Jump to content

Εγκατάσταση των windows phone 8.1 σε ativ s (επίσημο)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα windows phone 8.1 δόθηκαν επιτέλους και επίσημα από τη samsung αλλά ακόμα είναι περίπλοκο να τα κατεβάσουν όλοι μιας και έχει δοθεί μόνο στο ato csc. οι τρόποι για να κατεβάσετε τα wp 8.1 είναι δυο, ο απλός και ο περίπλοκος και πρέπει οπωσδήποτε για να κάνετε back up πριν προχωρήσετε!

 

τρόπος 1: αλλαγή csc μέσω του diagnosis menu

α) πληκτρολογείτε στον dialer του κινητού το ##634# και στο diagnosis menu το *#321647335

β) στη λίστα με τα csc επιλέγετε το ato, πατάτε οκ και το κινητό θα κάνει hard reset και ανοίξει

γ) μόλις ολοκληρωθεί, τα windows phone 8.1 θα αρχίσουν να κατεβαίνουν μόνα τους

 

τρόπος 2: φλασάρισμα ato rom.

α) ακολουθείτε τις οδηγίες αυτού του οδηγού και κατεβάζετε την gdr2!

β) στο πρόγραμμα του φλασαρίσματος, στα δεξιά που έχει τη λίστα με τα csc επιλέγετε το "ato" και ξεκινάτε τη διαδικασία!

γ) όταν το κινητό ανοίξει, θα κάνει ενημέρωση σε gdr3, θα κατεβάσει μια μικροενημέρωση που θα προετοιμάσει το "έδαφος" για τα 8.1 (δείτε το screenshot) και στο επόμενο reboot θα κατεβάσει τα 8.1!

 

μεγειά! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα.εκτος απο το hard reset που κανει και γι 'αυτο γινεται το back up,θα πρεπει να προσεξω και κατι αλλο εφοσον αλλαζω το region σε ato απο dbt, στην πορεια;δηλαδη,επηρεαζει τον τροπο λειτουργιας του κινητου καθολου η αλλαγη αυτη;
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάξει ακριβώς τίποτα, μόνο σε branded συσκευές βγαίνουν τα προγράμματα της ξένης εταιρείας, κατά τ αλλά, όλα θα ναι φυσιολογικά.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Thanks! θα το τολμησω.

 

 

Φίλε μου το τόλμησες , τα κατάφερες και έβαλες την επίσημη έκδοση 8.1 , εγώ το μόνο που κατάφερα με τον 1. τρόπο ήταν να πάει απο την GDR2 στην GDR3 , και μετά δεν μου έδειξε κάτι που να κατεβάζει την νέα έκδοση .

Εσύ εάν τα κατάφερες , και εαν ναι πως ? .

Πάντως δεν θέλω να καταφύγω στον δεύτερο τρόπο γιατί πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα , απλώς κάτι μου ξεφεύγει .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το τόλμησες , τα κατάφερες και έβαλες την επίσημη έκδοση 8.1 , εγώ το μόνο που κατάφερα με τον 1. τρόπο ήταν να πάει απο την GDR2 στην GDR3 , και μετά δεν μου έδειξε κάτι που να κατεβάζει την νέα έκδοση .

Εσύ εάν τα κατάφερες , και εαν ναι πως ? .

Πάντως δεν θέλω να καταφύγω στον δεύτερο τρόπο γιατί πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα , απλώς κάτι μου ξεφεύγει .

 

Αν έκανες το πρώτο βήμα κ δεν εμφανίστηκε το ato δεν γλυτώνεις το φλασαρισμα. Μόλις προχωρήσεις στο δεύτερο βήμα κ ξαναπερασεις τη gdr2, θα σου κατεβάσει από μόνο του gdr2 κ 8.1

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δοκίμασα τον πρώτο τρόπω να αλλάξω δηλαδή τα csc σε ATO αλλά δεν υπήρχε στη λίστα του Diagnosis οπότε ακολούθησα τον δεύτερο τρόπο και φλασάρισα την ATO GDR2 και μου έβγαλε ένα update για την gdr3 ένα μικρό update και μετά τα windows phone 8.1 update ο οδηγός που δίνει ο (iStewie) είναι σωστός.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το τόλμησες , τα κατάφερες και έβαλες την επίσημη έκδοση 8.1 , εγώ το μόνο που κατάφερα με τον 1. τρόπο ήταν να πάει απο την GDR2 στην GDR3 , και μετά δεν μου έδειξε κάτι που να κατεβάζει την νέα έκδοση .

Εσύ εάν τα κατάφερες , και εαν ναι πως ? .

Πάντως δεν θέλω να καταφύγω στον δεύτερο τρόπο γιατί πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα , απλώς κάτι μου ξεφεύγει .

 

Φιλε μου,ακομα δεν εχω τολμησει τιποτα λογω μη ευρεσης ελευθερου χρονου.το σ\κ που επιτελους θα κατσω(ελπιζω),θα ασχοληθω και τοτε θα σου απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα την διαδικασία που αναγράφει ο iStewie (ευχαριστώ πολύ) και πλέον έχω 8.1 (8.10.14157.200) με μια μικρή παραλλαγή.

Το κινητό δουλευει σε DBT και όχι σε ΑΤΟ.

24 ώρες το κινητο είναι σταθερότατο, ούτε μια επανεκκίνηση, ούτε lagάρισμα, τίποτα.

 

Η διαδικασία:

 

Το κινητό είχε την 8.0.10517.150 και άλλαξα το csc απο DBT σε ΑΤΟ.

Άρχισε να κατεβάζει την αναβάθμιση (δεν μπόρεσα να δω ποια είναι αλλά έχω την εντύπωση ότι ήταν για τα 8 και όχι για τα 8.1) αλλά το κινητό έκανε συνεχόμενες επανεκκινήσεις ανα ένα λεπτό.

Σε κάποια στιγμή, ενω το κινητό έκανε τις επανεκκινήσεις του, βλέπω ότι έχει πάρει την αναβάθμιση αλλά δεν μπορεί να την τρέξει, λόγω επανεκκινήσεων.

Αλλάζω το csc απο ATO σε DBT πάλι και το κινητό δουλεύει άψογα.

Κάνω πάλι "ενημέρωση τηλεφώνου" και μου κατεβάζει την 8.1

 

Οπότε πλέον έχω την 8.1 με csc DBT.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ αυτή τη συσκευή και θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τις συσκευές που έχουν εγκατεστημένη την έκδοση Preview for Developers. Θα πρέπει να απενεργοποιήσουμε το σχετικό κουτάκι μέσα στην εφαρμογή ή κάποια στιγμή το επίσημο update θα έρθει και για τα preview for developers;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ αυτή τη συσκευή και θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τις συσκευές που έχουν εγκατεστημένη την έκδοση Preview for Developers. Θα πρέπει να απενεργοποιήσουμε το σχετικό κουτάκι μέσα στην εφαρμογή ή κάποια στιγμή το επίσημο update θα έρθει και για τα preview for developers;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Νομίζω πρέπει να εγκαταστήσεις τα κανονικά Windows αν θες και μελλοντικα updates.

ME45, S55, SX1, CX65 for ever!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας τρόπος να το μάθουμε αυτό στα σίγουρα; Γιατί αυτό θα σήμαινε ότι θα πρέπει να κάνω downgrade...
Link to comment
Share on other sites

και στα lumia προτείνεται το downgrade σε 8.0 και μετά η εγκατάσταση των 8.1 ώστε να είσαι σίγουρος ότι η αναβάθμιση "πατάει" καλά.

σου προτείνω να το κάνεις όταν βρεις χρόνο και φυσικά να έχεις κάνει back up τα πάντα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εκει που πηγαινα ν'αλλαξω σε ato ωστε να παρω τα 8.1 την κυριακη... τσουπ,ηρθε απο μονη της η ενημερωση και τα εγκατεστησα!εγω εχω DBT(region).

ολα καλα τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...