Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαροεμαι λιγο να το ξαναστησω.Τωρα το εχω οπως ακριβως θελω ,το χρησιμοποιω στη δουλεια ,δε κολλαει και παει σφαιρα...

Με βλεπω να περιμενω...

 

Τελικά δεν αντεξα.Το πέρασα χθες το βράδυ μεσα σε 45 λεπτα είχα τελειώσει.Δεν έκανα format μετά,οποτε το κινητο είναι ακριβώς όπως πριν απο άποψη εφαρμογών .

Πρώτες εντυπώσεις αριστες.Πολυ ομορφο το lollipop φαίνεται πιο ευχρηστο.Το σημαντικότερο είναι οτι το κινητο μου φαινεται πιο γρήγορο και smooth!Επίσης η ελευθερη μνήμη έφτασε τα 400MB.

Οπότε όλα τέλεια προς το παρόν.Προφανώς δεν είναι απαραίτητο το format μετά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό δεν είναι ο κανόνας. Εξαρτάται από τις εφαρμογές που έχεις. Π.χ. κάποιος είχε κάποια προγράμματα πλοήγησης και δεν του τρέχανε μετά, την ώρα που με καθαρή εγκατάσταση τρέχουν μια χαρά.

 

Μετά από λίγες ακόμη μέρες χρήσης, έχω ανάμεικτα συναισθήματα για το γλυφιτζούρι. Σε μερικά πράγματα δείχνει πιο γρήγορο, αλλά έχει και κάποια σπαστικά που σε χαλάνε. Όχι τόσο ώστε να το μετανιώνεις που το έβαλες, αλλά αρκετά. Το lag στον dialer είναι ανεξήγητο. Όχι μόνο καθυστερεί να ανοίξει την πρώτη φορά (τις επόμενες πάει σφαίρα, αλλά οκ είναι ήδη φορτωμένος), αλλά παρατηρώ πως από τη στιγμή που πατάς να καλέσεις κάποιον κάνει 1-2" μέχρι να ξεκινήσει και να αλλάξει η οθόνη εκεί που δείχνει να καλεί. Η μνήμη μπορεί να είναι κοντά στα 500 όταν ξεκινάει, αλλά πέφτει εύκολα κάτω από τα 300 και αρχίζει το σκότωμα. Ειδικά ο chrome το γονατίζει νομίζω. Στον τελευταίο κατήργησα τα tabs που βγαίνουν σαν καρτέλες εφαρμογών γιατί το βρίσκω σπαστικό. Τουλάχιστον όταν τα βλέπεις μέσα στο πρόγραμμα τα κλείνεις ευκολότερα όλα μαζί.

 

Επίσης η μπαταρία προς το παρόν δείχνει να μου βγάζει λιγότερες ώρες οθόνη, αλλά ίδια και καλύτερη αυτονομία (υποθέτω τα πάει καλύτερα όταν βρίσκεται σε αδράνεια). Σπαστικό που δεν σου δείχνει πόση ώρα ακριβώς έχει περάσει από την τελευταία φόρτιση σαν το Kit Kat, και πρέπει να υπολογίζεις στο περίπου κοιτώντας το διάγραμμα. Αφού τη μέρα τη βγάζει ακόμα και περισσεύει λιγάκι, μάλλον η λύση είναι να μην ασχολούμαι άλλο και απλά να το φορτίζω όποτε νομίζω ότι αδειάζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι ο κανόνας. Εξαρτάται από τις εφαρμογές που έχεις. Π.χ. κάποιος είχε κάποια προγράμματα πλοήγησης και δεν του τρέχανε μετά, την ώρα που με καθαρή εγκατάσταση τρέχουν μια χαρά.

 

Μετά από λίγες ακόμη μέρες χρήσης, έχω ανάμεικτα συναισθήματα για το γλυφιτζούρι. Σε μερικά πράγματα δείχνει πιο γρήγορο, αλλά έχει και κάποια σπαστικά που σε χαλάνε. Όχι τόσο ώστε να το μετανιώνεις που το έβαλες, αλλά αρκετά. Το lag στον dialer είναι ανεξήγητο. Όχι μόνο καθυστερεί να ανοίξει την πρώτη φορά (τις επόμενες πάει σφαίρα, αλλά οκ είναι ήδη φορτωμένος), αλλά παρατηρώ πως από τη στιγμή που πατάς να καλέσεις κάποιον κάνει 1-2" μέχρι να ξεκινήσει και να αλλάξει η οθόνη εκεί που δείχνει να καλεί. Η μνήμη μπορεί να είναι κοντά στα 500 όταν ξεκινάει, αλλά πέφτει εύκολα κάτω από τα 300 και αρχίζει το σκότωμα. Ειδικά ο chrome το γονατίζει νομίζω. Στον τελευταίο κατήργησα τα tabs που βγαίνουν σαν καρτέλες εφαρμογών γιατί το βρίσκω σπαστικό. Τουλάχιστον όταν τα βλέπεις μέσα στο πρόγραμμα τα κλείνεις ευκολότερα όλα μαζί.

 

Επίσης η μπαταρία προς το παρόν δείχνει να μου βγάζει λιγότερες ώρες οθόνη, αλλά ίδια και καλύτερη αυτονομία (υποθέτω τα πάει καλύτερα όταν βρίσκεται σε αδράνεια). Σπαστικό που δεν σου δείχνει πόση ώρα ακριβώς έχει περάσει από την τελευταία φόρτιση σαν το Kit Kat, και πρέπει να υπολογίζεις στο περίπου κοιτώντας το διάγραμμα. Αφού τη μέρα τη βγάζει ακόμα και περισσεύει λιγάκι, μάλλον η λύση είναι να μην ασχολούμαι άλλο και απλά να το φορτίζω όποτε νομίζω ότι αδειάζει.

Εγώ τον chrome τον έχω καταργήσει και έχω βάλει τον cm ο οποίος είναι πολύ μικρός και ελαφρύς!Επίσης εμένα με ελάχιστη χρηση(κάνα τηλεφωνο-μηνυμα και λίγο viber) βγάζει άνετα δυο μέρες !Όσο για το lag στον dialer επιβεβαιωνω κ εγώ οτι υπάρχει αλλά μιλάμε για καθυστέρηση του ενος-δυο δευτερολέπτων πράγμα το οποίο δεν με ενοχλεί!Πραγματικα συνολικά είμαι κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένος απο την συσκευή γενικά και το lollipop ειδικα μου φαίνεται καλη αναβάθμιση η οποία πιστεύω θα βελτιωθεί στο μέλλον!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το Lollipop θα διορθωθεί αλλά εμείς πόσες αναβαθμίσεις θα πάρουμε?

 

Είναι καλή αναβάθμιση το Lollipop αλλά θα μπορούσε να είναι άριστη αν προσεχαν κάποιες λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

παιδιά με lolipop όταν ξεκλειδώνω το τηλέφωνο μου πετάγεται ο dialer, γίνεται να με βγάζει στην home screen?
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω βάζεις το δάχτυλό σου πολύ αριστερά και κάνεις swipe προς τα πάνω. Δοκίμασε να είσαι όσο γίνεται πιο κέντρο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βρίσκω πως μπαίνει στη δόνηση ή στο αθόρυβο. Το πλαινο κουμπί δεν ισχύει πια...

 

πατάς Volume πάνω ή κάτω και πατάς πάνω στο εικονίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν διορθωνω ενα συμβάν στο ημερολόγιο, το "επεξεργασία συμβάντος" πέφτει πανω στο αποθήκευση με αποτέλεσμα εναν αχταρμα γραμμάτων. Λάθος της λολιποπ;
Link to comment
Share on other sites

sorry για το off topic...

 

σκεφτομαι να το παρω αλλα ηθελα να ρωτησω πρωτα:

 

- η μπαταρια βγαζει την μερα με μετρια χρηση??

 

- η καμερα εχει σχετικα αποδεκτη ποιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το μέγεθος της μνήμης, αλλά δεν μπορείς να το πεις μειονέκτημα σε αυτήν την τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως το μέγεθος της μνήμης, αλλά δεν μπορείς να το πεις μειονέκτημα σε αυτήν την τιμή.

 

καλα το 1 γιγα το εχω συνηθισει και απο το xiaomi red rice οποτε δεν θα με ξενισει...

 

η μπαταρια και η καμερα με ψιλοαγχωναν....

 

ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα απο οταν εκανα την αναβαθμιση σε lollipop οι sim που ειχα εχουν χασει το χρωμα τους μου τις δειχνει οταν με καλουν και τις δυο μπλε ενω πριν ειχα μια πρασινη και μια μπλε σαν χρωμα,μπορω να το επαναφερω?
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> κάρτες SIM, επιλέγεις την κάθε κάρτα που θέλεις και μετά πατάς εκεί που λέει χρώμα.
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> κάρτες SIM, επιλέγεις την κάθε κάρτα που θέλεις και μετά πατάς εκεί που λέει χρώμα.

Ετσι το ειχα κανει οταν ειχε την kit kat με το που πηρε lollipop εχασε τις ρυθμισεις και ενω τωρα οριζω τις sim με διαφορετικο χρωμα οταν με παιρνουν τηλ. εμφανιζονται και οι δυο με το ιδιο χρωμα μηπως ειναι bug του lollipop?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το ειχα κανει οταν ειχε την kit kat με το που πηρε lollipop εχασε τις ρυθμισεις και ενω τωρα οριζω τις sim με διαφορετικο χρωμα οταν με παιρνουν τηλ. εμφανιζονται και οι δυο με το ιδιο χρωμα μηπως ειναι bug του lollipop?

 

Eμένα μια χαρά μου φαίνονται τα χρώματα

Link to comment
Share on other sites

Όντως όλα μπλε τα δείχνει. Ούτε καν θυμόμουν πως έδειχνε το χρώμα την Kit Kat. Νομίζω μια χρωματιστή λωρίδα έβγαζε; Λογικά έτσι δουλεύει ο dialer. Αφού γράφει με μεγάλα γράμματα σε ποια κάρτα σε καλούν.
Link to comment
Share on other sites

Η πιο πρόσφατη έκδοση ειναι η 5.0.2 ετσι; Ήρθε η αναβάθμιση στην αδερφή μου, και δεν ειμαι κοντά για να τη βοηθήσω.:lol: Την εγκαθιστά και μετα κανει επαναφορά εργοστασιακών ετσι;
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Η πιο πρόσφατη έκδοση ειναι η 5.0.2 ετσι; Ήρθε η αναβάθμιση στην αδερφή μου, και δεν ειμαι κοντά για να τη βοηθήσω.:lol: Την εγκαθιστά και μετα κανει επαναφορά εργοστασιακών ετσι;

 

Ναι η 5.0.2 είναι η πιο πρόσφατη! Γενικά να κάνεις επαναφορά στο κινητό να σβηστούν όλα τα δεδομένα και να πάνε απ'την αρχή! (wipe cache partition)

Nokia 6101 - Sony Ericsson W100i - Nokia C2-05 - Nokia C2-02 - Motorola Moto G 4G
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, έχω την 4.4.4 και θέλω να παραμείνω σε αυτήν!

Τι πρέπει να κάνω για να μην μου βγάζει κάθε τόσο ειδοποίηση το κινητό για τη νέα έκδοση?

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Ναι η 5.0.2 είναι η πιο πρόσφατη! Γενικά να κάνεις επαναφορά στο κινητό να σβηστούν όλα τα δεδομένα και να πάνε απ'την αρχή! (wipe cache partition)

 

Την επαναφορά πριν ή μετα την αναβάθμιση ;

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...