Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το Samsung Galaxy S4 GT-i9505 με Kit-kat 4.4.2.

Πήρε η γυναίκα μου το Moto G 2014 με Kit-kat 4.4.4 και παρατηρώ ότι το βασικό μενού του ελάχιστη διαφορά έχει από την 2.3.5.

Πολύ φτωχό και καμιά σχέση με την 4.4.2.

Τί συμβαίνει?

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η βοήθεια κρίνεται απαραίτητη!!! Οδηγίες πλεύσης προς ναυτιλομένους βρε αδερφέ που θα βρούμε; Ευχαριστώ εκ προοιμίου για την αποδοχή στην παρέα σας. :)

Έλα, εδώ είσαι.

 

Έχω το Samsung Galaxy S4 GT-i9505 με Kit-kat 4.4.2.

Πήρε η γυναίκα μου το Moto G 2014 με Kit-kat 4.4.4 και παρατηρώ ότι το βασικό μενού του ελάχιστη διαφορά έχει από την 2.3.5.

Πολύ φτωχό και καμιά σχέση με την 4.4.2.

Τί συμβαίνει?

Έτσι είναι το stock android, και επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη (δεν έχει καμία σχέση με 2.3.5). Εκτός αν εννοείς με την λέξη μενού το συρτάρι των εφαρμογών. Φυσικά δεν έχει τα πρόσθετα προγράμματα που βάζει η samsung στο S4 με το έτσι θέλω και πολλά από αυτά ενδεχομένως να μην χρησιμοποιείς καθόλου και απλά βαραίνουν το κινητό. Αυτός είναι και ο λόγος που μπορεί μια συσκευή σχετικά χαμηλών προδιαγραφών (σε σύγκριση με τα κορυφαία smartphones πάντα) να πηγαίνει τόσο καλά χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το stock android, και επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη (δεν έχει καμία σχέση με 2.3.5). Εκτός αν εννοείς με την λέξη μενού το συρτάρι των εφαρμογών. Φυσικά δεν έχει τα πρόσθετα προγράμματα που βάζει η samsung στο S4 με το έτσι θέλω και πολλά από αυτά ενδεχομένως να μην χρησιμοποιείς καθόλου και απλά βαραίνουν το κινητό. Αυτός είναι και ο λόγος που μπορεί μια συσκευή σχετικά χαμηλών προδιαγραφών (σε σύγκριση με τα κορυφαία smartphones πάντα) να πηγαίνει τόσο καλά χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις κλπ.

 

+1

 

Οχι και ίδιο με την 2.3.5....το bloatware σε τύφλωσε nikomas50.:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Έλα, εδώ είσαι.

Σ' ευχαριστώ πολύ αγαπητέ μου για την άμεση εξυπηρέτηση...Εδώ είμαι και χαίρομαι γιατί αν δεν ήσουν εσύ....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ενα αρνητικο ειναι η αντοχη της οθονης

ουτε μηνα δεν το εχει η γυναικα και εχει γεμμισει τεραστιες γρατσουνιες.

υποτιθεται οτι εχει gorilla glass 3 αλλα απ οτι φαινετε ειναι μαιμου gorilla.

Το πιο ασχημο ειναι που σε τηλ με την εδω αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι αλλαζει υποχρεωτικα (???) ολη η οθονη και οτι κανει 90 ευρω. Αθλια τιμη να θες τα μισα περιπου χρηματα απο την αγορα για να αλλαξεις το καλυμα της οθονης. Προσπαθω να βρω τιποτα απο εξω και ενημερωνω.

 

Τα ιδια μου εκανε και εμενα το moto G το πρωτο. Και καλα φοραει Gorilla...200 γρατζουνιες και μαλιστα το προσεχα,ουτε κλειδια ουτε τιποτα!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να το προσέχεις και να δημιουργηθούν γρατσουνιές από μόνες τους. Πάντως το γυαλί είναι απλά ανθεκτικό σε αυτές και όχι άφθαρτο. Αν έρθει σε επαφή με κάποιο υλικό που είναι πιο σκληρό από αυτό, μια χαρά το σημαδεύει.
Link to comment
Share on other sites

Ας μην λέμε ότι θέλουμε για μαϊμού gorilla και άλλα τέτοια ρε παιδιά. Αφενός αν το gorilla ήταν μαϊμού οι μηνύσεις θα είχαν πέσει βροχή, αφετέρου όπως είπε και ο φίλος Mark_K, όποιο κινητό και να έχεις, ότι οθόνη και να έχει, αν δεν το προσέχεις θα δημιουργηθούν γρατσουνιές. Η αρραβωνιαστικιά μου έχει 3 μήνες το moto g πρώτης γενειάς και εγώ κάνα δίμηνο το 2nd gen και δεν έχουν ούτε ψεγάδι οι οθόνες τους. Και στο τζιν μου το μεταφέρω, και στην τσάντα της η αρραβωνιαστικιά μου κτλ κτλ αλλά προσέχουμε να μην τα βάζουμε με άλλα πράγματα κτλ. Τρομάζει και ο κόσμος που μπορεί να ενδιαφέρεται να τα αγοράσει, και χωρίς λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κάμερα του ,σε τι επίπεδα κινείται?

 

Ικανοποιητική για την αξία του. Θα έλεγα πως είναι εφάμιλλη με του nexus 5 που είχα πρίν. Το μοναδικό μειονέκτημα της είναι που δε τραβάει 1080p video, μόνο 720p.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Ικανοποιητική για την αξία του. Θα έλεγα πως είναι εφάμιλλη με του nexus 5 που είχα πρίν. Το μοναδικό μειονέκτημα της είναι που δε τραβάει 1080p video, μόνο 720p.

Off topic

Θα ήθελα την γνώμη σου γιατί βρήκα ένα μεταχειρισμένο nexus 5 με +40€ και δεν το πήρα και από τότε με έχει φάει η σκέψη

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Οχι και ίδιο με την 2.3.5....το bloatware σε τύφλωσε nikomas50.:lol:

 

Ακόμα και η 2.3.5 έδινε τη δυνατότητα στο πανάρχαιο Galaxy S για ρύθμιση κλήσεων Internet με πρωτόκολλο SIP. Στο Moto G δεν υπάρχει καν File Manager. Αυτά τα χαρακτηριστικά τα θεωρείς bloatware ή άχρηστα;

Και μη μου πεις να βάλω CSIPSimple & ES Explorer ή συναφείς εφαρμογές διότι τότε ξεφεύγουμε λιγάκι.............

Είχα πριν ένα χρόνο το RAZRi το οποίο με 4.2.2 είχε πληθώρα εφαρμογών και ρυθμίσεων.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Από τη στιγμή που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου κατεβάζοντας 2 εφαρμογές το θεωρείς έλειψη; Αν θες για βρες μου και άλλες ρυθμίσεις που υπάρχουν στο 2.3.5 και λείπουν σήμερα από το G. Μην πεις σε κανέναν ότι προτιμάς τον ενσωματωμένο file manager του Samsung έναντι του es γιατί θα σε κοροϊδεύει. Εδώ κοτζάμ nexus 5 και δεν είχε file manager, ήταν και αυτό δηλαδή χειρότερο από 2.3.5; Η ουσία του android είναι η ελευθερία που σου παρέχει να παραμετροποιήσεις όπως σου γουστάρει. Και τα τηλέφωνα με stock android είναι ότι καλύτερο για αυτή τη δουλειά. Πάρε ένα οποιοιδήποτε Samsung της ίδιας αξίας με το G και θα σου σπάσει τα νεύρα με το bloatware και την απόδοσή του. Και μην με ρωτήσεις αν θεωρώ bloatware την native υποστήριξη sip και τον file manager σε παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η 2.3.5 έδινε τη δυνατότητα στο πανάρχαιο Galaxy S για ρύθμιση κλήσεων Internet με πρωτόκολλο SIP. Στο Moto G δεν υπάρχει καν File Manager. Αυτά τα χαρακτηριστικά τα θεωρείς bloatware ή άχρηστα;

Και μη μου πεις να βάλω CSIPSimple & ES Explorer ή συναφείς εφαρμογές διότι τότε ξεφεύγουμε λιγάκι.............

Είχα πριν ένα χρόνο το RAZRi το οποίο με 4.2.2 είχε πληθώρα εφαρμογών και ρυθμίσεων.

 

Αν θεωρείς τη 2.3.5 του Galaxy s καλύτερη απο τη 4.4.4 του moto g , δεν εχεις αντίληψη βασικών πραγμάτων, οποτε κάθησε με το Galaxy s.

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το πηρα και εχω ενα θιεμα...

 

Δεν μπορω να βρω πως γινεται να εχω πανω απο μια οθονη στην αρχη. Εχει μια οθονη μονο . Το παλιο ειχε 5.

 

καποια λυση ;

 

*** ενταξει το βρηκα,φοβερη μαγκια !! μπορεις να ανοιξεις οσες θες! Α ρε motorola σκιζεις!!

Edited by Modeling
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω να το πάρω σήμερα. Τι πρέπει να αγοράσω έξτρα; θήκη, ακουστικά, φορτιστή... Ζελατίνα έχει πάνω ή αγοράζουμε; ακούω προτάσεις για άμεσες ανάγκες. Για ebay έχουμε μέρες μπροστά μας...
Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς τη 2.3.5 του Galaxy s καλύτερη απο τη 4.4.4 του moto g , δεν εχεις αντίληψη βασικών πραγμάτων, οποτε κάθησε με το Galaxy s.

 

Δε διάβασες το αρχικό ποστ μου πριν απαντήσεις.

Δε συγκρίνω το Moto G 2014 με το Galaxy S σε όλα τα σημεία αλλά μόνο σε μερικά από τα χαρακτηριστικά που μ' ενδιαφέρουν προσωπικά.

Δε συζητώ βεβαίως για τα υπόλοιπα αφού έχω το S4.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Ένα βιντεάκι που περιγράφει αυτό που λέμε.

Λίγο υπερβολικά τα λέει ο Ινδός τυπάκος σε ορισμένα σημεία για το S5, αλλά βλέπουμε πως ένα κινητό των 200€ μπορεί να συγκριθεί στην ταχύτητα/απόκριση με ένα που κάνει 700€.

 

Και μιας και το βρήκα, άλλο ένα βίντεο από άλλον Ινδό(πρέπει να είναι πολύ πετυχημένο στην συγκεκριμένη χώρα το Moto G), που δοκιμάζει την ανθεκτικότητα του γυαλιού και λέει και μερικά θεωρητικά στην αρχή για το ποια υλικά μπορεί να το χαράξουν.

 

Από μια μικρή αναζήτηση που έκανα, σύμφωνα με κάποιους χρήστες, αρκεί και ένας κόκκος άμμου να υπάρχει σε μια τσέπη που θα μπει η συσκευή για να χαράξει την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιντεάκι που περιγράφει αυτό που λέμε.

Λίγο υπερβολικά τα λέει ο Ινδός τυπάκος σε ορισμένα σημεία για το S5, αλλά βλέπουμε πως ένα κινητό των 200€ μπορεί να συγκριθεί στην ταχύτητα/απόκριση με ένα που κάνει 700€.

 

Και μιας και το βρήκα, άλλο ένα βίντεο από άλλον Ινδό(πρέπει να είναι πολύ πετυχημένο στην συγκεκριμένη χώρα το Moto G), που δοκιμάζει την ανθεκτικότητα του γυαλιού και λέει και μερικά θεωρητικά στην αρχή για το ποια υλικά μπορεί να το χαράξουν.

 

Από μια μικρή αναζήτηση που έκανα, σύμφωνα με κάποιους χρήστες, αρκεί και ένας κόκκος άμμου να υπάρχει σε μια τσέπη που θα μπει η συσκευή για να χαράξει την οθόνη.

 

 

Λοιπον με ψαλιδι το εχω κανει και εγω στο πρωτο moto G και εκανε γρατζουνια καλη. Στο νερο δεν το δοκιμασα ποτε αλλα οταν κανω μπανιο παιζει βιντεακια η μουσικη,μολις βγω απο το μπανιο το πιανω κανονικα με βρεγμενα χερια και δεν παθαινει τιποτα. Επισης εχει πεσει ποτο πανω του και δεν επαθε τιποτα. Μπανιο ομως οπως ο ινδος δεν του εκανα ακομα...

Σαν να μου φαινεται λιγο πιο γρηγορο απο το πρωτο moto G το moto G 2014 , επισης με χαλασε που μεγαλωσαν λιγο τα εικονιδια στις ταπετσαριες αλλα οκ το αντεχω. Σε 10 ημερες θα γραψω για την μπαταρια τωρα του κανω πληρη φορτιση . ΟΤαν το ανοιξα ειχε μπαταρια 50% και μου κρατησε με πολυ πειραγμα 1ωρα και 50 λεπτα η οθονη ,λογικα εχει την ιδια αποδοση με το μικρο moto

Εχω ερωτηση ...αν του βαλω και δευτερη καρτα sim υπαρχει περιπτωση να καιει περισσοτερη μπαταρια η δεν παιζει καν ρολο στην υποθεση ;

Επισης εχει μεταφερει καποιος εφαρμογες στην καρτα SD ; Αξιζει να το κανω ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως προστατεύει από μια τυχαία επαφή που θα γίνει για λίγο. Αν πηγαίνεις γυρεύοντας με ψαλίδι να ασκήσεις μεγάλη πίεση, είναι επόμενο να χαράξει το γυαλί.

Αν θέλεις πιο μικρά εικονίδια βάλε nova launcher.

Μετά από 2-3 πλήρεις κύκλους φόρτισης/εκφόρτισης να κρίνεις την μπαταρία. Λογικά θα είναι λίγο χειρότερη η αυτονομία από το προηγούμενο γιατί έχει να τροφοδοτήσει μια λίγο μεγαλύτερη οθόνη.

Δεν ξέρω σε απόλυτα νούμερα αν έχει μικρότερη κατανάλωση και πόσο με την μία κάρτα, αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι τραγικό.

Μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές στην κάρτα. Προσωπικά δεν τις μεταφέρω εκτός αν είναι κάτι τεράστιο. Δεν ξέρω γιατί γίνεται τόσος ντόρος με το να τις μεταφέρουμε εκεί. Μόνο εγώ νιώθω πιο καλά κάτι που χρησιμοποιώ καθημερινά να το τρέχει από μια μνήμη που είναι ενσωματωμένη στην πλακέτα της συσκευής παρά από την κάρτα; Όσο γρήγορη και να είναι η κάρτα που θα βάλουμε δεν είναι καλύτερα να τρέχεις κάτι από την εσωτερική μνήμη;

 

edit: μιας και το βρήκα να και το τηλέφωνό μας στο site της Corning.

Edited by Mark_K
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Off topic

Θα ήθελα την γνώμη σου γιατί βρήκα ένα μεταχειρισμένο nexus 5 με +40€ και δεν το πήρα και από τότε με έχει φάει η σκέψη

 

Δε πρέπει ούτε κατά διάνοια να σε τρώει η σκέψη. Σίγουρα δεν είναι nexus 5 αλλά δε νομίζω σε καθημερινή χρήση να αντιληφθείς κάποια διαφορά. Μη ξεχνάς πως άλλο είναι το καινούργιο και άλλο το μεταχειρισμένο όσο καλή χρήση και να του έχει κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του. Το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο πόστ μου, πως το κινητό μπορώ να το χαρακτηρίσω ως ένα μικρό nexus, γι' αυτό απόλαυσε το και μη μετανιώνεις!

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Samsung Galaxy S4 GT-i9505 με Kit-kat 4.4.2.

Πήρε η γυναίκα μου το Moto G 2014 με Kit-kat 4.4.4 και παρατηρώ ότι το βασικό μενού του ελάχιστη διαφορά έχει από την 2.3.5.

Πολύ φτωχό και καμιά σχέση με την 4.4.2.

Τί συμβαίνει?

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η Samsung έχει ξεσκίσει το Android με το bloat της.

Αν όμως σου αρέσει το bloat τότε κακώς πήρες Motorola. Samsung = εγγύηση για bloat.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όντως άλλο το καινούργιο μιας και μπορεί να είχε πρόβλημα για αυτό να το είχε 220€

 

Στο μυαλό μου είσαι, είναι ένα nexus 6 mini

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα ένα nexus 5 6 μηνών και το έδωσα 200€. Θεωρώ πως ήταν καλή τιμή και για τους 2. Κάποτε είχε φτάσει κάτω από 300 στο skroutz. Την άλλη μέρα αγόρασα το G και πραγματικά δεν μου έχει λείψει το nexus σε τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως προστατεύει από μια τυχαία επαφή που θα γίνει για λίγο. Αν πηγαίνεις γυρεύοντας με ψαλίδι να ασκήσεις μεγάλη πίεση, είναι επόμενο να χαράξει το γυαλί.

Αν θέλεις πιο μικρά εικονίδια βάλε nova launcher.

Μετά από 2-3 πλήρεις κύκλους φόρτισης/εκφόρτισης να κρίνεις την μπαταρία. Λογικά θα είναι λίγο χειρότερη η αυτονομία από το προηγούμενο γιατί έχει να τροφοδοτήσει μια λίγο μεγαλύτερη οθόνη.

Δεν ξέρω σε απόλυτα νούμερα αν έχει μικρότερη κατανάλωση και πόσο με την μία κάρτα, αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι τραγικό.

Μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές στην κάρτα. Προσωπικά δεν τις μεταφέρω εκτός αν είναι κάτι τεράστιο. Δεν ξέρω γιατί γίνεται τόσος ντόρος με το να τις μεταφέρουμε εκεί. Μόνο εγώ νιώθω πιο καλά κάτι που χρησιμοποιώ καθημερινά να το τρέχει από μια μνήμη που είναι ενσωματωμένη στην πλακέτα της συσκευής παρά από την κάρτα; Όσο γρήγορη και να είναι η κάρτα που θα βάλουμε δεν είναι καλύτερα να τρέχεις κάτι από την εσωτερική μνήμη;

 

edit: μιας και το βρήκα να και το τηλέφωνό μας στο site της Corning.

 

ΚΑλησπερα. Τελικα εβαλα Nova και τα εικονιδια εγιναν μικρα επιτελους. Υπαρχει περιπτωση να εχω καταναλωση μνημης η μπαταριας με τον nova ; Επισης οταν ειπα μεταφορα στην καρτα μνημης εννοω για μεγαλα παιχνιδια...παραδειγμα fifa 15 . Το εχει δοκιμασει καποιος ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...