Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τσιμπας αυτο εδω που μας δειχνει ο τυπας μας ο Flossy και ξενιαζεις απο θεματα αυτονομιας και αγγιζεις 6 μερες! ιδανικο για αυτους που ταξιδευουν!

 

Αυτό είναι σαν 2 Note!

 

Αυτη την στιγμή εχω ένα powerbank μαζί μου απλά θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μην εξαρτάμαι από αυτό. Και αν ήταν δυνατόν θα ήθελα να παραμείνω στην σειρά Note πριν η Samsung το κάνει σαν το S6.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό είναι σαν 2 Note!

 

Αυτη την στιγμή εχω ένα powerbank μαζί μου απλά θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μην εξαρτάμαι από αυτό.

Πολύ δύσκολο ενώ ταξιδεύεις τόσο πολύ να μην ξεμενεις. Μόνο και μόνο οι αναμονή στα αεροδρόμια σε πεθαίνει οπότε η δεύτερη μπαταρία ώστε να την φορμάρεις και να μην εξαρτασαι από καλώδια είναι η λύση.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς την zerolemon;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέχρι στιγμής εχω αυτή την μπαταρία με Wi-Fi συνεχώς εκτός από μισή ώρα δεδομένα και περίπου μισή ώρα ομιλία.

[ATTACH]58862[/ATTACH][ATTACH]58863[/ATTACH][ATTACH]58864[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Το πιο εντυπωσιακό είναι το ποσό μικρή κατανάλωση αντιστοιχεί στην οθόνη για τόσες ώρες.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω η δεύτερη μπαταρία ειδικά όταν είσαι σε ταξίδια είναι βάρος...

30 ευρουλακια και έχεις καθαρίσει με την αυτονομία.

Εκτός και αν έχεις αυπνιες τότε θες και δεύτερη έξτρα.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα βάρους. Είναι θέμα ευκολίας. Επίσης πρέπει να φροντίζω να την φορτιζω ξεχωριστά, να εχω μαζί μου ξεχωριστο φορτιστη μόνο για αυτη κτλ. Η πιο εύκολη λύση είναι το power bank αλλα και αυτό έχει τα αρνητικά του. Τουλάχιστον αν φτάνει τις 7 ώρες είμαι ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα βάρους. Είναι θέμα ευκολίας. Επίσης πρέπει να φροντίζω να την φορτιζω ξεχωριστά, να εχω μαζί μου ξεχωριστο φορτιστη μόνο για αυτη κτλ. Η πιο εύκολη λύση είναι το power bank αλλα και αυτό έχει τα αρνητικά του. Τουλάχιστον αν φτάνει τις 7 ώρες είμαι ΟΚ.

 

γιατι να εχεις ξεχωριστο φορτιστη δεν το επιασα αυτο;; εναν φορτιζεις και τις 2 απο το σπιτι πριν φυγεις μολις τελειωση αυτην που ειναι στο τηλεφωνο βγαζεις κουμπωνεις την αλλη κατευθειαν 100% και βαζεις να φορτισει η αλλη αμα θες

Link to comment
Share on other sites

γιατι να εχεις ξεχωριστο φορτιστη δεν το επιασα αυτο;; εναν φορτιζεις και τις 2 απο το σπιτι πριν φυγεις μολις τελειωση αυτην που ειναι στο τηλεφωνο βγαζεις κουμπωνεις την αλλη κατευθειαν 100% και βαζεις να φορτισει η αλλη αμα θες

Μάλλον θέλει να πει ότι εφόσον του τελειώσει η πρώτη και βάλει την φορτισμένη στο κινητό....αυτή πού έβγαλε (την αφόρτιστη)πρέπει να έχει εξωτερικό φορτιστή για να την φορτίσει!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλει να πει ότι εφόσον του τελειώσει η πρώτη και βάλει την φορτισμένη στο κινητό....αυτή πού έβγαλε (την αφόρτιστη)πρέπει να έχει εξωτερικό φορτιστή για να την φορτίσει!

 

Ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό.

Ε τότε μιλάμε για πάνω 10ωρες χρήση και συνεχίζεις. Άμα τελειώσεις την πρώτη βάζεις την δεύτερη και σε κρατάει σύνολο δέκα ώρες. Τι άλλο θες; γιατί να φορτίσεις πάλι την πρώτη καπάκια; πάρε ipad ρε φίλε να κάνεις δουλειά σου.για να μην ξεχασω πόσο γρήγορα φορτίζει το νοτελι μας

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε μιλάμε για πάνω 10ωρες χρήση και συνεχίζεις. Άμα τελειώσεις την πρώτη βάζεις την δεύτερη και σε κρατάει σύνολο δέκα ώρες. Τι άλλο θες; γιατί να φορτίσεις πάλι την πρώτη καπάκια; πάρε ipad ρε φίλε να κάνεις δουλειά σου

 

Σε παρακαλώ μην λες άσχημες λέξεις (iPad). Προτιμώ το Encore 2 μου με W8.

 

Αυτό που ζητάω είναι επιτέλους να δούμε πραγματικά μεγάλες αυτονομιες και όχι έναν ατελείωτο πολεμο από specs που στην ουσία δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω. Κατά την άποψη μου ο στόχος θα πρέπει να είναι οι 10 ώρες κάτι το οποιο θα ήταν δυνατο αν οι εταιρίες δεν είχαν παθιαστεί με το να φτιάχνουν κινητά - λεπίδες και να βάζουν αναλύσεις που δεν έχουμε ούτε στις 55 ίντσες.

 

Τέλος πάντων δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίζουμε. Ευχαριστω πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ μην λες άσχημες λέξεις (iPad). Προτιμώ το Encore 2 μου με W8.

 

Αυτό που ζητάω είναι επιτέλους να δούμε πραγματικά μεγάλες αυτονομιες και όχι έναν ατελείωτο πολεμο από specs που στην ουσία δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω. Κατά την άποψη μου ο στόχος θα πρέπει να είναι οι 10 ώρες κάτι το οποιο θα ήταν δυνατο αν οι εταιρίες δεν είχαν παθιαστεί με το να φτιάχνουν κινητά - λεπίδες και να βάζουν αναλύσεις που δεν έχουμε ούτε στις 55 ίντσες.

 

Τέλος πάντων δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίζουμε. Ευχαριστω πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Πλάκα κάνω..τεσπα θέλω να πω ότι ναι μακάρι να πιαναμε όσο χρόνο είπες αλλά δεν γίνεται. Πάρε όποιο σε ευχαριστεί εσένα και δες τις λύσεις που σου είπαμε.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

δεν τα αφηνω ανοιχτα το βραδυ,1-2% χανει ομως με κλειστα.

οταν φορτιζες το LG για να πεσει απο το 100% επρεπε να το λιωσεις λιγο.Αφου ειχε παει μεσημερι και δεν ειχε πεσει ακομα,και μετα απο αρκετα τηλεφωνα.(χωρις wifi+δεδομενα)

 

 

 

Με κλειστα δεδομένα και wifi σε όλα τα κινητά αντέχει πολύ η μπαταρία!! Πάντως η αλήθεια ειναι οτι δεν αντέχει και πολύ με όλα ανοιχτα

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορα στην μπαταρια την βλεπεις οταν η φωτεινοτητα ειναι στο auto...οπου βλεπω πολυ καλο αισθητηρα

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η αυτονομία του είναι πολύ καλή ότι και να λέμε! Προερχόμενος από s4 πλέον μου βγάζει μια μέρα άνετα με τη χρήση που κάνω εγώ, η οποία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί λίγη. Μόνο το βαρύ Real Racing 3 που θα παίξω 1 με 1,5 ώρα φτάνει.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Την διαφορα στην μπαταρια την βλεπεις οταν η φωτεινοτητα ειναι στο auto...οπου βλεπω πολυ καλο αισθητηρα

 

Με auto brightness καταναλώνει λιγότερη ή περισσότερη μπαταρία λόγω του αισθητήρα;

Link to comment
Share on other sites

Με auto brightness καταναλώνει λιγότερη ή περισσότερη μπαταρία λόγω του αισθητήρα;

Σαφεστατα λιγοτερη... αλλα εγω προσωπικα ποτε δεν μπρουσα με αυτοματη, μου φαινεται πολυ σκοτεινη η οθονη οχι μονο στο note αλλα γενικα σε οσα κινητα ειχα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η αυτονομία του είναι πολύ καλή ότι και να λέμε! Προερχόμενος από s4 πλέον μου βγάζει μια μέρα άνετα με τη χρήση που κάνω εγώ, η οποία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί λίγη. Μόνο το βαρύ Real Racing 3 που θα παίξω 1 με 1,5 ώρα φτάνει.

 

Μακραν το s4 ειχε απο τις χειροτερες μπαταριες,μην το συζητας καθολου.

Σημερα,μετα την τριτη φορτιση εχω 5ωρες 25λεπτα και ειμαι στο 33%.

Γυρω στις 2 ωρες στο αυτοματο,και μεχρι τωρα στο full η φωτεινοτητα.

Not bud at all:rolleyes:

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια γιατι δεν βγαζω 5 ωρες οθονης?

μονο αναμονη με wifi ανοιχτο και συγχρονισμο μου την παει αμασητη την μπαταρια,τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν που έχω διαβάσει είναι ότι με την αυτόματη φωτεινότητα συμβαίνουν 2 πράγματα που επηρεάζουν αρνητικά την μπαταρία.

 

1. Ο αισθητήρα λειτουργεί συνεχώς καταναλωνοντας μπαταρία .

2. Ξυπνάει τον επεξεργαστή για να ρυθμίσει την φωτεινότητα οπότε χρειάζεται καταναλωνοντας πάλι μπαταρία.

 

Ενδεχομένως να βοηθάει όταν έχουμε αλλαγές στον περιβάλλοντα φωτισμό αλλά νομίζω πως μια σταθερή φωτεινότητα και η χειροκίνητη αλλαγή της όταν χρειάζεται ίσως είναι προτιμότερη.

 

Θα το δοκιμάσω πάντως για να δω τι ισχύει στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Με auto brightness καταναλώνει λιγότερη ή περισσότερη μπαταρία λόγω του αισθητήρα;

 

Εξαρτάται. Αν εννοείς σε σχεση με το να εχεις την φωτεινοτητα μονιμως στο φουλ, φυσικά καταναλωνει λιγοτερο στο auto.

Ομως αν την έχεις στο 50% και δουλευεις πχ σε εξωτερικο χωρο, στο auto θα καταναλώσει περισσοτερο γιατι πάει αυτόματα σε φουλ φωτεινότητα. Προσωπικά επειδη η μπάρα της φωτεινότητας είναι αμεσα προσβάσιμη, εχω τις συσκευές μου στο 40% και αναλόγως αυξάνω οταν το χρειάζομαι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα επειδη η οθονη του note ειναι παρα πολυ φωτεινη...την δουλευα στο 30-40%....και εβλεπα οθονη περιπου στις 4 με 4,5 ωρες....οταν γυρισα στο auto ειδα αυξηση τουλαχιστον μιας ωρας....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα επειδη η οθονη του note ειναι παρα πολυ φωτεινη...την δουλευα στο 30-40%....και εβλεπα οθονη περιπου στις 4 με 4,5 ωρες....οταν γυρισα στο auto ειδα αυξηση τουλαχιστον μιας ωρας....

Λογικό αν δουλεύεις σε εσωτερικούς χώρους με οχι δυνατα φώτα. Σε τέτοιες συνθήκες η φωτεινότητα πέφτει στα 20-25% οταν ειναι στο αυτοματο.

Δοκίμασε και θα δεις. Όπως είσαι στο δωμάτιο σου η στο γραφείο βάλτο στο αυτόματο και μετά γύρισε στο 25% μη αυτόματο. Θα δεις οτι γίνεται πιο φωτεινή στο 25.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...