Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν σου προτεινω να την εγκαταστησεις, πολλα προβληματα, γραμματοσειρα ελληνικων χαλια μαυρα, και ΔΕΝ ειναι lillipop. τσαμπα θα χασεις τον χρονο σου.....

 

ευχαριστω για την απαντηση. για την αλλη εκδοση emui 3 που ειναι και αυτη στο φορουμ της umi digi τη αποψη εχεισ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για την απαντηση. για την αλλη εκδοση emui 3 που ειναι και αυτη στο φορουμ της umi digi τη αποψη εχεισ?

Εκτος απο την V3.09 ολες οι αλλες ειναι κινεζιες full εκτος ισως απο την miui η οποια ομως εχει και αυτη τα κινεζακια της μεσα, με την 3,09 παντως εμενα ειναι πολυ πολυ σταθερο πλεον...

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στα 180 ευρώ πήρα το Dual Sim Lenovo Vibe X2, δεν ξέρω εάν έχει καλύτερη οθόνη, σίγουρα όμως δεν έχει τα θεματάκια του UMI.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στα 180 ευρώ πήρα το Dual Sim Lenovo Vibe X2, δεν ξέρω εάν έχει καλύτερη οθόνη, σίγουρα όμως δεν έχει τα θεματάκια του UMI.

Καλα μην ορκιζεσαι οτι το vibe-x δεν εχει θεματα, διαβασε λιγο το thread εδω στο forum, και αν εχεις εκδοση ROM CN, τοτε ετοιμασου για ολα τα γνωστα θεματακια..... Ασε που στα 180 ευρω ειναι λιγο περιεργη τιμη, ποιο γνωστο καταστημα το κατεβασε τοσο?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλα μην ορκιζεσαι οτι το vibe-x δεν εχει θεματα, διαβασε λιγο το thread εδω στο forum, και αν εχεις εκδοση ROM CN, τοτε ετοιμασου για ολα τα γνωστα θεματακια..... Ασε που στα 180 ευρω ειναι λιγο περιεργη τιμη, ποιο γνωστο καταστημα το κατεβασε τοσο?

 

Όλα και το to2c και το minideal, το 'χουν μισή τιμή. Εγώ πήρα έξτρα discount γιατί το ζήτησα, επειδή έχω κάνει πάνω από 10 παραγγελίες.

Το Umi με ξενέρωσε γιατί έχει θέματα με τις SIM, εγώ θέλω οπωσδήποτε δυο κάρτες sim και τουλάχιστον 25GB χωρό. Δεν μπορώ να έχω επιπλέον την SD δηλαδή με το UMI που έχει μόνο 16gb χωριτικότητα.

 

Το Lenovo μπορεί να μην παίρνει SD, αλλά έχει 32gb.

 

Αν τα προβλήματα που λες είναι software related, λύνονται. Έχω κάνει πειράματα με τα Jiayu, ενάμιση χρόνο τώρα... :D

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Όλα και το to2c και το minideal, το 'χουν μισή τιμή. Εγώ πήρα έξτρα discount γιατί το ζήτησα, επειδή έχω κάνει πάνω από 10 παραγγελίες.

Το Umi με ξενέρωσε γιατί έχει θέματα με τις SIM, εγώ θέλω οπωσδήποτε δυο κάρτες sim και τουλάχιστον 25GB χωρό. Δεν μπορώ να έχω επιπλέον την SD δηλαδή με το UMI που έχει μόνο 16gb χωριτικότητα.

 

Το Lenovo μπορεί να μην παίρνει SD, αλλά έχει 32gb.

 

Αν τα προβλήματα που λες είναι software related, λύνονται. Έχω κάνει πειράματα με τα Jiayu, ενάμιση χρόνο τώρα... :D

Κοιτα δεν αμφιβαλω οτι ειναι ενα πολυ δυνατο κινητο, απο θεμα ομορφιας βεβαια το umi δεν παιζεται σε σχεση με το lenovo αλλα περι ορεξεως παντα, τωρα απο αξιοπιστια το lenovo εχει βγαλει πολλα απο μπαταρια και οθονη, αυτα διαβασα σε ξενα forum αλλα και στο δικο μας, οποτε δεν το εφερα. Απ την αλλη βεβαια το umi εχει παιδεψει πολυυυυυυυυ κοσμο.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δύο πολύ καλές Roms υπάρχουν στο XDA, από τον Arcatarc:

1) MIUI v6 :MIUI

2) EMUI 3 (Huawei Port) : EMUI 3

 

Καί τα δυο είναι βασισμένα στην έκδοση 3.09, αλλά πολύ καλύτερα σαν user experience. Προσωπικά χρησιμοποιώ το MIUI, μόνο λόγω καλύτερης συμπεριφοράς της μπαταρίας (αδειάζει πολύ πιο προοδευτικά μετά το 30%), αλλά το EMUI μου φάνηκε πιο εύχρηστο σε κάποιες μικρολεπτομέρειες.

 

Υπάρχει επίσης σε ένα από τα 2 threads και ένας ξεκλείδωτος kernel στα 1,7 Ghz (τον φοράει by default το MIUI), ο οποίος δέχεται πείραγμα των ρυθμίσεων του governor, ώστε να μην ζεσταίνεται εύκολα το κινητό. Ουσιαστικά, το Zero ζεσταίνεται γιατί είναι ρυθμισμένο να χρησιμοποιεί άμεσα ΚΑΙ τους 8 πυρήνες στα 2 Ghz, μόλις ανοιχθεί κάποια εφαρμογή και το "ζορίσει" λίγο. Με ρύθμιση του governor, μπορεί να ορισθεί να χρησιμοποιεί πολύ πιο σταδιακά την ισχύ του, ώστε να ζεσταίνεται μόνο κάτω από πολύ απαιτητική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δύο πολύ καλές Roms υπάρχουν στο XDA, από τον Arcatarc:

1) MIUI v6 :MIUI

2) EMUI 3 (Huawei Port) : EMUI 3

 

Καί τα δυο είναι βασισμένα στην έκδοση 3.09, αλλά πολύ καλύτερα σαν user experience. Προσωπικά χρησιμοποιώ το MIUI, μόνο λόγω καλύτερης συμπεριφοράς της μπαταρίας (αδειάζει πολύ πιο προοδευτικά μετά το 30%), αλλά το EMUI μου φάνηκε πιο εύχρηστο σε κάποιες μικρολεπτομέρειες.

 

Υπάρχει επίσης σε ένα από τα 2 threads και ένας ξεκλείδωτος kernel στα 1,7 Ghz (τον φοράει by default το MIUI), ο οποίος δέχεται πείραγμα των ρυθμίσεων του governor, ώστε να μην ζεσταίνεται εύκολα το κινητό. Ουσιαστικά, το Zero ζεσταίνεται γιατί είναι ρυθμισμένο να χρησιμοποιεί άμεσα ΚΑΙ τους 8 πυρήνες στα 2 Ghz, μόλις ανοιχθεί κάποια εφαρμογή και το "ζορίσει" λίγο. Με ρύθμιση του governor, μπορεί να ορισθεί να χρησιμοποιεί πολύ πιο σταδιακά την ισχύ του, ώστε να ζεσταίνεται μόνο κάτω από πολύ απαιτητική χρήση.

επειδη και το no-frills cpu control κανει το ιδιο εφοσον το κινητο ειναι pre rooted με την 3.09, ποιον governor συνιστας?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

επειδη και το no-frills cpu control κανει το ιδιο εφοσον το κινητο ειναι pre rooted με την 3.09, ποιον governor συνιστας?

 

Να σου πω την αλήθεια, δεν ήξερα ότι στην 3.09 έχουν ξεκλειδώσει τον kernel. Μέχρι πρόσφατα, ό,τι αλλαγή έκανες στις ρυθμίσεις των συχνοτήτων ή στον governor (μόνο στον hotplug, σε αυτόν επιτρέπει αλλαγές), δεν εφαρμόζονταν μετά από reboot. Γι'αυτό και είχε αξία ο ξεκλείδωτος kernel του arcatarc, γιατί διατηρούσε όλες τις ρυθμίσεις κανονικά.

 

Στο thread του EmUI, ένας χρήστης (eryen) έχει ποστάρει ρυθμίσεις για τον hotplug, ώστε να λειτουργεί με τον τρόπο που περιέγραψα προηγουμένως.

Τις ρυθμίσεις τις κάνει με το πρόγραμμα "kernel tweaker", για το οποίο έχει link στο 1ο post της σελίδας. Παρακάτω έχει εικόνες με τις τιμές που έβαλε στις ρυθμίσεις του governor. Προφανώς το παληκάρι το έχει ψάξει πολύ το θέμα, εγώ πάλι όχι :p , απλά αντιγράφω.

 

Γενικά, στο thread του EmUI, από την σελίδα 33 εώς περίπου την 50, αναφέρονται στο θέμα του governor και της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα διάβασα στο ποστ ότι οι χρήστες Umi zero έχουν αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα με το συγκεκριμενο μοντέλο. Μια γνωστή μου με το που τελειώσει με την κλήση που πραγματοποιεί της βγάζει μαυρη οθονη.. κλείνει η συσκευή και ακόμα κ αν ανοιξει τότε δν λειτουργεί η αφή. Από την ελάχιστη εμπειρία μου πιστεύω πως είναι ζήτημα καθάρα λογισμικού.. πιστεύετε ότι λύνετε με κάποια άλλη ρομ? κ αν ναι πάρχει καμία πρόταση?
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω 2-3 μερες μονο αλλα στην ως τωρα εμπειρια μου σε συμπεριφορα το κινητο αλλαξε με το που αλλαξα ROM χτες βραδυ. Εβαλα την MIUI 6 εναντι της stock 3.01 που ειχε και σταματησαν lag, overheating και η μπαταρια ολο το βραδυ επεσε μονο 1%. προς το παρον ειμαι ευχαριστημενος οποτε τη συνιστω αν ανακαλυψω προβληματα θα κανω σχετικο post.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω 2-3 μερες μονο αλλα στην ως τωρα εμπειρια μου σε συμπεριφορα το κινητο αλλαξε με το που αλλαξα ROM χτες βραδυ. Εβαλα την MIUI 6 εναντι της stock 3.01 που ειχε και σταματησαν lag, overheating και η μπαταρια ολο το βραδυ επεσε μονο 1%. προς το παρον ειμαι ευχαριστημενος οποτε τη συνιστω αν ανακαλυψω προβληματα θα κανω σχετικο post.

Φιλέ έχει την ελληνική γλώσσα MIUI 6.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμε κανονικα! εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις υπολοιπες και μονο αυτη μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος... με τις υπολοιπες ζεσταινοταν επεφτε η μπαταρια γρηγορα και καποια αλλα μικρο lags
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει και στυλό οθόνης με μύτη σαν γόμα στο Zero ανακάλυψα. Το δικό μου καλά τα πάει ακόμα. To UMI HAMMER το είδατε;

 

σου στελνουν και τσεκουρι μαζι για να το σπασεις?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ είχα ένα πρόβλημα με τα touch buttons. Ευτυχώς μετά απο παρακάλια και πολλά μηνύματα θα μου στείλουν ένα καινούργιο.

το είχα αγοράσει απο aliexpress (MICHELLE TRADING CO)

Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

σου στελνουν και τσεκουρι μαζι για να το σπασεις?

 

Μάλλον είναι η απάντηση στα προβλήματα του Zero. Παίρνεις το Hammer για να βαράς το Zero.:D

https://www.youtube.com/watch?v=wep3sywZTAE

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μια ερώτηση όσο αφορά την Lollipop.Πότε σκοπέυει να βγει (αν θα βγει) γιατί από οσο διαβάζω δεν το πολυβλέπω. Η Lollipop για το Hammer είδα στο forum της UMI είναι για αρχές Μαίου. Για το Zero?????Θα δούμε καμιά απάντηση με ημερομηνίες και όχι με το κλασικό περιμένουμε την Mediatek να βγάλει drivers???
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα. Άμα το UMI δεν έχει προβλήματα ειναι τηλέφωνο που σκίζει βάρδουλα... Το αφήνεις στο τραπέζι και όσοι το βλέπουν και το πιάνουν στα χέρια τους παθαίνουν... Το δικό μου το έχω με την τελευταία miui 6 και την wallpaper που έχει απο το Mi Note και ειναι απίθανο. Ειναι όμως τουλάχιστον στην Ελλάδα πραγματικά συλλεκτικά αυτά τα κομμάτια:) Ελπίζω το hammer να μην ειναι ετσι αλλα ποιος έχει όρεξη να δοκιμάσει... Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο... Κακά τα ψέμματα. Άμα το UMI δεν έχει προβλήματα ειναι τηλέφωνο που σκίζει βάρδουλα... Το αφήνεις στο τραπέζι και όσοι το βλέπουν και το πιάνουν στα χέρια τους παθαίνουν... Το δικό μου το έχω με την τελευταία miui 6 και την wallpaper που έχει απο το Mi Note και ειναι απίθανο. Ειναι όμως τουλάχιστον στην Ελλάδα πραγματικά συλλεκτικά αυτά τα κομμάτια:) Ελπίζω το hammer να μην ειναι ετσι αλλα ποιος έχει όρεξη να δοκιμάσει...

Εννοειται οτι σαν κινητο γυριζει κεφαλια απο αισθητικη και απο επιδοσεις ειναι παρα πολυ καλο, εγω εχω και 2 θηκες (flip - silicone) επισης μου εστειλε το focalprice 2η μπαταρια και πισω κρυσταλο και ολα τα φιλμ προστασιας(ας ειναι καλα ο συμφορουμιτης που μας εδωσε το link), ειναι του κουτιου, δεν εχω κανενα απο τα θεματα που αντιμετωπισαν πολλοι, ειχα επανεκκινησεις αλλα λυθηκαν ριζικα με την v3.09, σιγα μην το δωσω 100 ευρω......

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι σαν κινητο γυριζει κεφαλια απο αισθητικη και απο επιδοσεις ειναι παρα πολυ καλο, εγω εχω και 2 θηκες (flip - silicone) επισης μου εστειλε το focalprice 2η μπαταρια και πισω κρυσταλο και ολα τα φιλμ προστασιας(ας ειναι καλα ο συμφορουμιτης που μας εδωσε το link), ειναι του κουτιου, δεν εχω κανενα απο τα θεματα που αντιμετωπισαν πολλοι, ειχα επανεκκινησεις αλλα λυθηκαν ριζικα με την v3.09, σιγα μην το δωσω 100 ευρω......

 

Fireblade το περασμα σε 3.09 απαιτει και επαναφορά εργοστασιακών η απλά την περνάς από πάνω? Βαριέμαι να το ξαναστήνω από την αρχη...

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Fireblade το περασμα σε 3.09 απαιτει και επαναφορά εργοστασιακών η απλά την περνάς από πάνω? Βαριέμαι να το ξαναστήνω από την αρχη...

Την περασα με το rootjoy, οποτε χαθηκαν ολα.... μπορεις ομως να την κατεβασεις και ειτε να παρεις backup με cwm αν το εχεις περασμενο, οποτε επαναφερεις μετα, με ρισκο ομως να κατσει κατι στραβα λογο διαφορας λειτουργικου, υπαρχει κ μια λυση με την λειτουργια MOTA siu like μεσα απο το flash tools που προσομοιωνει το OTA update. Δοκιμασε, εγω με την 3.09 σωθηκα!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...