Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια δεν αντεχω αλλο με τα προβληματα και την (μη) ταχυτητα της 5.0.2 και αποφασισα να γυρισω στην τελεια οπως αποδειχτηκε εκ των πραγματων 4.4.4 μαζι με ρουταρισμα και ξεκλειδωμα bootloader. Δεν εχω καμμια ελπιδα για την 6 καθως το τηλ θα "βαρυνει" ακομα περισσοτερο. Η δικη μου αντιληψη ειναι οτι για τα χαρακτηριστικα του τηλ. (cpu & ram) η 4.4.4 ειναι η απολυτως καλυτερη rom.

 

Η ερωτηση μου ειναι, γνωριζει κανεις αν υπαρχει καπου καποιος οδηγος απο το Α εως το Ω μαζι με links για downloads για να μην ψαχνομαι με τις ωρες?

 

Ευχαριστω για το χρονο σας προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γνώμη μου είναι να περιμένεις λίγο ακόμα να έρθει η επίσημη αναβάθμιση για να δοκιμάσεις την 6 και να κρίνεις πριν αποφασίσεις. Κρίνοντας από ό,τι έχω διαβάσει αυτές τις μέρες όσοι την έχουν περάσει έμειναν με πολύ καλές εντυπώσεις. Αν βέβαια είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα και δεν αντέχεις άλλο βάλε πάλι την KitKat. Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

@Conception

Την είχα δοκιμάσει ήδη στο laptop, δεν έβλεπε καν ότι την έκανα mount. Δηλ. μάλλον νεκρή. Το θέμα είναι "απεβίωσε" τυχαία ή εξαιτίας της αποσύνδεσης από το κινητό;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι φταίει το κινητό, το πιθανότερο είναι να χάλασε η κάρτα από μόνη της. Τυχαίνει. Αν δεν έχεις άλλη, πάρε κάποια Samsung που είναι πολύ καλές. Εγώ έχω αυτήν κοντά ένα χρόνο και πάει σφαίρα! Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Από προχθές άρχισε και τρελά, πατάει κουμπιά μόνο του και δίνει τυχαίες εντολές. Παραλίγο να κλειδώσω την κάρτα διότι πατούσε άσχετα ψηφία στο pin. Και έχει δύο κάρτες το άτιμο!

 

Με παιδεψε ακόμα και στο τρέχων μνμ, ο κέρσορας πήγαινε όπου ήθελε. Στον Chrome χθες πήγαινε πάνω κάτω την σελίδα και πατούσε τυχαία λινκ.

 

Σαν θέμα αφής της οθόνης φαινόταν, άμα δεν παίρνω και όρκο. Καμία ιδέα; Το έχει πάθει κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Από προχθές άρχισε και τρελά, πατάει κουμπιά μόνο του και δίνει τυχαίες εντολές. Παραλίγο να κλειδώσω την κάρτα διότι πατούσε άσχετα ψηφία στο pin. Και έχει δύο κάρτες το άτιμο!

 

Με παιδεψε ακόμα και στο τρέχων μνμ, ο κέρσορας πήγαινε όπου ήθελε. Στον Chrome χθες πήγαινε πάνω κάτω την σελίδα και πατούσε τυχαία λινκ.

 

Σαν θέμα αφής της οθόνης φαινόταν, άμα δεν παίρνω και όρκο. Καμία ιδέα; Το έχει πάθει κάνεις;

 

Ναι φιλέ μου εγώ ακριβώς το ίδιο.πήγαινε το για service.εγώ δε το πήγα γιατί πήρα το moto x.απο μόνο του δε θα φτιάξει.προσπάθησα τα παντα

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλέ μου εγώ ακριβώς το ίδιο.πήγαινε το για service.εγώ δε το πήγα γιατί πήρα το moto x.απο μόνο του δε θα φτιάξει.προσπάθησα τα παντα

 

Ευχαριστω Νικο. Τρεις ερωτησεις:

 

1) Ειχες εντοπισει μοτιβο για το ποτε και γιατι στο εκανε; Υπηρχε λογος; Ζεσταινοταν; Κουραζοταν; Νυσταζε; Δεν του αρεσει η φατσα μας;

2) Πώς κατεληξες στο συμπερασμα οτι μονο το σερβις θα κανει δουλεια; Ποιος σε ενημερωσε για το προβλημα; Εχεις καποιο λινκ ονλαιν;

3) Τι σημαινει "εγω δεν το πηγα"; Το πεταξες δλδ; Εκανες αντικατασταση;

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Από προχθές άρχισε και τρελά, πατάει κουμπιά μόνο του και δίνει τυχαίες εντολές. Παραλίγο να κλειδώσω την κάρτα διότι πατούσε άσχετα ψηφία στο pin. Και έχει δύο κάρτες το άτιμο!

 

Με παιδεψε ακόμα και στο τρέχων μνμ, ο κέρσορας πήγαινε όπου ήθελε. Στον Chrome χθες πήγαινε πάνω κάτω την σελίδα και πατούσε τυχαία λινκ.

 

Σαν θέμα αφής της οθόνης φαινόταν, άμα δεν παίρνω και όρκο. Καμία ιδέα; Το έχει πάθει κάνεις;

 

Ghosting.. κατά πάσα πιθανότητα, θα γίνεται όλο και χειρότερο, οπότε πάνε το στο service.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Ghosting.. κατά πάσα πιθανότητα, θα γίνεται όλο και χειρότερο, οπότε πάνε το στο service.

 

Ευχαριστω. Θα κινησω διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

Ghosting.. κατά πάσα πιθανότητα, θα γίνεται όλο και χειρότερο, οπότε πάνε το στο service.

Τι είναι αυτό το "ghosting"; Θα στοιχειώσουν τα κινητά μας;;;:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το "ghosting"; Θα στοιχειώσουν τα κινητά μας;;;:ninja:

 

Αυτο:

 

Ο,τι βλεπεις στο πρωτο λεπτο του βιντεο ειναι αυτο που επαθα κι εγω. Δεν ηξερα βεβαια οτι υπαρχει ghosting, σημερα το εμαθα. Τουλαχιστον δεν ειναι τοσο εντονο προβλημα οσο αυτο του βιντεο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο που ακομα δεν εχω καταλαβει ειναι ΓΙΑΤΙ συνεβη. Ειναι προβλημα οθονης; Αλλου hardware; Εκανα κατι "κακο" εγω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο:

 

Ο,τι βλεπεις στο πρωτο λεπτο του βιντεο ειναι αυτο που επαθα κι εγω. Δεν ηξερα βεβαια οτι υπαρχει ghosting, σημερα το εμαθα. Τουλαχιστον δεν ειναι τοσο εντονο προβλημα οσο αυτο του βιντεο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο που ακομα δεν εχω καταλαβει ειναι ΓΙΑΤΙ συνεβη. Ειναι προβλημα οθονης; Αλλου hardware; Εκανα κατι "κακο" εγω;

 

Έτυχε, φυσιολογική φθορά, για αυτό και συνήθως είναι εντός εγγύησης.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο. Τρεις ερωτησεις:

 

1) Ειχες εντοπισει μοτιβο για το ποτε και γιατι στο εκανε; Υπηρχε λογος; Ζεσταινοταν; Κουραζοταν; Νυσταζε; Δεν του αρεσει η φατσα μας;

2) Πώς κατεληξες στο συμπερασμα οτι μονο το σερβις θα κανει δουλεια; Ποιος σε ενημερωσε για το προβλημα; Εχεις καποιο λινκ ονλαιν;

3) Τι σημαινει "εγω δεν το πηγα"; Το πεταξες δλδ; Εκανες αντικατασταση;

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Δοκιμασία hard reset wipe cache clean.τίποτα.ghosting λέγεται μου είπαν.το έδωσα στην αδερφή μου χάρισμα .θα πάει να το φτιάξει αυτή σε service.πάντως τέλειο κινιτο πριν μου τα κάνει αυτα

Link to comment
Share on other sites

@ns11, φυσιολογικο ειναι αυτο. Εχει παρατηρηθει τοσο στο Μοτο 1 οσο και στο 2. Μην ανησυχεις.

 

@shuffle και @Nikos302, σας ευχαριστω. Το ερωτημα ειναι αν θα κρατησω κι εγω το Μοτο 2 ή αν θα παω στο Μοτο 3. Δικαρτο vs 16gb/2gb ειναι ο προβληματισμος. Πολυ δυσκολη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι αν θα κρατησω κι εγω το Μοτο 2 ή αν θα παω στο Μοτο 3. Δικαρτο vs 16gb/2gb ειναι ο προβληματισμος. Πολυ δυσκολη αποφαση.

Δεν είναι και τόσο δύσκολη. Αν χρησιμοποιείς δύο κάρτες και σου είναι απαραίτητες, μένεις εκεί. Το τηλέφωνό μας νομίζω είναι από τα καλύτερα δίκαρτα που κυκλοφορούν. Εγώ πάντως δεν ήθελα δίκαρτο, αλλά ήθελα το συγκεκριμένο μοντέλο και όταν βρήκα κάποιον που το έδινε σε καλή τιμή αποφάσισα να το πάρω. Αλλιώς θα προτιμούσα να πάρω το 4G με τη μία sim. Χρησιμοποιώ μία κάρτα στο κινητό και νομίζω «τρέχει» καλύτερα έτσι.

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο. Το δικαρτο βοηθαει, αλλα δεν το χρησιμοποιω ιδιαιτερα ειναι η αληθεια. Απλα με εβγαλε απο τον κοπο να εχω δευτερο κινητο για ενα μαλλον αχρηστο αριθμο. Τεσπα, δεν ειναι ο χωρος και ο χρονος για τετοια κουβεντα. Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες σχετικα με το προβλημα του κινητου μου.
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση στα ατομα που το χρησιμοποιουν σαν δικαρτο, το εχω πανω απο χρονο αλλα παντα με μια σιμ. Στα παλια δικαρτα που ειχα, κατι φτηνιαρικα, ειχα παντα θεμα με τις 2 σιμ. Εχανα πολλες φορες κλησεις, καποια μηνυματα δεν ερχοντουσαν ποτε ενω αλλες φορες οταν με επαιρναν ελεγε οτι ειναι κλειστο ενω δεν ηταν. Εχει τετοια θεματα το Μοτο? Θελω να το δουλεψω με μια σιμ voda και μια Lebara εξωτερικου και ειναι αρκετα σημαντικο. Να ξερω αν ειναι να χρησιμοποιησω 2 συσκευες :happy:

ευχαριστω προκαταβολικα και καλα Χριστουγεννα:)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

 

Λοιπόν, τα dual sim κινητά είναι 2 τύπων. Τα λεγόμενα dual standby, όπως το Moto G σου, τα οποία είναι όπως ένα κανονικό τηλέφωνο με 1 "πομποδέκτη" και μία κεραία και 2 υποδοχές sim που τα μοιράζονται αυτά. Έτσι είναι τα περισσότερα κινητά, γιατί είναι η πιο απλύ και φθηνή λύση. Ο 2ος τύπος είναι αυτά που αποκαλούμε dual active, και έχουν διπλό πομποδέκτη και κεραίες. Σε εκείνα είναι εφικτό να δουλεύουν εντελώς ανεξάρτητα οι 2 κάρτες, αλλά είναι ελάχιστα τα τηλέφωνα που θα βρεις με τέτοια υλοποίηση.

 

Στο θέμα σου τώρα, σε τηλέφωνο της πρώτης κατηγορίας όπως αυτό που έχεις, όταν χρησιμοποιείται η μία κάρτα(μιλάς, δεν είναι σε αναμονή δηλαδή) τότε η 2η βγαίνει εκτός δικτύου. Για αυτό και αν δεν κάνεις τίποτα είναι φυσιολογικό να χάνεις κλήσεις. Η λύση είναι, με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχεις λεπτά ομιλίας προς όλους και στις 2 κάρτες, να ενεργοποιείς προώθηση όταν βρίσκεται εκτός δικτύου από την 1η κάρτα στη 2η και τούμπαλιν. Έτσι σε κάθε περίπτωση δε θα χάνεις κλήσεις. Μπορεί να γίνει αν υπάρχει ανάγκη και στη μία κάρτα. Για παράδειγμα έχω έναν αριθμό What's app με λεπτά προς όλους αρκετά, και έναν CU με λεπτά μόνο σε όμοιά του. Επειδή ο κύριος αριθμός μου είναι ο πρώτος, έχω θέσει προώθηση όταν είναι εκτός (δηλαδή όταν μιλάω χρησιμοποιώντας το άλλο) στο 2ο, έτσι ώστε όποιος με παίρνει να μου έρχεται αναμονή.

 

Επίσης, αν θυμάμαι καλά, στο Moto G έχει μια ρύθμιση βάση της οποίας δίνει προτεραιότητα στα δεδομένα ή στη φωνή. Αν επιλέξεις το πρώτο δεν διακόπτει τη σύνδεση δεδομένων όταν σε καλούν, και έτσι μπορεί να χάνεις κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Yanniliki στο σχεδόν ένα χρόνο που το έχω δεν μου έβγαλε κάποιο θέμα και όλες οι κλήσεις ή μνμ ερχόταν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας!

Πολυ χρησιμα αυτα που λες Mark! Αν εχει και αυτο με την προτεραιοτητα θα ηταν ιδανικο γιατι την ελληνικη την θελω μονο για ιντερνετ και την αλλη μονο για κλησεις! Απλα στα αλλα κινητα που σας ειπα εχανα κλησεις και μηνυματα, τα κινητα ηταν σε αναμονη. Δηλαδη ουτε μιλουσα ουτε ειχα τα δεδομενα ουτε τπτ. (καπου ειχα διαβασει οτι αρκετα ''φτηνα'' dual sim τηλεφωνα εχουν τετοια θεματα)

Link to comment
Share on other sites

Σε dual sim δεν μου λειτουργεί η sim1.Η sim2 λειτουργεί κανονικά.Η συσκευή είναι εντός εγγύησης,το στέλνω service;Είναι εντός εγγύησης η επισκευή υποδοχής sim;
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει χαλάσει από μόνο του λογικά ναι. Αν η βλάβη προκλήθηκε από το χρήστη, και φαίνεται αυτό, μάλλον όχι.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει χαλάσει από μόνο του λογικά ναι. Αν η βλάβη προκλήθηκε από το χρήστη, και φαίνεται αυτό, μάλλον όχι.

 

Οπτικά και από τις δυο μεριές βλέπω το ίδιο.Δηλαδή και εσωτερικά που κοίταξα με φακό δεν είδα κάτι διαφορετικό.Έχει τύχει μήπως σε κάποιο άλλο μέλος;

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε φίλο μου, το έστειλε στην αντιπροσωπεία, ήταν εντός εγγύησης, και του το έφτιαξαν δωρεάν. Το μόνο αρνητικό ότι έκαναν εκκαθάριση δεδομένων και τα έχασε όλα.

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...