Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό είναι υποκειμενικό και υπάρχει και ο παράγοντας "ταλαιπωρία". Εμένα π.χ. και τους περισσότερους από εμάς στο myphone που είμαστε και λίγο gadgetακιδες μπορεί να μην μας πειράζει, αλλά υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω, που αν του συμβεί κάτι τέτοιο, δεν πρόκειται να ξαναπάρει κινέζικο ούτε για πλάκα.

 

Προσωπικα εμενα οταν η συσκευη εχει θεματα σε οτι αφορα το software(bugs)δεν με πειραζει καθολου....γιατι απλα είναι επιλύσιμο....... Και βασικα εχουμε παρεκλίνει απο το θεμα μας και θα μας κράξουν οι moderators

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια εχω αγορασει και εγω το τηλεφωνο απο 24/12 απο efox και ακομα δεν μου εχουν στειλει tracking number υπαρχει κανενας αλλος που το εχει παρει απο εκει και το εχουν στειλει?

 

Και εγώ έχω παραγγειλει από εκεί , γενικά θέλουν πολύ σπρώξιμο είναι τα ζώα μου αργά … έχω τρακ ναμπερ από 28/12

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω πληρώσει από 18/11 στο coolicool.

Ενημερώθηκα ότι έγινε αποστολή στις 15/12.

Εμφανίστηκε το 17track στις 24 και από 31/12 έφτασε από nl στη Ελλάδα.

Έκτοτε, τίποτα.

Τέλος πάντων περιμένω.

Εννοείται ότι από 31/12 άνοιξα case στο paypal για αν είμαι safe.

Τώρα ψάχνω να βρω κάποια θήκη και έχω βρει πχ τις παρακάτω:

http://www.aliexpress.com/item/Protective-Pouch-Wallet-Style-with-card-phone-cover-Case-For-UMI-Zero-Leather-Skin-Hot-Selling/32256054921.html (no paypal) και αυτή που προτιμώ και έχει και paypal :

http://www.focalprice.com/MS2428B/Muitifunctional_Faux_Leather_Flip_Case_with_Mount_Stand_for_UMI_ZERO_Black.html

Μπορεί κάποιος αν έχει εμπειρία από τέτοιου είδους θήκες, πως στην ευχή "κρατιέται" η συσκευή?

Με αυτοκόλλητο στην πλάτη μπαίνει?

Και αν ναι, έχει κανείς εμπειρία αν αυτό είναι ασφαλές ή επίσης αν αφήνει σημάδι στην πλάτη που κινητού όταν το βγάλεις?

me paan71
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω πληρώσει από 18/11 στο coolicool.

Ενημερώθηκα ότι έγινε αποστολή στις 15/12.

Εμφανίστηκε το 17track στις 24 και από 31/12 έφτασε από nl στη Ελλάδα.

Έκτοτε, τίποτα.

Τέλος πάντων περιμένω.

 

Εχουν απεργια οι οδηγοι των ΕΛΤΑ οποτε υπομονη

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον πείρα τον κινέζο...

Έφαγα κεραμίδα από την ΤΝΤ (μου έβγαλε τελωνείο 180€!), πήγα αεροδρόμιο από Πειραιά και τελικά καθάρισα με 45€(δεν τα λες και λίγα αλλά μετά τα 180 μου φάνηκε τσάμπα πράγμα).

Με τις πρώτες δοκιμές πετάει, στο Antutu έβγαλε 32600!

Κάμερα όχι σούπερ αλλά καλούτσικη (μπορεί να φταίει ότι είναι πουσαρισμένη για να βγάζει 18mp, δεν την έχω δοκιμάζει σε πιο χαμάλη ανάλυση αλλά παίζει να βελτιώνετε η εστίαση).

Η κάρτα μπέικε μια χαρά, στης 30 ώρες χρήσης δεν έχει κάνει restart.

Κατά τα άλλα η κατασκευή είναι για τηλ άνω των 400€.

Το μόνο μείον ότι δεν είχε usb που μπαίνει και από τις 2 πλευρές όπως είχα δει σε ένα review...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αμάν!!Πάλι καλά μόνο τόσα...

Γιατί με ΤΝΤ?Από ποιο κατάστημα?Έχω την εντύπωση ότι με courier είναι σχεδόν βέβαιο το τελωνείο...

Παιδιά τον πείρα τον κινέζο...

Έφαγα κεραμίδα από την ΤΝΤ (μου έβγαλε τελωνείο 180€!), πήγα αεροδρόμιο από Πειραιά και τελικά καθάρισα με 45€(δεν τα λες και λίγα αλλά μετά τα 180 μου φάνηκε τσάμπα πράγμα).

Με τις πρώτες δοκιμές πετάει, στο Antutu έβγαλε 32600!

Κάμερα όχι σούπερ αλλά καλούτσικη (μπορεί να φταίει ότι είναι πουσαρισμένη για να βγάζει 18mp, δεν την έχω δοκιμάζει σε πιο χαμάλη ανάλυση αλλά παίζει να βελτιώνετε η εστίαση).

Η κάρτα μπέικε μια χαρά, στης 30 ώρες χρήσης δεν έχει κάνει restart.

Κατά τα άλλα η κατασκευή είναι για τηλ άνω των 400€.

Το μόνο μείον ότι δεν είχε usb που μπαίνει και από τις 2 πλευρές όπως είχα δει σε ένα review...

Link to comment
Share on other sites

Από geekbuying to πείρα...

Τελικά όντος έτσι είναι Courier=Τελονείο...

Θα πάρω άλλα 2 για φίλους (έκανα το πειραματόζωο) αυτή την φορά με ΕΛΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβαλα την καινούργια ενημέρωση κοιτάτε εδώ.

 

3.03 Update. Installation manual

http://umidigi.com/forums/topic/3-03-update-installation-manual/

Edited by TASOS_KAR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβαλα την καινούργια ενημέρωση κοιτάτε εδώ.

 

3.03 Update. Installation manual

http://umidigi.com/forums/topic/3-03-update-installation-manual/

 

Εχει "μπουκωσει" το download .

οποιος την εχει κατεβασει ας την βαλει και σε καποιον αλλο host .

 

http://i.imgur.com/hQeOF6u.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβαλα την καινούργια ενημέρωση κοιτάτε εδώ.

 

3.03 Update. Installation manual

http://umidigi.com/forums/topic/3-03-update-installation-manual/

 

Τάσο απο την sd την περασες σαν ΟΤΑ ή φλάσαρες με sp?

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οποίος την περάσει ας μας γράψει τις εμπειριες του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτά λένε ότι έχουν διορθώσει με την 3.03

 

1. Fixed the problem with the reboots.

2. Fixed problem with sound in the headphones.

3. 3-finger screen-shot function improved.

4. Notification lights added.

5. Camera have been optimized.

6. Improved battery life

7. Added battery saving mode entry on the dropdown menu

8. Vibration improved

9. New options in the Quick Toggles

10. Small bug fixes

Link to comment
Share on other sites

Τάσο απο την sd την περασες σαν ΟΤΑ ή φλάσαρες με sp?

Την περασα sd ota

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά οποίος την περάσει ας μας γράψει τις εμπειριες του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτά λένε ότι έχουν διορθώσει με την 3.03

 

1. Fixed the problem with the reboots.

2. Fixed problem with sound in the headphones.

3. 3-finger screen-shot function improved.

4. Notification lights added.

5. Camera have been optimized.

6. Improved battery life

7. Added battery saving mode entry on the dropdown menu

8. Vibration improved

9. New options in the Quick Toggles

10. Small bug fixes

Εγώ την πέρασα δεν βλέπω κάτι ακόμα την παρακολουθώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έκανα download το zip αλλά δεν μπορώ να το περάσω για τη δεν έχω παραλάβει το τηλέφωνο ακόμα :*

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει "μπουκωσει" το download .

οποιος την εχει κατεβασει ας την βαλει και σε καποιον αλλο host .

 

http://i.imgur.com/hQeOF6u.png

Το zip το βάζεις στην κάρτα sd δεν το ξεζιπαρης

εγώ έτσι το έκανα και το πήρε κανονικά.

Edited by TASOS_KAR
Link to comment
Share on other sites

Εχει "μπουκωσει" το download .

οποιος την εχει κατεβασει ας την βαλει και σε καποιον αλλο host .

 

http://i.imgur.com/hQeOF6u.png

 

Δεν είναι δικό μου το link αυτό.

LINK: https://mega.co.nz/#!TYkGgIIC!8R7nGdxz9_wk0r8LEMIssykgmSk6RQKQRZ81_6zyDWA

Φιλικά

Μανώλης

Link to comment
Share on other sites

Λιγο μπερδεμενη κατασταση. Πως το Ali απο μονο του πηγε τις μερες απο 30 σε 42? Εγω θα εκανα αμεσα ενα dispute ζητωντας full refund ετσι για να μετρραει. Κι αν σε ρρωτησουν τους εξιστορεις την κατασταση πως και γιατι.

Δεν το έκανε το Αli, το έκανε ο πωλητής για να είσαι εξασφαλισμένος περισσότερες μέρες, μπορείς ανά πάσα στιγμή να το κλείσεις...

Καλημέρα και από εμένα. Λοιπόν στο forum του xda " http://forum.xda-developers.com/android/general/umi-zero-flagship-2ghz-mtk6592t-5-ogs-t2897177/page36 " αρκετοί κάτοχοι του zero κάνουν λόγο για κάποιες δυσλειτουργιες της συσκευής όπως πχ ότι κάνει μόνο του reboot. Αν είναι δυνατόν από του ήδη κατόχους - μέλη του φόρουμ να μας διαφωτίσουν σχετικά. Χρόνια πολλά.

Με την Δεύτερη αναβάθμιση έφτιαχνε το πρόβλημα αυτό και σήμερα βγήκε και τρίτη επίσημη...

 

Τα προβλήματα άρχισαν το τηλέφωνο εκεί που δουλεύει χάνει το σήμα και πρέπει να βάλω πάλι κωδικό για να πιάσει το σήμα της vodafone καμία γνώμη.

Το να φταίει η ΒΟΝΤΑΦΟΝ το έχεις σκεφτεί;;; Εδώ εγώ έχω δύο κάρτες βονταφον στο κινητό και χάνει αρεά και που το σήμα αλλά είναι φυσιολογικό γιατί δεν πιάνει παντού όπως λέει!!! Επίσης η κατασκευή δηλαδή τα υλικά του κινητού δεν είναι και τα καλύτερα για ενίσχυση σήματος...

 

Σε συνεχεια του θεματος που ειχα με τον θορυβο που εκανε το μικροφωνο

http://www.myphone.gr/foru...05#post5849805

Εκανα επαναφορα εργ. ρυθμισεων και μεχρι τωρα (6 μερες) παει καλα, ελπιζω να συνεχισει ετσι γιατι μου εβγαλε και αλλο προβληματακι. Μου καταστρεψε και τις δυο καρτες σιμ , τις γρατσουνισε τοσο ωστε δεν δουλευαν πουθενα, με αποτελεσμα να παρω καινουργιες σιμ και να μην τολμω να ανοιξω παλι το πορτακι.

Η umi επιμενει οτι δεν ειναι sofrware προβλημα, ειδωμεν.

Κατα τ'αλλα η συσκευη ειναι κουκλι, η οθονη απλα τελεια, το gps σκοτωνει, wifi σημα πολυ καλο , δυνατο μεγαφωνο , σημα κλησεων πολυ καλο , μου εκανε μια φορα επανεκκινηση απο μονο του και τραβαει στιγμιοτυπα οθονης οποτε του ερθει ....

Αυτα τα λιγα προς το παρον.

 

Φίλε αν δεν φτιάξει και με την τελευταία αναβάθμιση μάλλον έχει πρόβλημα το ακουστικό δεν εξηγείται αλλιώς...

 

Καλησπέρα και από μένα,

Σήμερα ήρθε και η δική μου συσκευή.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και οθόνη. Την κάμερα του την βρήκα πολύ καλή! Λίγο να ξέρεις τι να βάλεις στα settings και οι φωτογραφιες βγαίνουν πολύ καλές. Η επιλογή auto είναι μόνο για ηλιόλουστη ημέρα. Το βίντεο είναι όντως

.3gp αλλά σε σε HD εγγραφή. Γράφει περίπου 1mb ανά δευτερόλεπτο.

Δεν έχει κάνει κανένα reboot από μόνο του. Firmware μάλλον θα κρατήσω την 3.01 που έχει. Όταν βγει η σταθερή 02

Θα του κάνω μια αναβάθμιση . Ποιότητα κλήσεων από αύριο που θα πάρω μια microsim..

 

Φίλε αν δεν το είδες έχει βγει ήδη η 3.0.3, σήμερα μόλις...

 

Τελικά, μετά από σχεδόν 1,5 μήνα μου ήρθε και εμένα χθες! Αγορά από Geekbuying (και πάνω που τους είχα κάνει dispute!). Το κινητό δε με τρέλανε κιόλας. Είναι αρκετά γρήγορο, αλλά εγώ το πήρα πιο πολύ για την εμφάνιση και τη λεπτότητα. Δυστυχώς, στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ ομορφότερο από ότι είναι τελικά (υποκειμενικό αυτό βέβαια). Το screen protector της συσκευασίας είναι της πλάκας (πάω για γυάλινο). Επίσης, από όσο κατάλαβα δεν πέρνει updates OTA, αλλά μέσω αρχείου που κάνεις download από τη UMI και το βάζεις στην κάρτα μνήμης. Για τα λεφτά του είναι καλύτερο από το Samsung S5 Mini σε όλα, αλλά χειρότερο από το HTC One Mini 2 (σε ποιότητα, όχι σε απόκριση). Δε το συγκρίνω με τις ναυαρχίδες, βέβαια, για ευνόητους λόγους (χάνει παντού).

 

Φίλε δυστυχώς δεν συμφωνώ σε τίποτα με αυτά που λες για το κινητό, όλα είναι αντικειμενικά βέβαια αλλά τα στηρίζουμε με πράξεις και όχι λόγια. Εγώ που το έδωσα σε άτομα με iphone 6, σε άτομα με Samsung S5 και το είδαν έπαθαν την πλάκα τους ειδικά όταν τους έλεγα την τιμή, εχθές κυριολεκτικά ένα παιδί με το SAMSUNG S5 έβλεπε οθόνη και κάμερα και τις φωτό που βγάζει και όταν έμαθε την τιμή μόνο που δεν έκλαιγε... Το κινητό χάνει ΜΟΝΟ στην κάρτα γραφικών και πουθενά αλλού(όχι πως είναι κακιά αλλά θα μπορούσε να είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ), το κινητό το έχω σχεδόν ένα μήνα(μάλλον ο δεύτερος που το πήρε στην Ελλάδα σαν πελάτης) και μετά την αναβάθμιση σε 3.0.2 το κινητό πετούσε και συνεχίζει να πετάει. Κάνει τα πάντα όλα στα ελάχιστα λεφτά. Tα Updates του γίνονται ή με SP tool ή απλά περνάς την αναβάθμιση σε SD CARD(Αφαιρείς την μια ΣΙΜ για λίγo) την βάζεις στο κινητό και απλά πας ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο και πατας update).

 

 

Δόξα το θεό εγώ το έχω σχεδόν ένα μήνα και είμαι ΦΟΥΛ ευχαριστημένος!!! Το κινητό πραγματικά ΠΕΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΕΙ... Και πολύ όμορφο και όποιος το δει θέλει να το πιάσει, και γενικά δουλεύει μια χαρά... Ανατρέξτε σε πιο παλιά ποστ παιδιά να δείτε φουλ review με τις πρώτες μέρες που το είχα στα χέρια μου(κάπου στην 40+ σελίδα) και με φωτογραφίες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως σας φαίνεται το update?Βλέπετε κάποια σημαντική διαφορά? Σταματησαν τα προβληματακια (reboot, screenshots etc.)? Ας μας πουν οσοι το χουν στα χέρια τους.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δυστυχώς δεν συμφωνώ σε τίποτα με αυτά που λες για το κινητό, όλα είναι αντικειμενικά βέβαια αλλά τα στηρίζουμε με πράξεις και όχι λόγια. Εγώ που το έδωσα σε άτομα με iphone 6, σε άτομα με Samsung S5 και το είδαν έπαθαν την πλάκα τους ειδικά όταν τους έλεγα την τιμή, εχθές κυριολεκτικά ένα παιδί με το SAMSUNG S5 έβλεπε οθόνη και κάμερα και τις φωτό που βγάζει και όταν έμαθε την τιμή μόνο που δεν έκλαιγε... Το κινητό χάνει ΜΟΝΟ στην κάρτα γραφικών και πουθενά αλλού(όχι πως είναι κακιά αλλά θα μπορούσε να είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ), το κινητό το έχω σχεδόν ένα μήνα(μάλλον ο δεύτερος που το πήρε στην Ελλάδα σαν πελάτης) και μετά την αναβάθμιση σε 3.0.2 το κινητό πετούσε και συνεχίζει να πετάει. Κάνει τα πάντα όλα στα ελάχιστα λεφτά. Tα Updates του γίνονται ή με SP tool ή απλά περνάς την αναβάθμιση σε SD CARD(Αφαιρείς την μια ΣΙΜ για λίγo) την βάζεις στο κινητό και απλά πας ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο και πατας update).

 

 

Δόξα το θεό εγώ το έχω σχεδόν ένα μήνα και είμαι ΦΟΥΛ ευχαριστημένος!!! Το κινητό πραγματικά ΠΕΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΕΙ... Και πολύ όμορφο και όποιος το δει θέλει να το πιάσει, και γενικά δουλεύει μια χαρά... Ανατρέξτε σε πιο παλιά ποστ παιδιά να δείτε φουλ review με τις πρώτες μέρες που το είχα στα χέρια μου(κάπου στην 40+ σελίδα) και με φωτογραφίες κλπ...

 

Νομίζω οτι αν φορούσε μια μάλι 760 και τραβούσε βιντεο σε φορμα καλυτερο απο το 3γπ θα μιλούσαμε εύκολα για το VFM του 2014... Λογικα θα παραλάβω μέσα στην εβδομάδα (αν θέλουν τα ελτα φυσικά... :X ) και θα καταθέσω και εγώ πρωτες εντυπώσεις...

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Με το update εγω προσωπικά βλέπω μεγάλη διαφορά. Είναι πιό σταθερό, δεν κάνει restarts όπως μου έκανε ως τώρα, βελτιώνει σημαντικά τη μπαταρία-αυτονομία και βελτιώθηκε και ο μέτριος launcher του. Επίσης έχει βελτιωθεί η κάμερα σημαντικά και σταμάτησε το ενοχλητικό που έβγαζε screenshots αρκετές φορές όταν μιλούσα στο τηλέφωνο. Αυτά σαν πρώτη εικόνα. Κάν'τε την αναβάθμιση οπωσδήποτε! Το έχω πάνω από ένα μήνα και το κινητό είναι value for money!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλει εντελώς άδεια τήν Micro SD από άλλα αρχεία γιά νά κάνει τήν αναβάθμιση, ή δέν πειράζει καί βρίσκει τό ota-update αρχείο αρκεί νά είναι στόν κεντρικό κατάλογο τής κάρτας;
Link to comment
Share on other sites

Αρκει να ειναι στην καρτα , το βρισκει και κανει αναβαθμιση !!!!

Thanx! Βολικό αυτό.

Εγώ που είχα πρόβλημα με επανεκκινηση δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα.

Ωραίος. Ή SIM σού ξανάκανε τσαλιμάκια από τότε πού τής καθάρισες τίς επαφές;

 

Υ.Γ. Κάτι λένε σέ ξένα φόρα μερικοί ότι έχουν κακό ήχο σέ ακουστικά (μέ καλώδιο όχι Bluetooth) όταν δυναμώνουν, καί ότι δέν φτιάχνει μέ software. Άν τό συναντήσετε αυτό τό πρόβλημα, δοκιμάστε ακουστικά μεγαλύτερης Ωμικής αντίστασης, γιατί μοιάζει μέ αδυναμία οδήγησης έτσι όπως τό περιγράφουν.

Edited by Instek
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που το αναβάθμισα πριν λίγο, μια χαρά το βλέπω!

 

Επιτέλους έχω πια και notification leds τα τρία κουμπάκια αφής κάτω από την οθόνη, τα οποία για αναπάντητη κλήση αναβοσβήνουν πολύ διακριτικά.

 

Και μέχρι τώρα δεν είδα και κάποιο screenshot, ούτε κάποιο reboot.

 

Πριν είχα (στις 10 μέρες που το έχω) 2-3 reboots και αρκετά screenshots.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...