Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μέχρι τώρα δεν είχα ιδέα τι παίζει με τα power banks αλλά μου δόθηκε η αφορμή για να ψαχτώ. Τα intenso ξέρει κανείς αν είναι αξιόπιστα; Βρήκα αυτό εδώ και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Δεν θέλω και κάτι πιο μεγάλο βασικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν είναι πολύ ενοχλητικό, τότε ναι μπορείς να ζήσεις με αυτό. Φοβάμαι όμως ότι σε πολλές περιπτώσεις, μια τέτοια ζημιά στην οθόνη αρχίζει και επεκτείνεται. Μακάρι να κρατήσει έτσι.

 

Κοίταξε, είναι ένα μήνα έτσι, μου φαίνεται σταθερή η κατάσταση. Οταν είναι πιο ψυχρό το περιβάλλον κάπως χειροτερεύει η μωβ αυρα γύρω από το κινητό. Αναβοσβήνω την οθόνη σε κατάσταση κλειδώματος και μετά ανοίγοντάς το, στρώνει. Πιο ενοχλητική είναι η δραματική πτώση της ανάλυσης που στα μικρά κείμενα κάνει τις γραμματοσειρές κάτι σαν ιερογλυφικά!

Ίδωμεν, να πάω να δώσω πάντως καμιά 100η € για οθόνη, όταν μέσα σε ένα χρόνο έχει κάνει περιμετρικά από τα πλαϊνά κουμπιά τέσσερα ραγίσματα στο κακής ποιότητας πλαστικό του, απλά δεν παίζει. Και εννοείται ότι το κινητό είναι πάντα σε χοντρή θήκη. Τέσπα, κρίμα γιατί με το τελευταίο mini update λειτουργεί θαυμάσια.

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, είναι ένα μήνα έτσι, μου φαίνεται σταθερή η κατάσταση. Οταν είναι πιο ψυχρό το περιβάλλον κάπως χειροτερεύει η μωβ αυρα γύρω από το κινητό. Αναβοσβήνω την οθόνη σε κατάσταση κλειδώματος και μετά ανοίγοντάς το, στρώνει. Πιο ενοχλητική είναι η δραματική πτώση της ανάλυσης που στα μικρά κείμενα κάνει τις γραμματοσειρές κάτι σαν ιερογλυφικά!

Ίδωμεν, να πάω να δώσω πάντως καμιά 100η € για οθόνη, όταν μέσα σε ένα χρόνο έχει κάνει περιμετρικά από τα πλαϊνά κουμπιά τέσσερα ραγίσματα στο κακής ποιότητας πλαστικό του, απλά δεν παίζει. Και εννοείται ότι το κινητό είναι πάντα σε χοντρή θήκη. Τέσπα, κρίμα γιατί με το τελευταίο mini update λειτουργεί θαυμάσια.

 

Πολύ σωστά. Απλά δεν συμφέρει, μιας και με κάτι παραπάνω μπορείς να το πάρεις καινούριο, ή να πάρεις άλλο μοντέλο. Το πλαστικό είναι εντελώς της πλάκας, καθώς και μένα έχει κάνει ραγισματάκια περιμετρικά στα πλαϊνά κουμπιά.

 

Αν είναι μόνο θέμα οθόνης και κατέχεις από αυτά τα πράγματα, φυσικά μπορείς να πάρεις μια οθόνη σχετικά καλής ποιότητας από ebay και να την αλλάξεις μόνος σου. tutorials στο youtube υπάρχουν και γλυτώνεις και τα έξοδα του τεχνικού που θα στο έφτιαχνε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Απλά δεν συμφέρει, μιας και με κάτι παραπάνω μπορείς να το πάρεις καινούριο, ή να πάρεις άλλο μοντέλο. Το πλαστικό είναι εντελώς της πλάκας, καθώς και μένα έχει κάνει ραγισματάκια περιμετρικά στα πλαϊνά κουμπιά.

 

Αν είναι μόνο θέμα οθόνης και κατέχεις από αυτά τα πράγματα, φυσικά μπορείς να πάρεις μια οθόνη σχετικά καλής ποιότητας από ebay και να την αλλάξεις μόνος σου. tutorials στο youtube υπάρχουν και γλυτώνεις και τα έξοδα του τεχνικού που θα στο έφτιαχνε

 

Εγώ από μόνος μου είμαι παντελώς άχρηστος, δεν θα το ρισκάρω καθόλου. Έχω όμως γνωστό - γνωστού (λωλ) που εχει φτιάξει μερικά κινητά από χόμπι, οπότε θα τον προσεγγίσω. Εάν ακούσω κάτι υποφερτό σε τιμή θα του το δώσω να το αναλάβει. ειδάλλως μια χαρά θα είμαι με Moto G2 ανάλυσης... VGA! Και το καλοκαίρι αν αντέξει μέχρι τότε, κάτι καινούργιο!

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από μόνος μου είμαι παντελώς άχρηστος, δεν θα το ρισκάρω καθόλου. Έχω όμως γνωστό - γνωστού (λωλ) που εχει φτιάξει μερικά κινητά από χόμπι, οπότε θα τον προσεγγίσω. Εάν ακούσω κάτι υποφερτό σε τιμή θα του το δώσω να το αναλάβει. ειδάλλως μια χαρά θα είμαι με Moto G2 ανάλυσης... VGA! Και το καλοκαίρι αν αντέξει μέχρι τότε, κάτι καινούργιο!

 

Προσοχή στους γνωστούς-γνωστού. Πριν από καιρό την έπαθα άσχημα, έδωσα κινητό (ολοκαίνουριο samsung galaxy s3) σε κάποιον για αλλαγή οθόνης, που και καλά ήξερε από αυτά, και το πήρα πίσω τούβλο. Και επειδή τότε και εγώ δεν ήξερα που πάει τι, δεν μπορούσα να κατηγορήσω κανέναν παρά τον εαυτό μου που το έδωσα.

 

Κατά τα άλλα, στο ebay βρίσκεις γυαλί οθόνης από 5-15 ευρώ, σου παρέχουν και τα εργαλεία που χρειάζονται ακριβώς για να αλλαχθεί. Αν θες νέα lcd + digitizer πάει παραπάνω η τιμή, αλλά βρίσκεις πάλι από 20 έως και 70 ευρώ. Δεν ξέρω γιατί υπάρχει τέτοια διαφορά στην τιμή, ίσως η ποιότητα του προϊόντος που αγοράζεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από μόνος μου είμαι παντελώς άχρηστος, δεν θα το ρισκάρω καθόλου. Έχω όμως γνωστό - γνωστού (λωλ) που εχει φτιάξει μερικά κινητά από χόμπι, οπότε θα τον προσεγγίσω. Εάν ακούσω κάτι υποφερτό σε τιμή θα του το δώσω να το αναλάβει. ειδάλλως μια χαρά θα είμαι με Moto G2 ανάλυσης... VGA! Και το καλοκαίρι αν αντέξει μέχρι τότε, κάτι καινούργιο!

 

Φίλε μου αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα με το moto g2 της αρραβωνιαστικιάς μου.

 

Μου ζητούσαν πάνω από 100 ευρώ επισκευή για ένα κινητό που το βρίσκω εύκολα 140 ευρώ καινούριο.

 

Αυτό που έκανα ήταν να βρω μία οθόνη+digitizer (στο κινητό μας πάνε μαζί αυτά, δεν μπορείς να αλλάξεις το ένα και όχι το άλλο) 22 ευρώ από ebay, κατάφερα τελικά να την παραγγείλω χρησιμοποιώντας ένα παραθυράκι που έχει το paypal γιατί λόγω capital control δεν μπορούσα να την κάνω με τίποτα (αν θες λεπτομέρειες πες μου), και γύρισα μερικά μαγαζιά επισκευής κινητών κτλ και τους ρώτησα πόσο θέλουν για να μου αντικαταστήσουν μια οθόνη αν τους παρέχω εγώ το ανταλλακτικό, και όλοι μου ζήτησαν από 10 έως 15 ευρώ. Οπότε με ~40 ευρώ είμαι κομπλέ.

 

Αν θες οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι μέσα στο επόμενο εξάμηνο σκέφτομαι νέα συσκευή και με βλέπω να γυρίζω τάχιστα πίσω προς την δοκιμασμένη και αγαπημένη Lenovo, τη μαμά πια εταιρία. Εχω βάλει στο μάτι το P70, αλλά θα κάνω μια έρευνα αγοράς για να δω για επισκευή. Drew_Christo1991 & hondacivic_s σας μερσώ φίλοι μου, αν αποφασίσω να μείνω με τούτο θα σε ενοχλήσω Civic!
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Από προχθές άρχισε και τρελά, πατάει κουμπιά μόνο του και δίνει τυχαίες εντολές. Παραλίγο να κλειδώσω την κάρτα διότι πατούσε άσχετα ψηφία στο pin. Και έχει δύο κάρτες το άτιμο!

 

Με παιδεψε ακόμα και στο τρέχων μνμ, ο κέρσορας πήγαινε όπου ήθελε. Στον Chrome χθες πήγαινε πάνω κάτω την σελίδα και πατούσε τυχαία λινκ.

 

Σαν θέμα αφής της οθόνης φαινόταν, άμα δεν παίρνω και όρκο. Καμία ιδέα; Το έχει πάθει κάνεις;

Το σοκ της ημέρας: ΙΣΩΣ τελικά να μην είχε πρόβλημα το κινητό! Όταν είδα το θέμα, έκανα φυσιοθεραπεια. Άλλαξα κινητό πλέον και πριν λίγο στο φυσιοθεραπευτηριο έγινε το ίδιο ενώ εξουσία με το κινητό (Μότο 3 πια)! Υπάρχει ένα μηχάνημα με ράδιοκύματα και επηρεάζει τα κινητά! Όταν το άκουσα, έπαθα πλάκα.

 

Τώρα ακόμα ελπίζω να μην προκαλεί μόνιμη βλάβη, αλλιώς θα στείλω το κινητό για αντικατάσταση :eek:

Link to comment
Share on other sites

Το σοκ της ημέρας: ΙΣΩΣ τελικά να μην είχε πρόβλημα το κινητό! Όταν είδα το θέμα, έκανα φυσιοθεραπεια. Άλλαξα κινητό πλέον και πριν λίγο στο φυσιοθεραπευτηριο έγινε το ίδιο ενώ εξουσία με το κινητό (Μότο 3 πια)! Υπάρχει ένα μηχάνημα με ράδιοκύματα και επηρεάζει τα κινητά! Όταν το άκουσα, έπαθα πλάκα.

 

Τώρα ακόμα ελπίζω να μην προκαλεί μόνιμη βλάβη, αλλιώς θα στείλω το κινητό για αντικατάσταση :eek:

 

Μην ασχολείσαι με το τηλέφωνο, εσυ να είσαι μακρυά απο αυτό το διαολομηχάνημα .

Link to comment
Share on other sites

Off topic: Δυο μερες ακομα, δεν μπορω να κανω κατι διαφορετικο :( Ή φυσιοθεραπεια ή πονος, πρεπει να επιλεξω! Ας ελπισουμε οτι το κινητο δε θα παθει κοκομπλοκο.
Link to comment
Share on other sites

Off topic: Δυο μερες ακομα, δεν μπορω να κανω κατι διαφορετικο :( Ή φυσιοθεραπεια ή πονος, πρεπει να επιλεξω! Ας ελπισουμε οτι το κινητο δε θα παθει κοκομπλοκο.

 

Για καλό και για κακό, αν έχεις την δυνατότητα έχε απενεργοποιημένο το κινητό όσο βρίσκεσαι εκεί, και άνοιγέ το όταν βγαίνεις από το κτήριο. Έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι το κινητό δεν θα πάθει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Motorola Moto G 2ης γενιάς και δεν μπορώ να βάλω σαν ήχο κλήσης κάποιο τραγούδι προτίμησής μου από τη Μουσική μου, παρά μόνο τα προεπιλεγμένα της Motorola. Γνωρίζετε αν φταίει κάποιο λογισμικό android ή αν έχει να κάνει με κάποιους τύπους αρχείων;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Motorola Moto G 2ης γενιάς και δεν μπορώ να βάλω σαν ήχο κλήσης κάποιο τραγούδι προτίμησής μου από τη Μουσική μου, παρά μόνο τα προεπιλεγμένα της Motorola. Γνωρίζετε αν φταίει κάποιο λογισμικό android ή αν έχει να κάνει με κάποιους τύπους αρχείων;

Ευχαριστώ

 

Πρέπει να τα περάσεις στο φάκελο μουσικής στο τηλέφωνο. και όχι στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα περάσεις στο φάκελο μουσικής στο τηλέφωνο. και όχι στην κάρτα μνήμης.

Βασικά αν και δεν ειμαι ασχετος από τηλέφωνα, δεν υπαρχει καν φακελος μουσικης που να βρίσκω, περα από το "Μουσική Play" με κάτι πορτοκαλί ακουστικά που μοιάζει περισσότερο σαν εφαρμογή της motorola. Υπάρχει κάπου αλλού ρύθμιση ή φάκελοι αρχείων ώστε να μπορώ να πραγματοποιήσω και τη μετακίνηση των αρχείων;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν και δεν ειμαι ασχετος από τηλέφωνα, δεν υπαρχει καν φακελος μουσικης που να βρίσκω, περα από το "Μουσική Play" με κάτι πορτοκαλί ακουστικά που μοιάζει περισσότερο σαν εφαρμογή της motorola. Υπάρχει κάπου αλλού ρύθμιση ή φάκελοι αρχείων ώστε να μπορώ να πραγματοποιήσω και τη μετακίνηση των αρχείων;

 

 

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις έναν file manager όπως τον Es explorer φιλε

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ τον ES χρησιμοποιώ. Κατέβασέ το και μέσα στα αρχεία της εσωτερικής μνήμης βρες/φτιάξε ένα φάκελο Ringtones όπου μπορείς να βάλεις εκεί ό,τι θέλεις για ήχο κλήσης.
Link to comment
Share on other sites

Απορία: Το Auto HDR λειτουργεί μόνο όταν είναι απενεργοποιημένη η εστίαση; Δοκίμασα να το βάλω ενεργό και μου την απενεργοποίησε, άρα υποθέτω ότι με εστίαση δεν λειτουργεί το HDR. Λογικό βέβαια γιατί αυτή η λειτουργία αφορά κυρίως τοπία.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω τις επαφές από το gmail στη καρτα sim...επίσης κάτι άλλο μπορώ να βαλω το κινητό αθόρυβο και να μην έχει δόνηση;έψαξαν αλλά δν μπορώ να βρω κάποια επιλογή.. Είναι με 5.0.2..ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω τις επαφές από το gmail στη καρτα sim...επίσης κάτι άλλο μπορώ να βαλω το κινητό αθόρυβο και να μην έχει δόνηση;έψαξαν αλλά δν μπορώ να βρω κάποια επιλογή.. Είναι με 5.0.2..ευχαριστώ!

 

γιατί θες να μεταφερεις από το gmail στην sim;

είναι λίγο ανορθόδοξο στις μερες μας, οπότε αν μας πεις (εφοσον θες) γιατι θες να κανεις αυτην την μεταφορα, ισως βρουμε μια εναλλακτικη.

πχ αν θες να πας σε αλλο τηλεφωνο, αν ειναι smartphone μπορει να συγχρονισει με το google account. αν ειναι feature phone ίσως να εχει τη δυνατοτητα να διαβασει ενα αρχειο επαφων, οποτε να μην χρειαζεται η sim.

 

όπως και να χει, δοκιμασε αυτην την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shao.Copy2SIM&hl=el , άλλοι λενε οτι δουλευει, αλλοι οχι. μετα το τρέξιμο κανε καλου κακου ενα restart στο κινητο, καπου διαβασα οτι μετα το reboot εχουν αντιγραφει..

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να βαλω το κινητό αθόρυβο και να μην έχει δόνηση;έψαξαν αλλά δν μπορώ να βρω κάποια επιλογή.. Είναι με 5.0.2..ευχαριστώ!

Ούτε κι εγώ έβρισκα άκρη με το stock android της συσκευής γιατί λείπουν αρκετές «ευκολίες» που δίνουν στα τροποποιημένα λογισμικά. Εγκατέστησα ένα widgetάκι με χρήσιμες συντομεύσεις και με έχει βολέψει αρκετά. Μπορείς να βάλεις και αθόρυβο με αυτό. Δες το εδώ και δοκίμασέ το αν θες.

 

Επίσης κάτι που δεν είδα να αναφέρει κανείς είναι το ποσοστό της μπαταρίας για το οποίο δεν υπάρχει επιλογή να εμφανίζεται δίπλα στην ένδειξη! Μου έκανε εντύπωση αυτό. Όμως και εκεί βρήκα τη λύση για όποιον ενδιαφέρεται... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι το ανοιξα (συνηθιζω να το κλεινω το βραδυ) και δεν μου αναγνωριζε την SIM.

 

Το εκλεισα, εβγαλα την SIM, την ξαναεβαλα και το ξανα-ανοιξα.

 

Ευτυχως την αναγνωρισε αμεσως κανονικα, αλλα δεν μου αρεσε καθολου η ολη ιστορια...

 

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αθόρυβο χωρίς δόνηση μπαίνει με την επιλογή κανένα που βγάζει όταν πατάμε για αυξομείωση της έντασης.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έγινε τελικά η αντικατάσταση της οθόνης στο κινητό της αρραβωνιαστικιάς μου, η οθόνη από το ebay απλά τέλεια! Το βάζω δίπλα στο δικό μου να τα συγκρίνω και δεν υπάρχει ούτε καν διαφορά στα χρώματα, φοβερή απόδοση για οθόνη των 20 ευρώ.

 

Παρόλα αυτά δημιουργήθηκε ένα άλλο θεματάκι. Απ' όταν το πήραμε από την επισκευή, πολύ συχνά όταν βρίσκεται σε κλήση με κάποιον, ο συνομιλητής ακούει τον εαυτό του, σαν να έχει επιστροφή δηλαδή. Παίζει να έκανε κάτι λάθος ο τεχνικός και να έχει χαλάσει κάποιου είδους μόνωση για τον ήχο? Να το πάω πίσω, θα βγάλω άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα reset να δεις μπας και στρώσει. Δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο πράγμα πάντως (μόνωση).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...