Jump to content

Κλοπή ή απώλεια κινητού: Εμπειρίες, συμβουλές, αντιμετώπιση


 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;  

552 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τίποτα... μπορώ να εντοπίσω μέσω IMEI κάπως;;;

 

οχι...πας στην εταιρεια νομιζω και κατι κανεις και το κλειδωνεις...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επρεπε να ειχες βαλει καποιο προγραμμα εντοπισμου.

Ας πω και εγω την δικια μου εμπειρια.Το πρωτο μου τηλεφωνο Sony ericsson s312, μου επεσε στην προπονηση (ποδηλασια)Το καταλαβα νωρις οποτε γυρισα και μου το ειχαν βρει.

Τυχερος ημουν :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
υπαρχει τροπος για remote καψιμο σε περιπτωση κλοπης??

Φιλικά Νίκος.

Htc Touch Magic > Iphone 3Gs > Samsung Nexus s > LG G3 32gb Titan Grey D855

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος για remote καψιμο σε περιπτωση κλοπης??

 

Εννοείς κάψιμο κυριολεκτικά ? Φωτιά δηλαδή ? Αν ναι . Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ...

Αν εννοείς να σβήσεις τα δεδομένα σου . Γίνετε με τα "αντικλεπτικά" προγράμματα ( Cerberus , android lost)

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα συγχρονα κινητα μεταδιδουν το ιμει σε καθε συνδεση. Η εταιρεια μπορει να το αποκλεισει, αλλα αμα αλλαξει καρτα με αλλη εταιρεια πρεπει να πας σ ολες.

Ακομα και να το αποκλεισει εσυ αποκλειεται να το βρεις.

Μονο η αντιτρομοκρατικη μπορει να το βρει αλλα δε νομιζω ν ασχοληθει.

Επειδη μουχει τυχει κι εμενα, μη ασχολεισαι γιατι χανεις το χρονο σου και υποφερεις.

Παρε τον αριθμο και αν το σηκωσουν παρακαλεσε να στο δωσουν γιατι θα το μπλοκαρεις.

Μακαρι να μπορουσε να γινει κατι.

Υπαρχει μια εφαρμογη που στελνει σμσ αν αλλαχτει η καρτα αλλα πρεπει να μπει πριν τη κλοπη.

Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, θα κατεβασω cerberus και android lost να τις δω!

 

ΥΓ: να σβησω τα δεδομενα μου ελεγα... οχι φωτια! (αν και... :devil: :devil: )

Φιλικά Νίκος.

Htc Touch Magic > Iphone 3Gs > Samsung Nexus s > LG G3 32gb Titan Grey D855

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση και από εμένα...

Ψάχνω 2 μέρες το κινητό μεταξύ ραδιοταξί και εταιρίας και δεν το βρίσκω... είναι στο αθόρυβο και είναι ακόμη ανοικτό... υπάρχει καμία λύση εντοπισμού (έστω και με εμβέλεια 1 χμ) ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και από εμένα...

Ψάχνω 2 μέρες το κινητό μεταξύ ραδιοταξί και εταιρίας και δεν το βρίσκω... είναι στο αθόρυβο και είναι ακόμη ανοικτό... υπάρχει καμία λύση εντοπισμού (έστω και με εμβέλεια 1 χμ) ;;;

 

να το καλεις και μ ενα μικροφωνο μ ενισχυτή ν ανιχνευσεις το γνωστο παρασιτο. Απόσταση το πολύ 2 μέτρα. δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή της Samsung φαντάζομαι δεν ισχύει στην Ελλάδα (για εντοπισμό ή μετάβαση από αθόρυβο σε ήχο) ε ;

 

Εχω την εντυπωση οτι εδω και κανα χρονο λειτουργει. Δε θυμαμαι στα σιγουρα ομως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μου έκλεψαν ένα iPhone 4 σε ένα καφέ στην Ξάνθη τις προάλλες και εφόσον κατέφυγα στο iCloud, φάνηκε πως ο δράστης είχε κάνει restore την συσκευή και είχε πετάξει την κάρτα μου... Υπάρχει τρόπος , μέσω του imei, να μπλοκάρω την συσκευή από το να δέχεται κάρτες sim(να μην τις διαβάζει δηλαδή;)
Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Μου έκλεψαν ένα iPhone 4 σε ένα καφέ στην Ξάνθη τις προάλλες και εφόσον κατέφυγα στο iCloud, φάνηκε πως ο δράστης είχε κάνει restore την συσκευή και είχε πετάξει την κάρτα μου... Υπάρχει τρόπος , μέσω του imei, να μπλοκάρω την συσκευή από το να δέχεται κάρτες sim(να μην τις διαβάζει δηλαδή;)

 

Όχι δυστυχώς η ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

αν πριν χασουμε ενα android κινητο ειχαμε κανει factory reset,υπαρχει περιπτωση το android lost να δουλευει?

υπαρχει τροπος να το κανουμε erase συνεχεια 'η να σπασουμε τα νευρα του τυπου που μας το πηρε?(μπλοκαροντας το με καποιο τροπο)

imei εχουμε οπως και το νουμερο του τυπου

Link to comment
Share on other sites

αν πριν χασουμε ενα android κινητο ειχαμε κανει factory reset,υπαρχει περιπτωση το android lost να δουλευει?

υπαρχει τροπος να το κανουμε erase συνεχεια 'η να σπασουμε τα νευρα του τυπου που μας το πηρε?(μπλοκαροντας το με καποιο τροπο)

imei εχουμε οπως και το νουμερο του τυπου

 

Έχασες το κινητό, μην χάνεις και τον χρόνο σου. Άσε τον κλέφτη να το χαρεί τουλάχιστον.

Δυστυχώς δεν γίνεται τπτ.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις το νουμερο του, καταγγελια! ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

@pgetsopoulos,

δεν φτανει μονο καταγγελια,θελει μηνυση.μετα παει εισαγγελια,μετα εντολη απο εισαγγελια στο σδοε για ερευνα και μετα(καποια στιγμη)δικαστηριο οπου θα πρεπει να εχω δικηγορο και τρεχα γυρευε.(στην ιταλια μιλαμε τωρα,οχι ελλαδα).και με το imei,για να τον βρουν θελει μηνυση και εντολη εισαγγελεα.

 

@pavlitakis1,

το ξερω οτι ειμαι χαμενος,απλως ελεγα μηπως ξερει καποιος κατι ωστε να γελασω κι εγω λιγο με τον τυπο.

οταν μιλησαμε στο τηλεφωνο,με κοροιδευε κιολας.

το κινητο,ειλικρινα, δεν με νοιαζει.πες οτι το εχασα.

τεσπα,αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μου πει εστω και με πμ.

Link to comment
Share on other sites

@pektis7

δεν το ξερω αυτο για το avast γιατι δεν χρησιμοποιουσα antivirus.μονο to android lost ειχα περασει...

 

Το anti theft του avast λειτουργεί ανεξάρτητα από το antivirus. Δεν χρειάζεται να έχεις το antivirus εγκατεστημένο αν δεν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το anti theft του avast λειτουργεί ανεξάρτητα από το antivirus. Δεν χρειάζεται να έχεις το antivirus εγκατεστημένο αν δεν θέλεις.

 

Οι τροποποιησεις ομως του antitheft δεν γινονται μεσα απο το μενου του antivirus?καπου εκει εχει και εναν καταλαγο με τα sms commands.αν αφαιρεθει το antivirus υπαρχει τροπος να βρεθουν αυτα;;;

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Οι τροποποιησεις ομως του antitheft δεν γινονται μεσα απο το μενου του antivirus?καπου εκει εχει και εναν καταλαγο με τα sms commands.αν αφαιρεθει το antivirus υπαρχει τροπος να βρεθουν αυτα;;;

 

Οι τροποποιήσεις χρειάζονται το μενού του antivirus, αλλά αν το έχεις σετάρει το antitheft και απεγκαταστήσεις το antivirus, αυτό θα δουλεύει κανονικά και θα δέχεται SMS.

Link to comment
Share on other sites

Οι τροποποιήσεις χρειάζονται το μενού του antivirus, αλλά αν το έχεις σετάρει το antitheft και απεγκαταστήσεις το antivirus, αυτό θα δουλεύει κανονικά και θα δέχεται SMS.

 

Ευχαριστω πολυ.να ελαφρυνω ενα κινητο πουχω υποψιν μου (xperia tipo).αλλωστε το avast για antitheft τοβαλα.οχι για antivirus...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...