Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έλα βρε παλικάρια, χαλαρώστε λίγο. Ο επιθετικός διάλογος δεν βοήθησε ποτέ κανέναν. Μόνο προβλήματα στην επικοινωνία δημιουργεί. Δεν χρειάζεται να προσβάλουμε τους άλλους για να πούμε την άποψή μας . Και δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθούμε να επιβάλουμε στον άλλο το πως θα νιώθει, τι θα σκέφτεται και με ποιον τρόπο θα εκφράσει την άποψή του για κάποια συσκευή.

Δεν προσβάλει κανέναν αυτό παρά μόνο την ίδια τη Samsung (δική της υπαιτιότητα είναι το mmc fail) . Οπότε δεν είναι καθόλου παράλογο να είναι θυμωμένος κάποιος παθόν η να θέλει να προστατεύσει τους άλλους. Δεν είναι παραπληροφόρηση ούτε "χειραγώγηση των μαζών" αυτό, ακόμη κι αν επηρεάζει τις πωλήσεις μεταχειρισμένων. Αλήθεια είναι. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής, η χρήση έχει δείξει οτι το F έχει περισσότερες πιθανότητες να βγάλει αυτή τη βλάβη απ' οτι το C.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το F εχει βγαλει περισσοτερες βλαβες γιατι εχει πουλησει απειρως περισσοτερα τεμαχια. Και για το προβλημα της emmc fail ετυχε και γνωρισα επιτελους ανθρωπο με αυτο. Fast charge συνεχεια, και κατα τη διαρκεια update, στις οποιες το κινητο εβραζε.
Link to comment
Share on other sites

Το F εχει βγαλει περισσοτερες βλαβες γιατι εχει πουλησει απειρως περισσοτερα τεμαχια. Και για το προβλημα της emmc fail ετυχε και γνωρισα επιτελους ανθρωπο με αυτο. Fast charge συνεχεια, και κατα τη διαρκεια update, στις οποιες το κινητο εβραζε.

Αν εισαι Αθηνα παντως κερναω καφε να γνωρισεις κι εμενα. 2 ιδια νοτε4, αγορασμενα ταυτοχρονα απο το ιδιο μαγαζι. Το ενα ζει, το αλλο πεθανε. Χωρις quick charge, χωρις (βαρια) χρηση του σε ωρα φορτισης κι αλλες χαζομαρες, με τον ηλιο το εβαζα, με το ηλιο το εβγαζα, τι ειχε το έρμο και ψοφησε?

Οσον αφορα τη στατιστικη παραθεση, επειδη η στατιστικη ειναι ατιμη επιστημη, θα σου πω μονο αυτο. Ακομα και του εκρηκτικου νοτε7, τα πραγματικα περιστατικα βλαβης ηταν λιγα συγκριτικα με τα εκατομμυρια που ειχε πουλησει. Κι ομως η σαμσουνγκ το απεσυρε. Τα δε περιστατικα πεθαμενων νοτε2,3,4c,5 ειναι απειροελαχιστα, στα ορια του στατιστικου λαθους.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι Αθηνα παντως κερναω καφε να γνωρισεις κι εμενα. 2 ιδια νοτε4, αγορασμενα ταυτοχρονα απο το ιδιο μαγαζι. Το ενα ζει, το αλλο πεθανε. Χωρις quick charge, χωρις (βαρια) χρηση του σε ωρα φορτισης κι αλλες χαζομαρες, με τον ηλιο το εβαζα, με το ηλιο το εβγαζα, τι ειχε το έρμο και ψοφησε?

Οσον αφορα τη στατιστικη παραθεση, επειδη η στατιστικη ειναι ατιμη επιστημη, θα σου πω μονο αυτο. Ακομα και του εκρηκτικου νοτε7, τα πραγματικα περιστατικα βλαβης ηταν λιγα συγκριτικα με τα εκατομμυρια που ειχε πουλησει. Κι ομως η σαμσουνγκ το απεσυρε. Τα δε περιστατικα πεθαμενων νοτε2,3,4c,5 ειναι απειροελαχιστα, στα ορια του στατιστικου λαθους.

 

Δεν υπάρχει σύγκριση με το 7.

Λίγα σχετικά περιστατικά αλλά επικίνδυνα και για την υγεία σου.

Όταν υπάρχει κίνδυνος για την υγεία δεν έχει σημασία η στατιστική.

Και ένας να πάθει κάτι είναι ανεπίτρεπτο και γι αυτό αποσύρθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση με το 7.

Λίγα σχετικά περιστατικά αλλά επικίνδυνα και για την υγεία σου.

Όταν υπάρχει κίνδυνος για την υγεία δεν έχει σημασία η στατιστική.

Και ένας να πάθει κάτι είναι ανεπίτρεπτο και γι αυτό αποσύρθηκαν.

Σωστός

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση με το 7.

Λίγα σχετικά περιστατικά αλλά επικίνδυνα και για την υγεία σου.

Όταν υπάρχει κίνδυνος για την υγεία δεν έχει σημασία η στατιστική.

Και ένας να πάθει κάτι είναι ανεπίτρεπτο και γι αυτό αποσύρθηκαν.

Βεβαια και δεν υπαρχει. Το εφερα ως παραδειγμα παραπλανητικης χρησης της στατιστικης.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια και δεν υπαρχει. Το εφερα ως παραδειγμα παραπλανητικης χρησης της στατιστικης.

 

Το κατάλαβα το σκεπτικό σου.

Για να μην είναι εξάλλου μια στατιστική "παραπλανητική" χρειάζεται μεγάλα νούμερα.

Αν φας τώρα ένα πορτοκάλι, η στατιστική λέει ότι φάγαμε από ένα.

Εγώ όμως είμαι νηστικός :p

Το πρόβλημα πάντως δεν είναι ανύπαρκτο.

Αλλά όχι στο βαθμό που μερικοί να κάνουν σαν να ήρθε η αποκάλυψη.

Και 100 να πω ότι υπάρχουν στο ίντερνετ που το έχουν αναφέρει, ακόμα και 500 και 1000 να είναι, δεν είναι τίποτα μπροστά στα εκατομμύρια συσκευές που έχουν πωληθεί.

Και έχει ξαναγίνει η συζήτηση αυτή παλιότερα...

Αλλά όχι....χάλασε το δικό μου; τέλος είναι ελαττωματικό το προιόν.

Link to comment
Share on other sites

Για να μιλήσεις για στατιστικό λάθος πρέπει να έχεις στατιστικά στοιχεία. Δείγμα δηλαδή. Εδώ δεν έχεις κάτι χειροπιαστό, πέραν από μερικές δημοσιεύσεις κάποιων που έγραψαν σε φόρουμ τι έπαθαν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες έχω ένα θέμα και θέλω να δω αν κάποιος είχε το ίδιο και το έχει λύσει.Εχω περάσει την Air Rom (note 7 port) και όλα δουλεύουν τέλεια. Έβαλα τον spacelemon kernel no root και στο root checker δεν έχω root οπότε μέχρι εδώ τέλεια. Κατεβάζω το cosmote tv go περνάω τον κωδικό χρήστη και pin,μπαίνει στα κανάλια και μόλις πάτησε σε κάποιο να δω μου πετάει μυνημα ότι η συσκευή είναι root και δεν έχω πρόσβαση.

 

Με προηγούμενη rom χωρίς root δούλευε κανονικά.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Cosmote tv go και root δεν γίνεται να συνυπάρξουν, αν δεν κάνω λάθος.

Δεν έχω root με τον κερνελ που έχω βάλει αλλά αναγνωρίζει root το app για κάποιο λόγο.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα σε ολους παιδια βοηθεια εκανα root το τηλ και μετα ειπα να περασω και twrp μεσω odin με αποτελεσμα να μην μπορω να ανοι;ω το τηλεφωνο σε odin mode μπαινει καποιος ΒΟΗΘΕΙΑ!!επισης δεν ειμαι σιγουρος εαν το τηλ ειναι πολωνικο ή ουγγαεζικο εαν βαλω official rom απο αλλη χωρα θα εχω προβλημα; καταφερα να περασω ξανα το cf auto root και το recovery δουλευει..εκανα επαναφορα αλλα και παλι μετα το powered by android εχω μαυρη οθονη..μπορει να βοηθησει καποιος παρακαλω;; Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε σε μια sd σου την Air Rom από Xda και φλασαρε την με το twrp. Ακολούθησε τις οδηγίες που θα σου λέει στο aroma installer.

 

https://forum.xda-developers.com/note-4/development/air-rom-v1-0-t3630284

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση εχω μια 32gb sd μεσα και οταν ανοιγω το βιντεο και του οριζω να αποθικευει εκει απο τις φωτο κυριως γιατι ειναι κοινες ρυθμισεις μου γραφει ενγραφη 5 λεπτα μονο ενω η καρτα ειναι αδεια μηπως πρεπει να κανω και κατι αλλο για να γραφει απο ωρα και επανω?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση εχω μια 32gb sd μεσα και οταν ανοιγω το βιντεο και του οριζω να αποθικευει εκει απο τις φωτο κυριως γιατι ειναι κοινες ρυθμισεις μου γραφει ενγραφη 5 λεπτα μονο ενω η καρτα ειναι αδεια μηπως πρεπει να κανω και κατι αλλο για να γραφει απο ωρα και επανω?:wacko:

 

Πρέπει να αλλάξεις το μέγεθος video σε χαμηλότερη ανάλυση...Λογικά πρέπει να σου είναι στο μέγιστο αυτή την στιγμή(UHD 3840x2160(16:9) και πρέπει να το πας τουλάχιστον σε (FHD 60P 1920x1080(16:9) για να μην σου έχει τον περιορισμό των 5 λεπτών...Για να το αλλάξεις από την camera επιλέγεις τις ρυθμίσεις και βρίσκεις εκεί αυτή την επιλογή...;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απορία: παρότι έχω ξε-τσεκάρει τη γρήγορη φόρτιση στις ρυθμίσεις, για κάποιο λόγο φαίνεται να ενεργοποιείται όταν φορτίζω το κινητό κλειστό. Συγκεκριμένα, βγαίνει η ένδειξη "γρήγορη φόρτιση", και όντως το κινητό φορτίζει σε λιγότερο από ώρα (ίσως 40 λεπτά). Αποτέλεσμα, να χρειάζεται να το ανοίξω προκειμένου να γίνει απλή φόρτιση.

 

Το κάνει και σε σας αυτό; Λέτε να φταίει η μπαταρία 4ετιας που του φοράω ακόμα;

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πως αλλαζουμε Kernel και ποιος ειναι {ωραιος}? :rolleyes::wacko:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους παιδιά είμαι κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα περίπου. Το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση απο ενα φιλαρακι απλα θελω να βαλω μια καινουργια ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ μπαταρια προκειμενου να ανανεωσω λιγο την εμπειρια χρησης, τι εχετε να μου προτεινετε? Ρωτησα στην Smartec (επισιμη αντιπροσωπεια της samsung) αλλα μου λενε 26EUR με μεταφορικα και μου φαινεται λιγο καπως.

Στην τελικη θα τα δωσω εαν δεν υπαρχει αλλη λυση.Περιμενω τα φωτα σας, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά είμαι κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα περίπου. Το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση απο ενα φιλαρακι απλα θελω να βαλω μια καινουργια ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ μπαταρια προκειμενου να ανανεωσω λιγο την εμπειρια χρησης, τι εχετε να μου προτεινετε? Ρωτησα στην Smartec (επισιμη αντιπροσωπεια της samsung) αλλα μου λενε 26EUR με μεταφορικα και μου φαινεται λιγο καπως.

Στην τελικη θα τα δωσω εαν δεν υπαρχει αλλη λυση.Περιμενω τα φωτα σας, ευχαριστω!

 

Εγώ θα σου έλεγα να τα δώσεις, και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να τα δώσεις, και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

 

Καταλαβαινω ειναι η πιο σιγουρη επιλογη τουλαχιστον εντος Ελλαδος, τωρα οσον αφορα που θελω και ενα αυθεντικο καλωδιο για το φορτιστη του κινητου (εχω τον αυθεντικο fast charging ανταπτορα) που μπορω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω ειναι η πιο σιγουρη επιλογη τουλαχιστον εντος Ελλαδος, τωρα οσον αφορα που θελω και ενα αυθεντικο καλωδιο για το φορτιστη του κινητου (εχω τον αυθεντικο fast charging ανταπτορα) που μπορω να βρω?

 

Και γιατί δε το ζητάς κι αυτό από τη Σμάρτεκ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια καλησπερα,

 

Θελω την γνωμη σας.Ημουν με μεταχειρισμενο Νοτε 5 για 6 μηνες.Το ειχα παρει απο αγγελια.Ολα ηταν αψογα αλλα δυστυχως μοε αφησε κ για επισκευη ουτε καν.Τωρα σκεφτομαι ειτε να ξαναπαω στο ιδιο μοντελο ως μεταχειρισμενο ειτε σε Νοτε 4c επισης μεταχειρισμενο.

Δεν θελω να παω σε αλλη κατηγορια κινητων καθοτι το πενακι το χρειαζομαι!:) Πιστευετε αξιζει το Νοτε 4 μεταχειρισμενο παντα η να ξαναπαω σε Νοτε 5?

 

Φιλικα,

 

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με απετρεψε απ' το να ανεβω στο νοτε5 ηταν η απουσια καρτας sd. Στο θεμα της επισκευης, αφου και τα δυο ειναι πια εκτος εγγυησης, δεν υπαρχει διαφορα.

Αρα αν δεν χρειαζεσαι επεκταση μνημης, ξαναπαρε το 5αρι. Εγω που τη χρειαζομαι, εχω κατσει στο 4αρι, χωρις βεβαια να κανω κανενα συμβιβασμο, μιας και ακομα παει πολυ καλα παντου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με απετρεψε απ' το να ανεβω στο νοτε5 ηταν η απουσια καρτας sd. Στο θεμα της επισκευης, αφου και τα δυο ειναι πια εκτος εγγυησης, δεν υπαρχει διαφορα.

Αρα αν δεν χρειαζεσαι επεκταση μνημης, ξαναπαρε το 5αρι. Εγω που τη χρειαζομαι, εχω κατσει στο 4αρι, χωρις βεβαια να κανω κανενα συμβιβασμο, μιας και ακομα παει πολυ καλα παντου.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Ναι εχεις δικιο οσον αφορα την ελλειψη εγγυησης.Η αληθεια ειναι οτι ποτε μου δεν γεμισα οσα κινητα ειχα με φωτο κ βιντεο.Παντα αν εκανα καποιες φωτο τις μετεφερα σε λαπτοπ κ λοιπα.Με βλεπω για το 5 ξανα:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...