Jump to content

iOcean X1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.1949deal.com/media/wysiwyg/2014-9/iocean-x1/001.jpg

http://www.1949deal.com/media/wysiwyg/2014-9/iocean-x1/002.jpg

http://www.1949deal.com/media/wysiwyg/2014-9/iocean-x1/004.jpg

http://www.1949deal.com/media/wysiwyg/2014-9/iocean-x1/007.jpg

http://www.1949deal.com/media/wysiwyg/2014-9/iocean-x1/010.jpg

Band

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 900/2100MHz

Sim Card: Dual SIM Dual Standby (one micro-SIM card)

Color: White/black/red/Green/Blue

Shell Material: Plastic

System: Android 4.4.2 OS

CPU: MTK6582, Cortex A7 quad core, 1.3GHz; GPU: Mali-400 MP

ROM: 8GB

RAM: 1GB

 

Screen

Display Size: 4.5 Inch

Type: IPS, Capacitive Touch Screen

Resolution: 960 x 540 pixels, QHD

 

Support Format:

LED Notification: No

FM Radio: Yes, earphone needed

Earphone Port: 3.5mm

Card Extend: Support 32G TF card extend

 

Data Transfer & Connectivity

Data transfer: USB/Bluetooth

Mobile internet: WAP/WiFi

 

General

Camera/Picture Resolution: Dual Cameras, 2.0 MP front camera, 8.0MP back camera

Language:

English, Spanish, Portuguese (Brazil), Portuguese (Portugal), Italian, German,

Dutch,French, Polish, Romanian, Turkish, Russian, Arabic, Indonesian, Malay,

Thai, Vietnamese, Hindi, Hebrew, Simplified Chinese, Traditional Chinese

 

Phonebook: 500

Message: SMS/MMS

Input: Handwrite/Keypad

TV: No

GPS: Yes, built in

JAVA: No

WIFI: Yes, 802.11 b/g/n

Bluetooth: Yes

Gravity Sensor: Yes

Multi-Touch: Yes

Dimensions: 134.8*66*8.4mm

Net Weight(Including battery): 130g

Standby Time: About 2~3 days

Other Feature: 3G, WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Email, Messaging,Wallpapers, Calendar,

Calculator, Clock, Camera,Play Store, Tethering & portable hotspot, etc

Package

Accessories:

1 x 2650mAh Battery(Bulit-in)

1 x USB Cable

1 x Charger

1 x User Manual

1 x Screen Protector

1 x Phone Case

1 x Earphone

 

http://www.1949deal.com/iocean-x1-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-4-2-smartphone-1gb-ram-8gb-rom-4-5-inch-qhd-ips-screen-3g-gps-green.html 109,99 $

Edited by valanths
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ωραιο μικρο και φτηνο

αραγε που να εβρισκες και μια ρομ με ελληνικα

και να διωξεις τις κινεζιες?

 

για τη γυναικα μου ο,τι πρεπει

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το πήρα για την γυναίκα μου από την ελληνική αντιπροσωπία στα 123€ . Η συσκευή έρχεται με το λευκό καπάκι, εγώ όμως ήθελα το μπλε και το πήρα έξτρα 7€ .

Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες . Σαν συνολική εικόνα η συσκευή δείχνει πολύ κομψή και στο χέρι είναι πολύ ελαφριά.

Στα επιμέρους :

- Οθόνη άριστη , φωτεινότατη , φοβερά χρώματα και καλές γωνίες θέασης πραγματική IPS. Η ανάλυση αν και είναι qHD, συγκρίνεται ευθέως με αντίστοιχες hd οθόνες.

- Επιδόσεις, antutu : 18751 !! Πολύ γρήγορο και άμεση απόκριση σε κάθε άγγιγμα

- Κάμερα πολύ καλή και αρκετά δυνατό φλας, επισυνάπτω και δείγμα φωτογραφιας

- Ηχείο πολύ δυνατό

- Wifi άριστο

- GPS δεν δοκίμασα

- Ποιότητα κλήσεων πολύ καλή

- Μπαταρία ακόμα πολύ νωρίς να πω, αλλά βάση της μέχρι τώρα χρήσης πιστεύω ότι μπορεί να φτάσει και τις 2 ημέρες

Θα εστιάσω λίγο παραπάνω στο μενού του γιατί κάποια πράγματα μου έκαναν πραγματικά εντύπωση.

Καταρχήν τρέχει android 4.4.2 χωρίς περιττές εφαρμογές αλλά με κάποια έξτρα που μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα. Όπως θα δείτε και στα screenshot που επισυνάπτω.

Η συσκευή έρχεται pre-rooted , με το superuser να ενεργοποιείται με ένα απλό on-off από τα security settings! . Επίσης έχει πολλές επιλογές εξατομίκευσης με πολλά θέματα

για το Lock screen και επιλογή για άναμμα του φακού από το lock screen όπως την miui ! Επίσης έχει μόνιμη ένδειξη που δείχνει την ταχύτητα του δικτύου είτε του wifi είτε του 3g.

Έχει το “dropzone” για καλύτερο multitasking , και εξελιγμένο task manager για άμεσο καθαρισμό της μνήμης. Ενσωματωμένα υπάρχουν και 2 πολύ όμορφα widgets με ημερολόγιο και

πρόβλεψη καιρού που επίσης θυμίζουν miui .

Α! μαζί με τη συσκευή δίνεται και μια διάφανη πλαστική θηκούλα που πραγματικά είναι το μόνο αρνητικό που βρήκα στη συσκευή καθώς δυστυχώς δεν βολεύει στο πιάσιμο και δεν

ταιριάζει με την γενικότερη καλαισθησία αυτού του πραγματικά πολύ όμορφου κινητού !

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα για την γυναίκα μου από την ελληνική αντιπροσωπία στα 123€ . Η συσκευή έρχεται με το λευκό καπάκι, εγώ όμως ήθελα το μπλε και το πήρα έξτρα 7€ .

Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες . Σαν συνολική εικόνα η συσκευή δείχνει πολύ κομψή και στο χέρι είναι πολύ ελαφριά.

Στα επιμέρους :

- Οθόνη άριστη , φωτεινότατη , φοβερά χρώματα και καλές γωνίες θέασης πραγματική IPS. Η ανάλυση αν και είναι qHD, συγκρίνεται ευθέως με αντίστοιχες hd οθόνες.

- Επιδόσεις, antutu : 18751 !! Πολύ γρήγορο και άμεση απόκριση σε κάθε άγγιγμα

- Κάμερα πολύ καλή και αρκετά δυνατό φλας, επισυνάπτω και δείγμα φωτογραφιας

- Ηχείο πολύ δυνατό

- Wifi άριστο

- GPS δεν δοκίμασα

- Ποιότητα κλήσεων πολύ καλή

- Μπαταρία ακόμα πολύ νωρίς να πω, αλλά βάση της μέχρι τώρα χρήσης πιστεύω ότι μπορεί να φτάσει και τις 2 ημέρες

Θα εστιάσω λίγο παραπάνω στο μενού του γιατί κάποια πράγματα μου έκαναν πραγματικά εντύπωση.

Καταρχήν τρέχει android 4.4.2 χωρίς περιττές εφαρμογές αλλά με κάποια έξτρα που μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα. Όπως θα δείτε και στα screenshot που επισυνάπτω.

Η συσκευή έρχεται pre-rooted , με το superuser να ενεργοποιείται με ένα απλό on-off από τα security settings! . Επίσης έχει πολλές επιλογές εξατομίκευσης με πολλά θέματα

για το Lock screen και επιλογή για άναμμα του φακού από το lock screen όπως την miui ! Επίσης έχει μόνιμη ένδειξη που δείχνει την ταχύτητα του δικτύου είτε του wifi είτε του 3g.

Έχει το “dropzone” για καλύτερο multitasking , και εξελιγμένο task manager για άμεσο καθαρισμό της μνήμης. Ενσωματωμένα υπάρχουν και 2 πολύ όμορφα widgets με ημερολόγιο και

πρόβλεψη καιρού που επίσης θυμίζουν miui .

Α! μαζί με τη συσκευή δίνεται και μια διάφανη πλαστική θηκούλα που πραγματικά είναι το μόνο αρνητικό που βρήκα στη συσκευή καθώς δυστυχώς δεν βολεύει στο πιάσιμο και δεν

ταιριάζει με την γενικότερη καλαισθησία αυτού του πραγματικά πολύ όμορφου κινητού !

Φιλε σε ευχαριστω

Και γω θελω να το κανω δωρο στη γυναικα

Θα το παρω απο την ελληνικη αντιπροσωπεια σε αυτην την τιμη

Και μου ελυσες πολλες αποριες

Εν ολιγοις

Για μεηλ facebook τηλεφωνα και λιγο ιντερνετ χωρις πολλα πολλα

Μας κανει ε;

Και χωρις να μου τα πολυπρηξει ελπιζω:D

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα!Επειδη μου αρεσε αρκετα αυτο το κινητο και σκεφτομαι να το αγορασω,μπορει καποιος που το εχει να μου πει αν του εβγαλε καποιο προβλημα και γενικοτερα τις εντυπωσεις του?Fsofos πολυ ωραιο το review σου.Εισαι ευχαριστημενος απ το κινητο μετα απο 1,5 μηνα λειτουργιας?Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα χρήσης , σύμφωνα και με τις μαρτυρίες της γυναικός μου, όλα βαίνουν πολύ καλώς.

Μόνο για την μπαταρία έχω να πω ότι θα μπορούσε να έχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά τη μέρα τη βγάζει άνετα οπότε δεν αποτελεί σοβαρό θέμα.

Αυτό που προκαλεί τα καλύτερα σχόλια στη συσκευή είναι η οθόνη της που πραγματικά είναι «χάρμα ιδέσθαι».

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα χρήσης , σύμφωνα και με τις μαρτυρίες της γυναικός μου, όλα βαίνουν πολύ καλώς.

Μόνο για την μπαταρία έχω να πω ότι θα μπορούσε να έχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά τη μέρα τη βγάζει άνετα οπότε δεν αποτελεί σοβαρό θέμα.

Αυτό που προκαλεί τα καλύτερα σχόλια στη συσκευή είναι η οθόνη της που πραγματικά είναι «χάρμα ιδέσθαι».

 

Γενικά δηλαδή μπορεί να το φορτίζει κάθε δεύτερο βράδυ ας πούμε ;

Αν κάποιος το αγοράσει από Κίνα τεχνική υποστήριξη θα έχει εδώ λογικά ;

Ευχαριστώ ! :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα χρήσης , σύμφωνα και με τις μαρτυρίες της γυναικός μου, όλα βαίνουν πολύ καλώς.

Μόνο για την μπαταρία έχω να πω ότι θα μπορούσε να έχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά τη μέρα τη βγάζει άνετα οπότε δεν αποτελεί σοβαρό θέμα.

Αυτό που προκαλεί τα καλύτερα σχόλια στη συσκευή είναι η οθόνη της που πραγματικά είναι «χάρμα ιδέσθαι».

 

Σε ευχαριστω πολυ!Το review σου ηταν πολυ καλο και με βοηθησε πολυ στην επιλογη μου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι μπαταρια εχει?

Υπαρχει ελληνική αντιπροσωπία?

Απο που το πηρες δηλαδη?

 

http://www.my24shop.gr/pc-tablets-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B1/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B1/iocean

 

περασα και το ειδα αν και τελικα αγορασα το νοκια 630 λογω λειτουργικου (για τη γυναικα μου)

μου αρεσε πολυ

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έπεσε στα χέρια μου ,πριν καταλήξει στην σύζυγο μου, και μπορώ να πω ότι με εξέπληξε!(Η οθόνη πολύ καλύτερη του DOOGEE valencia). Τόσο για την rom που φορά όσο και για την ποιότητα κατασκευής του. (αναφέρομαι για χρήση μέσου χρήστη ) Το αγόρασα από το my24shop στα 114 ευρώ (στα κινέζικα site γύρο στα 90) τόσο για την εγγύηση όσο και ότι το χρειαζόμουν άμεσα. Το αρνητικό που βρήκα είναι ότι δεν φωτίζονται τα πλήκτρα αφής, ζεσταίνετε εύκολα μόλις ζοριστεί ,μπαταρία άμα ξεχαστείς αδειάζει γρήγορα ,αν και είναι νωρίς για συμπεράσματα! Τελικό συμπέρασμα, πετυχημένη αγορά κατά την άποψη μου. Αν εντοπίσω κάτι επανέρχομαι με νεότερα . Edited by simosthe
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα κι εγώ για την σύζυγο από το http://www.my24shop.gr .

Περιμένουν να τους έρθει αύριο ή την Τετάρτη.

Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα γράψω εντυπώσεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ το κινητάκι προχθές για δωράκι στη μαμά μου που είχε ζηλέψει που είχε iphone η φίλη της :P

Πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις, όμορφο, ελαφρύ, γρήγορο και καλή ποιότητα..

Θέλουμε τώρα μία flip case, γιατί κλασσικά το πετάει στην τσάντα μαζί με 17 ζευγάρια κλειδιά, μανό, καθρεφτάκια κλπ :P

Έχουμε καμία υπόψιν?Δε βρήκα κάτι ebay :(

Link to comment
Share on other sites

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ το κινητάκι προχθές για δωράκι στη μαμά μου που είχε ζηλέψει που είχε iphone η φίλη της :P

Πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις, όμορφο, ελαφρύ, γρήγορο και καλή ποιότητα..

Θέλουμε τώρα μία flip case, γιατί κλασσικά το πετάει στην τσάντα μαζί με 17 ζευγάρια κλειδιά, μανό, καθρεφτάκια κλπ :P

Έχουμε καμία υπόψιν?Δε βρήκα κάτι ebay :(

Από το my24 κι εσύ ή όχι;

Δίνουν μια θήκη δώρο αλλά δεν ξέρω τι λέει. Το περιμένω την δευτέρα εγώ.

Είναι ίδια περίπτωση...για αυτό πρέπει να είναι σε θήκη αλλιώς θα γίνει ...θερινό!

Με γεια της!:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Από coolicool το είχα παραγγείλει πριν κανά 20ήμερο..

@arisg90 ευχαριστώ για τo λινκ, λέω τελικά να πάω σε κάτι τέτοιο, ελπίζοντας ότι θα είναι ΟΚ οι διαστάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή του napster κρασάρει οταν πατήσεις το play, στο iocean X1. Ξέρει κάποιος κάποια λύση για το πρόβλημα ή φταίει η εφαρμογή; Edited by simosthe
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια το κινητο εχει playstore? γενικα απο θεμα καμερας τα παει καλα?ειστε ευχαριστημενοι απο sar τι λεει (στο βιβλιαρακι) και αμα μπορει καποιος ας βγαλει κανα βιντεακι μικρο σχετικα με το κινητο να το δουμε ευχαριστω :) α και ποσο μνημη εχει απο τα 8 gb
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. Πρόκειται να αγοράσω αρκετά τεμάχια για εταιρεία, και θέλω αν το έχει κανείς να μου απαντήσει τα εξής:

 

1) Αν παίζει σωστά το viber (βιντεοκλήση, landscape περιστροφή).

2) Αν παίζει σωστά το skype χωρίς να κολλάει.

3) Αν έχει playstore.

4) Tην τιμή SAR, σύμφωνα με το βιβλιαράκι του.

5) Την αυτονομία της μπαταρίας του με δεδομένα ανοικτά.

6) To τηλέφωνο είναι rooted, όπως λένε;

 

Όποιος μπορεί να μου απαντήσει, θα με βοηθήσει πολύ. Καλή χρονιά να έχουμε.

Edited by britgreek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...