Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το είχα πάρει backup αλλά ο βλάκας το διέγραψα κατά λάθος μαζί με ένα παλιό backup Και τώρα η συσκευή μου έχει ένα διαφορετικό.Το αρχικό το έχω βέβαια στο κουτί αλλά μπορεί όταν χρειαστεί να το πάω στο σέρβις(χτύπα ξύλο..) να έχω θέματα

 

Όλα καλά τελικά..:D

Ξανατσέκαρα το imei που έχω τώρα στην Crash με το imei που έχω στο κουτί της συσκευής και είναι το ίδιο..:dance:

Ίσως την προηγούμενη φορά το σύγκρινα με το imei του κουτιού του G2 της κοπέλας μου(τα έχουμε αποθηκευμένα το ένα πάνω στο άλλο..) και νόμισα ότι είναι λάθος..Οπότε στην Crash δεν χάνεις το EFS..

 

Το ξαναπήρα backup και τώρα θα το ανεβάσω στο cloud να είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείς ότι έχεις ρομ απο πάροχο; Αν είναι έτσι δεν ξέρω τι σκουπίδι έχουν μέσα αυτές.

Αν εννοείς από εφαρμογές της LG, τότε να πω ότι και η κινέζικη που φορούσε και η GR Global που έβαλα έχουν τα ίδια μέσα.

Βέβαια, έμεινα μ@λ@κ@ς όταν είδα πόσο καλά πάνε οι GR επίσημες με τους χρόνους των αναβαθμίσεων. Από τους πρώτους παίρνουμε.

Προσωπικά δεν το έχω ξαναδεί.

Την διαδικασία που ακολούθησα μου την είπε ο φίλος Titarasaudi εδώ. Πάρε την GR σκέτη, όχι τα 6xx.

Προσοχή γιατί τα χάνεις όλα με την διαδικασία. Backup πρώτα.

 

 

Ναι , μιλαω για rom απο παροχο.Μιλαμε για πολυ σκουπιδι.

Για να μιλας για backup , προφανως πρεπει πρωτα να ειμαι root και να εχω περασει TWRP ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μιλαω για rom απο παροχο.Μιλαμε για πολυ σκουπιδι.

Για να μιλας για backup , προφανως πρεπει πρωτα να ειμαι root και να εχω περασει TWRP ?

 

Καταρχήν το εύκολο μέρος είναι να πάρεις εικόνες,βίντεο, μουσική. Μια αντιγραφή στον υπολογιστή καλού κακού.

Μόνο root αρκεί για να δουλέψει ένα Titanium Backup ή Helium και να κρατήσεις apps και data των apps.

Τα υπόλοιπα και με την σουίτα της LG μπορείς να τα κάνεις backup, χωρίς root.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το εύκολο μέρος είναι να πάρεις εικόνες,βίντεο, μουσική. Μια αντιγραφή στον υπολογιστή καλού κακού.

Μόνο root αρκεί για να δουλέψει ένα Titanium Backup ή Helium και να κρατήσεις apps και data των apps.

Τα υπόλοιπα και με την σουίτα της LG μπορείς να τα κάνεις backup, χωρίς root.

 

 

Ok Νομιζω οτι το επιασα,

Μιλας για apps and data, 3 μερες το εχω το τηλεφωνο και δεν εχω περασει τιποτα ιδιαιτερο ακομα.

Κατα τα αλλα δεν χρειαζετε τιποτα αλλο?απλα ακολουθω την διαδικασια με το flash tool.

Sorry αν ειμαι κουραστικος αλλα πρωτην φορα ειμαι σε LG...

Link to comment
Share on other sites

Ok Νομιζω οτι το επιασα,

Μιλας για apps and data, 3 μερες το εχω το τηλεφωνο και δεν εχω περασει τιποτα ιδιαιτερο ακομα.

Κατα τα αλλα δεν χρειαζετε τιποτα αλλο?απλα ακολουθω την διαδικασια με το flash tool.

Sorry αν ειμαι κουραστικος αλλα πρωτην φορα ειμαι σε LG...

 

Ε τότε είσαι στην ίδια φάση με εμένα. Εγώ το έχω άδειο ακόμη. Αυτά που θέλω τα φέρνει όλα ο γουγλης με το signin στο android.

Για πιο αναλυτικές οδηγίες μπορείς να δεις και τον οδηγό εδώ. Είναι νομίζω λίγο πιο παλιά τα links, αλλά τα βήματα είναι σωστά.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε είσαι στην ίδια φάση με εμένα. Εγώ το έχω άδειο ακόμη. Αυτά που θέλω τα φέρνει όλα ο γουγλης με το signin στο android.

Για πιο αναλυτικές οδηγίες μπορείς να δεις και τον οδηγό εδώ. Είναι νομίζω λίγο πιο παλιά τα links, αλλά τα βήματα είναι σωστά.

 

 

 

:up::up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το McAfee μου έχει κάτσει στο λαιμό από το πρώτο λεπτό που το είδα...

Και για πες και πως κάνουμε backup το modem/efs.

Απλά μέσω recovery..

Αν έχεις και εξτρα κάρτα sd μπορείς να τικαρεις εκεί που λέει internal storage και να το αλλάξεις σε external. Και μετά όλα σου τα backup θα γίνονται απευθείας στην micro sd

 

Backup modem&efs (τικάρεις αυτά που θες):

 

http://i.imgur.com/ZaxHuOB.png

 

Και για Backup της rom, τικάρεις μόνο τα: boot/system/data

Link to comment
Share on other sites

για πείτε λίγο για το xposed πως θα γίνει να κάτσει σωστά μην έχω τρεχάματα
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες... Στο xda έχει στοκ pre-rooted. Δεν μιλάω για custom. Κανένα πείραγμα πλην του root. Εντελώς στοκ. Καθαρή όπως θα την έβαζες και μέσω OTA.

Αλλά έτσι και αλλιώς από ότι λένε τα παιδιά αν είδες βγήκε και root απλώς ακόμα δεν μπορείς να βάλεις custom recovery κλπ. Οπότε είναι μισή η δουλειά ακόμα. Απλά θα μπορέσεις να τρέξεις εφαρμογές που θέλουν root.

Έχεις δίκιο. Λάθος μου. Το fastboot είναι απαραίτητο καθόσον δεν σκαμπαζω και πολύ από αυτά?

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλα νεα παιδες... Θα βγει οπου νασε g3 tweakbox για lollipop το οποιο εχει αρκετα καλα κολπακια... Για οσους ενδιαφερονται νομιζω το καλυτερο setup (η τουλαχιστον αυτο που θα εφαρμοσω) ειναι 20i stock rooted + g3 tweakbox for lollipop = :D

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

πέρασα xposed αλλά το gravitybox δεν παίζει

 

υγ το φτιαξα :D πείτε καμιά άλλη χρήσιμη εφαρμογή για το xposed

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες... Στο xda έχει στοκ pre-rooted. Δεν μιλάω για custom. Κανένα πείραγμα πλην του root. Εντελώς στοκ. Καθαρή όπως θα την έβαζες και μέσω OTA.

Αλλά έτσι και αλλιώς από ότι λένε τα παιδιά αν είδες βγήκε και root απλώς ακόμα δεν μπορείς να βάλεις custom recovery κλπ. Οπότε είναι μισή η δουλειά ακόμα. Απλά θα μπορέσεις να τρέξεις εφαρμογές που θέλουν root.

 

Στις pre-rooted lolipop rom δουλευει το twrp? Έχεις κανά link από xda άμεσα, αλλιώς να κάτσω να ψάξω?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στις pre-rooted lolipop rom δουλευει το twrp? Έχεις κανά link από xda άμεσα, αλλιώς να κάτσω να ψάξω?

 

Διάβασε. Αν δεν κάνω λάθος δεν αλλάζει το recovery αν θες. Διάβασε. Έχει πάρα πολλές. Λογικά τώρα θα βγάλουν και την 20i

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το titanium backup αλλά παιρνει backup στην καρτα μόνο στην εσωτερική. Όπως και το xcam δεν αποθηκεύει στην καρτα. Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε? Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το titanium backup αλλά παιρνει backup στην καρτα μόνο στην εσωτερική. Όπως και το scam δεν αποθηκεύει στην καρτα. Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε?

 

My backup

Μακράν ο καλύτερος..

Link to comment
Share on other sites

Με CM χάνουμε καλούδια του κινητού όπως Knock Code?

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το titanium backup αλλά παιρνει backup στην καρτα μόνο στην εσωτερική. Όπως και το scam δεν αποθηκεύει στην καρτα. Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε?

 

Αν είσαι σε kitkat, και έχεις το xposed, μπορείς να περάσεις ένα module, το Kitkat SD Card Full Access. Μετά θα μπορείς να παίρνεις backup του titanium και στην εξωτερική κάρτα. Δουλεύει απροβλημάτιστα.

Νομίζω ότι υπάρχει και ένα app από το PlayStore που κάνει την ίδια δουλειά (για την πρόσβαση στην κάρτα) αλλά δε θυμάμαι πως λέγεται, ούτε το έχω δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το titanium backup αλλά παιρνει backup στην καρτα μόνο στην εσωτερική. Όπως και το scam δεν αποθηκεύει στην καρτα. Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε?

 

Μια χαρά τα αποθηκεύει στην SD. Εσύ του ορίζεις που θέλεις να το αποθηκεύει. Στο G2 για παράδειγμα τα αποθήκευα στο USB-OTG. Εσύ του δηλώνεις directory.

 

Με CM χάνουμε καλούδια του κινητού όπως Knock Code?

 

Αν knock code εννοείς το ξεκλείδωμα του κινητού τότε ναι.Τα Knock on, knock off, στα οποία όλοι πολύ συχνά αναφέρονται ως knock code ενώ δεν είναι, όμως όχι. Δεν χάνονται αυτά. Το μεν dt2w λειτουργεί μέσω ρομ, το δε κλείσιμο μέσω των gestures Apex και Nova όπου στο double tap το βάζεις να τρέχει την εφαρμογή screen off+lock ή μία άλλη παρόμοια που δεν θυμάμαι. Κάμερα με Snap είσαι στο ίδιο επίπεδο. Πολύ καλές φωτό οπότε πρακτικά δεν χάνεις τίποτα.

Και remote, υπάρχει port η εφαρμογή της LG ππυ λειτουργεί απροβλημάτιστα. Άρα όντως δεν χάνεις τίποτα απολύτως.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν knock code εννοείς το ξεκλείδωμα του κινητού τότε ναι.Τα Knock on, knock off, στα οποία όλοι πολύ συχνά αναφέρονται ως knock code ενώ δεν είναι, όμως όχι. Δεν χάνονται αυτά. Το μεν dt2w λειτουργεί μέσω ρομ, το δε κλείσιμο μέσω των gestures Apex και Nova όπου στο double tap το βάζεις να τρέχει την εφαρμογή screen off+lock ή μία άλλη παρόμοια που δεν θυμάμαι. Κάμερα με Snap είσαι στο ίδιο επίπεδο. Πολύ καλές φωτό οπότε πρακτικά δεν χάνεις τίποτα.

Και remote, υπάρχει port η εφαρμογή της LG ππυ λειτουργεί απροβλημάτιστα. Άρα όντως δεν χάνεις τίποτα απολύτως.

 

Εννοώ κυριολεκτικά το Knock code, που ξεκλειδώνεις το κινητό αντί για pin. Άρα αυτό το ξεχνάω...

Όσον αφορά αυτά τα γ@μ@τ@ gestures που έχει η LG; ( αυτά στο μενού ρυθμίσεις->gestures) έχω αρχίσει σχέση εξάρτησης με μερικά... :p

Έχεις δοκιμάσει και Camera Zoom FX που έχω αγορασμένη, να μου πεις πως συγκρίνεται με την Snap?

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ κυριολεκτικά το Knock code, που ξεκλειδώνεις το κινητό αντί για pin. Άρα αυτό το ξεχνάω...

Όσον αφορά αυτά τα γ@μ@τ@ gestures που έχει η LG; ( αυτά στο μενού ρυθμίσεις->gestures) έχω αρχίσει σχέση εξάρτησης με μερικά... :p

Έχεις δοκιμάσει και Camera Zoom FX που έχω αγορασμένη, να μου πεις πως συγκρίνεται με την Snap?

 

Δεν ξέρω καν τι είναι αυτά τα gestures. Σίγουρα δεν υποστηρίζονται όποια και αν είναι αλλά δεν ξέρω καν τι κάνουν για να σου πω αν τα υποστηρίζει κάποιο πρόγραμμα από το Play σε συνεργασία με τον Launcher κλπ. Καλή ώρα όπως το knock off.

Για την κάμερα όχι. Αγόρασα Snap και να σου πω, ακόμα και σε στοκ LG rom, αυτήν θα χρησιμοποιώ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καν τι είναι αυτά τα gestures. Σίγουρα δεν υποστηρίζονται όποια και αν είναι αλλά δεν ξέρω καν τι κάνουν για να σου πω αν τα υποστηρίζει κάποιο πρόγραμμα από το Play σε συνεργασία με τον Launcher κλπ. Καλή ώρα όπως το knock off.

Για την κάμερα όχι. Αγόρασα Snap και να σου πω, ακόμα και σε στοκ LG rom, αυτήν θα χρησιμοποιώ.

 

OK, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :happy:

Μια τελευταία. Δουλεύει ο CM installer τώρα που είμαι με 5.0 ή θα πρέπει να γυρίσω σε KK και τα λοιπά.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως εχει κανενας λινκ απο την τελευταια android now που ητανε βασισμενη στην 4.4.2?

Που μπορω να την βρω?

 

EDIT: Ακυρο, μαλλον δεν υπαρχει σε κιτκατ αποτι φαινεται.

Γνωριζει κανενας καμια custom ρομ βασισμενη στην κικατ 4.4.2 της LG?

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

* Έκτακτο Παράρτημα *

 

Τώρα και TWRP στην 5.0, χωρίς πισωγυρίσματα και με την βοήθεια του πρόσφατου οδηγού root:

XDA Thread

 

Βέβαια, φαίνεται αρκετά ταλαίπωρη διαδικασία, αλλά είναι μια καλή αρχή... :cool:

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Να ρωτήσω κάτι;

Είμαι με στοκ 5.0.2

Θέλω να κάνω root, το κάνω ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/android/development/guide-root-method-lg-devices-t3049772

Το fast boot που αναφέρει στον οδηγό χρειάζεται να γίνει; Και που χρησιμεύει;

Αν θέλω να γίνει η συσκευή unroot πως το κάνω; Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Είμαι με στοκ 5.0.2

Θέλω να κάνω root, το κάνω ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/android/development/guide-root-method-lg-devices-t3049772

Το fast boot που αναφέρει στον οδηγό χρειάζεται να γίνει; Και που χρησιμεύει;

Αν θέλω να γίνει η συσκευή unroot πως το κάνω; Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Το fastboot δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αν θέλεις μόνο root.

Τώρα, όσον αφορά το που χρησιμεύει, με ένα γρήγορο googlαρισμα το βρίσκεις:

fastboot is a small tool that comes with the Android SDK (software developer kit) that can be used to re-flash partitions on your device. It is an alternative to the recovery mode for doing installations and updates.

 

Unroot μπορείς και μέσα από το SuperSU (που θα σου εγκατασταθεί αυτόματα με το root από τον οδηγό), ή σε μεγάλα ζόρια με ξανα φλασάρισμα μια stock rom. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αλλά αν χρειαστεί τους ψάχνεις, πάντως γίνεται.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...