Jump to content

Σφηνάκια - Cocktails


supernet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Rainbow

 

- 0.34 oz. BOLS Blue

- 0.34 oz. BOLS Peppermint Green

- 0.34 oz. Cognac

- 0.34 oz. BOLS Maraschino

- 0.34 oz. BOLS Blackberry

- 0.34 oz. BOLS Creme de Cassis

 

Σωστός; Σε site το βρήκα :p :o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Flaming Lamborghini

 

  • 1 oz Kahlua
  • 1 oz Sambuca
  • 1 oz Blue Curacao
  • 1 oz Bailey's irish cream

....

 

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο καιρο το εψαχνα!!!! ο barman Που μου ειχε πει οτι το λενε ετσι νομιζα οτι το ειχε βγαλει μονος του οποτε δεν καθισα να ψαξω στο google κλπ..!!!! ΤΗΧ!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου ευχαριστησα τον φιλο πιο πριν για το σφηνακι που εψαχνα, εχω να προτινω και ενα εγω (παλι απο τον ιδιο barman - επιστημονας ο ανθρωπος λεμε...) Λοιπον:

 

Υλικα:

  • Kalhua
  • Vodka
  • Cointreu
  • Ενα κουταλακι ζαχαρη
  • Καλαμακι (οπωσδηποτε)

 

Προετοιμασια:

Λοιπον, βαζουμε το kahlua πρωτο κατω, απο πανω την vodka και τελος το Cointreu. ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Προσεχουμε να μην ανακατευτουν μεταξι τους!!! Αν χρειαστει βαζουμε το cointreu με ενα κουταλακι (αναποδα), σιγα σιγα.

 

Αφου το αναψουμε το σφηνάκι που έχουμε ετοιμάσει, πέρνουμε το κουταλάκι με την ζάχαρη(προσοχη, το κουταλακι πρεπει να ειναι μικρο και ακομα καλυτερα αυτα που εχουν για τον espresso που ειναι ακομα πιο μικρα και λεπτα. επισης η ζαχαρη να ειναι σχετικα λιγη - λιγοτερη απο κοφτη κουταλια) και το κραταμε πανω απο το σφηνακι (οσο ειναι αναμενο) μεχρι να αρχιζει να καφετιζει η ζαχαρη(γινεται καραμελα ουσιαστικα). Μολις γινει αυτο πεταμε το κουταλακι μεσα στο σφηνοποτηρο(μην τρομαξετε, θα φουντωσει στιγμιαια η φλογα) και ΓΡΗΓΟΡΑ ρουφαμε με το καλαμακι!

 

!!! Θελει υπομονη και δεν ειναι για πολλα ατομα... Επισης δεν μπορεις να πιεις πολλα γιατι βαριεσαι να τα φτιαξεις......ΟΜΩΣ το αποτελεσμα θα σας δικαιωσει!! Δεν πρεπει να εχω πιει κατι καλυτερο ever.... Κατα προτιμηση ειναι για χειμωνα και οχι καλοκαιρι, σε κανα bar-ακι με γνωστους και οχι παρα πολυ κοσμο(θα σας κοιτανε περιεργα με τα κουταλακια πανω απο το σφηνακι! - εξ ου και το ονομα... ;) ) ....

 

 

Περιμενω εντυπωσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Flaming Lamborghini...αρκεί να μην έχεις άσχημα προηγούμενα με την barwoman..ένας φίλος μου είχε...γι' αυτό και μόλις άρχισε να πίνει με το καλαμάκι...αυτή του έβαζε και του έβαζε και του έβαζε μέχρι που είχε κοκκινήσει ολόκληρος! χα καλά να πάθει :Ρ χεχε

 

Παρεπιπτόντως...το black russian είναι χωρίς γάλα...το white russian είναι με γάλα που είπατε ;)

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 7 months later...
και όποιος ψάχνει κάτι δυνατό τότε η συνταγή είναι μία..:

Jack-Southern Comfort-Drambuie....και ετοιμαστείτε για πολλά νερά..:)

Ναι όντως... Καλό είναι και το τζακ -- ντραμπιουι -- μεταξα...! Βόμβα!!!! ;-)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Σφηνάκια sux ....

 

Ειλικρινά σιχαίνομαι την μίξη ποτών...

 

Mια απο τα ιδια και εγω φιλε...:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...