καλύτερη. :wacko: Είναι καλύτερη ΓΙΑ ΣΕΝΑ, δεν είναι καλύτερη γενικά... Και η Metal είναι φανερό ότι είναι καλύτερη γιατί τα κομμάτια έχουν συνθέσεις οι οποίες δημιουργήθηκαν με κόπο, αντίθετα με τα κομμάτια Rap... :whistle: Παρολαυτά είναι απόλυτα λογικό κάποιος να γουστάρει Rap και να μη γουστάρει Metal όπως είναι και απόλυτο λογικό κάποιος να γουστάρει Metal και να μη γουστάρει Rap...

 

 

ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ! Δε ξερεις τι κοπο εχει ενα ΣΟΒΑΡΟ Ραπ κομματι (και δεν εννοω αυτα που λενε ειμαι πολυ μαματος και κοβω κ**ους) με σοβαρο νοημα....

Link to comment
Share on other sites

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν το έχετε κάνει το θέμα!

Καλύτερα να κλειδωθεί!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω καν το λόγο για τον οποίο γίνονται αυτοί οι ανούσιοι και παιδαριώδεις διαξιφισμοί! Τι θα καταλάβεις δηλαδή DENIOR αν τρεις σου πουν ότι η metal είναι καλύτερο είδος και τέσσερις ότι η rap είναι καλύτερη(ή το αντίθετο); Εσύ ακούς γιατί γουστάρεις, όπως έγραψες! Τότε γιατί «σκοτώνεσαι» για να μας πεις ότι η rap είναι καλύτερη; Αφού εσύ γουστάρεις το θέμα τελειώνει εκέι! Γιατί πρέπει να μας πείσεις και τους άλλους! Τουλάχιστον αν θέλεις και μπορείς, κάνε το με επιχειρήματα που στέκουν!

Και για να μην με ρωτήσεις! Άκουγα, ακούω και θα συνεχίζω να ακούω rap! Για μένα το hip hop είναι κάτι παραπάνω από τρόπος ζωής! Και όχι, δεν έχω αφιερώσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου σε ασχολίες που σχετίζονται με την hip hop culture! Ούτε σε ghetto μεγάλωσα, ούτε nigga είμαι, ούτε μου έμαθε την rap μουσική ο παππούς μου επειδη ήταν παράδοση! Ούτε μιμούμαι κανέναν rapper! Τι σημαίνει αυτό δηλαδή ότι είμαι «άρρωστος» επειδή θεωρώ το hip hop τρόπο ζωής; Αν ναι, τότε ναι είμαι άρρωστος και εθισμένος!

Το γεγονός όμως ότι γουστάρω τρελά την rap μουσική δεν σημαίνει ότι δεν αποδέχομαι και την metal! Σέβομαι την metal γιατί και αυτή έχει προσφέρει πάρα πολλά! Γιατί δηλαδή δεν μπορώ να ακούω και τα δυο είδη μουσικής; Αν ακούω rap δεν μπορώ να ακούω και metal και το αντίστροφο; Αν μπορώ τότε γιατί γίνεται αυτός ο διαξιφισμός για το ποιό είδος είναι καλύτερο; Το κάθε είδος προσφέρει τα δικά του! Ανάλογα με την όρεξη μου θα ακούσω και αυτό που θέλω, έτσι δεν είναι;

 

Πωπω, κουράστηκα! :p Ούτε έκθεση να έγραφα!

Τέλος πάντων, για να πάω και για ύπνο γιατί πολύ το ξενύχτησα!

DENIOR μπορείς αν θέλεις να μου πεις τι ακριβώς ακούς από ελληνικό και τι από ξένο;

 

 

tax_opari91 ένα + karma από εμένα! :)

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Και η Metal είναι φανερό ότι είναι καλύτερη γιατί τα κομμάτια έχουν συνθέσεις οι οποίες δημιουργήθηκαν με κόπο, αντίθετα με τα κομμάτια Rap...

Είναι καλύτερη ΓΙΑ ΣΕΝΑ, δεν είναι καλύτερη γενικά...

;) :p

Μήπως και εσύ θα έπρεπε να αρχίσεις γράφοντας: “Κατά την γνώμη μου...”

Χωρίς να υποννοώ ότι είναι καλύτερη η rap!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Sec auto to thread mporoun kallista na sigrithoun kai metal me rap kallitexnes,oxi aparaithta oi genikes ennoies tis metal kai tis rap mousikis.Poli sosta opoia mousiki goustareis tha akouseis.Mono pou emena pote sti zoh mou den mou exei erthei na akouso metal.Auto pisteuo oti ofeiletai sti diafora poiotitas ton dio eidon.Pote den eipa oti i metal den aksizei to sevasmo.Apopsi mou episis oti i rap exei kalitero rithmo.Autes einai oi apopseis mou.Dekti i kathe kritiki kai i kathe antiparathesi.Polloi den theoroun tin rap mousiki.Auto oxi den to dexomai.Einai paralogo.Eksigise mas omos ti ennoeis me to na ipostirizeis oti exeis kanei to rap tropo zohs;POP,KSENO ROCK,RAP.Autes tis mousikes akouo
Link to comment
Share on other sites

tax_opari91 και το πιο σοβαρό Rap κομμάτι, ακόμα κι αν δημιουργήθηκε με κόπο, δεν φτάνει τον κόπο με τον οποίο δημιουργήθηκε ένα Metal κομμάτι. Και αυτό γιατί ο δημιουργός του Rap κομματιού κουράστηκε για να γράψει στίχους ενώ οι δημιουργοί του Metal κομματιού κουράστηκαν και για να γράψουν στίχους και για να κάνουν μία σύνθεση.

 

CaeSaR δεν είναι μόνο η δική μου γνώμη ότι η Metal είναι καλύτερη... Είναι η αλήθεια, και αυτό μπορεί οποιοσδήποτε να το καταλάβει καθώς η Metal μουσική έχει συνθέσεις ενώ η Rap δεν έχει.

 

DENIOR δεν υπάρχει διαφορά ποιότητας ανάμεσα στα δύο είδη... Και η Rap και η Metal ποιοτικές μουσικές είναι... Ακόμα, δε μπορείς να πεις ότι η Rap έχει καλύτερο ρυθμό καθώς η Metal μουσική είναι ΜΟΥΣΙΚΗ, δεν είναι ένας χορευτικός ρυθμός!

 

Κατά τη γνώμη μου, και βέβαια η Rap είναι μουσική... Παλιά έλεγα κι εγώ ότι δεν είναι αλλά όταν το σκέφτηκα λιγάκι κατάλαβα ότι και η Rap μουσική είναι... Εξάλλου στα αρχαία χρόνια έπαιζαν μουσική χτυπόντας ξύλα κτλ. Όμως δεν είναι ωραία μουσική γιατί εγώ από τη μουσική ζητάω μια καλή σύνθεση που μπορεί να με συνεπάρει... Όχι έναν βαρετό ρυθμό...

Link to comment
Share on other sites

Kaneis lathos.I Rap MONO vareti den einai.Akou ligo EMINEM kai tha deis...Ksereis epeidi i rap einai ena eidos mousikis oi sinthetes tis kourastikan gia na sinthesoun ti mousiki tis.Telospanton pos einai dinato esy na ksereis poso kopo katevale o kathe kallitexnis gia na dimiourgisei to tragoudi tou;Kai i rap exei sintheseis.Auta pou les john vla paraeinai genika kai na sou po tin alhtheia den stirizontai pouthena....
Link to comment
Share on other sites

DENIOR όταν ρώτησα τι ακούς από ξένο και τι από ελληνικό , εννοούσα ποιά συγκροτήματα/καλλιτέχνες ακούς; Sorry που δεν διευκρίνησα!

 

john_vla και όμως εγώ μπορώ να σου πω κομμάτια rap που έχουν τρομερές συνθέσεις! Τώρα αν εσυ έχεις ακούσει μόνο εμπορικά κομμάτια rap τα οποία έχουν μόνο ένα «ντάπα ντούπα» μέσα δεν φταίω εγώ! Και όχι δεν είναι η αλήθεια ότι η metal είναι καλύτερη, είναι η γνώμη σου( και είναι σεβαστή)! Όπως του DENIOR η γνώμη είναι ότι η rap είναι καλύτερη!

 

gkr41 αν ενδιαφέρεσαι ακόμα για το “Χαρμολύπη”, pm me! :)

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ metalo είμαι όμως πιο παλιά άκουγα μόνο RAP Wu - Tang rules...

Βέβαια ακούω όλα τα είδη rock ας πούμε οι Pixies είναι φοβεροί όπως και πολλοί ακόμα βεβαία!!!Το θέμα είναι ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε δύο ανόμοια είδη μουσικής!!!Το ποιά είναι πιο ωραία είναι αντικειμενικό, ανάλογα με το αυτί του καθενός!!!Θα μπορούσαμε να κάνουμε δημοσκόπηση π.χ. ανάμεσα σε 2 συγκροτήματα του ίδιου είδους αλλά η σύγκριση που κάνουμε μόνο σε αντιπαραθέσεις θα μας σε φέρνει και σε τίποτα άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Einai poli sixni i sigrisi dio eidon mousikis stin kathimerines mas sizitiseis.Esti loipon anoiksa auto to thread gia na lexthoun kai na antiparatehoun diaforetikes apopseis.Auto pou thelo na matho einai giati akoute rap kai giati metal.Epipleon mporei kapoios na simmetexei mono sti dimoskopisi...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ragezer ( 1 Νοέ. 2004 , 15:19)

 

Κι εγώ metalo είμαι όμως πιο παλιά άκουγα μόνο RAP Wu - Tang rules...

Βέβαια ακούω όλα τα είδη rock ας πούμε οι Pixies είναι φοβεροί όπως και πολλοί ακόμα βεβαία!!!Το θέμα είναι ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε δύο ανόμοια είδη μουσικής!!!Το ποιά είναι πιο ωραία είναι αντικειμενικό, ανάλογα με το αυτί του καθενός!!!Θα μπορούσαμε να κάνουμε δημοσκόπηση π.χ. ανάμεσα σε 2 συγκροτήματα του ίδιου είδους αλλά η σύγκριση που κάνουμε μόνο σε αντιπαραθέσεις θα μας σε φέρνει και σε τίποτα άλλο!!!

 

wu tang clan akouw ki egw :)

pixies tous eida sto rockwave! teleioi!

slipknot rules boy :)

h metal nikhse! YAY!!! :p

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στο rockwave έπαιξαν και οι SoulFly οι οποίοι είναι και αυτοί υπέροχοι!!!!

 

Επίσης τώρα πρόσεξα και την υπογραφή σου η οποία είναι τίτλος και στίχος από τραγούδι των Pixies!!!!Το οποίο ήταν και Soundtrack στην ταινία FightClub!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR ( 1 Νοέ. 2004 , 15:42)

 

Einai poli sixni i sigrisi dio eidon mousikis stin kathimerines mas sizitiseis.Esti loipon anoiksa auto to thread gia na lexthoun kai na antiparatehoun diaforetikes apopseis.Auto pou thelo na matho einai giati akoute rap kai giati metal.Epipleon mporei kapoios na simmetexei mono sti dimoskopisi...

 

 

Προς Θεού δεν λέω ότι άνοιξες άδικα το thread!!!!Σίγουρα ποτέ δεν θα αποφύγουμε τις συγκρίσεις μεταξύ ανόμοιων ειδών μουσικής!!!!

 

Τώρα να σου πω και γιατί προτιμώ το Metal και όχι το Rap κατά κανόνα όμως, γιατί υπάρχουν και μερικές στιγμές που θ' ακούσω κάποια από τα Rap κομμάτια που άκουγα και παλιά όπως μερικά κομμάτια από Onyx και από Wu-Tang DMX και άλλα!!!Την Rap την άκουγα σε μία ηλικία λίγο μικρότερη που δεν είχα ακόμα τόσα πολλά ακούσματα και βρήκα πολλά νοήματα σε ελληνικά ακούσματα όπως κάποια κομμάτια απο TXC βρήκα την αντίδραση ακόμα και σε κομμάτια των ΖΝ!!!Παρ' όλα αυτά όσο αποκτούσα ακούσματα από άλλες μουσικές σκηνές όπως η Metal ή καλύτερα ολόκληρη η Rock σκηνή άρχισα να βρίσκω κι εκεί την ενέργια στην μουσική που πλέον δεν ήταν ένα βαρετό και συνεχόμενο BreakBeat αλλά νότες που έβγαιναν από ανθρώπινα χέρια...τα οποία έκαναν πολλές φορές την κιθάρα να τσιρίζει και άλλες φορές την κάναν να κλαίει!!!βρήκα πολλούς drummers οι οποίοι βγάζαν τον θυμό τους πάνω στα δέρματα και κάναν τα τύμπανα να καίνε το μυαλό σου....βρήκα βρήκα βρήκα....άπειρα άκρος καλύτερα πράγματα (κατά την δική μου γνώμη πάντα)πάνω στης Rock απ΄ότι στην Rap!!!!Θα μπορούσα να σου γράφω για μέρες γιατί ακούω Rock και κυρίως καφρίλες δηλαδή Metal (το οποίο βέβαια το λένε καφρίλα αλλά κρύβει και πολύ μελωδία, και πέραν αυτού οι καλύτερες μπαλάντες με τις οποίες όλοι έχουμε ερωτευτεί είναι Metal)αλλά σου γράφω αυτά που μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό και όχι τους σημαντικότερους λόγους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ragezer ( 1 Νοέ. 2004 , 17:03)

 

Στο rockwave έπαιξαν και οι SoulFly οι οποίοι είναι και αυτοί υπέροχοι!!!!

 

Επίσης τώρα πρόσεξα και την υπογραφή σου η οποία είναι τίτλος και στίχος από τραγούδι των Pixies!!!!Το οποίο ήταν και Soundtrack στην ταινία FightClub!!!

 

Tous soulfly tous eida kai sto Rockwave kai sto Rodon persi.Max theos!

To tragoudi where is my mind to perimename pws kai pws apo tous Pixies sthn sunavlia kai den to epaixan!! :(

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο Max πραγματικά είναι Θεός και για αυτό μόλις την έκανε από τους Sepultura έπαισαν σαν συγκρότημα!!!

 

Κοίτα για το Where Is My Mind να σου πώ την αλήθεια είναι φοβερό κομμάτι αλλά είναι πολύ σούπα!!!!Για αυτό δεν το είπαν υπάρχουν και πολύ καλύτερα κομμάτια τους από αυτό!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

DENIOR έχω ακούσει πολλά τραγούδια του Eminem και δεν έχουν σύνθεση, είναι πάρα πολύ βαρετά... Αλλά και πάλι το ότι τα βαριέμαι εγώ δε σημαίνει ότι είναι βαρετά :confused: Απλά είναι η γνώμη μου, εσένα σ'αρέσουν... ΟΚ :)

 

Ακόμα η Rap, η τουλάχιστον ότι έχω ακούσει εγώ, ΔΕΝ έχει συνθέσεις.

 

CaeSaR ενδιαφέρον αυτό που λες, Rap κομμάτια που έχουν συνθέσεις και μάλιστα τρομερές; :blink: Για πρότεινε μου κάποια ;)

Link to comment
Share on other sites

Now Eminem's Caught Lip-Syncing on TV

 

Bosses of American satirical show Saturday Night Live were left embarrassed by Eminem last night when the rapper lipsynced through parts of his two performances on the show. A week after Ashlee Simpson's miming fiasco made headlines, Eminem failed to keep up with his own guide track as he performed politically-charged "Mosh" and new hit "Just Lose It."

http://www.imdb.com/news//wenn/#3

 

http://www.slightlywarped.com/forumpictures/owned/snowballnuns.jpg

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR ( 2 Νοέ. 2004 , 01:12)

 

To LOSE YOURSELF.I kaliteri mousiki pou exo akousei sti zoh mou.Ekpliktiko kommati

 

 

Μα δεν έχει σύνθεση το Lose Yourself :p έχει μια συνθεσούλα στην αρχή αλλά κανονικά έπρεπε να έχει όλο το κομμάτι...

 

Μάλλον ο Eminem βαριόταν να γράψει μουσική για όλο το κομμάτι και έγραψε μόνο στην αρχή :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (26 Οκτ. 2004 , 22:47)

 

A kai ACPE gia grapse kai ta lyrics tou SIGN FOR THE MOMENT tou EMINEM kai tha deite oti exo dikio.Thigei ta koinonika provlimata....

 

Μεταλ και απο μενα...

 

Denior δεν ξερω ποια ειναι η σχεση σου με την metal αλλα για να θεωρεις τον Eminem ως τον κορυφαιο rapper και να ακους 50cent και λοιπες εμπορικες μ(@&%^ς τοτε δειχνεις οτι δεν εχεις ΙΔΕΑ απο rap μουσικη...

 

A btw το Sign for the moment ειναι διασκευη γνωστου ροκ κομματιου. :eek: :p :rolleyes:

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (26 Οκτ. 2004 , 22:47)

 

A kai ACPE gia grapse kai ta lyrics tou SIGN FOR THE MOMENT tou EMINEM kai tha deite oti exo dikio.Thigei ta koinonika provlimata....

 

 

hmmm τώρα το είδα αυτό...

 

"Sing with me, sing for the year

Sing for the laughter, sing for the tear

Sing with me now, just for today

Maybe tomorrow, the good Lord will take you away"

yadda yadda yadda

 

Αυτά εννοείς;

 

Για ψάξε να βρείς απο ποιό κομμάτι έχει πάρει το ρεφρέν και τη μουσική, και μετά προσπάθησε να επιχειρηματολογήσεις. Δικά του πάντως, δεν είναι :)

 

[hint] *γκούχ* Aerosmith *γκούχ* [/hint]

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...