Jump to content

Apple, o δικτάτορας των media αλλάζει σελίδα; (ΜΕΡΟΣ 2ο)


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς μπράβο στο συντάκτη για τα άρθρα του. Κατά δεύτερον όπως έχω ξαναπεί η στρατηγική της apple είναι καρμπόν αυτής που ακολουθεί δεκαετίες τώρα η ferrari και όπως φαίνεται λειτουργεί άψογα..

 

Δεν ειναι ετσι...Η Ferrari εχει πιθανο αγοραστικο κοινο κατω του 1% των ανθρωπων του πλανητη τουτου.Η Apple πάνω απο 20% ( πιθανο αγοραστικο κοινο ετσι; ). Εκ των πραγματων δεν μπορουν να εχουν ιδια στρατηγικη .

85.....ochocinco
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι...Η Ferrari εχει πιθανο αγοραστικο κοινο κατω του 1% των ανθρωπων του πλανητη τουτου.Η Apple πάνω απο 20% ( πιθανο αγοραστικο κοινο ετσι; ). Εκ των πραγματων δεν μπορουν να εχουν ιδια στρατηγικη .

 

Μιλάω για τη γενικότερη νοοτροπία μιας και τα άρθρα αναφέρονται πιο πολύ στο χτίσιμο του μύθου γύρω από το όνομα apple παρά στα "διαδικαστικά"..Διαφορές φυσικά και θα υπάρχουν. Υπάρχουν όμως και πάρα πάρα πολλές ομοιότητες,όπως για παράδειγμα στο τρόπο που οι δύο αυτές εταιρείες έχτισαν το μύθο γύρω από το όνομα τους, στο πως παρουσιάζουν τα νέα τους προϊόντα, στην προσπάθειά τους να ελέγξουν τον τύπο κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον Χρήστο για το άρθρο.Ελπίζω να υπάρχει και συνέχεια για άλλα άρθρα.

Στο θέμα με την Apple πιστεύω ότι ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις.Η αλαζονεία είναι μέρος του παιχνιδιού και ξέχωρα από το αν αρέσουν σε κάποιον τα προϊόντα ή όχι η Apple το πούλαγε καλά.Το θέμα είναι ότι ακόμα τα προϊόντα διατηρούν τη λάμψη του Jops αλλά αν δεν φτιάξουν κάτι πρωτοποριακό δεν τη βλέπω καλά.

 

Οπωσδήποτε θα υπάρξει συνέχεια. Ειδικά όταν διαπιστώνουμε ότι τέτοια υψηλής ποιότητας άρθρα γίνονται αφορμή για υψηλού επιπέδου ανταλλαγής απόψεων.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το χοντρό πρόβλημα δεν εχει ασχοληθει κανενας και μου κάνεθι εντύπωση γιατι εχει παρα πολυ μεγάλο μέρος του κόσμου που το αντιμετωπίζει.....ναι και εγω εχω το ίδιο MAC

http://9to5mac.com/2014/10/17/2011-macbook-pro-gpu-complaints-not-going-away-as-petition-reaches-18k-signatures/

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το χοντρό πρόβλημα δεν εχει ασχοληθει κανενας και μου κάνεθι εντύπωση γιατι εχει παρα πολυ μεγάλο μέρος του κόσμου που το αντιμετωπίζει.....ναι και εγω εχω το ίδιο MAC

http://9to5mac.com/2014/10/17/2011-macbook-pro-gpu-complaints-not-going-away-as-petition-reaches-18k-signatures/

 

Τραγικη η Apple σε αυτο το συμβαν.

Ειχα mbp 2011, μου καηκε, το πουλησα χαλασμενο...εμεινα στα κρυα του λουτρου απο μηχανημα, τοσο ακριβο μηχανημα, χωρις να φταιω.

Ειναι κατασκευαστικο λαθος, η apple κανει την παπια.

Απαραδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

και μιας και λεμε για media είναι πολυ μεγαλο προβλημα και οι υπολογιστες κανουν 2000 κατα μέσο ορο....

ενω με κεραιες κτλ ετρεξαν αμεσως να τα καλυψουν η οτι εκαναν....

τελικα αυτο ισως δίχνει και την στροφή της εταιρίας τα επόμενα χρόνια...θα μου πειτε ναι είναι η τάση της αγοράς...

ομως με τετοια αυτοκαταστροφική microsoft που κάνει βήματα πίσω και οχι ενα αλλα 100 καθε χρόνο (σβήνει τα Νοκια απο τα κινητα δηλαδή ..ελεος/Λειτουργικα συστήματα που θελουν σεμινάρια για να είναι "λειτουργικά"...και αλλα πολλα)

θα ήταν ευκαιρία να παιξούν λίγο πιο δυνατά και εκει και οχι να κανου τους υπολογιστές του ςκινητα οπως κανουν με το yosemite....

 

P.S.:μιας και λεμε για μπλογκ δεν ξερω αν η ελλαδα πιάνεται αλλα εστειλα σε ελληνικο μπλογκ να δημοσιευσει την παραπανω αιτηση μπας και γίνει τιποτα σε εμας που δεν εχουν καεί ακομα αλλα δεν μου απαντησαν καν και δεν το ανεβασαν κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το χοντρό πρόβλημα δεν εχει ασχοληθει κανενας και μου κάνεθι εντύπωση γιατι εχει παρα πολυ μεγάλο μέρος του κόσμου που το αντιμετωπίζει.....ναι και εγω εχω το ίδιο MAC

http://9to5mac.com/2014/10/17/2011-macbook-pro-gpu-complaints-not-going-away-as-petition-reaches-18k-signatures/

Κάνε το tip και είμαι σίγουρος πως ο DINFUN θα το δημοσιεύσει :)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...