Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα μια universal book case, στην οποία για κάποιο λογο, όταν βρίσκεται το κινητό, δεν λειτουργεί η οθόνη του! Πίστευα πως είναι θέμα κάποιου αισθητήρα που μπορεί να βρισκόταν στην περιοχή της κάμερας (μιας και δεν έχει εκεί τρύπα), αλλά παραδοξως το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά όταν οτιδήποτε άλλο καλυπτει τη πλάτη του!!! Υπάρχει καμια ιδέα για το τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν εγώ επειδή με τα ελληνικά στο android και γενικά στα λειτουργικά δεν τοχω, σας το λέω στα αγγλικά κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε:

Wifi , προχωρημενες ρυθμισεις, Keep Wi-Fi on during sleep: ONLY WHEN PLUGGED IN

 

Mε αυτό θα δουλεύει το wifi συνεχώς ΜΟΝΟ όταν είναι στο ρεύμα και αποκλείεται να χεις κατανάλωση από αυτό. Όταν κοιμάται το τηλ, θα κοιμάται και το wifi. Αυτά και τέλος για το θέμα...

Επισυνάπτω μια εικόνα για να δεις τί εννοώ. Την τελευταία μια ώρα το έχω ρυθμίσει όπως είπες και το έχω κλειστό το Wi-Fi. Στα στατιστικά το δείχνει ανοιχτό. Ακόμα και εχθές το βράδυ που το είχα στο flight mode φαίνεται ακόμα ανοιχτό. Η μοναδική στιγμή που φαίνεται να κλείνει είναι όταν έκανα ένα restart και έκλεισα για λίγο τη συσκευή.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω μια εικόνα για να δεις τί εννοώ. Την τελευταία μια ώρα το έχω ρυθμίσει όπως είπες και το έχω κλειστό το Wi-Fi. Στα στατιστικά το δείχνει ανοιχτό. Ακόμα και εχθές το βράδυ που το είχα στο flight mode φαίνεται ακόμα ανοιχτό. Η μοναδική στιγμή που φαίνεται να κλείνει είναι όταν έκανα ένα restart και έκλεισα για λίγο τη συσκευή.

 

Κάτι άλλο διαφορετικό έχουμε ρυθμισμένο τότε, γιατί εμένα είναι διακεκομμένο πάντα το wifi στη μπαταρία, κι όταν είναι flightmode βέβαια, δεν γράφει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτσι ήταν και τις 4 φορές που έχω κάνει factory reset. Και πάντα το είχα ρυθμίσει όπως λες μέχρι που πήρα απόφαση ότι δεν κάνει καμιά διαφορά και πλέον δεν ασχολούμαι...
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες, παρελαβα σημερα το πρωι το κινητακι. Αναβαθμιση απο Μοτο G, σε G2 ουσιαστικα. Πρωτη φορα εχω δικαρτο και "βγαζω" αποριες. Επισης, εχω αποριες σε ορισμενα θεματα που δεν σχετιζονται με τις δυο καρτες. Θα σας ζαλισω λιγακι με ερωτησεις τις επομενες ημερες, αν μπορειτε απαντατε:

 

1) Ηξερα οτι οταν εισαι στο ιντερνετ και γινει κληση, διακοπτεται το ιντερνετ για να απαντησεις. Αλλα νομιζα οτι συμβαινει ΜΟΝΟ οταν χρησιμοποιεις ντατα απο τη μια καρτα και δεχεσαι κληση στην αλλη. Εμενα μου ετυχε σημερα να ειμαι στο wifi και να σταματησει το ιντερνετ οταν ειχα εισερχομενη στην ΙΔΙΑ καρτα. Ετσι ειναι παντα;

2) Εχω ενα καλωδιο OTG. Το βαζω, αλλα δεν διαβαζει αυτοματα κατι. Πρεπει να ψαξω κατι στις ρυθμισεις;

3) (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) Διαβαζει κανονικα την sd card, αλλα δεν εχω τη δυνατοτητα να την θεσω ως "πρωταρχικο αποθηκευτικο χωρο" ή κατι παρομοιο. Πώς μεταφερω αρχεια σε αυτην λοιπον;

 

Θα επιστρεψω σιγουρα με περισσοτερες αποριες, ειδικα επι των δικαρτων. Ευχαριστω πολυ και σορι αν εχουν απαντηθει ηδη καπου αυτα, αλλα το τοπικ εχει γινει πια αρκετα μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

1) υποθέτω πως εννοείς ότι σου κόβει την ενεργή σύνδεση δεδομένων (στη sim που χρησιμοποιείς για internet), καθώς με Wi-Fi δεν παίζει ρόλο. Αν πας ρυθμίσεις=> κάρτες sim, κάτω από το δεδομένα κινητής τηλεφωνίας που αν είναι ανοιχτά σου λέει ποια sim έχεις επιλέξει, γράφει προτεραιότητα. Λογικά τώρα είναι ρυθμισμένο στο φωνή. Αν το αλλάξεις σε δεδομένα δεν θα διακόπτει όταν λάβει κλήσεις, αλλά φυσικά θα τις χάνεις.

 

2) κατέβασε το es file manager από το play store.

 

3) μπορείς μόνο να μεταφέρεις ορισμένες εφαρμογές στην SD. Αν κάποια μεμονωμένα υποστηρίζει με ρύθμιση μέσα από την ίδια να αποθηκεύει τα δεδομένα της στην SD έχει καλώς. Όπως πχ η κάμερα. Διαφορετικά δεν γίνεται κάτι για να πηγαίνουν όλα απευθείας εκεί. Για μεμονωμένα αρχεία μπορείς να χρησιμοποιείς τον file manager.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

1) Θα εκοβα το λαιμο μου οτι η συνδεση εκεινη τη στιγμη ηταν στο wifi, διοτι θυμαμαι πολυ καλα οτι καθομουν στο γραφειο μου (και σε αυτο δεν χρησιμοποιω δεδομενα, παρα μονο εκτος σπιτιου). Θα το ξανατσεκαρω. Ναι, δεν θελω να χανω τις κλησεις, οποτε θα αφησω τα δεδομενα να κοβονται. Απλα μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι το κανει στην ΙΔΙΑ καρτα.

 

2) Ακομα σεταρω, οποτε ξεχασα οτι δεν εχω κατεβασει τη συγκεκριμενη εφαρμογη. Βασικα εχω μια λιστα με δεκαδες εφαρμογες που πρεπει να βαλω, θα μου φαει λιγο χρονο. Αλλα στην ουσια: σε τι βοηθαει; Στις ρυθμισεις -> αποθηκευτικος χωρος -> δισκος usb ειναι γκριζαρισμενο. Δεν θα επρεπε να το διαβαζει αυτοματα;

 

3) Αυτο δεν το ηξερα. Αλλα αν υποθεσουμε οτι γεμιζει ο αποθηκευτικος χωρος του κινητου, απλα σβηνεις εφαρμογες (επειδη π.χ. δεν μετακινουνται);;;;;

 

4) ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: πώς φευγει το ενοχλητικο carrier name (Wind GR, Wind GR) απο το status bar; Στο παλιο Μοτο ειχε επιλογη, στο δικαρτο οχι; Δεν βρισκω κατι.

 

Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Και να το ξετικάρεις δεν κάνει κάτι. Μάλλον bug είναι καθώς δείχνει πως το Wi-Fi μένει ανοιχτό ακόμη και όταν το έχεις σε flight mode.

 

http://mobile.pcadvisor.co.uk/reviews/mobile-phone/3605165/new-moto-g-4g-2015-review-battery/

Μα να είναι τόσο καλύτερος ο snapdragon 410 που καθιστά το νέο moto e 4g τόσο γρηγορότερο;

:(

 

Τι σχέση εχει το wifi με το flight mode?Με το flight mode δεν επικοινωνεί με κυψέλες κινητής,δεν σε βγάζει και εκτός wifi.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όταν το βάζεις σε flight mode κλείνει όλες τις συνδέσεις μαζί με το Wi-Fi. Μπορείς να το ανοίξεις αν θες ενώ βρίσκεται σε f/m, αλλά φυσιολογικά είναι κλειστό. Σε όλα τα κινητά έτσι γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όταν το βάζεις σε flight mode κλείνει όλες τις συνδέσεις μαζί με το Wi-Fi. Μπορείς να το ανοίξεις αν θες ενώ βρίσκεται σε f/m, αλλά φυσιολογικά είναι κλειστό. Σε όλα τα κινητά έτσι γίνεται.

 

Έχεις δίκιο ,αν εχεις ανοικτο το wifi και μπεις σε flight mode κλεινει το wifi αλλά μπορεις να το ανοίξεις ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως είτε το βάζω σε f/m ( για ευκολία ώστε να μην το κλείνω εντελώς είτε το βράδυ που κοιμάμαι, είτε όταν χρησιμοποιώ τη 2η συσκευή μου επειδή έχω διπλές κάρτες sim) είτε όταν κλείνω το Wi-Fi εντελώς, στα στατιστικά φαίνεται ενεργοποιημένο συνεχώς. Και προφανώς είναι bug που από ότι βλέπω το έχουν και άλλοι, αλλά όχι γενικό ( πχ ο pap paok γράφει ότι του λειτουργεί κανονικά).
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω κάτι που δείχνει να δουλεύει, αλλά για να σιγουρευτώ θέλω λίγες ώρες. Κλείνοντας εντελώς το Wi-Fi και κάνοντας restart προς το παρόν το βλέπω off στα στατιστικά.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω κάτι που δείχνει να δουλεύει, αλλά για να σιγουρευτώ θέλω λίγες ώρες. Κλείνοντας εντελώς το Wi-Fi και κάνοντας restart προς το παρόν το βλέπω off στα στατιστικά.

Δεν είναι λύση αυτή. Κανονικά πρέπει και το χειροκίνητο ανοιγοκλείσιμο του να σου φαίνεται στις μπάρες..ΟΚ, δεν ειναι και το καλύτερο το πρόγραμμα μέτρησης της κατανάλωσης, αυτό το ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι λύση. Δοκιμές κάνω μπας και βρω τίποτα.

 

Εδώ μετά από το σημείο που φαίνεται η μικρή μπάρα στο Wi-Fi το είχα κλειστό εντελώς. Πιο μετά που εμφανίζονται 2 μικρές γραμμούλες που ανοίγει, σε εκείνο το σημείο 2 φορές άλλαξα από 3g σε 2g το δίκτυο(θεωρητικά άσχετο)...

Link to comment
Share on other sites

Πως στον κόρακα φεύγει το ! από το σήμα του wifi ρε γμτ?

 

Πριν δεν το είχα. Από την στιγμή που άλλαξα sim γίνεται αυτό. Εχω κανονικά σύνδεση και data και router.

Και το κάνει με 3 διαφορετικά routers.

 

:mad:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να βγάλεις τις κάρτες sim και να τις ξαναβγάλεις.

Εγώ με βάση όσα έχω δει μέχρι τώρα, έχω την εντύπωση πως υπάρχει ένα bug που συνδέει όλα αυτά τα θέματα. Και το wi-fi, και το tethering και το θαυμαστικό. Ορισμένες ενέργειες αλληλεπιδρούν, όπως το ανοιγόκλειμα των δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω απο τις ειδησεις - καιρος της google και απο την εφαρμογη google now τον καιρο.

 

κανενα αλλο

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Eχει 4-5 πρωτοκλασάτα στο play. Μπες δες κριτικές, δες αν σε βολεύει το ui και βάλτο. Ο καθένας έχει τα δικά του κριτίρια που μπορεί να μην σου αρέσουν.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...