Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό στην προβολή που λέει οθόνη μετάδοσης το έχει χρησιμοποιήσει κανεις? Μου ήρθε χθες ενα dongle και συνδεσα το galaxy tab3 με screen mirroring αλλά με το moto g δεν κατάφερα κάτι...το dongle έχει δυο επιλογες. Miracast και dlna (ios compatible)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε τώρα είναι το εξής:

Aγόρασα μια θήκη (1 x Motorola Moto G 2nd Gen XT1068 Θήκη Πορτοφόλι με Βάση Στήριξης (Συνθ. Δέρμα) - Μπλε (70008009) ) από το e-matrix. Όταν τοποθέτησα το κιν. παρατήρησα ότι παρουσίασε την εξής δυσλειτουργία: Όταν έκλεινε η οθόνη, κλείδωνε και δεν ξανάνοιγε! Δηλ.μετά το πάτημα του power button δεν ξεκλείδωνε! Ως τρόπο ξεκλειδώματος έχω επιλέξει το <<σύρσιμο προς τα πάνω>>.

Σημειωτέον ότι το πρόβλημα αυτό δεν το αντιμετώπισα με την άλλη θήκη που έβαλα (1 x Motorola Moto G 2nd Gen XT1068 Θήκη Σκληρή από Καουτσούκ - Μπλε ρουά (70008016) ) που επίσης πήρα από το παραπάνω μαγαζί .

 

Επειδή αγόρασα και γω 2 τέτοιες θήκες από εκεί να σου πω ότι κάποιες πρέπει να έχουν ελαττωματικό μαγνήτη.Η μία δε μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα αλλά η άλλη είτε που δε θα κλείσει την οθόνη ή που θα σβήσει και μετά δε θα ανάβει πάλι ούτε από το κουμπί όπως γράφεις.

Ή την πας πίσω και δοκιμάζεις κάποια άλλη ή διπλώνεις ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και το βάζεις ανέμεσα στο κινητό και στο σημείο που είναι ο μαγνήτης.Εγώ έκανα το 2ο μιας και βαριόμουν να πάω να την αλλάξω και δουλεύει απροβλημάτιστα 2 μήνες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αγόρασα και γω 2 τέτοιες θήκες από εκεί να σου πω ότι κάποιες πρέπει να έχουν ελαττωματικό μαγνήτη.Η μία δε μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα αλλά η άλλη είτε που δε θα κλείσει την οθόνη ή που θα σβήσει και μετά δε θα ανάβει πάλι ούτε από το κουμπί όπως γράφεις.

Ή την πας πίσω και δοκιμάζεις κάποια άλλη ή διπλώνεις ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και το βάζεις ανέμεσα στο κινητό και στο σημείο που είναι ο μαγνήτης.Εγώ έκανα το 2ο μιας και βαριόμουν να πάω να την αλλάξω και δουλεύει απροβλημάτιστα 2 μήνες τώρα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!! Θα επικοινωνήσω μαζί τους ελπίζοντας να μου την αντικαταστήσουν αναλαμβάνοντας και το κόστος μεταφοράς μιας και είμαι από Κρήτη... Το θέμα είναι μήπως και η άλλη είναι ελαττωματική !

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο που πηγες και το εκανες ;; διοτι και εγω τοποθεσια ανενεργη την εχω και με τσαντιζει λιγο καθε πρωι που ανοιγω το τηλεφωνο μου

 

Ρυθμίσεις---->Εφαρμογές--->Assist και ξετικάρεις την εμφάνιση ειδοποιήσεων

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης ρε παιδιά έχει κανείς άλλος μια καθυστέρηση στον ήχο κλήσης?

 

Έχω βάλει για ringtone ένα mp3 αλλά καθυστερεί να παίξει..

 

Μάλλον για κακό τη βάλαμε τη lollipop......

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος έτσι ήταν και στην κιτ κατ. Δεν φταίει η λολιποπ και για τον ανάδρομο Ερμή, έλεος δηλ. Είναι της συσκευής χαρακτηριστικό. Σαν fade in ....
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Hxo .flac για ringtone, μπα ε; Η με κανα es file manager γινεται κι αυτό;

 

Χρησιμοποιώντας το ES3 (που χρησιμοποιώ εγώ) είναι εφικτό...

RedMi Note 8:music:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το ES3 (που χρησιμοποιώ εγώ) είναι εφικτό...

 

Το κανα αλλιώς (πήγα το .φλακ στο φακελο των ringtone), εσύ τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Το κανα αλλιώς (πήγα το .φλακ στο φακελο των ringtone), εσύ τι εννοείς;

 

Έχω βάλει μια 32άρα κάρτα, στην οποία έχω δημιουργήσει ένα φάκελο που έχω ονομάσει 'Music', και κάνω από εκεί την επιλογή...

RedMi Note 8:music:
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος έτσι ήταν και στην κιτ κατ. Δεν φταίει η λολιποπ και για τον ανάδρομο Ερμή, έλεος δηλ. Είναι της συσκευής χαρακτηριστικό. Σαν fade in ....

 

όχι φίλε δε κάνει fade in... Κόβει 1-2 δευτερόλεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έκανα ενημέρωση σε lolipop και μου έχει βγάλεο δίπλα στο σήμα του wi-fi ένα αστέρι όπως επείσης και στο σήμα του wi-fi ένα θαυμαστικό. Μήπως γνωρίζετε τι σημαίνουν αυτά;
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η αναβάθμιση χθες βράδυ αλλά διστάζω με αυτά που διαβάζω.

 

Επίσης, άσχετο. Αυτή τη στιγμή έχω την 2η συσκευή καθώς η πρώτη έπεσε και έσπασε το γυαλί. Δεν βρίσκομαι Ελλάδα και για την ώρα το επίσημο σέρβις μάλλον δεν παίζει λόγω κόστους.

Σε ανεπίσημο πάλι είναι αρκετά τα λεφτά εδώ.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να κάνω την επισκευή του παλιού μόνος μου.

Η πιο φθηνή λύση είναι αυτή http://www.ebay.ie/itm/MOTOROLA-MOTO-G-2nd-Gen-5-BLACK-DIGITIZER-TOUCH-SCREEN-GLASS-LENS-XT1068-DUAL-/331361167048?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item4d26aa26c8

(την επιλογή του γυαλιού μόνο, χωρίς digitizer, την έχω αποκλείσει γιατί νομίζω έχει σπάσει και το digitizer χωρίς όμως να υπάρχει κανένας απολύτως πρόβλημα στην αφή)

Το έχει κάνει κανείς;

Η πιο ασφαλής επιλογή είναι αυτή http://www.ebay.ie/itm/LCD-DISPLAY-DIGITIZER-TOUCH-SCREEN-GLASS-ASSEMBLY-FOR-Motorola-Moto-G2-G-2nd-Gen-/151542553639?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item2348a3dc27 που έχει μαζί και display και frame αλλά το κόστος ανεβαίνει αισθητά.

 

Γνωρίζετε αν μπορώ να αλλάξω μόνο το τζάμι γιατί έχει λίγες γρατσουνιές; αν γίνεται μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο link για την αγορά του;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έκανα ενημέρωση σε lolipop και μου έχει βγάλεο δίπλα στο σήμα του wi-fi ένα αστέρι όπως επείσης και στο σήμα του wi-fi ένα θαυμαστικό. Μήπως γνωρίζετε τι σημαίνουν αυτά;

Μ' ένα απλό ψάξιμο στο Google θα έβρισκες τις απαντήσεις.

 

Το αστέρι στην status bar σημαίνει πως έχεις αλλάξει το προφίλ των ειδοποιήσεων από All σε Priority (ενώ είσαι στην homescreen πάτησε το Volume Down ή Up και θα δεις ότι έχεις 3 επιλογές: None, Priority, All). Το Priority σημαίνει πως έχεις ειδοποιήσεις ΜΟΝΟ για τις κλήσεις και τα sms, όταν με το None δεν έχεις για καμία, και με το All για όλες.

 

Το θαυμαστικό στο σύμβολο του WiFi σημαίνει ότι έχεις συνδεθεί σε κάποιο wireless router αλλά δεν έχεις αποκτήσει ακόμη πρόσβαση στο internet (γι' αυτό και αν έχεις ενεργοποιημένα τα data σου θα δεις δίπλα στο σύμβολο το σήματος ΚΑΙ το G/3G/4G, γιατί θα σου δίνει πρόσβαση στο internet μέσω του πάροχού σου).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στην προβολή που λέει οθόνη μετάδοσης το έχει χρησιμοποιήσει κανεις? Μου ήρθε χθες ενα dongle και συνδεσα το galaxy tab3 με screen mirroring αλλά με το moto g δεν κατάφερα κάτι...το dongle έχει δυο επιλογες. Miracast και dlna (ios compatible)

Με miracast δεν τα κατάφερα ουτε εγώ

Link to comment
Share on other sites

Το θαυμαστικό στο σύμβολο του WiFi σημαίνει ότι έχεις συνδεθεί σε κάποιο wireless router αλλά δεν έχεις αποκτήσει ακόμη πρόσβαση στο internet (γι' αυτό και αν έχεις ενεργοποιημένα τα data σου θα δεις δίπλα στο σύμβολο το σήματος ΚΑΙ το G/3G/4G, γιατί θα σου δίνει πρόσβαση στο internet μέσω του πάροχού σου).

 

H Σύνδεση στο ιντερνετ μέσω Wifi είναι κανονική και τα δεδομένα κλειστά,παρόλα αυτά το θαυμαστικό εξακολουθεί να υπάρχει.Επίσης μετά την αναβάθμιση εξαφανίστηκε η λειτουργία σίγασης.

Edited by aero
Link to comment
Share on other sites

H Σύνδεση στο ιντερνετ μέσω Wifi είναι κανονική και τα δεδομένα κλειστά,παρόλα αυτά το θαυμαστικό εξακολουθεί να υπάρχει.Επίσης μετά την αναβάθμιση εξαφανίστηκε η λειτουργία σίγασης.

 

Tρια (3) μηνύματα πιο πάνω τα εξηγεί για τη σίγαση και για όλα...

Το ! βγαίνει όταν δε μπορεί να βρει τους servers της google. Οπότε δεν παίζει να έχεις κανονική σύνδεση ιντερνετ χωρίς αυτό. Εκτός αν έχεις κλείσει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

H Σύνδεση στο ιντερνετ μέσω Wifi είναι κανονική και τα δεδομένα κλειστά,παρόλα αυτά το θαυμαστικό εξακολουθεί να υπάρχει.Επίσης μετά την αναβάθμιση εξαφανίστηκε η λειτουργία σίγασης.

 

κάντε ένα κόπο και παίξτε λίγο με το κινητό ή ψάξτε στο google.....το 90% απο όσα αναφέρονται γενικά (όχι μόνο απο εσένα) δεν έιναι bug...είναι απλά διαφορετικό λειτουργικό.

 

Το θαυμαστικό υπάρχει όταν δεν έχεις συνδεθεί σε server της google. Η σιγασή δεν εξαφανίστηκε...πάτα το volume και μετά το εικονίδιο του κουδουνιου.

Link to comment
Share on other sites

Το θαυμαστικό ίσως και να είναι bug γιατί το εμφάνιζε σε εμένα αρχικά σε συνθήκες που αποκλείεται να μην είχε αξιόπιστη σύνδεση ή να μην μπορούσε να συνδεθεί στους servers της Google. Αντιστρέφοντας τις κάρτες SIM εξαφανίστηκε και εδώ και 2 βδομάδες δεν το εδώ ξαναδεί.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να οφείλεται στην κάρτα SIM της Vodafone, την οποία χρησιμοποιούσα ως πρώτη. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως στη συγκεκριμένη SIM αν πάω στις πληροφορίες και στην κατάσταση SIM δεν μου εμφανίζει τον τύπο του δικτύου που έχει συνδεθεί ( σε αντίθεση με την Cosmote που γράφει πχ edge, umts κλπ). Την ίδια συμπεριφορά έχει με την κάρτα είτε στο πρώτο είτε στο δεύτερο slot, είτε μόνη της είτε μαζί με άλλη. Μπορεί να έχει να κάνει με αυτό, μπορεί να είναι απλά ένα bug.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θαυμαστικό είναι bug. σε εμένα έφτιαξε όταν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα κάνει 2 φορές επαναφορά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι να δοκιμάσω να αντιστρέψω τις SIM. Το περίεργο είναι πως μόλις πέρασα το update σε 5.0.2 δεν εμφανιζόταν το θαυμαστικό, και η πρώτη φορά που το είδα ήταν μετά το πρώτο reset...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το θαυμαστικο στο wifi μου το βγαζει αν εχω ενεργοποιησει πιο πριν τα δεδομενα στη sim 2 και μετα ανοιξω το wifi.Αν κλεισω το wifi και αλλαξω τα data στη sim 1 και ξαναβαλω wifi δεν εχει θαυμαστικο μετα.
My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα θελουν πολλα αν το πας στο επισημο το κινητο να στο φτιαξουν, οσο για την επιλογη απο το ebay, ειναι η οικονομικοτερη. προσωπικα δεν μου εχει τυχει για το κινητο μας να αλλαξω, αλλα το εχω κανει σε αλλα τηλεφωνα μου, κ τηλεφωνα φιλων μου να αλλαζω την αφή, και εχω να σου πω, οτι δεν ειναι και τοσο τραγικο-δυσκολο να το αλλαξεις μονος σου, προσοχη θελει, και αν υπαρχει και ενα βιντεο στο ιντερνετ πως γινετε τοτε θα τα καταφερεις

 

Ευχαριστώ πολύ!! Γενικά τα βίντεο που έχω βρει φτάνουν μέχρι το σημείο που η οθόνη βγαίνει σαν ένα κομμάτι μαζί με γυαλί-αφή-display-frame.

Αυτη η λυση θα κοστίσει 50 ευρώ συνολικά με μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο data factory reset το κινητο παει αρκετα καλύτερα με lollipop. Λαθος η επιλογη που σου δινει η μοτορολα να κανεις αναβάθμιση χωρίς να πειραχτεί κατι οταν ξερει οτι μετα το κινητο θα παει αρκετα ποιο αργα. Το εκαναν 2 φιλες μαζι με εμενα και το πρωτο πραγμα που μου ειπαν "σερνεται".

Το προβλημα ειναι πως με data factory reset χανονται τα παντα, περιμενα να μην χανονται φωτο και αρχεια οπως εκανα παλια απο CWM αλλα δεν βρήκα αλλο τρόπο.

Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει τρόπος να επαναφέρω καποιες φωτογραφιες στο κινητο της μιας φιλης που δεν τις μετεφερε σε SD;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...