Jump to content

Εκμάθηση ξένων γλωσσών


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ θα το ψάξω! Ευχαριστώ:) ...

Το έχω υπόψη για τα χρήματα και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι μέχρι το Γενάρη δε θα γίνουν κατλήψεις μάλλον, δε με πειράζει. Ούτως ή άλλως για κάποια μη συνηθισμένη γλώσσα θα πάω.

Αν θες πες μου μέχρι πότε διαρκούν τα μαθήματα και πόσες ώρες την εβδομάδα:) .

Τα μαθήματα κανονικά είναι από την άλλη Δευτέρα ως το τέλος Ιουνίου.

Το ωράριο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, πχ τα Ισπανικά 1 είναι 2 δίωρα την εβδομάδα, ενώ τα ισπανικά 2 είναι 2 τρίωρα την εβδομάδα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κρατικό πιστοποιητικό για ποιες γλώσσες προορίζεται?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα κανονικά είναι από την άλλη Δευτέρα ως το τέλος Ιουνίου.

Το ωράριο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, πχ τα Ισπανικά 1 είναι 2 δίωρα την εβδομάδα, ενώ τα ισπανικά 2 είναι 2 τρίωρα την εβδομάδα.

 

Ok κατάλαβα! Να σαι καλά:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα ξεκίνησα κινέζικα, σε φροντιστήριο... :D

Και πως σου φάνηκαν?Έχει μέλλον η γλώσσα ή πανδύσκολη?:lol::D

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες βάλει και το ma στο τέλος, θα σου απαντούσα: Wo hen hao, v@g! Ni ne?

To φροντιστήριο ειναι της Βαρβάρας Μπότη. Είναι το μόνο που κάνει κινέζικα στην Τρίπολη, και σήμερα ήταν το πρώτο μας μάθημα. Και για εμάς, και για το φροντιστήριο...!

Σήμερα μάθαμε το "ni hao", αλλά εδώ και 1-2 βδομάδες έχω κατεβάσει κάτι βιβλία απο το ιντερνετ και έχω μάθει αρκετά.

Αν θές, να πιάνουμε λίγο κουβέντα, να εξασκούμαι... :p:D

Λοιπόν, zaijian!

 

@mi3s

Εύκολα είναι...:happy: Ειδικά αν πείς οτι αφήνεις τα σύμβολα στην άκρη, είναι σα να μαθαίνεις μια κοινή ξένη γλώσσα...

 

ΥΣ: agiorgitis, όχι agriogritis :p

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω παιδιά μπορείς να αφήσεις τα σύμβολα? Δηλαδή να γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες όπως παραπάνω?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά μετά μόνο θα μιλάς ή θα γράφεις σε λατινικά.

Το σωστό είναι να μάθεις τα σύμβολα μαζί με τα λατινικά.

 

ΥΣ: Στο προηγούμενο πόστ μου δεν είπα οτι αν θές δε μαθαίνεις τα σύμβολα, αλλά αν θεωρήσεις οτι τα κινέζικα γράφονταν με λατινικά, θα ήταν σα να μάθαινες μια κοινή ξένη γλώσσα.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς το πρόγραμμα tell me more για εκμάθηση ξένων γλωσσων ή οποιοδήποτε άλλο.

Με ενδιαφέρει η εκμάθηση γερμανικών και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να το βρω κάπου έστω και σαν demo αλλα με ελληνικα.

Έχω βρει το προγραμμα αλλα σαν διαθεσιμη γλωσσα δεν εχει ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει που μπορω να μαθω γρηγορα ολλανδικα στην περιοχη της θεσσαλονικης...εστω και μεσω internet που με βολευει περισσοτερο...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς κανένα καλό φροντιστήριο για Ιταλικά στο κέντρο της Θεσ/νικης?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ξερω ενα που πηγα εγω και η καθηγητρια ειναι φοβερη..ειναι στην συνδικα με β.ολγας..και λεγεται κολοσσεο...εντατικα τμηματα αλλα και καλο περιβαλλον..
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
你们好!我从十月在大学学习汉语。是很高兴!你们说话汉语吗?哪? :)

 

Συγνώμη αλλα έτυχε να διαβάσω τα λεγόμενα σας και παρατήρησα πολλά λάθη.1)ποτέ δεν λέμε στα κινέζικα είμαιχαρούμενος αλλά λες εγώ(πολύ) χαρούμενος => 我 很 高兴 2) λέμε 我 会 说 汉语 δηλαδή εγώ ξέρω να μιλάω κινέζικα ή αν είναι ερώτηση 你 会 说 汉语 吗 ? = εσύ ξέρεις(είσαι ικανός) να μιλάς κινέζικα ? είμαι πτυχιούχος της κινεζικης γλωσσας με σπουδές στο πανεπιστήμιο του Πεκίνου .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γεια σας! Μπορείτε να μου προτείνετε στον Πειραιά ένα καλό φροντιστήριο αγγλικών και ιταλικών. Όταν λέω καλό φροντιστήριο εννοώ: καλά αποτελέσματα, καλοί καθηγητές (να μην είναι δηλαδή συνεχώς ετσι :mad: :lol:) και προσιτές τιμές. Ναι, πήρα και εγώ την απόφαση να ξεκινήσω καλοκαιριάτικα αγγλικά (ήταν ώρα...) και για τα ιταλικά βλέπουμε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μπορείτε να μου προτείνετε στον Πειραιά ένα καλό φροντιστήριο αγγλικών και ιταλικών. Όταν λέω καλό φροντιστήριο εννοώ: καλά αποτελέσματα, καλοί καθηγητές (να μην είναι δηλαδή συνεχώς ετσι :mad: :lol:) και προσιτές τιμές. Ναι, πήρα και εγώ την απόφαση να ξεκινήσω καλοκαιριάτικα αγγλικά (ήταν ώρα...) και για τα ιταλικά βλέπουμε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

 

viki1987 καλώς ήλθες...:)

θα σε παρακαλέσω την επόμενη φορά,πριν ανοίξεις ένα νέο τόπικ να κάνεις μια αναζήτηση, γιατί πολύ πιθανόν να υπάρχει ήδη ένα που θα σε καλύπτει..

ευχαριστώ..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σασ! ειμαι σερβα, μενο ηρακλειο κρητη! ειμαι δασκαλα αγγλικων και υθοποιος. μπορο να βοιτηισο στη εκμαθηση σερβικων αν ακομα ηπαρηει εντιαφερον.

και θα με βοιτηουσε εμενα αν καπιοσ βρικε τελικα το βιβλιο, αλλιοσ θα ψαξω στη πατριδα μου και θα σασ ενιμεροσω.

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ανακάλυψα εγώ αυτό το θέμα και αφού πρόκειται για σέρβικα, να γράψω και εγώ κάτι. Βασικά λίγο δύσκολα τα πράγματα από άποψη βιβλίων, αφού είχα ψάξει και εγώ για κανένα βιβλίο για μια φίλη μου από το Nis, αλλά δε βρήκα κάτι.

Οτιδήποτε θελήσετε σε σχέση με τα σέρβικα και μπορώ να βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως.

:offtopic:

Popmiromma, puno pozdrava iz severozapadnog dela Grcke. Samo sam hteo da pisem nesto na srpskom, jer nemam cesto priliku da pricam srpski mada bas volim vas jezik.

Cucemo se! :):offtopic:

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αφού το ξεθάψατε ας γράψω κι εγώ.

Τελικά λόγω των Σέρβων που έχουμε κάθε καλοκαίρι στη Χαλκιδική έμαθα πολύ έυκολα τα σέρβικα και τον Ιούνιο πήρα την πιστοποίηση για το Β1!

 

Popmiromma veliki pozdravi sa Halkidikija! Ovih dana trazim posao i nasao sam nesto na Kritu.Selim se i ja u Irakliju!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

οραια! γεια σασ ολοι! χαιρομαι τοσο πολι που ηπαρχουνε ανθροποι που εντιαφεροντε για τα σερβικα! αν ομοσ ακουσετε για καπιον που να θελει να τα μαθει ακομα, πειτε μου το, ψαχνω μαθητεσ! ευχαριστω!

 

da samo znate kako meni nedostaje srpski...

puno pozdrava severozapadnom delu grcke i halkidikiju!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποια η γνώμη σας για τα εν λόγω κέντρα ξένων γλωσσών? Σκέφτομαι να ξαναρχίσω αγγλικά μετά από πολλά χρόνια. Σε επίσκεψη χθες στην ΑΧΟΝ της περιοχής μου έμεινα ικανοποιημένος από τη φιλοσοφία και τους τρόπους που γίνεται η εκπαίδευση. Εντύπωση μου κάνε η εστίαση προσωπικά στον καθένα μαθητή. όλα αυτά που λέω βέβαια είναι από την παρουσίαση του υπευθύνου για το τι θα διδαχθώ. έτσι είναι όμως κιόλας ή όλο αυτό είναι ένα παιχνίδι εντυπώσεων?
Link to comment
Share on other sites

Μην πιστεύεις αυτά που λένε στις παρουσιάσεις τους. Δεν έχω πάει σε AXOΝ φροντιστήριο, αλλά όλα τα φροντιστήρια λένε το ίδιο πράγμα: εστίαση στις προσωπικές αδυναμίες, ολιγομελή τμήματα και εγγυημένα αποτελέσματα.

 

Προσωπικά, πήγα σε ένα φροντιστήριο για ξένη γλώσσα πέρισυ, όπου (και καλά) τα τμήματα θα ήταν ολιγομελή. Μετά από 3 μήνες (όπου το κάθε τμήμα είχε περίπου 10-11 μαθητές - οπότε και πάλι δεν το λες ολιγομελές αφού με το ζόρι χωράγαμε στην αίθουσα 2x2) φτάσαμε να έχουμε - στη μεγαλύτερη αίθουσα του φροντιστηρίου - 28 άτομα.

 

Να σου πω, δε, πως στο Λύκειό μου ήμασταν 25 παιδιά σε κάθε τάξη.

Και όταν τους θυμίσαμε τα "ολιγομελή τμήματα" που μας είχαν υποσχεθεί μας είπαν ότι θα "το κοιτάξουν". Μέχρι το τέλος της χρονιά είχαμε γίνει 30 μαθητές :)

 

Αυτό που θέλω να σου πω είναι να γνωρίσεις τους δικούς σου γνωστούς, άλλωστε εδώ μέσα μπορεί να σου γράψει πολύ καλές κριτικές κάποιος που έχει προσωπικό όφελος.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για τα εν λόγω κέντρα ξένων γλωσσών? Σκέφτομαι να ξαναρχίσω αγγλικά μετά από πολλά χρόνια. Σε επίσκεψη χθες στην ΑΧΟΝ της περιοχής μου έμεινα ικανοποιημένος από τη φιλοσοφία και τους τρόπους που γίνεται η εκπαίδευση. Εντύπωση μου κάνε η εστίαση προσωπικά στον καθένα μαθητή. όλα αυτά που λέω βέβαια είναι από την παρουσίαση του υπευθύνου για το τι θα διδαχθώ. έτσι είναι όμως κιόλας ή όλο αυτό είναι ένα παιχνίδι εντυπώσεων?

Πήγαινα παλιά στα AXON για 2 χρόνια για αγγλικά.Σχετικά καλά ήτανε αλλά αυτό το "εστίαση προσωπικά στον καθένα μαθητή" δεν το είδα πουθενά.Τα τμήματα ήτανε ολιγομελή και γινόταν και μάθημα αλλά είχε και πολύ χαβαλέ με τα παιδιά.Δεν είναι το ιδανικό φροντιστήριο αλλά έχει και την οργάνωσή του.Κάναμε και εξομοίωση εξετάσεων,δηλαδή κανονικά τεστ όπως όταν θα δίναμε με αυστηρό χρόνο που σε βοηθούσε να μπεις στο κλίμα.Δεν κατάφερα να πάρω το proficiency αλλά έφυγα με δύο πτυχία advanced.Σταμάτησα β' λυκείου όταν αυξήθηκαν οι υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αρχισω και εγω κινεζικα ή ιαπωνικα. Επειδη δεν εχουν και τεραστιες διαφορες μεταξυ τους τι να προτιμήσω ? Σκεφτομουν περισσοτερο ιαπωνικα μιας και εχω τσακισει τα anime τωρα τελευταια και εχω αρχισει να μαθαινω καποιες λεξεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...