Jump to content

Huawei Ascend G630


memostrikas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αρχικα θέλω να σας ευχαριστήσω για τις γνωσεις σας και για τον κοπο που κανετε έτσι ώστε

να μπορούμε και εμεις να εκμεταλευτούμε την συσκευη μας...εκανα root στο κινητό μου και εγω χαρη

στις αναρτήσεις σας.τελικά είναι πιο ευκολο απο οσο νομιζα!ευχαριστώ καιι πάλι και θα ήθελα να ρωτήσω

μήπως ξέρει κανεις πώς να κάνω διαμέρισματα στην κάρτα μνήμης μου?:lol:

 

Kανε backup την καρτα μνημης σου, και μετα φορματ σε fat32 μορφη! Μετα κατεβασε απο το play store την εφαρμογη Aparted για να κανεις partition! ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΟΝΟ:

1) O χωρος του καθε partition εξαρταται και απο τον χωρο της καρτας που εχεις! Π.χ εγω σε καρτα 16gb εχω partition 4gb (4096kb)!

 

2) To partition θα το κανεις ext2, η ext4 για το δευτερο partition!

 

Μετα με το Link2sd (που διαβαζει τα partition) κανεις οτι θες!;)

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 160
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.rom-lollipop.org/mp3-0/huawei-ascend-g630-6499.html

 

Αυτή την δοκίμασε κανείς, τι λεει σαν ΡΟΜ, ξέρουμε κατι ?

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

http://www.rom-lollipop.org/mp3-0/huawei-ascend-g630-6499.html

 

Αυτή την δοκίμασε κανείς, τι λεει σαν ΡΟΜ, ξέρουμε κατι ?

Στο xda ειχα διαβάσει οτι είναι fake!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, έχει ένας φίλος το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα. Κατεβάζει εφαρμογές απο το play store ακομα και μικρες γυρω στα 50ΜΒ και αφου κατεβουν του πεταει μηνυμα μη επαρκης μνημη. Το κινητο φοραει 16αρα SD η οποια ειναι σχεδον αδεια, ειναι επιλεγμενη η SD card σαν προεπιλεγμενη μνημη αλλά ούτως η άλλος έχει και σχεδόν 1 γίγα ελεύθερο στην εσωτερική μνήμη!!!

Εντομεταξυ μου λεει οτι γενικως του σερνεται το κινητο... Τι μπορουμε να του κανουμε; (ξερω απο φλασαρισματα κλπ αλλα δεν εχω εμπειρια με την huawei)

Φοραει Emotion UI 2.0 Lite απο οτι λεει στις πληροφοριες του τηλεφωνου.

 

Ευχαριστω!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει ένας φίλος το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα. Κατεβάζει εφαρμογές απο το play store ακομα και μικρες γυρω στα 50ΜΒ και αφου κατεβουν του πεταει μηνυμα μη επαρκης μνημη. Το κινητο φοραει 16αρα SD η οποια ειναι σχεδον αδεια, ειναι επιλεγμενη η SD card σαν προεπιλεγμενη μνημη αλλά ούτως η άλλος έχει και σχεδόν 1 γίγα ελεύθερο στην εσωτερική μνήμη!!!

Εντομεταξυ μου λεει οτι γενικως του σερνεται το κινητο... Τι μπορουμε να του κανουμε; (ξερω απο φλασαρισματα κλπ αλλα δεν εχω εμπειρια με την huawei)

Φοραει Emotion UI 2.0 Lite απο οτι λεει στις πληροφοριες του τηλεφωνου.

 

Ευχαριστω!

Ειναι root το κινητο? Αν οχι καντε root και μετα καντε οτι λεω στο post #76. Αυτο αφορα τον αποθηκευτικο χωρο! Επισης το οτι εχει επιλεγμενη την καρτα μνημης σαν προεπιλεγμενη μνημη, αυτο δεν σημαινει οτι οι εφαρμογες που ΔΕΝ ειναι φτιαγμενες για να πηγαινουν στην καρτα μνημης, θα μπορεις να τις μεταφερεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ροοτ, θα το κανω καποια στιγμη οταν ο παρω στα χερια μου αλλα το θεμα δεν ειναι να κανω partition την SD... Οι εφαρμογες δεν κανουν καν τον κοπο να μπουν στο κινητο το οποιο εχει γυρω στα 0,9GB ελευθερα...
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζει εφαρμογές απο το play store ακομα και μικρες γυρω στα 50ΜΒ και αφου κατεβουν του πεταει μηνυμα μη επαρκης μνημη. Το κινητο φοραει 16αρα SD η οποια ειναι σχεδον αδεια, ειναι επιλεγμενη η SD card σαν προεπιλεγμενη μνημη αλλά ούτως η άλλος έχει και σχεδόν 1 γίγα ελεύθερο στην εσωτερική μνήμη!!!

Εντομεταξυ μου λεει οτι γενικως του σερνεται το κινητο.

 

Ευχαριστω!

root

μετα βαλε το link2sd

μετεφερε στην εξωtερικη μεσα απο την εφαρμογη οσες εφαμογες σου επιτρεπει με πολλαπλη επιλογη, αρκετες απο την εμπειρια μου με το 610σ

Επελεξε στην εφαρμογη default instal - external.

Σερνετε γιατι ολα ειναι στην εσωτερικη, οταν μεταφερεις θα στρωσει.

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά γεια σας. Εχω ένα πρόβλημα με τη συγκεκριμένη συσκευή, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Αγόρασα μόλις χτες το κινητό, και επειδή δεν ειχα mini sim στο προηγουμενο μου (Xperia x10) ειπα να το δουλεψω λιγο χωρις sim, μέχρι να "κόψω" αυτη που έχω ή να πάρω καινουρια.

 

Μου παρουσιάζει ένα προβλημα στο wifi. Ενω συνδέεται κανονικα στο οικιακο δίκτυο μετά απο λιγα λεπτά χάνει τη σύνδεση. Και ενώ δειχνει συνδεδεμένο δεν μπορει να μπει στο ιντερνετ.

Αν κλεισω το wifi και το ξαναανοιξω συνδεεται πάλι κανονικα, αλλα μετα απο λιγα λεπτα το χάνει κ.ο.κ.

Πριν αναγκαστω να το πάω για service μηπως υπάρχει κάποια ρυθμιση που πρέπει να κοιτάξω;

Να σημειωσω πως την επιλογή "Να παραμ. ενεργ.το wifi στην αναστ. λειτ." το έχω στο "Πάντα"

Εκανα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλά δεν διορθώθηκε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Εχω ένα πρόβλημα με τη συγκεκριμένη συσκευή, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Αγόρασα μόλις χτες το κινητό, και επειδή δεν ειχα mini sim στο προηγουμενο μου (Xperia x10) ειπα να το δουλεψω λιγο χωρις sim, μέχρι να "κόψω" αυτη που έχω ή να πάρω καινουρια.

 

Μου παρουσιάζει ένα προβλημα στο wifi. Ενω συνδέεται κανονικα στο οικιακο δίκτυο μετά απο λιγα λεπτά χάνει τη σύνδεση. Και ενώ δειχνει συνδεδεμένο δεν μπορει να μπει στο ιντερνετ.

Αν κλεισω το wifi και το ξαναανοιξω συνδεεται πάλι κανονικα, αλλα μετα απο λιγα λεπτα το χάνει κ.ο.κ.

Πριν αναγκαστω να το πάω για service μηπως υπάρχει κάποια ρυθμιση που πρέπει να κοιτάξω;

Να σημειωσω πως την επιλογή "Να παραμ. ενεργ.το wifi στην αναστ. λειτ." το έχω στο "Πάντα"

Εκανα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλά δεν διορθώθηκε

 

Έχει βγει μια rom και έχει κανονικότατα ελληνικά σε όλα τα μενού, αλλά ακόμα δεν rootαρετε. Σε ενδιαφέρει να την περάσεις? Λειτουργεί καλύτερα το κινητό (διαχείριση ram-μπαταριας κ.α) και θα δουλεύει καλύτερα και το wifi!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγαινε ρυθμίσεις και κάτω κάτω εκεί που λέει σχετικά με το τηλέφωνο μπες και πες μου ποια rom έχει! Την 127?

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Στον αριθμό έκδοσης φαινεται; Aν ναι, σε 127 τελειωνει

 

Οκ αυτό είναι!! Τώρα ακου προσεκτικά: μπες εδώ και κατέβασε αυτην την rom! Eιναι η official ολόιδια με αυτή που έχεις! Μόλις την κατεβάσεις περνα την στην κάρτα μνήμης! Πρέπει να είναι μέσα σε φάκελο με όνομα dload και μέσα θα υπάρχει η rom με όνομα UPDATE.APP

Μετά κλείσε τελείως το κινητό και περίμενε 1 λεπτακι! Μετα πατα και κρατα πατημενα και τα 3 κουμπιά power+ volume up+volume down και το τηλέφωνο θα ανοίξει και θα κάνει δόνηση! Μετα θα σου βγάλει το πράσινο ρομποτακι και θα ξεκινήσει να περνάει την rom! Μέχρι αυτή την στιγμή μην αφήσεις τα κουμπιά που σου είπα! Έτσι ξαναπερνας το λειτουργικό απο την αρχή, και είναι το ίδιο με αυτό που έχεις τώρα! Ούτε εγγύηση χάνεις ούτε τίποτα!

 

http://click.xda-developers.com/api/click?format=go&jsonp=vglnk_14391071446428&key=f0a7f91912ae2b52e0700f73990eb321&libId=id478ehu01000n4o000DAhukqsuu7&loc=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D2780667&v=1&out=http%3A%2F%2Fdownload-c.huawei.com%2Fdownload%2FdownloadCenter%3FdownloadId%3D23771&ref=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D2780667%26page%3D15&title=%5BQ%5D%20Huawei%20Ascend%20G630%20Root%20%26%20Roms%20%7C%20Android%20Development%20and%20Hacking%20%7C%20XDA%20Forums&txt=http%3A%2F%2Fdownload-c.huawei.com%2Fdownloa...wnloadId%3D23771

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τσεκαρε το wifi μετά και πες μου αν δουλεύει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτό είναι!! Τώρα ακου προσεκτικά: μπες εδώ και κατέβασε αυτην την rom! Eιναι η official ολόιδια με αυτή που έχεις! Μόλις την κατεβάσεις περνα την στην κάρτα μνήμης! Πρέπει να είναι μέσα σε φάκελο με όνομα dload και μέσα θα υπάρχει η rom με όνομα UPDATE.APP

Μετά κλείσε τελείως το κινητό και περίμενε 1 λεπτακι! Μετα πατα και κρατα πατημενα και τα 3 κουμπιά power+ volume up+volume down και το τηλέφωνο θα ανοίξει και θα κάνει δόνηση! Μετα θα σου βγάλει το πράσινο ρομποτακι και θα ξεκινήσει να περνάει την rom! Μέχρι αυτή την στιγμή μην αφήσεις τα κουμπιά που σου είπα! Έτσι ξαναπερνας το λειτουργικό απο την αρχή, και είναι το ίδιο με αυτό που έχεις τώρα! Ούτε εγγύηση χάνεις ούτε τίποτα!

 

http://click.xda-developers.com/api/click?format=go&jsonp=vglnk_14391071446428&key=f0a7f91912ae2b52e0700f73990eb321&libId=id478ehu01000n4o000DAhukqsuu7&loc=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D2780667&v=1&out=http%3A%2F%2Fdownload-c.huawei.com%2Fdownload%2FdownloadCenter%3FdownloadId%3D23771&ref=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D2780667%26page%3D15&title=%5BQ%5D%20Huawei%20Ascend%20G630%20Root%20%26%20Roms%20%7C%20Android%20Development%20and%20Hacking%20%7C%20XDA%20Forums&txt=http%3A%2F%2Fdownload-c.huawei.com%2Fdownloa...wnloadId%3D23771

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τσεκαρε το wifi μετά και πες μου αν δουλεύει σωστά!

 

Οκ θα το κάνω, και θα σου πω. Ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ακομη ερώτηση μέχρι να κατεβει το αρχείο (και sorry γιατί ειμαι ψιλοάσχετος!).

Οταν λες να την περάσω στην κάρτα μνήμης εννοείς στην micro sd; Γιατί δεν έχει micro sd μέσα. Πρέπει να βάλω από άλλο κινητό που έχω;

ή και χωρίς να έχω micro sd μέσα να συνδέσω το κινητο με pc για να περάσω την rom που κατεβασα;

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το κάνω, και θα σου πω. Ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ακομη ερώτηση μέχρι να κατεβει το αρχείο (και sorry γιατί ειμαι ψιλοάσχετος!).

Οταν λες να την περάσω στην κάρτα μνήμης εννοείς στην micro sd; Γιατί δεν έχει micro sd μέσα. Πρέπει να βάλω από άλλο κινητό που έχω;

ή και χωρίς να έχω micro sd μέσα να συνδέσω το κινητο με pc για να περάσω την rom που κατεβασα;

Οπωσδήποτε να του βάλεις micro sd και να την κάνεις format μέσα απο το κινητό πριν κάνεις αυτό με την rom! Επίσης αν έχεις αρχεία μεσα της... που τα χρειάζεσαι , κάνε στο pc ενα backup!

 

Υ.Γ: και μην ζητάς συγγνώμη διότι γι'αυτο είμαστε εδώ για να βοηθάμε, και προσωπικά εμένα με ευχαριστεί παντα να το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Αργησα λιγάκι, μέχρι να τα κάνω ολα αυτα, και περιμενα να το τεστάρω και λιγο.

Πέρασα κανονικα τη rom αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.

Ενω συνδεεται κανονικα με το wifi μετά απο λίγο με πετάει έξω, ενώ δειχνει οτι ειναι συνδεδεμένο

Αν κλεισω το wifi και το ανοιξω ξανά, συνδέεται οκ, αλλά μετά απο λιγο με ξαναπετάει και φτου και απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Αργησα λιγάκι, μέχρι να τα κάνω ολα αυτα, και περιμενα να το τεστάρω και λιγο.

Πέρασα κανονικα τη rom αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.

Ενω συνδεεται κανονικα με το wifi μετά απο λίγο με πετάει έξω, ενώ δειχνει οτι ειναι συνδεδεμένο

Αν κλεισω το wifi και το ανοιξω ξανά, συνδέεται οκ, αλλά μετά απο λιγο με ξαναπετάει και φτου και απο την αρχη...

 

δηλαδή όσο είσαι συνδεδεμένος το internet δουλεύει οκ?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ναι. Αλλά μετά απο 3-4 λεπτά με πετάει έξω (πάω να φορτώσω πχ μια νεα σελίδα και μου γράφει οτι δεν υπάρχει συνδεση).

Δεν αποσυνδέεται δλδ μονο οταν μένει στην αναμονή, αποσυνδέεται ακομη και οταν ειμαι μέσα στο νετ

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ναι. Αλλά μετά απο 3-4 λεπτά με πετάει έξω (πάω να φορτώσω πχ μια νεα σελίδα και μου γράφει οτι δεν υπάρχει συνδεση).

Δεν αποσυνδέεται δλδ μονο οταν μένει στην αναμονή, αποσυνδέεται ακομη και οταν ειμαι μέσα στο νετ

 

Ξέρεις να αλλάζεις password στο router σου? Αν ναι άλλαξε κωδικό, και μετα σβησε απο το κινητό σου οσα δίκτυα έχεις αποθηκευμένα και τέλος κάνε reboot! Μετα ξαναβρες το router σου στο κινητό και συνδέσου με αυτό με τον καινούργιο κωδικό και πες μου πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις να αλλάζεις password στο router σου? Αν ναι άλλαξε κωδικό, και μετα σβησε απο το κινητό σου οσα δίκτυα έχεις αποθηκευμένα και τέλος κάνε reboot! Μετα ξαναβρες το router σου στο κινητό και συνδέσου με αυτό με τον καινούργιο κωδικό και πες μου πάλι!

 

Ναι ξέρω να αλλαζω κωδικο. Θα τα κάνω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Μπα, πάλι τα ιδια. Τα έκανα ολα αλλα το προβλημα παραμενει

 

Τότε μίας και είναι ολοκαίνουριο το κινητό, το πας πίσω και ζητάς αμεσα αντικατάσταση, χωρίς να αναφέρεις ολα όσα... έκανες! Πολύ απλά δεν δουλεύει και δώστε μου άλλο! Και το άλλο που θα πάρεις το τσεκάρεις επιτόπου!

Link to comment
Share on other sites

Τότε μίας και είναι ολοκαίνουριο το κινητό, το πας πίσω και ζητάς αμεσα αντικατάσταση, χωρίς να αναφέρεις ολα όσα... έκανες! Πολύ απλά δεν δουλεύει και δώστε μου άλλο! Και το άλλο που θα πάρεις το τσεκάρεις επιτόπου!

Ok αυτο θα κάνω!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Ok αυτο θα κάνω!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!

 

Να σαι παντα καλά! Και μετο καλό σου εύχομαι το άλλο να δουλεύει αψογοτατα!! Και ότι χρειαστείς εδω είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Ok αυτο θα κάνω!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!

 

Τελικά εφταιγε το ρούτερ! Πήγα στο κατάστημα και το δοκιμάσαμε και δεν ειχε πρόβλημα με το εκεί wi-fi. Μου πρότειναν να δοκιμάσω κάποιο άλλο ρούτερ μήπως απο εκεί είναι το πρόβλημα. Και όντως. Εβγαλα το TP-Link που είχα και έβαλα της wind το ZTE και δούλεψε μια χαρά, δεν ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα.

 

Πρώτες εντυπώσεις θετικές με βάση αυτά που περίμενα και την τιμή του (Ειχα επιδότηση και έδωσα μόνο 25 ευρώ - νομίζω πως είναι από τις καλύτερες επιλογές με αυτά τα λεφτα).

Μονο αρνητικό μέχρι στιγμής η μνήμη, θα το αντιμετωπίσω με root

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εφταιγε το ρούτερ! Πήγα στο κατάστημα και το δοκιμάσαμε και δεν ειχε πρόβλημα με το εκεί wi-fi. Μου πρότειναν να δοκιμάσω κάποιο άλλο ρούτερ μήπως απο εκεί είναι το πρόβλημα. Και όντως. Εβγαλα το TP-Link που είχα και έβαλα της wind το ZTE και δούλεψε μια χαρά, δεν ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα.

 

Πρώτες εντυπώσεις θετικές με βάση αυτά που περίμενα και την τιμή του (Ειχα επιδότηση και έδωσα μόνο 25 ευρώ - νομίζω πως είναι από τις καλύτερες επιλογές με αυτά τα λεφτα).

Μονο αρνητικό μέχρι στιγμής η μνήμη, θα το αντιμετωπίσω με root

 

Αντε καλορίζικο το κινητό! Μετα το root και εάν χρησιμοποιείς πολλές εφαρμογές, πες μου να σε βοηθήσω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...