Jump to content

Cubot S168


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το έχεις σχετικά πρόσφατα. δώσε λίγο χρόνο στην μπαταρία να κάνει μερικούς κύκλους φόρτισης. αν μετά από 3-4 φορτίσεις συνεχίζει η απότομη πτώση της μπαταρίας, προτείνω να τσεκάρεις ποιες εφαρμογές τρέχουν από πίσω, οι οποίες είναι πιθανόν να ευθύνονται για την κατανάλωση της μπαταρίας.

έχω την συσκευή σχεδόν ένα εξάμηνο. άλλες μέρες χρειάζεται 2 φορτίσεις την ημέρα, άλλες φορές το φορτίζω κάθε δεύτερη μέρα. εξαρτάται από την χρήση που του κάνω. τόση ώρα γράφω, μόλις το έβγαλα από τον φορτιστή και η ένδειξη είναι κολλημένη στο 100%. σε λίγο, που θα μπω Facebook και μετά θα παίξω 2 παιχνίδια για καμιά ώρα, θα πέσει η μπαταρία στο 75-80%.

δώσε λίγο χρόνο στην μπαταρία, έλεγξε τις εφαρμογές στο παρασκήνιο, παρακολούθησε λίγες μέρες τι είδους εφαρμογές τρέχεις. ελπίζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

το έχεις σχετικά πρόσφατα. δώσε λίγο χρόνο στην μπαταρία να κάνει μερικούς κύκλους φόρτισης. αν μετά από 3-4 φορτίσεις συνεχίζει η απότομη πτώση της μπαταρίας, προτείνω να τσεκάρεις ποιες εφαρμογές τρέχουν από πίσω, οι οποίες είναι πιθανόν να ευθύνονται για την κατανάλωση της μπαταρίας.

έχω την συσκευή σχεδόν ένα εξάμηνο. άλλες μέρες χρειάζεται 2 φορτίσεις την ημέρα, άλλες φορές το φορτίζω κάθε δεύτερη μέρα. εξαρτάται από την χρήση που του κάνω. τόση ώρα γράφω, μόλις το έβγαλα από τον φορτιστή και η ένδειξη είναι κολλημένη στο 100%. σε λίγο, που θα μπω Facebook και μετά θα παίξω 2 παιχνίδια για καμιά ώρα, θα πέσει η μπαταρία στο 75-80%.

δώσε λίγο χρόνο στην μπαταρία, έλεγξε τις εφαρμογές στο παρασκήνιο, παρακολούθησε λίγες μέρες τι είδους εφαρμογές τρέχεις. ελπίζω να σε βοηθησα.

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση τις εφαρμογες που τρεχουν να το δω στις εφαρμογες?γιατι εγω βλεπω οτι η ram ειναι στο 336 που βλεπω που τρεχουν και αν ναι πως μπορω να τις κλεινω αυτοματα?αμα συνεχιστει να παω στο καταστημα να πω για την μπαταρια? απλως δεν εχω καποιες βαριεσ εφαρμογες εκτοσ απο τις στοιχιωδεισ που χρησιμοποιουμε...ουτε παιχνιδια να φανταστεισ ακομα δνε χω κατεβασει...και στην ομιλια να φανταστεις οτι εκει που στην αρχη κατεβαινε αργα τωρα κατεβαινει πιο γρηγορα δεν ξερω... :(:(

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογές που χρειάζονται το Internet (πχ Facebook, Gmail, viber) τρέχουν από πίσω μόλις μπεις στο λειτουργικό. θα πρότεινα να το δεις μέσα στο ΣΚ πώς πάει χωρίς να χρησιμοποιήσεις Internet (wireless ή mobile data) και αν σου πέφτει η μπαταρία γρήγορα και πάλι, τότε να επικοινωνήσεις με το κατάστημα από όπου το αγόρασες.

 

(από το προηγούμενο μου μήνυμα μέχρι αυτό εδώ, η μπαταρία μου βρίσκεται στο 47% με χρήση Facebook για ένα τέταρτο, 2 παιχνίδια 1 ώρα σύνολο, τηλέφωνο μισή ώρα, Web browsing κανένα τέταρτο, διάβασμα σε forums μέσω tapatalk 1 ώρα, video στο YouTube ένα τέταρτο. βαριά χρήση δεν το λες, αλλά σε λίγο θα πάω σπίτι και θα πρέπει σε κανένα δίωρο να το βάλω για φόρτιση... πάλι. )

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια συμπεριφορά έχει και το δικο μου, όταν έχω ανοιχτές εφαρμογές τύπου Facebook, tapatalk Twitter κλπ κατεβαίνει περίπου 30% την ώρα ενώ αν δεν τις χρησιμοποιώ καθόλου το 30% με πάει μια μέρα.
Link to comment
Share on other sites

εφαρμογές που χρειάζονται το Internet (πχ Facebook, Gmail, viber) τρέχουν από πίσω μόλις μπεις στο λειτουργικό. θα πρότεινα να το δεις μέσα στο ΣΚ πώς πάει χωρίς να χρησιμοποιήσεις Internet (wireless ή mobile data) και αν σου πέφτει η μπαταρία γρήγορα και πάλι, τότε να επικοινωνήσεις με το κατάστημα από όπου το αγόρασες.

 

(από το προηγούμενο μου μήνυμα μέχρι αυτό εδώ, η μπαταρία μου βρίσκεται στο 47% με χρήση Facebook για ένα τέταρτο, 2 παιχνίδια 1 ώρα σύνολο, τηλέφωνο μισή ώρα, Web browsing κανένα τέταρτο, διάβασμα σε forums μέσω tapatalk 1 ώρα, video στο YouTube ένα τέταρτο. βαριά χρήση δεν το λες, αλλά σε λίγο θα πάω σπίτι και θα πρέπει σε κανένα δίωρο να το βάλω για φόρτιση... πάλι. )

 

Παρόμοια συμπεριφορά έχει και το δικο μου, όταν έχω ανοιχτές εφαρμογές τύπου Facebook, tapatalk Twitter κλπ κατεβαίνει περίπου 30% την ώρα ενώ αν δεν τις χρησιμοποιώ καθόλου το 30% με πάει μια μέρα.

 

ακουστε εκανα επαναφορα...λοιπον στην μπαταρια αυτην την στιγμη λεει ετοιμοτητα κυψελης 35 % τηλεφωνο σε αδρανεια 24 % οθονη 13% (την εχω στην ελαχιστη τιμη την φωτεινοτητα) συστημα android 18% wifi 6% προγραμμα κλησης 4% και φωνητικες κλησεις 4% ασχοληθηκα απο την ωρα που εγινε η επαναφορα ουτε μια ωρα με wifi για να κατεβασω τις εφαρμογες (facebook viber messeger και λιγα ακομα) 20 λεπτα game δοκιμαστικα λιγο μουσικη , 10 λεπτα facebook και αν και τελος 4 τηλεφωνα ουτε 20 λεπτα συνολικα... η μπαταρια απο 100% τωρα ειναι 50%...πιστευω οτι εχω τρελο προβλημα για 5 μερες συσκευης (τριτη απογευμα αγορα) να παω μηπως για αντικατασταση κινητου?

Edited by Dimitrishotman
Link to comment
Share on other sites

ακουστε εκανα επαναφορα...λοιπον στην μπαταρια αυτην την στιγμη λεει ετοιμοτητα κυψελης 35 % τηλεφωνο σε αδρανεια 24 % οθονη 13% (την εχω στην ελαχιστη τιμη την φωτεινοτητα) συστημα android 18% wifi 6% προγραμμα κλησης 4% και φωνητικες κλησεις 4% ασχοληθηκα απο την ωρα που εγινε η επαναφορα ουτε μια ωρα με wifi για να κατεβασω τις εφαρμογες (facebook viber messeger και λιγα ακομα) 20 λεπτα game δοκιμαστικα λιγο μουσικη , 10 λεπτα facebook και αν και τελος 4 τηλεφωνα ουτε 20 λεπτα συνολικα... η μπαταρια απο 100% τωρα ειναι 50%...πιστευω οτι εχω τρελο προβλημα για 5 μερες συσκευης (τριτη απογευμα αγορα) να παω μηπως για αντικατασταση κινητου?

Πόσες ώρες οθόνη σου βγάζει απο πλήρης φόρτιση?

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το προσεξα αλλα οχι μερα κατι για 41 λεπτα κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα!στα αλλα δεν εχετε να πειτε κατι ρε μαγκες?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας παιδια εχω σπασει το κεφαλι μ κ θελω να με βοηθησετε... να παρω το s168 με 70 ευρω απο το ιντερνετ χωρις εγγυηση ή να το παρω με 105 ευρω με 2 χρονια εγγυηση??? δεν εχω σκοπο να του κανω root ..!!
Link to comment
Share on other sites

ακουστε εκανα επαναφορα...λοιπον στην μπαταρια αυτην την στιγμη λεει ετοιμοτητα κυψελης 35 % τηλεφωνο σε αδρανεια 24 % οθονη 13% (την εχω στην ελαχιστη τιμη την φωτεινοτητα) συστημα android 18% wifi 6% προγραμμα κλησης 4% και φωνητικες κλησεις 4% ασχοληθηκα απο την ωρα που εγινε η επαναφορα ουτε μια ωρα με wifi για να κατεβασω τις εφαρμογες (facebook viber messeger και λιγα ακομα) 20 λεπτα game δοκιμαστικα λιγο μουσικη , 10 λεπτα facebook και αν και τελος 4 τηλεφωνα ουτε 20 λεπτα συνολικα... η μπαταρια απο 100% τωρα ειναι 50%...πιστευω οτι εχω τρελο προβλημα για 5 μερες συσκευης (τριτη απογευμα αγορα) να παω μηπως για αντικατασταση κινητου?

Όχι, θα περιμένεις να κάνεις 4-5 φορτίσεις κι ύστερα πες μας πώς συμπεριφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα και απο εμενα. Λοιπον το κινητο επεσε απο τα χερια μου στα πλακακια και εσπασε η εξωτερικη οθονη. Δουλευουν ολα κανονικα αλλα και η touchscreen. Μονο προβλημα ειναι το οτι φαινονται εντονα τα ραγισματα. Υπαρχει κανεις με ιδιο προβλημα μηπως; Εχει κανεις εμπειρια απο την αλλαγ της οθονης ;
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδες φλασαρη την rom απο την πρωτη σελιδα σε ενα cubot s168 και εχει χασει το wifi ..δηλαδη λεει wifi mac address unevaileble...καμια ιδεα?δοκιμασα factory reset και να την ξαναφλασαρω τα ιδια.please help
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το τηλέφωνο σβήνει με ένδειξη μπαταρίας 60-70%και δεν ξανανοιγει, ούτε τα κουμπιά κάνουν κάτι (όλοι οι συνδυασμοί) ούτε φορτίζει BLACK BREACK.

Ανοίγει μετά από καμιά ώρα ξεχασμένο πάνω στον φορτιστή με άλλη ώρα και ημερομηνία ,αλλά αρχεία, φάκελοι, εφαρμογές είναι όλα μέσα.

Για να φορτίσει και να δείχνει 100% έκανε 5 ώρες.

Με ανοικτή οθόνη για να βλέπω τη γίνεται, 4 screenshot και 2 ελέγχους με το Antutu κράτησε 3,5 ώρες και μετά έσβησε, το συνδέω στον φορτιστή και δεν δείχνει ότι φορτίζει ούτε ανοίγει. Ανοίγει όπως έγραψα μόνο του μετά από ώρες δείχνοντας την ένδειξη φόρτισης.

Όταν ανοίγει η μπαταριά είναι 0-1% λες και κάτι στραγγίζει την μπαταριά τελείως, και έτσι αναγκαστικά κλείνει.

Eέχω αλλάξει φορτιστή,μπαταρία, βάλε - βγάλε μπαταρία , πρόλαβα και έκανα αρκετά factory reset άλλα τίποτα δεν άλλαξε, γίνεται τούβλο και πάλι από την αρχή.

Το τηλέφωνο είναι όπως το παρέλαβα από το Efox.

 

Τα ίδια και σε ένα s168 για τα πιτσιρίκια απο το efox. Έσβηνε ακόμα και όταν έδειχνε οτι είχε μπαταρία. Τώρα είναι εντελώς νεκρό. Γενικά ότι έχει αγοραστεί απο το γερμανικό τους κατάστημα, 3 στα 3 έχουν πρόβλημα. Και μάλιστα όλα μαζί μέσα σε 10 ημέρες.

Δευτέρα επικοινωνία με Πάτρα για service γιατί τα πιτισρικια δεν κρατιουνται για επιστροφή και αναμονή.

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και σε ένα s168 για τα πιτσιρίκια απο το efox. Έσβηνε ακόμα και όταν έδειχνε οτι είχε μπαταρία. Τώρα είναι εντελώς νεκρό. Γενικά ότι έχει αγοραστεί απο το γερμανικό τους κατάστημα, 3 στα 3 έχουν πρόβλημα. Και μάλιστα όλα μαζί μέσα σε 10 ημέρες.

Δευτέρα επικοινωνία με Πάτρα για service γιατί τα πιτισρικια δεν κρατιουνται για επιστροφή και αναμονή.

 

 

Battery callibration δοκιμασες;

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

ωραίο app για την camera και αρκετά γρήγορο το snap camera όπως ςραίο και διαφορετικό app για την gallery το Lumific

 

Προσοχή : Με την εγκατάσταση της εφαρμογής snap camera, διαγράφηκαν όλες οι photo και τα video που ήδη υπήρχαν στο κινητό.

Ευτυχώς υπήρχε backup.

 

Το s168 φορούσε την V4 χωρίς root και πειράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και σε ένα s168 για τα πιτσιρίκια απο το efox. Έσβηνε ακόμα και όταν έδειχνε οτι είχε μπαταρία. Τώρα είναι εντελώς νεκρό. Γενικά ότι έχει αγοραστεί απο το γερμανικό τους κατάστημα, 3 στα 3 έχουν πρόβλημα. Και μάλιστα όλα μαζί μέσα σε 10 ημέρες.

Δευτέρα επικοινωνία με Πάτρα για service γιατί τα πιτισρικια δεν κρατιουνται για επιστροφή και αναμονή.

Δωσε στοιχεία για το service στη Πατρα

Link to comment
Share on other sites

Για το Cubot S168 υπαρχει καταστημα στην Πατρα για ανταλλακτικα.

 

Υπαρχει καταστημα στην Πατρα για το Cubot.( http://www.afasia.gr. ) εξυπηρετουν και για τεχνικη υποστηριξη.

 

http://www.afasia.gr/contact_us.php

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα παιδια.Απο τον Νοεμβριο που πηρα το κινητο στην μανα μου,χτες πρωτη φορα της ηρθε να τραβηξει βιντεο.Παρατηρησα λοιπον οτι ο ηχος οταν τραβας βιντεο ειναι σχεδον ανυπαρκτος.Ακουγεται ελαχιστα.Υπαρχει καμια λυση?Ρομ εχει την V9_CQ_4151C_S168_V04_20141227.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά, για την μπαταρία κάντε ενα battery calibration με καποια εφαρμογή απο το google play και θα στρωσει. Ειχα και στο δικο μου προβλημα με την μπαταρία και εστρωσε ετσι τελικα..
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντως έστειλα e-mail πριν μια δυο μέρες στην υποστήριξη της CUBOT να ρωτήσω μήπως και έβγαλαν καμιά καινούρια αναβάθμιση, αλλά η απάντησή τους ήταν ότι ούτε στα πολύ πιο καινούρια κινητά δεν βγάζουν αναβαθμίσεις :)

Προφανώς δεν έχει δείξει ενδιαφέρον και η προγραμματιστική κοινότητα, οπότε δεν βλέπω να παίρνουμε ποτέ οποιαδήποτε αναβάθμιση. Εγώ είμαι με την V9_CQ_4151C_S168_V04_20141227 και έχω την εντύπωση πως είχα δει ΟΤΑ αναβάθμιση σε ένα φίλο να παίρνει V05 αλλά δεν ήρθε ποτέ σε μένα.

 

Να ρωτήσω, αν γνωρίζετε για τυχόν αναβάθμιση του Android.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...