Jump to content

Lenovo A916


samis2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σας

παρακολουθώ σαν επισκεπτης καιρο το φορουμ αλλα ηρθε η ωρα να πω και εγω για την αγορα μου

το παρειγγειλα λοιπον και τους ειπα να μου το κανουν single standby settings να μου βαλουν google play και να μου το κανουν root μονο και μονο για να το σεταρουν αυτοι να μην εχω αυτό το παρε δωσε κλπ. ωστοσο:

root δεν μου εκαναν αλλα τα αλλα οκ, είναι standby και οι δυο καρτες εκτος την ωρα που μιλας, εκει εχω κανει προωθηση κλησης από την μια στην άλλη καρτα και ετσι δεν χανω κληση και όταν ακομα δεν εχει σημα η μια η η αλλη

τιμιο μεν ως προς τα λε7 του αλλα δυσκολα λυνεις προβλήματα

"παιζοντας" με τις επιλογες στην προβολη, εχει μια επιλογή switch the system font αλλαξα την επιλογή που ειχε και ΑΜΑΝ.... τα ελληνικα κατι επαθαν!!!!

αρχισε να μου τα δειχνει ετσi: "κ α λ η μ ε ρ α" δηλαδή με κενα και να μην δειχνει το "ς" και κατι τετοια αλλα μονο ότι υπαρχει σε ελληνικη γραφη όλα τα αλλα μια χαρα

ξανα αλλαξα την επιλογή αλλα επιμενει εχει μεινει ετσι δεν ξαναλαξε από τοτε

δωστου email κοντρα email στο 1949 ( από κει το αγορασα) δεν καταλαβαινουν? δεν θελουν να καταλαβουν? δε βγαζω ακρη

ένα ακομη είναι και το άλλο που ανεφερε ο φιλος πιο πανω με τις επαφες που όταν σε καλουν δεν βγαζει ονομα και αν και πηγα και στο λινκ που εδωσε άλλος φιλος για το 806 δεν ταιριαζει να το λυσω και αυτό

σκεφτηκα μηπως υπαρχει καμια ROM η ταιριαζει να φυγει τελειως της LENOVO και να τρεχει κατι πιο νορμαλ σε android 4.4 και να εφευγε από μεσα κάθε κινεζικο η να παω στο China Gadgets Reviews που γραφει ο φιλος και να εγκαταστήσω από την αρχη νεα rom? και αν ναι πως γινετε αυτό γιατι και αυτοι με εχουν μπερδεψει οσοναφορα την εγκατασταση της

ααααυτα τα λιγα

εάν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας γραψει

ευχαριστω

...............

Edited by kogia
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως ? ...

 

Πιστεύω ότι 8πυρήνο μηχάνημα με 1gb ram δεν θα έπρεπε να έχει ίχνος lag. Τα Windows Phone και το ios με τέτοιο hardware θα οδηγούσαν διαστημοπλοιο :P

Έχουμε και τα γνωστά προβλήματα με κάποιες εφαρμογές του στυλ YouTube, Skype. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει καλύτερη συσκευή σ αυτά τα λεφτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια στο δικό μου δεν συμβαίνει τίποτα απ όλα αυτά που περιγράφετε ποιο πάνω ...

... εκτός ίσως από ένα θεματάκι με το Skype , που μάλλον δεν έφταιγε το τηλέφωνο αλλά η εφαρμογή ...

Το ότι κάποια Α916 δεν δουλεύουν σωστά Ίσως η αιτία είναι απο που το αγόρασε ο καθένας μας ... και το πόσο "περιποιημένο" το παραλάβαμε ,,, ;)

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Έχουν την ίδια Ρομ;Θα μας πεις σε παρακαλώ την εκδοση λογισμικού που έχει ή συσκευή σου;Εχεις καθόλου κινεζικές εφαρμογές;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Σκέφτομαι να το αγοράσω για τη γυναικα μου απο το vickmall, η το ever buying.

 

Το έχουν γύρω στα 110$$, 103€

Το στέλνουν με πειραγμενη ΡΟΜ, τη νεότερη διαθέσιμη.

Λιγες ερωτησουλες.

Ποιότητα Οθόνης, to touch πως είναι;;, GPS,

Exei Led notifications??

Ta capacitive buttons φωτίζονται;;;

Λυθηκανε τα οποια προβλήματα στο software??

Η γυναικα το χρειαζεται για GPS, Skype, emails-3 accounts, facebook.,

VPN browsing- και βέβαια να βγάζει μια εργάσιμη ημερα-12 ωρβ.

Ποιότητα κλήσεως;;Έχει δυνατά ηχεία;;notice reduction?????

 

Ευχαριστώ και αναμενω τις ενδιαφέρουσες συμβουλες σας

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Σκέφτομαι να το αγοράσω για τη γυναικα μου απο το vickmall, η το ever buying.

 

Το έχουν γύρω στα 110$$, 103€

Το στέλνουν με πειραγμενη ΡΟΜ, τη νεότερη διαθέσιμη.

Λιγες ερωτησουλες.

Ποιότητα Οθόνης, to touch πως είναι;;, GPS,

Exei Led notifications??

Ta capacitive buttons φωτίζονται;;;

Λυθηκανε τα οποια προβλήματα στο software??

Η γυναικα το χρειαζεται για GPS, Skype, emails-3 accounts, facebook.,

VPN browsing- και βέβαια να βγάζει μια εργάσιμη ημερα-12 ωρβ.

Ποιότητα κλήσεως;;Έχει δυνατά ηχεία;;notice reduction?????

 

Ευχαριστώ και αναμενω τις ενδιαφέρουσες συμβουλες σας

 

οθονη σε εξωτερικο χωρο μετρια ορατοτητα.

δεν εχει led notification.

δεν φωτιζονται τα πληκτρα.

εμενα, κανενα προβλημα στο software, me παλιες προτεινομενες εκδοσεις του skype k youtube.

μια χαρα ποιοτητσ κλησεων, δυνατο ηχειο.

 

για εμενα ναι τ αξιζει τα λεφτα του.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

οθονη σε εξωτερικο χωρο μετρια ορατοτητα.

δεν εχει led notification.

δεν φωτιζονται τα πληκτρα.

εμενα, κανενα προβλημα στο software, me παλιες προτεινομενες εκδοσεις του skype k youtube.

μια χαρα ποιοτητσ κλησεων, δυνατο ηχειο.

 

για εμενα ναι τ αξιζει τα λεφτα του.

Απο ποιότητα touch screen?????????

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Απο ποιότητα touch screen?????????

 

εγώ νομίζω ότι είναι μέτριο, όσοι το χουν πιάσει στα χέρια τους νομίζουν ότι έχει πρόβλημα το touchscreen, και γω στην αρχή έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά πλέον ή που το συνήθισα ή που έστρωσε (μάλλον το πρώτο)... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου.

3 μέρες παράδοσης, 127 ευρώ απο minideal EU.

Πρωτες εντυπώσεις:

Εντυπωσιακή κατασκευή, ποιοτική, για 125 ευρώ

 

Λειτουργικό της πλάκας λογω απειρου bloat.

 

Πέρασα ομως ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ τη ΡΟΜ s206 απο needROM και βελτιώθηκε ΠΟΛΥ η χρηστικότητα του κινητου. Περνάει με SP tools, πανευκολα πραγματικα.

 

ΟΘΟΝΗ ΚΑΛΗ-φωτεινη

GPS πολυ καλό

Κάμερα καλη- φλας σε τυφλώνει!!!!

Touch μέτριο---ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ

 

4G πολύ καλό

Σήμα πολύ καλό

Ποιότητα κλήσεων πολύ καλη

Μπαταρία θα δουμε

Ηχεία πολύ καλά

FM Ράδιο εξαιρετικό

2 Σιμ ενεργες-η 1η 4G

Ταχύτητα κινητού μετρια

 

Προβλήματα:

--δεν παιζει νεοτερες εκδοσεις youtube-εβαλα turbotube-no problem-παιζει τα παντα απο youtube

--Skype νεότερης έκδοσης επισης δεν παιζει, έβαλα εκδοση παλαιότερη 13.χχ.χχ, παιζει κομπλε, ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΛΥΣΗ ΠΙΟ ΠΑΝΩ.

--Δεν έχει notification LEDs, ουτε capacitive buttons φωτιζόμενα.

 

 

Συμπέρασμα.

 

Πέρασtε τη νέα ΡΟΜ s206 απο Need ROM, η οποία είναι σταθερή και χωρίς bloat, και θα χαρειτε τα αρκετα πλεονεκτήματα του κινητού..

 

Και για 125 ευρώ απο Ελλάδα και 5.5 ίντσες 4G (minideal EU) είναι τιμιο κινητό για μέτριας έντασης χρήση.

 

Απο Vickmall Κινας είναι 20 ευρώ φτηνοτερο

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Γεια και από εμένα. Σήμερα έκανα την παραγγελία από Vickmall αφού εδώ και καιρό διαβάζω πόσο αξιόπιστο είναι .Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια καλή θήκη για να προστατέψω την μεγάλη οθόνη του κινητού.Αυτά που έχει στο Vickmall δε μου αρέσουν.Ευχαριστώ:D
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα και εγώ, πρωτες εντυπώσεις θετικές. Μονο η αίσθηση του touch μου φαίνεται κατώτερη της αναμενόμενης.Σκεφτομαι εαν φταιει η ζελατινα που εχει η οθονη τοποθετημενη,αλλα δεν ξερω αν θα τη βγαλω προς το παρον.Οι υπολοιποι εχετε βγαλει τη ζελατινα,ειδατε διαφορα;Δεν έχω προλάβει να το δοκιμασω ιδιαίτερα, σκέφτομαι να περάσω τη rom s206 απο το needrom και να το δοκιμασω με αυτήν. Edited by severoth
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα και εγώ, πρωτες εντυπώσεις θετικές. Μονο η αίσθηση του touch μου φαίνεται κατώτερη της αναμενόμενης.Σκεφτομαι εαν φταιει η ζελατινα που εχει η οθονη τοποθετημενη,αλλα δεν ξερω αν θα τη βγαλω προς το παρον.Οι υπολοιποι εχετε βγαλει τη ζελατινα,ειδατε διαφορα;Δεν έχω προλάβει να το δοκιμασω ιδιαίτερα, σκέφτομαι να περάσω τη rom s206 απο το needrom και να το δοκιμασω με αυτήν.

 

εχει απειρο bloat

H S206 ειναι καλυτερη

 

Τη ζελατινα θα τη βγαλω και θα σας πω

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το gps το δοκιμασίες χωρίς ενεργά δεδομένα η' wifi?θα το δοκιμασω με τη πρωτη ευκαιρία γιατί έχω κακή εμπειρία απο άλλο κινητό με mtk...
Link to comment
Share on other sites

την εβγαλα την ζελατινα

 

ΑΠΛΑ ΑΛΛΗ ΟΘΟΝΗ-ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ

 

ΒΓΑΛΤΕ ΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΘΗΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το gps το δοκιμασίες χωρίς ενεργά δεδομένα η' wifi?θα το δοκιμασω με τη πρωτη ευκαιρία γιατί έχω κακή εμπειρία απο άλλο κινητό με mtk...

 

GPS SYGIC/HERE, NO DATA

ΑΠΛΑ ΑΡΙΣΤΟ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!ευχάριστα νεα :) αύριο λογικά θα προσπαθήσω να περάσω τη s206 για να αρχίσω να το στήνω σιγά σιγά!
Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω την S206,πολυ ευκολη εγκατασταση!φαινεται οντως πιο καθαρη,τρεχει το security center και η Διαχειριση ενεργειας.

Το security center υπαρχει τροπος να το παγωσουμε η' μπορει να δημιουργησει προβληματα κατι τετοιο?

Η συσκευη αρχικα με αυτη τη rom δεν ειχε ενεργοποιημενη τη λειτουργια dual sim,αλλα με τον κωδικο που εχει αναφερθει λυνεται το θεμα σε 2 λεπτα!

Το gps ταχυτατο χωρις data,κλειδωσε εντος λεπτου σε δοκιμη με το Here Maps.

Μια ερωτηση,το OTG δουλευει σε καποιον?

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω την S206,πολυ ευκολη εγκατασταση!φαινεται οντως πιο καθαρη,τρεχει το security center και η Διαχειριση ενεργειας.

Το security center υπαρχει τροπος να το παγωσουμε η' μπορει να δημιουργησει προβληματα κατι τετοιο?

Η συσκευη αρχικα με αυτη τη rom δεν ειχε ενεργοποιημενη τη λειτουργια dual sim,αλλα με τον κωδικο που εχει αναφερθει λυνεται το θεμα σε 2 λεπτα!

Το gps ταχυτατο χωρις data,κλειδωσε εντος λεπτου σε δοκιμη με το Here Maps.

Μια ερωτηση,το OTG δουλευει σε καποιον?

 

OTG δε δουλεύει και σε εμένα.

Εβγαλες ζελατίνα;;

Βελτιώθηκε ετσινκαι το touch screen sensitivity??

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα και εγω τη ζελατινα,βελτιωθηκε αρκετα η αποκριση!

Για το otg δεν ειχα δοκιμασει εαν δουλευε με τη s205 που ειχα πριν...μηπως ειναι θεμα της s206...

Καποιος με s205 μπορει να δοκιμασει και να μας πει;

Επισης βλεπω οτι στα sms με ελληνικα εχει 70 χαρακτηρες αντι για 160.Εβαλα το go sms pro που υποστηριζει και λειτουργια dual sim,και ελληνικα στις ρυθμισεις αλλα δεν λυθηκε το θεμα.καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Όσο ζεις ελπιζεις....

 

Πάντως με την s206, αφαιρεση της ζελατινας Kαι με λιγο πειραγμα μετα την εγκατάσταση της ρουταρισμενης ρομ, ειναι σουπερ κινητο για 105-120 ευρώ.

 

Μειονεκτήματα τα μη φωτιζομενα capacity buttons, Oxi LED, OXI OTG,

μέτρια (οχι κακη) οθονη.

 

Θετικα GPS, 4G, μπαταρία για τον μέτριο χρηστη, camera OK, καλή ποιότητα κατασκευής, καλη οθονη 5.5, καλη ποιότητα κλησης.

 

Για την πιο πανω τιμή το συνιστω.

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Για τα μηνυματα βρηκα λυση με την εφαρμογη chompSMS,υποστηριζει και dual sim λειτουργια και με ρυθμιαη για ελληνικα,ωστε να στελνει μηνυματα με 160 χαρακτηρες.

Γενικα ειμαι ικανοποιημενος με το κινητο για τη τιμη του!

Επισης οταν το παρελαβα απο το vickmall ειχε μια ζελατινα τοποθετημενη,την οποια εβγαλα και βελτιωθηκε η αποκριση της οθονης.Παρατηρησα ομως οτι εχει και αλλη μια ζελατινα ακομα τοποθετημενη,η οποια φαινεται μονο αν κοιταξεις προσεχτικα στη μπροστινη καμερα.Αυτην δε τη εχω βγαλει για να δω αν βελτιωθει ακομα περισσοτερη η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα για την αδελφη μου μιας και εδωσε το δικο της lenovo s650 στην κορη και απο την πρωτη μερα μου παραπονιετε οτι δεν ανταποκρινετε καλα η οθονη σε σχεση με το s650,να της πω να βγαλει το screen protector δηλ.,θα στρωσει η αποκριση αν το βγαλει,η θελει και αλλαγη ρομ,η και παλι το touch θα ειναι για τα μπαζα?
Link to comment
Share on other sites

Και εγω και ο celtic1453 αφου βγαλαμε τη ζελατινα ειδαμε καποια βελτιωση στο touch,ας το δοκιμασει.Σιγουρα δεν εχει και την καλυτερη ευαισθησια,αλλα εμενα μετα απο δυο μερες χρησης δε με ενοχλει.Η rom δε πιστευω να παιζει ρολο στο θεμα του touch.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...