Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παράγγειλα πριν λίγες μέρες. Θα πάρει καμία 20 μέρες να έρθει όμως. Κάπου σε φόρουμ πέτυχα κάποιον που το είχε με note χωρίς πρόβλημα.

 

Tapatalked

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά τι είναι αυτά που λέτε με τα 2Κ; Έχετε μπερδευτεί μάλλον... Τα 1440p είναι περισσότερα από το 2Κ.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να ξαναφερουν πισω το ir sensor και το scrapbook. Edited by baxy
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω διευκρινίζοντας ότι θα διαβάσετε ένα κλασικό "first world problem".

 

Θέλω να αλλάξω κινητό. Επιτέλους! Βαρέθηκα! Το αγάπησα πολύ το NOTE 4. Πρέπει να είναι το πρώτο που κρατάω δύο χρόνια. Και φυσάει το μπιπ, δεν χαλάει να αναγκαστώ να αλλάξω επιτέλους. Αλλά δεν παύει να έχουν περάσει 2 χρόνια. Θέλω μια αλλαγή στη ζωή μου.

Σήμερα σκεφτόμουν να βάλω αγγελία. Αλήθεια το αποφάσισα. Αλλά πριν ανεβάσω αγγελία είπα να δω τί θα αγοράσω αμέσως μετά. Εκτός από το mate 9 που μου άρεσε (χωρίς να με εντυπωσιάσει όμως) και είναι και πανάκριβο δεν βρήκα κάτι να μου αρέσει. Αν έβγαινε το oneplus 3t σε 5,7 ίντσες και πάνω και με μεγαλύτερη τιμή θα το σκεφτόμουν.

Πώς τα κατάφερε έτσι η Samsung με το NOTE 7; πραγματικά είμαστε εγκλωβισμένοι. Ειδικά αν δεν θες να πέσεις σε μέγεθος οθόνης δεν υπάρχουν αξιόλογες επιλογές. Ή το NOTE 4 ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του ή απλά από τότε μείναμε στάσιμοι τεχνολογικά. Ο ανταγωνισμός δεν έχει να επιδείξει κάτι αξιόλογο.

Κλείνοντας, συνεχίζω να είμαι αποφασισμένος να βάλω αγγελία(πόσο πιστεύετε ότι είναι καλή τιμή) αλλά με βλέπω σε αυτή την περίπτωση να είμαι με τα λεφτά στο χέρι και χωρίς επιλογές.

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι αξιόλογο που να αξίζει να βάλω το χέρι στην τσέπη; ίσως προσωπική εμπειρία - αλλαγή σε άλλη συσκευή;

Επίσης για να περιμένουμε το NOTE 8 πάει παααάρα πολύ. Θα βγει σε κανα 8μηνο και για να πιάσει λογική τιμή θα θέλει άλλους 6 μήνες. Ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι τότε δλδ.

 

Λές τελικά να μείνω με το 4 και να αλλάξω κοπέλα; χρειάζομαι μια αλλαγή στη ζωή μου επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Στα ισια αλλαξε οτι αλλο θες εκτος απο το νοτε 4 κι'αμα βρεις κανενα ακομη στειλε πμ να το παρω εγω, ειναι τοσο μπροστα που μπορουμε να κρατησουμε καβα.
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που σου είναι λειτουργική η συσκευή φίλε slamp7 όπως λες ειλικρινά δεν βλέπω τον λόγο γιατί πρέπει να αλλάξεις συσκευή;Να πεις ότι έχεις κάποιο θέμα ok το καταλαβαίνω…Έχουμε την τύχη να έχουμε στα χέρια μας το τελευταίο note με αφαιρούμενη μπαταρία, ενσωματωμένη μνήμη και micro sd…με το note 5 που δεν ήρθε ποτέ Ευρώπη και με τις αλλαγές που κάνανε με τα παραπάνω που ανέφερα καθώς και το "μπαμ" με το note 7 που έγινε το note 4 έγινε πλέον "συλλεκτικό"… ;) Το note 8 έχει δρόμο ακόμα και σίγουρα η τιμή στην αρχή θα κάνει "μπαμ"… άποψη μου είναι να παραμείνεις με το note…Οι επιλογές σου όπως σωστά είπες για την ώρα είναι πολύ περιορισμένες… μάλιστα θυσιάζεις και την χρήση του s-pen κάτι που κάνει από μόνο του αυτό την συσκευή ξεχωριστή σε σχέση με τις άλλες… Προσωπικά είμαι άτομο που παραμένω σταθερός στις επιλογές μου από την στιγμή που με καλύπτουν αυτά που θέλω… εδώ το s2 το είχα για πολλά χρόνια σαν κύρια συσκευή μέχρι να παραδώσει το πνεύμα του και να το αλλάξω με το note 4 ενώ λίγο μετά αγόρασα το Α5 για να το έχω σαν 2η συσκευή στη θέση του S2… Έτσι και με το note με βλέπω να μένω αρκετό καιρό αρκεί να μου είναι λειτουργικό! ;)

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι καθαρά όπως είπα ότι είναι πολλά 2 χρόνια. Ήθελα μια αλλαγή. Αν υπήρχε αξιόλογη εναλλακτική δεν θα το συζητούσα καν. Αν δλδ δεν υπήρχε το ζήτημα με το NOTE 7 θα το είχα πάρει ήδη. Το δικό μου όπως λες δεν έχει κανένα θέμα. Ίσα ίσα το συγκρίνω με καινούργια κινητά και δε του λείπει τίποτα. Εκτός από την μπαταρία που σε ένα καινούργιο θα έβλεπα διαφορά σε όλα τα άλλα είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος, οθόνη, κάμερα, δεν κολλάει, δεν μασάει πουθενά.

Να πω την αλήθεια ακόμα σκέφτομαι να το βάλω αγγελία, σε διαφορετική περίπτωση να το κάνω root και να του περάσω ρομ από NOTE 7. Αλλά λόγω δουλειάς δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ με όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενθουσιάζει κάτι, μην κάνεις αγορά τώρα. Δες τα νέα μοντέλα και αν σου αρέσει κάποιο πολύ, το χτυπάς(...οποτε η τιμή του πέσει εκεί που θες).

Μπορείς φυσικά να αλλάξεις και 3 συσκευές π. χ. σε ένα χρόνο, μέχρι να καταλήξεις κάπου. Έτσι όμως χάνεις χρόνο και χρήματα. Αν για εσένα αξίζει τον κόπο, καντο.

 

Tapatalked

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει... Το NOTE 7. Μετά από τόσο καιρό στην αγορά τώρα θα ήταν κοντά στα 550. Αλλά... Τελοσπάντων ελπίζω να μην σας κούρασα. Απλά κάπου ήθελα να τα πω. Δεν ξέρω τί θα κάνω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Γνωστός έχει τη δικαρτη έκδοση του note 4 (sm n9100) που, απ όσο γνωρίζω, περιορίζεται μόνο για Κίνα Ταϊβάν.

Είχε κανονικά ελληνική γλώσσα και play store.

Πήγε να περάσει λοιπόν μια αναβάθμιση που κατέβασε (ως full firmware) από το sammobile και μόλις το ανοίγει τώρα του έχει μόνο κινέζικα και αγγλικά, χωρίς play store.

 

Τι firmware πρεπει να περάσει για να έχει και πάλι ελληνική γλώσσα;

 

Edit: ρώτησα και στο νήμα για το δικαρτο αλλά δεν έχει και τόση κίνηση εκεί. Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστώ την εμπειρία μου μήπως τύχει και βοηθήσω έστω και έναν. Με είχε κουράσει αρκετά η μπαταρία τελευταία. Έβαλα clean master και SD Maid, τα έτρεξα και τα δύο, καθάρισα και αμέσως μετά τα ξήλωσα(δεν βρίσκω λόγο να υπάρχουν μόνιμα) . Βλέπω πολύ αισθητή διαφορά προς το καλύτερο. Οπότε όποιος θέλει ας δοκιμάσει μήπως τον βοηθήσει να βελτιωθεί η μπαταρία του.
Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστώ την εμπειρία μου μήπως τύχει και βοηθήσω έστω και έναν. Με είχε κουράσει αρκετά η μπαταρία τελευταία. Έβαλα clean master και SD Maid, τα έτρεξα και τα δύο, καθάρισα και αμέσως μετά τα ξήλωσα(δεν βρίσκω λόγο να υπάρχουν μόνιμα) . Βλέπω πολύ αισθητή διαφορά προς το καλύτερο. Οπότε όποιος θέλει ας δοκιμάσει μήπως τον βοηθήσει να βελτιωθεί η μπαταρία του.

Clean master έχει το κινητό από το εργοστάσιο.

 

Χθες μου έκανε μετά από πολύ καιρό το γνωστό πρόβλημα με τις κλήσεις, λίγο διαφοροποιημένο όμως. Συγκεκριμένα δεν μπορούσαν να με καλέσουν. Εγώ όμως καλούσα κανονικά. Μόλις έκαναν απόπειρα να με καλέσουν αμέσως μετά μου ερχόταν ειδοποίηση ότι είχα κλήση. Έκανα μια επανεκκίνηση και έστρωσε.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου έκανε μετά από πολύ καιρό το γνωστό πρόβλημα με τις κλήσεις, λίγο διαφοροποιημένο όμως. Συγκεκριμένα δεν μπορούσαν να με καλέσουν. Εγώ όμως καλούσα κανονικά. Μόλις έκαναν απόπειρα να με καλέσουν αμέσως μετά μου ερχόταν ειδοποίηση ότι είχα κλήση. Έκανα μια επανεκκίνηση και έστρωσε.

 

Εμένα (φτου μη το ματιάσω) δεν μου το χει κάνει καθόλου μετά το τελευταίο update και χαίρομαι ιδιαίτερα γι' αυτό.

 

Σπανίως, κάνει κάτι άλλο, που το κανε και πριν όμως. Στις εναλλαγές δικτύων από 2G σε 3G κάποιες φορές (1 στις 50 περίπου) μου απενεργοποιεί τα δεδομένα και για να έχω δίκτυο πρέπει να πάω να τα ανοίξω. Νομίζω το χω ακούσει και από άλλους.

 

Τα χει τα θεματάκια της η συσκευή με τα δίκτυα γενικά νομίζω. Κατά τα άλλα σκίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω την βοήθεια σας. Έχω πρόβλημα με την εστίαση τις κάμερας και δεν μου κάνει focus καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι μου έπεσε το Note 4 από τα χέρια και από τότε η κάμερα πάει χάλια. Ξέρετε που μπορώ να το πάω για σέρβις η και για αλλαγή κάμερας? ???

Μπορείτε να υποδείξετε κάποιο μαγαζί για αυτή την δουλειά? ??

Link to comment
Share on other sites

[quote=johnphone;7089643 Στις εναλλαγές δικτύων από 2G σε 3G κάποιες φορές (1 στις 50 περίπου) μου απενεργοποιεί τα δεδομένα και για να έχω δίκτυο πρέπει να πάω να τα ανοίξω. Νομίζω το χω ακούσει και από άλλους.

 

Αυτό πρώτη φορά μου συνέβη χθες...:confused:

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω την βοήθεια σας. Έχω πρόβλημα με την εστίαση τις κάμερας και δεν μου κάνει focus καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι μου έπεσε το Note 4 από τα χέρια και από τότε η κάμερα πάει χάλια. Ξέρετε που μπορώ να το πάω για σέρβις η και για αλλαγή κάμερας? ???

Μπορείτε να υποδείξετε κάποιο μαγαζί για αυτή την δουλειά? ??

 

Κρίμα :( Smartec είναι το επίσημο πάντως. Κάπου στο Χαϊδάρι είναι αν θυμάμαι. Νομίζω υπάρχουν και άλλα.

Καλή τύχη.

 

Edit: Αν δεν φαίνεται χτυπημένο σε γωνίες κλπ, (αν το είχες σε θήκη είναι πιθανόν να μην φαίνεται τίποτα) και αν είσαι σε εγγύηση ακόμη, κανε τον κινέζο και μην τολμήσεις να πεις πως σου πεσε. Απλά χάλασε η εστίαση θα πεις.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους νεος κατοχος νοτε 4 και θελω να ρωτησω υπαρχει λιστα για μη ρουταρισενα νοτε με προγραμματα που μπορουμε να βαλουμε μεσα και αξιζει τον κοπο για την χρηση τους.Ας πουμε εχω ακουσει για το kodi που εχει διαφορες ταινιες μεσα αλλα δεν ξερω τι πρεπει να εχω μεσα για να το τρεξω τι αλλο σαν αυτο υπαρχει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους νεος κατοχος νοτε 4 και θελω να ρωτησω υπαρχει λιστα για μη ρουταρισενα νοτε με προγραμματα που μπορουμε να βαλουμε μεσα και αξιζει τον κοπο για την χρηση τους.Ας πουμε εχω ακουσει για το kodi που εχει διαφορες ταινιες μεσα αλλα δεν ξερω τι πρεπει να εχω μεσα για να το τρεξω τι αλλο σαν αυτο υπαρχει;

Καλημέρα.

Δεν μπορεί να υπάρχει τέτοια λίστα μιας οι ανάγκες και τα γούστα του καθενός είναι διαφορετικά.

Αν ψάξεις στο Google για best applications for Samsung Galaxy Note θα βρεις αρκετές προτάσεις που όμως είναι οι περισσότερες για τη λειτουργία με το πενάκι.

Αν ψάξεις για best applications for android θα βρεις πολλές ωραίες, χρήσιμες ή όχι, εφαρμογές που θα καλύψουν τη περιέργεια σου.

Ακόμα και εδώ στο φόρουμ αν ψάξεις υπάρχουν ανάλογα άρθρα, όπως πχ για το kodi που ανέφερες με αναλυτικές οδηγίες.

 

Όπως καταλαβαίνεις η ερώτηση σου είναι πολύ γενική και δε μπορεί να απαντηθεί εύκολα αλλά ούτε στο συγκεκριμένο νήμα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αλανια..εχω ενα θεμα με το note 4 μου..πριν 4 μερες ξεκινησε να μαυριζει η οθονη του..τωρα πλεον εχει μαυρισει σχεδον ολοκληρη..εχει παθει καποιος κατι παρομοιο?και αν ναι,τι ηταν τελικα?σε 1 μηνα ληγει η εγγυηση μου..το κινητο κατα τα αλλα λειτουργει χωρις κανενα προβλημα...Ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το πας άμεσα σε επίσημο Service όσο βρίσκεσαι σε εγγύηση, μην το καθυστερείς. Και όχι ευτυχώς δεν το έχουμε πάθει αλλά δεν θυμάμαι και κάποιον να γράφει για τέτοια περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα . Σήμερα σταμάτησε να μου δουλεύει το ir blaster . Δοκίμασα με δυο διαφορετικές εφαρμογές , έκανα επανεκκίνηση , clear cache , στήσιμο εφαρμογών τηλεχειρισμου από την αρχή και πάλι τίποτα . Τα επαιξε λέτε ο πομπός του κινητού ? Και είναι εδω και 2 βδομάδες εκτός εγγύησης ...

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edit : Τελικά έχω εγγύηση έως 17/3 ... Ουφφφφ , αύριο στο service !

Edited by fagotistas
Link to comment
Share on other sites

Edit : Τελικά έχω εγγύηση έως 17/3 ... Ουφφφφ , αύριο στο service !

 

"fagotistas" ( απ' το Φαγκότο άραγε; ) μεγάλη τύχη μέσα στην ατυχία σου τελικά. Τρεχάτος για σέρβις, εννοείται :lol:

 

Παρεμπιπτόντως αναβαθμίστηκε σήμερα το S-Helth, αν το είδατε. Ξέρουμε πια τι να περιμένουμε όταν η Samsung αρχίζει να αναβαθμίζει τις εφαρμογές της....... Σύντομα θα δώσει κάποια αναβάθμηση στο λειτουργικό. Καλομελέτα κι έρχεται λοιπόν και ας είναι και ενημερώσεις ασφαλείας. Σε 10 με 15 μέρες θα μας έρθει μάλλον. Τόσο κάνει συνήθως. Στο F την πήραν ηδη κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός john , όσο αφορά το username μου . Οντως ήμουν τυχερός , βρήκα αφορμή να το πάω και για δυο άλλους λόγους , που φοβάμαι όμως ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι , καθώς πρόκειται για γνωστά προβλήματα . Το ένα είναι αυτό που δεν ακούς και δεν σε ακούν σε κάποιες κλήσεις και το άλλο , αυτό που χάνει μερικές φορές τη σύνδεση δεδομένων και θέλει κλείσιμο ή airplane mode . Ευκαιρία λοιπόν για ένα τελευταίο ρετουσάρισμα πριν τελειώσει η εγγύηση ...

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστός john , όσο αφορά το username μου . Οντως ήμουν τυχερός , βρήκα αφορμή να το πάω και για δυο άλλους λόγους , που φοβάμαι όμως ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι , καθώς πρόκειται για γνωστά προβλήματα . Το ένα είναι αυτό που δεν ακούς και δεν σε ακούν σε κάποιες κλήσεις και το άλλο , αυτό που χάνει μερικές φορές τη σύνδεση δεδομένων και θέλει κλείσιμο ή airplane mode . Ευκαιρία λοιπόν για ένα τελευταίο ρετουσάρισμα πριν τελειώσει η εγγύηση ...

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όπως το λες για τα δυο προβλήματα. Μακάρι, αλλά χλωμό λίγο. Πάντως στο δικό μου C, μετά την τελευταία αναβάθμιση, δεν μου έχει ξαναπαρουσιαστεί το πρώτο και χειρότερο απ' όλα, αυτό με τις κλήσεις. Όλα τα άλλα, δυστυχώς τα έχει ακόμη.

 

Ωραίος ήχος το φαγκότο..!! Δεν παίζω, αλλά πολύ μ' αρέσει :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...