Jump to content

Rap vs. Metal


DENIOR
 Κοινοποίηση

Poia mousiki akoute kai giati?  

229 members have voted

  1. 1. Poia mousiki akoute kai giati?

    • RAP
      61
    • METAL
      119
    • Kai oi dio kales einai
      21
    • RAP and METAL suck
      28


Recommended Posts

Υπάρχουν εκατομμύρια συγκοτήματα και όλοι θα λέμε και απο κάποια...Ξεφεύγουμε από το θέμα φίλοι μου χωρίς λόγο..Αν και θεωρώ ότι πλεόν χωρίς λόγο συνεχίζουμε το ποια είναι η καλύτερη μουσική!!!!

 

Το θέμα είναι στ' αυτιά του καθενός!!!

 

Όσο για τα charts που ανέφερε ο φίλος να του πω ότι νούμερο ένα δίσκος συτήν την στιγμή ακόμα και από το Mtv είναι ο καινούργιος δίσκος των Green Day οι οποίοι είναι ένα NeoPunk/Punk Rock συγκρότημα και νούμερο ένα τραγούδι το Boulevard Of Broken Dreams πάλι από Green Day!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (27 Νοέ. 2004 , 18:58)

 

Προσωπικά θεωρώ κορυφή: Maiden, Metallica, Priest, Blind Guardian, Iced Earth

 

Ρε παιδιά γιατί μόνο σε μένα δεν αρέσουν οι Iced Earth!?

 

Iron Maiden rulezzzz :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (28 Νοέ. 2004 , 07:49)

 

Ρε παιδιά γιατί μόνο σε μένα δεν αρέσουν οι Iced Earth!?

 

Iron Maiden rulezzzz :D

 

εμενα απο iced earth μου αρεσει μονο το THE GLORIOUS BURDEN και το κομματι The Phantom Opera Ghost .

 

Υ.γ. ξερει κανεις ποια ειναι αυτη που κανει τα γυναικια φωνητικα ? μου ακουγεται γνωστη αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (28 Νοέ. 2004 , 07:49)

 

Ρε παιδιά γιατί μόνο σε μένα δεν αρέσουν οι Iced Earth!?

 

Iron Maiden rulezzzz :D

 

 

Όχι ρε ούτε εμένα μου αρέσουν... :D

Link to comment
Share on other sites

Kamia apo tis dio :p den mou aresoun LAIKA MIA ZWH :p :) :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Mia zwh olo METAL... :alien:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Καλα εδω που τα λεμε ειναι νομιζω δυο πολυ διαφορετικα πραγματα για να συγκριθουν. Και τα 2 ειδη ειχαν σιγουρα της καλες στιγμες τους. Προσωπικα προτιμω το μεταλλικο ειδος, καθως με αυτο μεγαλωσα, παντως μου αρεσουν και αρκετα rap κομματια, πολλα απο αυτα εχουν κατι να πουν.
Behind every kiss: A potential Judas
Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξανα τονισω πως ραπ δεν ειναι αυτη που προσπαθει να μας δωσει το MAD και γενικοτερα οσοι ασχολουνται με ολα τα ειδη της μουσικης... :)
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Παντωσ μπορουν τετοιου ειδους καναλια να γινουν αφορμη να ακουσεις και κατι που δεν ακουσες, και αν σ'αρεσει να ψαξεις τι παιζει με ενα ειδος μουσικης που πιθανο να μην εδωσες σημασια και να εχει κατι να σου δωσει.
Behind every kiss: A potential Judas
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑΛ ΜΕΤΑΛ ΜΕΤΑΛ ΜΕΤΑΛ ΜΕΤΑΛ ΜΕΤΑΛ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑΛ ΣΤΗΝ ΡΑΠ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΕΦΤΙ Ο ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΙΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΟΥΝ ΤΟ ΚΟΜΑΤΗ. ΑΠΛΑ ΓΡΑΦΟΘΝ ΟΤΙ ΒΡΙΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΥΕΙ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΝΤΑΜΠΑΝΤΟΥΜΠΑ ΧΩΡΗς ΚΑΠΙΟΝ ΩΡΑΙΟ ΗΧΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

 

Πωπω...συγγνώμη...άσχετο με το θέμα αυτό που θα πω...αλλά μας έχεις γυρίσει τα μάτια ανάποδα!! Σε ικετεύω ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ στα ελληνικά!! Γράφε greeklish!!! Ή κοίτα ένα λεξικό!! ΕΛΕΟΣ :w00t:

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι σιγουρα ενα αντιπροσωπευτικο παραδειγμα των ελληνων μεταλλαδων :p :cool:

 

Ποιοοο? :alien:

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Prin arxiso na sxoliazo na sas po pos anamesa sta dio idi mousikon protimao tin rap xoris vevea na theoro tin metal asximi mousiki

Ida posa minimata fanatikon tis rap opos kathos ke tis metal na milane asxima gia to antistixo idos...

Prepi na po omos pos gia na sxoliasi kanis afto to thema prepi oxi mono na exi akousi kapia tragoudia ke apo ta dio idi alla ke na min ine prokatilimenos

Me to na vrizi o kathenas tin mousiki pou den tou aresi (i tou aresi ligotero) den vgazoume kanena simperasma mi sas po oti mperdevomaste ke pio poli.

akousa asxima sxolia ke apo tis dio plevres gia to disimo ke exo na po pos to ti foraei o kathenas ine prosopiki tou ipothesi (akoma ke se periptosis pou prokali). akoma akouo aftous pou lene oti i metal ine eleini ke den exoun katsi na akousoun kanena komati xoris na ine prokatilimeni.Akou re file ti ixo vgazi i ilektriki kithara ke meta ela mprosta mou na mou pis pos den sou arese (eleos dld!) Meta afti pou zoun me tin metal ke erxonte ke lene pos i rap ena "ntapantoupa" i opos skata to lete...(signomi gia to skata prospatho oso mporo na kratiso to post mou se ena epipedo ;) ). Gia pes mou re file. exeis katsi na akousis kanena rap tragoudi me oreo ke vathi stixo na katalavis? den leo iparxoun pola tragoudia pou exoun exeftelistiko stixo ke tolmo na po pos ixa porothi me merika apo afta. i porosi afti omos den krataei gia poli kero. Iparxoun kapia tragoudia rap omos pou otan ta akouo xoris ipervoles anatrixiazo. Pare paradigma terror x crew-mi fovase i goin' through-i ptosi. kapios ipe poli sosta pos gia na akousis kali rap mousiki prepi na psaxis se sigkrotimata pou den exoun gini evreos gnosta. den katigoro lipon kapion pou akouse to tragoudi ton goin through poso malakas ise ke ipe pos i rap ine eleini. Sas leo omos oti afto to tragoudi ine stin katigoria tis rap "xamilou" epipedou. Edo fenete ke afto pou sas ipa prin pos otan ginete poli gnosto ena sigkrotima ginete sinithos ke "emporiko" ke xalaei tin poitita ton tragoudion tou opso akrivos i goin through pou tolmo na po pos to cd tous "la sagrada familia" gia mena itan apogoitefsi an exeresis liga komatia. Pigene omos ke akou tin ptosi apo tous goin through pou ine ena arketa palio tous tragoudi ke tha katalavis amesos ti enoo. Gi afto kalo osous ipan asxima logia gia tin rap na akousoun afta ta dio komatia pou ipa prin (skeftika elinika komatia gia na min diskoleftite me ton stixo) ke meta an pali pistevoun pos i rap ine skoupidi ke "ntapantoupa" ke oti alo thelete...ti na po, den mporo ke na sas alaxo gnomi. mia apli prospathia kano na sas dixo ta kala meri tis rap. Diorthoste me an kano lathos...

 

Y.G. Zito sigxoresi gia tous latris tis metal mias ke den edosa kanena paradigma oreon komation gia tous prokatilimenous aftou tou idous alla vlepete apo 10 xronon akouo rap ke exo megaliteri exikiosi me aftou tou idous ta tragoudia. Den leo oti den mou aresi i metal. Prin ena mina evala dsl sindesi ke apo tis protes diskografies sigkrotimaton pou katavasa itan i iron maiden ke i metalica.

 

efxaristo pou me anextikate... :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαι μεταλας , αλλα δεν ειμαι προκατηλημενος. Μπορω να πω οτι η ραπ εχει καλα στιχουργικα δειγματα, αλλα μουσικα μου ειναι αδιαφορη :what:

Δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια ρυθμικη λουπα που προσαρμοζεται στους στιχους. Ακομη και στο μεταλ πρωτα προσεχω τη μουσικη. Μια κακη μουσικη επενδυση σκοτωνει και τον καλυτερο στιχο. Ενω μια καλη αναδεικνειει και τον χειροτερο...

 

Δεν εχω ψαξει πολυ τη ραπ αλλα δεν ειναι μουσικη που εχω πολλες επιλογες και δεν παρατηρω πολλες διαφοροποιησεις απο συγκροτημα σε συγκροτημα.

 

Στο μεταλ ανακλυπτω συνεχεια νεα πραγματα. Βαρια κουβεντα αλλα το μεταλ απο ποιοτητα και πληθος συνθεσεων συγκρινεται με την κλασσικη μουσικη πλεον.

Αυτο ειναι που με οδηγησε στο να μαθω κλασσικη κιθαρα για να παιζω μεταλ.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ακούω όλα τα ήδη μουσικής, εκτός απο αυτά που μοιάζουν/βασίζονται στο hard rock. Όλα τα παράγωγα δηλαδή συμπεριλαμβανομένης κ της μεταλ.

 

Γούστα είναι αυτά ίσως σε κάποιους να αρέσουν, αλλά όλα τα on stage καραγκιοζιλίκια, η δήθεν φιλοσοφία ζωής κ τα συναφή δεν σας ξενερώνουν?

 

Ούτε η ραπ είναι τιποτα ιδιαίτερο, αλλά σίγουρα την προτιμώ...

Link to comment
Share on other sites

Ακούω όλα τα ήδη μουσικής, εκτός απο αυτά που μοιάζουν/βασίζονται στο hard rock. Όλα τα παράγωγα δηλαδή συμπεριλαμβανομένης κ της μεταλ.

 

Γούστα είναι αυτά ίσως σε κάποιους να αρέσουν, αλλά όλα τα on stage καραγκιοζιλίκια, η δήθεν φιλοσοφία ζωής κ τα συναφή δεν σας ξενερώνουν?

 

Ούτε η ραπ είναι τιποτα ιδιαίτερο, αλλά σίγουρα την προτιμώ...

Nai,exeis apolyto dikio oson afora th deyterh paragrafo.Kata th gnomh moy h moysikh den mporei na apotelesei tropo,filosofia zohs.

 

Epishs thelo na zhthso syggnomh apo oloys toys latreis ths METAL,an se kapoio prohgoymeno post moy prosevala thn agaphmenh toys moysikh.To evlepa poly pio monopleyra to thema ligoys mhnes pio prin :) .

 

Pantos synexizo na apodokimazo kallitexnes toy typoy Manson,oi opoioi apla theloyn na prokaloyn me thn emfanish kai th symperifora toys.

Link to comment
Share on other sites

Dj kourampies κοιτα να δεις. Η φιλοσοφια ζωης δεν ειναι της μουσικης, απλα οσοι ακουνε ακουνε καπια μουσικη εχουν και παραπολλα κοινα περα απο την μουσικη. Και δεν ειναι η μουσικη που εκανε την φιλοσοφια ζωης και τους χαρακτιρες κτλ, αλλα ο χαρακτιρας και το στυλ φτιαξανε ολα τα αλλα. Αλλα και οι ραπερ δεν εχουν την δικια τους φιλοσοφια; Αυτο το "Δεν θελω λευτα, ειμαι αλιτης, γ@μ@ω και δερνω, ειμαι μπρατσαρας κτλ" μονο που οι ραπερ δεν τα κρατανε, παρε για παραδειγμα το "δεν θελω λευτα" ε, αμα δεν τα θες γιατι δεν τα δεινεις στα φτωχα παιδακια και γιατι κανεις τοσα πραγματα για τα λευτα και γιατι φορας γουνα, εχεις μπαστουνακι, εχεις την λιμο απο εξω να περιμενει κτλ;

 

DENIOR για τον Manson εχεις δικιο. Αυτος δεν ειναι σωστος αντιπρωσοπος της μεταλ επειδη κανει αυτες της μλκ που δεν της κανει κανενας αλλος.

 

Και επι της ευκαιριας ζητω και εγω συγνωμη απο τους ραπερ για ενα προηγουμε νο μου ποστ, πριν εναν χρονο (περιπου) ειμουνα φανατισμενος τωρα τα βλεπω λογικα

Link to comment
Share on other sites

ego akoma sunexizo na aporo gia poion logo sugrinete asxeta eidh mousikhs..

einai sa na sugrinoume thn mpezantakou me thn kallas

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Dj kourampies κοιτα να δεις. Η φιλοσοφια ζωης δεν ειναι της μουσικης, απλα οσοι ακουνε ακουνε καπια μουσικη εχουν και παραπολλα κοινα περα απο την μουσικη. Και δεν ειναι η μουσικη που εκανε την φιλοσοφια ζωης και τους χαρακτιρες κτλ, αλλα ο χαρακτιρας και το στυλ φτιαξανε ολα τα αλλα. Αλλα και οι ραπερ δεν εχουν την δικια τους φιλοσοφια; Αυτο το "Δεν θελω λευτα, ειμαι αλιτης, γ@μ@ω και δερνω, ειμαι μπρατσαρας κτλ" μονο που οι ραπερ δεν τα κρατανε, παρε για παραδειγμα το "δεν θελω λευτα" ε, αμα δεν τα θες γιατι δεν τα δεινεις στα φτωχα παιδακια και γιατι κανεις τοσα πραγματα για τα λευτα και γιατι φορας γουνα, εχεις μπαστουνακι, εχεις την λιμο απο εξω να περιμενει κτλ;

 

DENIOR για τον Manson εχεις δικιο. Αυτος δεν ειναι σωστος αντιπρωσοπος της μεταλ επειδη κανει αυτες της μλκ που δεν της κανει κανενας αλλος.

 

Και επι της ευκαιριας ζητω και εγω συγνωμη απο τους ραπερ για ενα προηγουμε νο μου ποστ, πριν εναν χρονο (περιπου) ειμουνα φανατισμενος τωρα τα βλεπω λογικα

hronia polla re.na rwtisw kati autos o manson ehw akousei oti einai gynaika kai ehei kanei kati rgheiriseis?ishuei i mal@kies?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 χρόνο δε συνεχίζω πλέον να λέω "Rap sucks"... Δεν μπορεί μια μουσική με τόσους εκατομμύρια οπαδούς παγκοσμίως να μην αξίζει, γι'αυτό θεωρώ πως όλα τα είδη μουσικής αξίζουν και έχουν κάτι να πουν... Απλά δε γουστάρουμε όλοι την ίδια μουσική, αν γουστάραμε όλοι την ίδια μουσική δε θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν τόσα διαφορετικά είδη :p Υπάρχουν πολλά είδη μουσικής για να επιλέξει ο καθένας το/τα είδος/είδη που του αρέσουν...

 

Όσο για τον Manson, ΔΕΝ είναι Metal... Κάτι σαν Goth Rock/Nu Metal είναι... Και όχι, δεν ήταν ποτέ γυναίκα ο Manson...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 χρόνο δε συνεχίζω πλέον να λέω "Rap sucks"... Δεν μπορεί μια μουσική με τόσους εκατομμύρια οπαδούς παγκοσμίως να μην αξίζει, γι'αυτό θεωρώ πως όλα τα είδη μουσικής αξίζουν και έχουν κάτι να πουν... Απλά δε γουστάρουμε όλοι την ίδια μουσική, αν γουστάραμε όλοι την ίδια μουσική δε θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν τόσα διαφορετικά είδη :p Υπάρχουν πολλά είδη μουσικής για να επιλέξει ο καθένας το/τα είδος/είδη που του αρέσουν...

 

ΝΑι, σωστη αφτη η αποψη. Μονο που καπιες μουσικες δεν μπορουνε να εκφρασουν 2 διαφορετικους λαους λογο του τροπου ζωης. Και καπιες μουσικες καπιοι της ακουνε (πολλες φορες χωρις να το καταλαβουν) τελιως "παθητικα", για να ειναι "μαγκες" για να ειανι στην μοδα κτλ. Πιστευω πως πολυ απο τους ραπερ (της Ελλαδας τουλαχιστων) ειναι τετιοι. Και εγω στα 11 μου ακουγα ραπ και καμαρωνα επειδη ειμουν μαγκας, τωρα ομως βρηκα αλλαες αξιες, που μου τεριαζουν περισοτερο και με εκφραζουν

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...