Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγεία σου! Να υποθέσω πως δεν είσαι Ελλάδα (για να λες 600€ και εγγύηση στον exynos)

...μα λεει στο προφιλ.Not here!:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...μα λεει στο προφιλ.Not here!:lol:

 

Σωστά ναι :p

 

Στην Ελλάδα η τιμή ακούνητη στα 741 πάντως :mad:

 

Και στο ebay 690 από Ιταλία

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το είδα από κοντά (μαζί με όλη την οικογένεια: VR, Edge, Gear S) και για αρκετή ώρα έκανα σύγκριση με το 3 μου. Τα έχουν πει όλα τα παιδιά που το έχουν ήδη. My 2 cents: έχει φανταστικό κράτημα. Στο χέρι είναι πραγματικά περίεργο πως φαίνεται μικρότερο από το 3. Η οθόνη είναι φανταστική. Προσωπικά είδα αρκετή διαφορά σε σχέση με το 3. Και την ανάλυση και τα χρώμματα. Τέλος η βαφή του αλουμινένιου σασί στο άσπρο το κάνει πάρα πολύ όμορφο. Αλλά με προβληματίζει από θέμα αντοχής. Οι άκρες είναι ασημένιες οπότε φαίνεται πόση διαφορά θα κάνει σε περίπτωση γρατζουνιάς, θα βγάζει μάτι.

 

Τέλος δύο λόγια για το VR:

Έκατσα αρκετή ώρα και χάζεψα το βίντεο που έχουν (national geographic style). Ακόμα έχει δρόμο. Τα pixels κάνουν μπαμ και το input και motion lag της συσκευής μου φάνηκε χειρότερο από το ORDK2. Παρόλα αυτά καταλαβαίνεις αμέσως ότι είναι το μέλλον. Ακόμα και σε αυτό το πρώιμο στάδιο της τεχνολογίας, ξεχνάς αμέσως τον γύρω κόσμο. Δεν είναι ακριβώς σαν να είσαι εκεί, αλλά το immersion είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Να φανταστώ ότι το είδες στο εξωτερικό το gear s έτσι?

Μπας και παίζει πουθενά σε Λονδίνο για άμεση αγορά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα κι εγώ, τελικά δεν άντεξα, με τον Exynos και στα 600€ με την εγγύηση κτλ, όλα κομπλέ σε μαύρο χρώμα. Unboxing θα κάνω το απόγευμα σπίτι με την ησυχία μου, ελπίζω να μην το κάνει claim η γυναίκα που είναι με note2, πιστεύω αν δει την οθόνη θα μείνω στα κρύα του λουτρού :lol::lol:

 

https://www.dropbox.com/s/jxiq5h0rs7qpqxu/20141022_103800.jpg?dl=0

 

Ένας από τους λόγους που το πήρα είναι και η απόδοση της κάμερας ειδικά σε αυτό το τεστ, είχα ψηφίσει note4 και είχα πει στον εαυτό μου ότι όποια και να είναι η συσκευή που μου άρεσαν τόσο οι φωτογραφίες του θα το αγόραζα (ευτυχώς δεν ήταν μήλο :p )

http://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-Note-4-wins-our-blind-camera-comparison-iPhone-6-is-distant-second_id61676

Ισως εδω, http://techmaniacs.gr/samsung-galaxy-note-4-teardown-reveals-that-it-uses-sony-imx240-camera-sensor/ ,φαινεται γιατι τραβαει καλες φωτογραφιες.Εχει αλλο αισθητηρα.Ενα της Σονυ,που ειναι μεγαλυτερος.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, μένω Μέση Ανατολή μόνιμα οπότε με βόλεψε πολύ η τιμή και ότι ήρθε με exynos επίσημα εδώ.. Θα γράψω ότι βλέπω αναλυτικά, προς το παρόν είναι κλειστό στο κουτάκι του γιατί έχω πολύ δουλειά στο γραφείο.. Πρώτη εντύπωση πάντως είναι ότι κρατάς μια ποιοτική συσκευή και η οθόνη του είναι πραγματικά χάρμα οφθαλμών (ότι είδα στην συσκευή του μαγαζιού). Από note3 δεν πέρασα αφού δεν μου άρεσε καθόλου λόγω υλικών και το note4 με εντυπωσίασε παρόλο που είχα πείσει τον εαυτό μου να μείνω με συσκευές 5-5.2 ιντσών..

 

Το πιασε ο Theodore :)

Το απόλυτο πήρες αγορίνα μου.

Ευτυχώς που ήρθες νωρίς στο CLUB για να το δούμε καλύτερα...

Edit

Οι φωτογραφίες είναι από άλλο πλανήτη πραγματικά παιδιά.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ισως εδω, http://techmaniacs.gr/samsung-galaxy-note-4-teardown-reveals-that-it-uses-sony-imx240-camera-sensor/ ,φαινεται γιατι τραβαει καλες φωτογραφιες.Εχει αλλο αισθητηρα.Ενα της Σονυ,που ειναι μεγαλυτερος.:)

 

Το απόλυτο πήρες αγορίνα μου.

Ευτυχώς που ήρθες νωρίς στο CLUB για να το δούμε καλύτερα...

Edit

Οι φωτογραφίες είναι από άλλο πλανήτη πραγματικά παιδιά.

Είμαι περίεργος να δω τι φωτογραφίες βγάζει σε χαμηλό φωτισμό, πχ όταν είμαι σπίτι βράδυ κτλ. Τις καλύτερες μέχρι τώρα και σε αυτές τις συνθήκες τις είδα από το One M8..

Νικόλα ναι νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή, η αίσθηση την στιγμή που το πιάνεις και είναι παγωμένο το μέταλλο (έχουμε ακόμα ανοικτά τα AC εδώ στα θερμά κλίματα) σε κάνει να ξεχνάς την Samsung εντελώς.. Υπομονή ως το απόγευμα

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να δω τι φωτογραφίες βγάζει σε χαμηλό φωτισμό, πχ όταν είμαι σπίτι βράδυ κτλ. Τις καλύτερες μέχρι τώρα και σε αυτές τις συνθήκες τις είδα από το One M8..

Νικόλα ναι νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή, η αίσθηση την στιγμή που το πιάνεις και είναι παγωμένο το μέταλλο (έχουμε ακόμα ανοικτά τα AC εδώ στα θερμά κλίματα) σε κάνει να ξεχνάς την Samsung εντελώς.. Υπομονή ως το απόγευμα

 

Ευθύμη σου εύχομαι να το χαρείς και απροβλημάτιστο !

Και μιάς έχεις και τα δύο στα χέρια σου (m8 - Note4) και η ζέστη καλά κρατά εκει στην Αραπιά που είσαι, αφού το βράδυ θα παίξεις αρκετά με τις φωτογραφίες του και το έχεις νιώσει καλά το m8 metal στα χέρια σου, για πές μας από θερμοκρασίες πώς σου φαίνεται ο **sexynos** μέσα στα πλαστικά του, στα έμπειρα θερμοκρασιακά χέρια σου ;

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ευθύμη μου, να το χαρείς και μέχρι να το δώσεις Απροβλημάτιστο να είναι !

 

Το θέμα υποστήριξη από την κοινότητα, σε προβλημάτισε καθόλου πριν την αγορά του ** sexynos ** ; Μιας και λένε ότι ο snap θα έχει καλύτερη υποστήριξη. Αν και δεν το νομίζω :lol: !

Edited by kioren
Link to comment
Share on other sites

και ο αισθητηρας της φωτογραφικης ειναι διαφορετικος στα δυο μοντελα?

sony vs sammy?

Φιλε galanakop ειδες διαφορες στην φωτογραφικη αναμεσα στα δυο?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα κι εγώ, τελικά δεν άντεξα, με τον Exynos και στα 600€ με την εγγύηση κτλ, όλα κομπλέ σε μαύρο χρώμα. Unboxing θα κάνω το απόγευμα σπίτι με την ησυχία μου, ελπίζω να μην το κάνει claim η γυναίκα που είναι με note2, πιστεύω αν δει την οθόνη θα μείνω στα κρύα του λουτρού :lol::lol:

 

https://www.dropbox.com/s/jxiq5h0rs7qpqxu/20141022_103800.jpg?dl=0

 

Ένας από τους λόγους που το πήρα είναι και η απόδοση της κάμερας ειδικά σε αυτό το τεστ, είχα ψηφίσει note4 και είχα πει στον εαυτό μου ότι όποια και να είναι η συσκευή που μου άρεσαν τόσο οι φωτογραφίες του θα το αγόραζα (ευτυχώς δεν ήταν μήλο :p )

http://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-Note-4-wins-our-blind-camera-comparison-iPhone-6-is-distant-second_id61676

 

Καλοριζικο Ευθυμη, καλως επανηλθες στα νηματα του νοτελιου! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάλι σας ευχαριστώ! Την θερμοκρασία θα την καταλάβω το βράδυ που θα το σεταρω με κατέβασμα και εγκατάσταση εφαρμογών και θα σας πω. Θα κοιτάξω και την φωτογραφική σίγουρα.. Όχι δεν με προβληματιζει πλέον το ποσό θα ασχοληθεί η κοινότητα με το μοντέλο αφού το μόνο που θα κάνω κάποια στιγμή θα είναι απλά root κι όχι πέρασμα custom rom ή έστω custom recovery. Δεν έχω χρόνο πλέον για πείραγμα συν το γεγονός ότι οι νέες συσκευές δεν θέλουν πολύ μαστορεμα εκτός αν κάποιος το κάνει από συνήθεια ή μεράκι ;)

 

To m8 το έδωσα πρόσφατα αλλά δύσκολα ανέβαζε θερμοκρασία ακόμα και με χρήση 4G κάτω από τον ήλιο καλοκαιριάτικα εδώ με την πολύ ζέστη (είχα δει να γράψει έως 42 βαθμούς Celcius νομίζω)

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Δεν πεφτει η τιμη ρε γα***το...ακομα στα 750 ειναι.Και δεν το κωβω να πεφτει συντομα...
Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη καλορίζικο ,σε βλέπω σε λίγο καιρό να στέλνεις κάνα με exynos προς Κρητη μεριά .:):)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν πεφτει η τιμη ρε γα***το...ακομα στα 750 ειναι.Και δεν το κωβω να πεφτει συντομα...

 

Θα πεσει. Ακομα καλα καλα δεν κυκλοφόρησε. ;)

 

 

Μου βαζετε δυσκολα με τον exynos ε, δεν ξερω τι να κανω. Δε θα ειχα πρόβλημα να ρισκάρω την εγγύηση, αλλα θυμαμαι το πρωτο s2 που ειχα το οποιο έκαψε μητρική μετά απο 10λεπτο πρωτου boot και το σκέφτομαι...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω μεγαλη ζητηση ..κ ισως δεν πεσει αμεσως...σημερα ηταν να κυκλοφορησει επισημα στην ελλαδα κ δεν κυκλοφορησε...
Link to comment
Share on other sites

και ο αισθητηρας της φωτογραφικης ειναι διαφορετικος στα δυο μοντελα?

sony vs sammy?

Φιλε galanakop ειδες διαφορες στην φωτογραφικη αναμεσα στα δυο?

 

Απο όσα έχω καταλάβει και μαζέψει απο διάφορα φορα, οι διάφορες εκτος απο CPU/GPU είναι:

Κάμερα (Sammy - Sony)

DAC (Wolfson - Qualcomm)

Modem (Intel - Qualcomm)

Τα παραπανω είναι αντίστοιχα Exynos - Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάλι σας ευχαριστώ! Την θερμοκρασία θα την καταλάβω το βράδυ που θα το σεταρω με κατέβασμα και εγκατάσταση εφαρμογών και θα σας πω. Θα κοιτάξω και την φωτογραφική σίγουρα.. Όχι δεν με προβληματιζει πλέον το ποσό θα ασχοληθεί η κοινότητα με το μοντέλο αφού το μόνο που θα κάνω κάποια στιγμή θα είναι απλά root κι όχι πέρασμα custom rom ή έστω custom recovery. Δεν έχω χρόνο πλέον για πείραγμα συν το γεγονός ότι οι νέες συσκευές δεν θέλουν πολύ μαστορεμα εκτός αν κάποιος το κάνει από συνήθεια ή μεράκι ;)

 

To m8 το έδωσα πρόσφατα αλλά δύσκολα ανέβαζε θερμοκρασία ακόμα και με χρήση 4G κάτω από τον ήλιο καλοκαιριάτικα εδώ με την πολύ ζέστη (είχα δει να γράψει έως 42 βαθμούς Celcius νομίζω)

Ευθύμη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Να είσαι καλά !

Θα περιμένω με πολύ ενδιαφέρον να διαβάσω τα πολύτιμα συμπεράσματα σου. Επίσης το κριτήριο επιλογής σου οσο αφορά τον **sexynos** (root, custom roms κ.λ.π) και όσο αφορά την κοινότητα, επίσης το θεωρώ πολύ σωστό, ακόμα και χρόνο για πείραγμα να είχες !

Εξάλλου Ευθύμη μου και διά στόματος του πλέον ειδικού (Chainfire http://www.androidauthority.com/chainfire-rooting-android-lollipop-541458/ και ο Rovo με το xposed έχει προβληματιστεί με το θέμα.. http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=56114217&postcount=5), έχω την διαίσθηση ότι με την έλευση του Lollipop, θα υπάρξουν τεράστιες δυσκολίες σε πολλά θέματα (για πρώτη φορά τόσο έντονα στην ιστορία του Android..), όσο αφορά αυτούς που έχουν ακόμα αυτό το μεράκι του πειράγματος ! Τα πράγματα θα στενεύουν όλο και περισσότερο στο μέλλον !

42C μόνο το υπέροχο m8 ; Δεν ήσουν ποτέ λάτρης του 3D gaming many hours, να του τινάξεις τα μυαλά :lol: !

 

Ευθύμη καλορίζικο ,σε βλέπω σε λίγο καιρό να στέλνεις κάνα με exynos προς Κρητη μεριά .:)

** sexynos** και εσύ τελικά ρε Μιχαλιό; (ήμουν σίγουρος και για εσένα..)

Eίναι ανάγκη να το περιμένεις από τόσο μακρία ρε Μιχαλιό; Να σου στείλω εγώ ένα βρέ ! (το ψάχνω ακόμα :p ! )

http://www.28mobile.com/ = το 698 ευρώ που δείχνει στο main είναι μούφα, στα 745 το έχουν και περιμένουν να γεμίσουν το stock !

 

Θα πεσει. Ακομα καλα καλα δεν κυκλοφόρησε. ;)

 

 

Μου βαζετε δυσκολα με τον exynos ε, δεν ξερω τι να κανω. Δε θα ειχα πρόβλημα να ρισκάρω την εγγύηση, αλλα θυμαμαι το πρωτο s2 που ειχα το οποιο έκαψε μητρική μετά απο 10λεπτο πρωτου boot και το σκέφτομαι...

 

Λές να είσαι ξανά τόσο άτυχος ; Σκέψου ότι το thread του S2 είναι το νήμα με τα περισσότερα Quote μέσα στο myphone !

Aκόμα δουλεύουν τα άτιμα σαν τρελά ! Σε εσένα δυστυχώς, έτυχε το κακό φίλε μου !

Σκέψου πάντως τα θετικά του **sexynos** ! Αλλά νομίζω κάποιος πρέπει να αγοράσει και τον Snap, για να έχουμε και κάτι αρνητικό να ασχολούμαστε (και) με αυτήν την συσκευή :lol: !

 

Απο όσα έχω καταλάβει και μαζέψει απο διάφορα φορα, οι διάφορες εκτος απο CPU/GPU είναι:

Κάμερα (Sammy - Sony)

DAC (Wolfson - Qualcomm)

Modem (Intel - Qualcomm)

Τα παραπανω είναι αντίστοιχα Exynos - Snapdragon.

 

 

Αυτά όλα φίλε μου που μάζεψες, να σε παρακαλέσω όταν έχεις χρόνο και μπορείς, να μας δώσεις κάποια Links να τα έχουμε και εμείς όλα μαζεμένα εδώ μέσα ;

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά !

 

https://www.indiegogo.com/projects/note-4-exynos-development-device

The target development device is a SM-N910C or a SM-N910U depending on availability and pricing at the end of the campaign.

Εδώ δεν κατάλαβα τι θέλει να μας πεί ο ποιητής :happy:, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ; Τι target ψάχνει αυτός ;

Ευχαριστώ τον όποιον !

 

Αυτό το δοκίμασε κανένας από τους κατέχοντες ; http://www.youtube.com/watch?v=KWD1x8grGxQ

Δουλεύει μια χαρά ;

 

edit : Πάντως η διαφορά στο exit poll τους, είναι σταθερή και καρφωμένη στο 10% ( 55.02% sexynos vs snap 44.98%) εδώ και αρκετές μέρες ! Kάτι που πιστεύω θα αλλάξει σύντομα, όταν θα ολοκληρωθεί στο 100% το launch της συσκευής στην παγκόσμια αγορά (αλλά και με την έλευση του Lollipop ;) ! )

Edited by kioren
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη εβδομάδα θα πάει Dubai η αδερφή μου. Το τηλέφωνο θα έχει κάποιο πρόβλημα όταν το ανοίξω κατευθείαν εδώ ή θα πρέπει να γίνει πρώτα σύνδεση εκεί; γλώσσα κ.λ.π. μπαίνουν μετά με κάποια αναβάθμιση;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εύθυμη καλορίζικο φίλε :)

Λοιπόν το είδα κ έργω από κοντά στο public στο mall Μαρούσι.

Δυστυχώς το Tapatalk με τα κουλά που μου κάνει δε με αφήνει να αναβάσω άλλες Φώτος τώρα.

Το βράδυ περισσότερα γιατί έχω βγάλει κ φωτογραφίες εσωτερικού χωριού από όλα σχεδόν ταυτόχρονα

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη εβδομάδα θα πάει Dubai η αδερφή μου. Το τηλέφωνο θα έχει κάποιο πρόβλημα όταν το ανοίξω κατευθείαν εδώ ή θα πρέπει να γίνει πρώτα σύνδεση εκεί; γλώσσα κ.λ.π. μπαίνουν μετά με κάποια αναβάθμιση;

 

Θα πρέπει να το ανοίξει εκεί και να γίνει και η πρώτη κλήση από Dubai. Θα της το κάνει το κατάστημα. Θα αγοράσει ένα καρτονούμερο, και θα σε πάρει ένα τηλέφωνο.:lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από eBay, exynos πού παίζει; Από uk ας πούμε;

 

Μπααα... και εδώ δίνουν τον Snapdragon.

Μόνο από eBay ή κανένα κινεζοχονγκονγκαταστημα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, κι εγώ UK είμαι. Απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι παρόμοιο με το eglobalcentral, το οποίο δεν το έχει πλέον νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ σήμερα στο public στο Σύνταγμα, δεν έχω σύγκριση με προηγούμενα Note (έχω παίξει μόνο λίγο με το πρώτης γενιάς φίλου) αλλά ερχόμενος από iPhone μου άρεσε πολύ αυτό που είδα.

 

Η οθόνη φανταστική και με χρώματα πολύ κοντά στα πραγματικά, καμία σχέση με το s5 που υπήρχε δίπλα. Η ποιότητα κατασκευής γύρω γύρω πολύ καλή και ακόμα και το πλαστικό πίσω καπάκι δεν ενοχλεί.

 

Σε κάποια σημεία (πχ όταν σκρόλαρα ένα pdf) υπήρχε lag και πιξελιάριζε το κείμενο (κάτι που δεν γίνεται στο i5 μου) αλλά δεδομένης της ανάλυσης και του ότι το πιξελιάρισμα έφευγε αμέσως μόλις σταματούσα το scrolling δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη εβδομάδα θα πάει Dubai η αδερφή μου. Το τηλέφωνο θα έχει κάποιο πρόβλημα όταν το ανοίξω κατευθείαν εδώ ή θα πρέπει να γίνει πρώτα σύνδεση εκεί; γλώσσα κ.λ.π. μπαίνουν μετά με κάποια αναβάθμιση;

Δέχεται παραγγελίες η κοπελιά :lol: να μας φέρει 100 κομμάτια 910C να βγάλουμε ένα καλό μεροκάματο !

Πες της, φέρτα εσύ και ας μην δουλεύουν (που θα δουλεύουν μια χαρά..), θα τα πουλήσουμε σε όλο τον πλανήτη! Έχει τρελή ζήτηση :) !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...