Jump to content

Ώρα για αναβάθμιση.


Koulou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα έλεγα να διαλέξεις μεταξύ LG G2 32 gb και Sony Xperia Z3 compact.

Το sony κατά πάσα πιθανότητα θα έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από την εταιρία, το πρόβλημα είναι ότι αν ξεκλειδώσεις τον bootloader, σήμερα, χάνεις διάφορα από την κάμερα καθώς και ποιότητα.

Το Lg δεν ξέρει κανείς τι θα απογίνει, αν και έχει μια στοιχειώδη υποστήριξη από την κοινότητα.

Το Ζ2 είναι αρκετά άβολο στο χέρι, αν δε σε ενοχλεί, βάλε και αυτό στην εξίσωση και ίσως μπορέσεις να πάρεις πιο εύκολα μια απόφαση.

 

To Z3 compact είναι πιο βολικό στη χρήση του και έχει καλύτερη ποιότητα κατασκεύης από το g3

Link to comment
Share on other sites

Προς μεγάλη μου απογοήτευση, το εν λόγω κατάστημα που διαθέτει το 32άρι G2 επαλήθευσε την κακή του φήμη. Ουδέποτε έλαβα απάντηση στο διευκρινιστικό μήνυμα που τους έστειλα και σε καμία από τις (πολλές) απόπειρες μου να επικοινωνήσω μαζί τους τηλεφωνικά από χθες το πρωί δεν απάντησε κάποιος το τηλέφωνο... Μ' αυτά και μ' αυτά, το αφήνω πίσω το G2... :(
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο κατάστημα αναφέρεσαι;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει, απλά ήθελα να επιβεβαιώσω ότι μιλάς για το συγκεκριμένο κατάστημα. Δυστυχώς, επειδή είμαι σε αναζήτηση κινητού, είμαι υποχρεωμένος να αποκλείσω το Nexus 5 32 gb και LG G2 32 gb.

Αν θέλεις, μπορείς να αναφέρεις τι τους ρώτησες;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει, απλά ήθελα να επιβεβαιώσω ότι μιλάς για το συγκεκριμένο κατάστημα. Δυστυχώς, επειδή είμαι σε αναζήτηση κινητού, είμαι υποχρεωμένος να αποκλείσω το Nexus 5 32 gb και LG G2 32 gb.

Αν θέλεις, μπορείς να αναφέρεις τι τους ρώτησες;

 

Όλα όσα ρωτάς τα έχω γράψει με ακρίβεια εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Και άρα δηλαδή δεν έλαβες καμία απάντηση από το κατάστημα.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Και άρα δηλαδή δεν έλαβες καμία απάντηση από το κατάστημα.

Ρε φίλε.....

Προς μεγάλη μου απογοήτευση, το εν λόγω κατάστημα που διαθέτει το 32άρι G2 επαλήθευσε την κακή του φήμη. Ουδέποτε έλαβα απάντηση στο διευκρινιστικό μήνυμα που τους έστειλα και σε καμία από τις (πολλές) απόπειρες μου να επικοινωνήσω μαζί τους τηλεφωνικά από χθες το πρωί δεν απάντησε κάποιος το τηλέφωνο... Μ' αυτά και μ' αυτά, το αφήνω πίσω το G2... :(
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να απαντήσεις με ένα όχι, χωρίς να παραθέσεις ολόκληρο το μήνυμά σου. Από την ώρα που το πόσταρες μέχρι την ώρα που έστειλα το μήνυμά μεσολάβησαν κάτι ώρα που θα μπορούσαν να σου είχαν απαντήσει. Εκεί αποσκοπούσε η ερώτησή μου.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αν είχε γίνει κάτι νέο, θα είχα ενημερώσει, φίλε μου... Και στο προηγούμενο μήνυμά σου ρώτησες κάτι που είχα αναφέρει ξεκάθαρα! Και όχι, αυτό δε θα μπορούσε να έχει αλλάξει.........
Link to comment
Share on other sites

Και στο προηγούμενο μήνυμά σου ρώτησες κάτι που είχα αναφέρει ξεκάθαρα!

Ξεκάθαρα είχε αναφερθεί αλλά ήταν τροποποίηση υπάρχοντος μηνύματος. Οπότε όταν θα πατήσεις να σε πάει στο πρώτο μη αναγνωσμένο, δε συμπεριλαμβάνει τις τροποποιήσεις και έτσι δε με πήγε στο μήνυμα που τροποποίησες. Εκτός αυτού είχε αλλάξει και σελίδα. Αυτός είναι ο λόγος που δεν το είχα δει και όχι γιατί είμαι οπαδός της άποψης: "επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως"!!!

 

Στα του ηλεκτρονικού καταστήματος τώρα, διαβάζω σε forums ότι υπάρχουν χρήστες που παρέλαβαν κανονικά. Από εκεί και πέρα εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω από εκεί.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα επικοινώνησα τηλεφωνικά με το μοναδικό κατάστημα που έχει διαθέσιμο το G2 των 32gb σε λογική τιμή. Το πρόβλημα είναι ότι τελικά δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμη συσκευή, αλλά η διαθεσιμότητα μετατράπηκε σε 1-3 ημέρες και δυστυχώς, κρίνοντας από κριτικές στο skroutz, το συγκεκριμένο κατάστημα έχει αποδειχθεί αρκετά αναξιόπιστο σε αντίστοιχες περιπτώσεις...

Επίσης, ψάχνοντας κάποια πράγματα στο xda για τη συγκεκριμένη συσκευή, βρήκα ότι με τις τελευταίες εκδόσεις του TWRP custom recovery, ως αποθηκευτικός χώρος για backup κλπ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ένα στικάκι usb otg όπως αυτό. Έτσι, έχω αρχίσει να σκέφτομαι και το σενάριο αγοράς του G2 με τα 16 gb, αφού δεδομένου ότι η συσκευή out of the box έχει ελεύθερα περί τα 10,37 gb εσωτερικής μνήμης και με τις εφαρμογές μου συν κάποια απαραίτητα "μπλιμπλίκια" να καταλαμβάνουν στη συσκευή που έχω τώρα λίγο κάτω από τα 3,5 gb, τα υπόλοιπα 6,87 gb κρίνονται σχετικά βιώσιμα... Θα με κουράσει σίγουρα με συνεχείς μεταφορές μουσικής από και προς τη συσκευή... Τι να κάνουμε, έχουμε και τα πάθη μας...:O Είναι κάτι που ήθελα να αποφύγω, αλλά δυστυχώς η μη διαθεσιμότητα της συσκευής με τα 32 gb σε συνδυασμό με τα 50€ διαφοράς στην τιμή (που τη βρίσκω αρκετά τσιμπημένη και θεωρώ ότι οφείλεται κατά βάση στο γεγονός της ελλιπούς διαθεσιμότητας του μεγάλου) με οδηγούν στο να σκέφτομαι το ενδεχόμενο αγοράς του μικρού. Το 16άρι υπάρχει άμεσα διαθέσιμο σε αξιόπιστο κατάστημα και είναι συσκευή από Ισπανία, εν αντιθέσει με το άγνωστο που περιμένουν για το 32άρι...

Παρ' όλα αυτά, η έλλειψη υποδοχής micro sd του G2 συνεχίζει να με προβληματίζει αρκετά και να με κάνει σχετικά επιφυλακτικό απέναντι στη συγκεκριμένη συσκευή. Επίσης, θα ένιωθα αρκετά πιο σίγουρος για τη μελλοντική συσκευή μου αν αυτή ήταν και αδιάβροχη. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να βρω άλλη συσκευή που να έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά και χωρίς η εγκατάσταση custom λειτουργικού να σημαίνει την άμεση παύση της εγγύησης. Φαύλος κύκλος. Μου κάνει πραγματικά εντύπωση ότι σε μια τόσο μεγάλη αγορά με τόσο πολλές επιλογές, δεν υπάρχει μια συσκευή που να με καλύπτει στο 100%.....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Με προβλημάτισε το μήνυμά σου για το συγκεκριμένο κατάστημα. Εγώ, βέβαια, ενδιαφέρομαι για το Nexus 5 32gb και είναι το μοναδικό που το έχει. Είχα τους δισταγμούς μου, αλλά τώρα μου φαίνεται δε θα κινηθώ προς αυτό. Πάντως, αυτό με τις 1-3 μέρες το γράφει και σε άλλα κινητά. Εγώ θα κρατήσω πάντως στάση αναμονής μήπως αλλάξει κάτι, αν και δεν το βλέπω
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

o yes......... μπες στο xda στο thread του s5........... μόνο εσυ και κούκος θα είναι..............μονο root μπορεί να ξεπεραστεί στην samsung και αυτό σε κάποιες εκδόσεις κάτι rom cm miui κλπ κλπ τα ΞΕΧΝΑΣ

 

με λίγα λάγια samsung/sony αν θες μια rom της προκοπής αναγκαστικά χάνεις την εγγύηση και στην περίπτωση της sony χάνεις για τα καλά και οτι αφορά την camera................

 

οσο αφορά το p7 με ενα launcher το κάνεις όπως το θες το ui............εχει και ενα κάρο θέματα (μαμά) για κάθε γούστο

 

Τι ακριβώς εννοείς για την κάμερα για το Z2 ? Αν βάλεις custom χάνεις κάποιες λειτουργίες της ή δεν δουλεύει σωστά μετά ?

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς για την κάμερα για το Z2 ? Αν βάλεις custom χάνεις κάποιες λειτουργίες της ή δεν δουλεύει σωστά μετά ?

Αυτό που κατάλαβα εγώ έπειτα από έρευνα χάρη στα λεγόμενα του φίλου egodemis (να είσαι καλά, bro!:)) είναι ότι η Sony, με το που ξεκλειδώνεις το bootloader υποβαθμίζεται η ποιότητα των φωτογραφιών που τραβάει η συσκευή σου. Συγκεκριμένα, στο site που έχει η Sony με οδηγίες για το πως να ξεκλειδώσεις το bootloader, εδώ, αναφέρει:

For high-end devices running recent software versions, for instance Xperia Z3, the removal of DRM security keys may affect advanced camera functionality. For example, noise reduction algorithms might be removed, and performance when taking photos in low-light conditions might be affected.

Γενικά λένε χίλιες δυο "μπαρούφες" (ακρότητες πιο σωστά), ότι για παράδειγμα ξεκλειδώνοντας το bootloader και περνώντας custom rom κινδυνεύει η ίδια η υγεία σας, αφού η θερμοκρασία λειτουργίας της συσκευής μπορεί να αυξηθεί κλπ κλπ κλπ... Ναι ρε παιδιά, μπορεί να αυξηθεί η θερμοκρασία λειτουργίας της συσκευής, αλλά ΕΛΕΟΣ! Το θέμα είναι ότι, τέλος πάντων, μία μία οι εταιρίες χρησιμοποιούν μεθόδους που αποτρέπουν τον χρήστη από την εγκατάσταση custom λογισμικού, οι οποίες -προς το παρόν θέλω να ελπίζω, χωρίς όμως γενικότερα να υπάρχει ιδιαίτερη ελπίδα από τους developers- συνεπάγονται την άμεση παύση της εγγύησης ή ακόμα και το "κουτσούρεμα" της συσκευής!

Φυσικά, οι εταιρίες - κολοσσοί δεν καίγονται τόσο πολύ για το καλό του κάθε "χ" χρήστη που αν ξέρει κάποια πράγματα και ψάχνεται, μπορεί να κάνει παπάδες στο κινητό του και χωρίς επ' ουδενί να κινδυνεύει στο ελάχιστο! Ίσα ίσα, δεν είναι καθόλου απίθανο μια custom rom να κάνει τη συσκευή μας ακόμα πιο ασφαλή για εμάς! Το θέμα τους είναι ότι θέλουν να κόψουν αυτό το πανηγύρι, γιατί πολύ απλά οδηγεί σε μείωση των εσόδων τους, αφού μια συσκευή ξεπερασμένη που είναι σχεδόν μη λειτουργική πολύ καιρό μετά την αγορά της, με μια custom rom μπορεί να γίνει τουλάχιστον αξιοπρεπής! Από προσωπική εμπειρία το έχω ζήσει κυρίως με τη συσκευή που έχω τώρα, ένα Galaxy S3 mini, το οποίο λίγους μήνες μετά την αγορά του ήθελα να το δώσω απεγνωσμένα προχωρώντας σε αναβάθμιση και τελικά μετά την εγκατάσταση μιας custom rom (cyanogen mod συγκεκριμένα) με βοηθάει ακόμα και σήμερα, 2 χρόνια μετά, να κάνω τη δουλειά μου, να έχω την επικοινωνία μου και -σε ένα βαθμό- να "διασκεδάζω", με μοναδικό πρόβλημα την πολύ μικρή του αυτονομία (ήταν εξ' αρχής τραγική και απλά ίσως χειροτέρεψε ελάχιστα πλέον λόγω σημαντικότερου "φορτώματος" του κινητού) και όλα αυτά σίγουρα όχι με την απίστευτη ταχύτητα που τα κάνει μια σύγχρονη high end συσκευή, αλλά τουλάχιστον αξιοπρεπέστατα! Σε κάποια πράγματα είναι πραγματικά ταχύτερο από ένα εργοστασιακό S3, παρόλο που στερείται τρομακτικά επεξεργαστικής ισχύος, επειδή απλά το S3 (όπως και όλα σχεδόν τα κινητά από το εργοστάσιο) είναι φορτωμένα με 1002 άχρηστα πράγματα που τα επιβαρύνουν απίστευτα και όχι μόνον αυτό... Για να μην πω ότι το S3 έχει μείνει δεν ξέρω κι εγώ σε ποια έκδοση android ή δεν ξέρω κι εγώ πόσο καθυστερούσε να πάρει αναβαθμίσεις, τη στιγμή που το δικό μου S3 mini περιμένει από μέρα σε μέρα την Lolipop που ήδη δουλεύεται από τους developers!

Μ' αυτά και μ' αυτά, το open source από κατασκευής του Android σταθερά "ευνουχίζεται" από τους μεγάλους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων μπροστά στη μεγιστοποίηση του κέρδους των εταιριών... Περαστικά μας...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Και τι λέγαμε χθες περί της ταχύτητας των αναβαθμίσεων....; Περιμένω AOSP για το S3 μίνι από ώρα σε ώρα.....

http://i0.wp.com/novafusion.pl/wp-content/uploads/2014/11/IMG_0207.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τι λέγαμε χθες περί της ταχύτητας των αναβαθμίσεων....; Περιμένω AOSP για το S3 μίνι από ώρα σε ώρα.....

http://i0.wp.com/novafusion.pl/wp-content/uploads/2014/11/IMG_0207.jpg

no baseband?? :p η συσκευή που βλέπω ψόφησε η είναι θέμα λογισμικού

Link to comment
Share on other sites

no baseband?? :p η συσκευή που βλέπω ψόφησε η είναι θέμα λογισμικού

 

Είναι ακόμα σε στάδιο προετοιμασίας, δε θα αργήσει... ;)

Όπως και να έχει, καλώς εχόντων των πραγμάτων, μεθαύριο περιμένω να παραλάβω το καινούριο μου μαύρο 32άρι G2. Η παραγγελία έγινε από το μόνο μαγαζί που το βγάζει διαθέσιμο. Στο τηλέφωνο που μίλησα νωρίτερα, μου είπαν ότι θα μου το στείλουν αύριο... Τα φοβάμαι λίγο αυτά... Γιατί να μη μου το στείλουν σήμερα αφού το έχουν;:p Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά!:)

Edited by Koulou
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμα σε στάδιο προετοιμασίας, δε θα αργήσει... ;)

Όπως και να έχει, καλώς εχόντων των πραγμάτων, μεθαύριο περιμένω να παραλάβω το καινούριο μου μαύρο 32άρι G2. Η παραγγελία έγινε από το μόνο μαγαζί που το βγάζει διαθέσιμο. Στο τηλέφωνο που μίλησα νωρίτερα, μου είπαν ότι θα μου το στείλουν αύριο... Τα φοβάμαι λίγο αυτά... Γιατί να μη μου το στείλουν σήμερα αφού το έχουν;:p Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά!:)

Αν μπεις στο "Επισημο" νημα του G2, ανεφερε σημερα ενας φιλος οτι παρελαβε 32αρι μαυρο απο "smarties" (δεν ξερω αν αυτο εννοεις) και ενω εγραφε EU στο site, του ηρθε συσκευη απο Αραβικα Εμιρατα, και οχι Ευρωπη.

Τσεκαρε σιγουρα την "καταγωγη", μην χασεις την εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο "Επισημο" νημα του G2, ανεφερε σημερα ενας φιλος οτι παρελαβε 32αρι μαυρο απο "smarties" (δεν ξερω αν αυτο εννοεις) και ενω εγραφε EU στο site, του ηρθε συσκευη απο Αραβικα Εμιρατα, και οχι Ευρωπη.

Τσεκαρε σιγουρα την "καταγωγη", μην χασεις την εγγυηση!

Μα πόσο αχαρακτήριστοι μπορεί να είναι!!! Ακούς εκεί, Αραβικά Εμιράτα! Τέλος πάντων, φίλε koulou ενημέρωσε όταν έχεις κάποιο νέο, γιατί και εγώ θέλω το Nexus 5 από το ίδιο μαγαζί, γιατί αν σου κάνουν τα ίδια, μάλλον θα κινηθώ προς 16gb

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο "Επισημο" νημα του G2, ανεφερε σημερα ενας φιλος οτι παρελαβε 32αρι μαυρο απο "smarties" (δεν ξερω αν αυτο εννοεις) και ενω εγραφε EU στο site, του ηρθε συσκευη απο Αραβικα Εμιρατα, και οχι Ευρωπη.

Τσεκαρε σιγουρα την "καταγωγη", μην χασεις την εγγυηση!

 

Το ξέρω, φίλε μου, έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο περιστατικό, παρακολουθώ τακτικά εκείνο το νήμα. Εγώ παρήγγειλα από i-buy, μίλησα επανειλημμένα μαζί τους, δεν υπήρχε η δυνατότητα να δει κάποιος που μιλούσα το κουτί, αλλά με διαβεβαίωσαν ότι η συσκευή που θα έρθει θα είναι 100% από Ευρώπη. Συγκεκριμένα, μου είπαν ότι παραγγέλνουν από κάποιο κεντρικό σημείο διανομής της LG στη Γερμανία, όπου καταλήγουν συσκευές που προορίζονται για διάφορες ευρωπαϊκές αγορές. Από τη μία μου ακούστηκε λίγο παραμυθάκι όλο αυτό, αλλά το ίδιο πράγμα μου είχαν πει και από άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα που είχα ρωτήσει για 16άρι... Άντε να δούμε... Από εκεί και πέρα, με το που θα παραλάβω και πριν ανοίξω τη στυσκευασία, θα κοιτάξω από που προέρχεται η συσκευή (βλέπε εδώ κι εδώ) και θέλω να πιστεύω ότι δε θα έχω πρόβλημα. Αν κάτι δεν πάει καλά, μαύρο φίδι που τους έφαγε...:p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα! Η συσκευή "σπαρταράει" (παρτίδα Οκτωβρίου) και είναι γερμανικό και unbranded! :) Θετική ψήφος στο i-buy λοιπόν και στα του G2 εν καιρώ... :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...