Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

. Έφαγε ένα χτύπο κάποια στιγμή και σταμάτησαν τα touch button να δουλεύουν αλλά έβαλα μια εντολή στο σύστημα και τα έχω στην οθόνη.

 

Τι έκανες με τα touch buttons που δε λειτουργούσαν;;; Από σήμερα έχω το ίδιο πρόβλημα!

 

Τελικά με το simple control αντικατέστησα τα touch buttons. Ετοιμάζομαι για διαπραγματεύσεις και πακετάρσμα πίσω...

Edited by trtr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά γιατί ενώ η συσκευή φαίνεται να είναι root, κατά τη διάρκεια φλασαρίσματος με το rootjoy γράφει ότι πρέπει να το κάνω root με το vroot?Μην ψάχνω τόσες σελίδες για την απάντηση....μια βοήθεια θα με σώσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να κάνω μια δήλωση αναγνώρισης του Coolicool Το δικό μου ήταν από την προβληματική φουρνιά και ενώ δούλευαν όλα δεν ήταν τηλέφωνο απαράδεκτη λήψη με συνεχείς διακοπές. Το έστειλα πίσω και παρέλαβα χθες καινούργιο χωρίς προβλήματα προς στιγμήν και σήμα καρφί. Το εν λόγω κατάστημα δέχθηκε την επιστροφή αφού τους έστειλα την επικοινωνία μου με την Umi που το συμβούλευε και αφού το εξέτασαν μου έστειλαν καινούργιο και μου επέστρεψαν και το κόστος αποστολής.

Η ερώτηση μου είναι ποιο λειτουργικό προτείνετε αυτό ήρθε με 3,05 αλλά λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο αν είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

μα ποσο μαλακες ειναι στο tinydeal σοβαρα...

τους στελνω μυνημα οτι το κινητο εχει προβλημα η μπαταρια και οτι κλεινει στο <70% αποτομα

μου λενε να τους στειλω βιντεο τους στελνω και τους τα ξαναγραφω

https://www.youtube.com/watch?v=x1rnu441nCI

When the phone battery is lower than 70% the phone either closes or it does restart and then it closes. When the phone battery is more than 70% or 80% the phone works properly and when charging

the time of battery is pretty low it lasts around 40-60 minutes .

 

 

και μου απαντανε..

 

Thanks for your reply.

 

To check the item we need some tools.

Could kindly go to a local repair shop to check which part of the item is broken?

 

And please don't repair directly in case of the high cost. Please ask the repairing fee first. Just ask them to check for you.

Please tell us the check result and the repairing fee cost.

 

We are looking forward to your early reply.

 

If any other question, please reply the email directly, so that we can solve your problem in time.

 

Thanks very much and best regards. :)

 

 

ενω ξερουν οτι τα γαμ...α τα zero εχουν προβλημα στην μπαταρια

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Φίλε john654321 αποψή μου να χρησημοποιήσεις το χαρτί που λέγεται myphone(αν δεν το έκανες) αυτό έκανα και εγώ σε άλλο site και δεν έχω και πολύ σοβαρό(αλλά έχω δυστυχώς) θέμα (ακόμα!) με την μπαταρία.

 

Τους είπα οτί στο μεγαλύτερο Ελληνικό φόρουμ για κινητά myphone.gr έχουμε πολλοί πρόβλημα με την μπαταρία, και ότι επικοινωνήσαμε με την επίσημη UMI και μας έδωσε την ακόλουθη απάντηση, και κάνω copy paste την απάντηση που θα βρεις στις προηγούμενες σελίδες από την UMI. Δεν είναι ακριβώς αλήθεια μιας και μόνο ένας συμφορίτης ''κανόνισε'' για μας αλλά δεν απέχει και πολύ από την αλήθεια, μιας και ήταν απάντηση της UMi για φουσκωμένες μπαταρίες (αλλά μπορείς να το εκλάβεις και γενικά για προβλήματα της μπαταρίας). Πες τους να επικοινvωνήσουν με την UMI για περαιτέρω. Απ ' ότι έχω διαβάσει γενικά η πολιτική της UMI είναι να στέλνει εύκολα σετάκι(μπαταρία γυαλί) γιατί το πρόβλημα είναι γνωστό.

Φυσικά όλα αυτά αλλάζουν αν θέλεις να επιστρέψεις το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε john654321 αποψή μου να χρησημοποιήσεις το χαρτί που λέγεται myphone(αν δεν το έκανες) αυτό έκανα και εγώ σε άλλο site και δεν έχω και πολύ σοβαρό(αλλά έχω δυστυχώς) θέμα (ακόμα!) με την μπαταρία.

 

Τους είπα οτί στο μεγαλύτερο Ελληνικό φόρουμ για κινητά myphone.gr έχουμε πολλοί πρόβλημα με την μπαταρία, και ότι επικοινωνήσαμε με την επίσημη UMI και μας έδωσε την ακόλουθη απάντηση, και κάνω copy paste την απάντηση που θα βρεις στις προηγούμενες σελίδες από την UMI. Δεν είναι ακριβώς αλήθεια μιας και μόνο ένας συμφορίτης ''κανόνισε'' για μας αλλά δεν απέχει και πολύ από την αλήθεια, μιας και ήταν απάντηση της UMi για φουσκωμένες μπαταρίες (αλλά μπορείς να το εκλάβεις και γενικά για προβλήματα της μπαταρίας). Πες τους να επικοινvωνήσουν με την UMI για περαιτέρω. Απ ' ότι έχω διαβάσει γενικά η πολιτική της UMI είναι να στέλνει εύκολα σετάκι(μπαταρία γυαλί) γιατί το πρόβλημα είναι γνωστό.

Φυσικά όλα αυτά αλλάζουν αν θέλεις να επιστρέψεις το κινητό.

 

ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση , οταν τους ειχα πει να μου στειλουν το battery repair kit μου ειπανε οτι οι οροι και προυποθεσεις της εγγυησης ειναι να στειλω το κινητο πισω για να μου το φτιαξουνε αλλα δεν ηθελα να μπω στην ταλαιπωρια να το συσκευαζω και να το στελνω πισω , κι γω αυτο ξερω οτι τα περισσοτερα εχουν προβλημα με την μπαταρια και θα επρεπε να την στελνουν και οχι να κουραζουνε τον κοσμο..

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο service έχουν κόσμο και κοσμάκη,οπότε έχει και να κάνει σε ποιον θα πέσεις, μπορείς να τους εξηγήσεις ότι αν στείλεις το κινητό θα χάσεις 2 μήνες και χρήματα και ότι ούτε αυτούς συμφέρει αυτό γιατί θα χάσουν εργατικές ώρες συν τα έξοδα αποστολής.

Ενώ αν επικοινωνήσουν με την UMI και σου στείλουν το σετάκι(γιατί μάλλον θα στο στείλουν) εσύ επειδή είσαι μεγαλόκαρδος(παίξτο και λίγο ότι τους κάνεις και χάρη πράγμα που είναι και αλήθεια, γιατί ΑΥΤΟΙ έπρεπε να στο φτιάξουν) δεν θέλεις από αυτούς κάτι άλλο(μόνο το σετάκι) και ότι θα αλλάξεις την μπαταρία με δικά σου έξοδα στο τοπικό κατάστημα service κινητών.

 

Μα με βάση την λογική αυτό συμφέρει και αυτούς γιατί δεν νομίζω να χρεωθούν το σετάκι,τους το παρέχει η UMI λόγω εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Το σετακι επισκευής(μπαταρία πίσω κρυσταλο κλπ) δεν το δίνει πλεον η umi, ακόμη κ το σχετικο link που σε παρέπεμπε στην σελιδα της δεν λειτουργεί πλέον.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το σετακι επισκευής(μπαταρία πίσω κρυσταλο κλπ) δεν το δίνει πλεον η umi, ακόμη κ το σχετικο link που σε παρέπεμπε στην σελιδα της δεν λειτουργεί πλέον.

 

Ναι δεν αντιλέγω, απλά εμένα με παραπλήσιο πρόβλημα με τον φίλο(σε μικρότερο βαθμό) δέχτηκαν να μου το στείλουν πριν 3 ημέρες σε άλλο site.

Δεν νομίζω να τους συμφέρει να στείλει ο φίλος το κινητό, να το παραλάβουν και από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν ασχολούνται αυτοί ή αν το προωθούν στην umi. Είναι οικονομικότερο για όλους απλά να στείλουν το σετάκι. Όλο αυτό για ένα και μόνο λόγο.

Γιατί ξέρει η UMI ότι το πρόβλημα είναι καθολικό σχεδόν σ'όλες τις μπαταρίες.Κανονικά ζητάνε να το στείλεις για να επιβεβαιώσουν την βλάβη γιατί μπορεί να τους κοροϊδεύεις.Εδώ ίσως να περιττεύει αυτό λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλέγω, απλά εμένα με παραπλήσιο πρόβλημα με τον φίλο(σε μικρότερο βαθμό) δέχτηκαν να μου το στείλουν πριν 3 ημέρες σε άλλο site.

Δεν νομίζω να τους συμφέρει να στείλει ο φίλος το κινητό, να το παραλάβουν και από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν ασχολούνται αυτοί ή αν το προωθούν στην umi. Είναι οικονομικότερο για όλους απλά να στείλουν το σετάκι. Όλο αυτό για ένα και μόνο λόγο.

Γιατί ξέρει η UMI ότι το πρόβλημα είναι καθολικό σχεδόν σ'όλες τις μπαταρίες.Κανονικά ζητάνε να το στείλεις για να επιβεβαιώσουν την βλάβη γιατί μπορεί να τους κοροϊδεύεις.Εδώ ίσως να περιττεύει αυτό λίγο.

Εμενα το focalprice εκανε 15 μερες για να στειλει τα ανταλακτικα παντως, και μην φανταστεις, μπαταρια μου εστειλαν απο αλλο umi χρησιμοποιημενη δηλαδη αλλα οχι φουσκωμενη, το πισω κρυσταλο το εβγαλα χωρις να το σπασω και ετσι εχω ενα ανταλακτικο, φυσικα αυτο το κινητο με ταλαιπωρησε απο την πρωτη μερα και μονο με την 3.09 ειδα φως! Το μαθημα το πηρα, ποτε πια UMI, ηδη φιλος συμφρουμιτης εχει θεμα με το hammer απο την πρωτη μερα κιολας....μακρια απο UMI.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη μπαταρία που λέτε αφορά μόνο φουσκωμένες μπαταρίες, ή περιλαμβάνει και το πρόβλημα ότι όταν το κινητό είναι π.χ. στο 30% μπορεί να κλείσει απότομα?

Είναι θέμα software το δεύτερο που περιέγραψα, δηλαδή υπάρχει περίπτωση με κάποια συγκεκριμένη ρομ να μην εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη μπαταρία που λέτε αφορά μόνο φουσκωμένες μπαταρίες, ή περιλαμβάνει και το πρόβλημα ότι όταν το κινητό είναι π.χ. στο 30% μπορεί να κλείσει απότομα?

Είναι θέμα software το δεύτερο που περιέγραψα, δηλαδή υπάρχει περίπτωση με κάποια συγκεκριμένη ρομ να μην εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα??

Αυτο που λες ειναι θεμα software, για δοκιμασε να διαγραψεις το batterystats.bin......

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι θεμα software, για δοκιμασε να διαγραψεις το batterystats.bin......

 

δεν ειναι θεμα μονο απο αυτο,γιατι εχω το ιδιο προβλημα στο 70% πιο παλια ειχε ξεκινησει απο χαμηλα και σιγα σιγα ανεβαινε...

τα mV της μπαταριας απο 4300 πεφτουνε σε 3500 και λεει οτι εχω ακομα 75% μολις ζορισω λιγο το κινητο

ανοιξω wifi,bt,gps βαλω φουλ φωτεινοτητα το κινητο μεσα σε 1 λεπτο εχει κλεισει και με 100% μπαταρια μονο οταν ειναι στην μπριζα δεν κλεινει..

αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να βγαλω την μπαταρια του και να ενόσω μια μπαταρια απο αλλο κινητο.. εστω και με μικροτερα mAh αλλα πρεπει να βρω μια λεπτη να χωραει.. σκεφτομαι απο κανενα iphone τι λετε?

ακυρο απο iphone ειναι πολυ μακροστενες..

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα μονο απο αυτο,γιατι εχω το ιδιο προβλημα στο 70% πιο παλια ειχε ξεκινησει απο χαμηλα και σιγα σιγα ανεβαινε...

τα mV της μπαταριας απο 4300 πεφτουνε σε 3500 και λεει οτι εχω ακομα 75% μολις ζορισω λιγο το κινητο

ανοιξω wifi,bt,gps βαλω φουλ φωτεινοτητα το κινητο μεσα σε 1 λεπτο εχει κλεισει και με 100% μπαταρια μονο οταν ειναι στην μπριζα δεν κλεινει..

αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να βγαλω την μπαταρια του και να ενόσω μια μπαταρια απο αλλο κινητο.. εστω και με μικροτερα mAh αλλα πρεπει να βρω μια λεπτη να χωραει.. σκεφτομαι απο κανενα iphone τι λετε?

ακυρο απο iphone ειναι πολυ μακροστενες..

Mπαταριες μπορεις να βρεις ειτε στο aliexpress ειτε στο gearbest βαση των διαστασεων που ζητας, εχει ακομη και 3mm παχος, το θεμα ειναι οτι η μπαταρια στο κινητο κουμπωνει με ειδικη φισα, πως θα την βαλει εσυ την νεα οταν εκεινη εχει μονο τα δυο καλωδια κοκκινο-μαυρο +- ? Ασε που μετα δεν θα μετραει τιποτα απο θεμα % ισως και να μην ξεκιναει, διοτι το τριτο "ποδαρακι" της μαμισιας μπαταριας ειναι που δινει στην μητρικη πληροφοριες για την κατασταση της.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός μου για τον οποίο ρωτάω να αισθάνεται τυχερός δηλαδή που του το εμφανίζει στο 30% ?? :lol: :rotfl:

Αυτό το πρόβλημα είναι "εκ γεννετής" της συσκευης και λύνεται μόνο με αντικατάσταση μπαταρίας και τζαμιού, με τις όποιες δυσκολίες του λόγω του ότι δεν είναι αφαιρούμενη? Ή δεν είναι και πάλι σίγουρο ότι θα λυθεί?? :confused: :confused:

 

Το batterystats.bin που βρίσκεται για να το σβήσω??

Link to comment
Share on other sites

Το batterystats.bin που βρίσκεται για να το σβήσω??

 

Κατέβασε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration .Το calibration στην ουσία σβήνει αυτό το αρχείο και το λειτουργικό το ξαναχτίζει μετά.

Πάντως παιδιά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείτε κι άλλο, ας το παραδεχτούμε όλοι ότι την πατήσαμε για τα καλά. Γυρίστε τα πίσω και μην ξαναασχοληθείται με την umi.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration .Το calibration στην ουσία σβήνει αυτό το αρχείο και το λειτουργικό το ξαναχτίζει μετά.

Πάντως παιδιά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείτε κι άλλο, ας το παραδεχτούμε όλοι ότι την πατήσαμε για τα καλά. Γυρίστε τα πίσω και μην ξαναασχοληθείται με την umi.

 

Τουλάχιστον στο δικό μου calibration δεν γίνεται με τίποτα,έχω δοκιμάσει τα πάντα(εκτώς από ultrex).

Πάντως η ερώτηση του φίλου demakhs πιο πάνω νομίζω είναι η ερώτηση κλειδί.

Αν κάποιος έχει αλλάξει την μπαταρία, ας κάνει ένα κόπο και να μας πει, αν αυτό έλυσε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration .Το calibration στην ουσία σβήνει αυτό το αρχείο και το λειτουργικό το ξαναχτίζει μετά.

Πάντως παιδιά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείτε κι άλλο, ας το παραδεχτούμε όλοι ότι την πατήσαμε για τα καλά. Γυρίστε τα πίσω και μην ξαναασχοληθείται με την umi.

 

Όταν εννοείς γυρίστε τα πίσω, εννοείς προφανώς εντός εγγύησης και μετά να κάνεις τι?

Να Σσου δώσουν άλλο καινούριο, ελπίζοντας πως δε θα έχεις τα ίδια προβλήματα, ή παίρνεις τα λεφτά σου πίσω και παίρνεις άλλη συσκευή της προκοπής?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Μετά απο μια φαινομενικά ανώδυνη πτώση, παρατήρησα ότι το wifi πλέον πιάνει 1 μπάρα στα 4 μέτρα απο το ρούτερ μου:blink: ΕΓΩ τουλάχιςτον το αποδίδω στην πτώςη... Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί. Έχει κανείς καμμία ιδέα? Λέω οτι οτι λογικά αν είχε ξεκολλήσει κάτι απο μέσα (πχ. αντεννα) θα έπρεπε να μην έχει σήμα καθόλου, αλλα ειδικός δεν είμαι. Ο FIREBLADE που νομίζω ειναι και μάστορας, τι λέει?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Μετά απο μια φαινομενικά ανώδυνη πτώση, παρατήρησα ότι το wifi πλέον πιάνει 1 μπάρα στα 4 μέτρα απο το ρούτερ μου:blink: ΕΓΩ τουλάχιςτον το αποδίδω στην πτώςη... Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί. Έχει κανείς καμμία ιδέα? Λέω οτι οτι λογικά αν είχε ξεκολλήσει κάτι απο μέσα (πχ. αντεννα) θα έπρεπε να μην έχει σήμα καθόλου, αλλα ειδικός δεν είμαι. Ο FIREBLADE που νομίζω ειναι και μάστορας, τι λέει?

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι πως εχει την κεραια wifi bt gps, στο πισω καπακι παντως δεν ειναι γιατι εχω ενα και δεν τις εχει επανω του, μαλλον στο σασι ειναι, οποτε απλα το ανοιγεις και τσεκαρεις, εαν εισαι θεσσαλονικη μπορω να το ανοιξω χωρις να σπασουμε το τζαμι (με καθε επιφυλαξη βεβαια) αφιλοκερδως ετσι....απλα κερνας αφεψημα!!!! χαχαχαχα

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως είμαι Θηβα. Ευχαριστώ πολύ για την διάθεσή σου πάντως... Το εκτιμώ ιδιαίτερα. Αν θες στείλε μου σε pm το τηλ. σου να δω μηπως καταφέρω να στο στείλω... Το αφέψημα πάντως θα το κεράσω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποιά από τις ROMs που βλέπω στο Rootjoy προτείνετε; Μόλις πέρασα την 3.09 (από 3.05 που είχα), αλλά αν προτείνετε κάποια άλλη, να περάσω εκείνη!
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποιά από τις ROMs που βλέπω στο Rootjoy προτείνετε; Μόλις πέρασα την 3.09 (από 3.05 που είχα), αλλά αν προτείνετε κάποια άλλη, να περάσω εκείνη!

3.09 σ εμενα παει μια χαρα...

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...