Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω.

Αlways on

Ποτέ data στο σπίτι. Τρώει την μπαταρία πολύ πιο γρήγορα και δεν υπάρχει λόγος.

 

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με το wi-fi/δεδομένα. Αυτό το υπηρεσίες google play μου φαίνεται πως κάνει όλη τη ζημιά. Δεν υπάρχει λόγος να είναι πρώτο σε κατανάλωση όταν δεν έχω χρησιμοποιήσει σε αυτό το διάστημα το google play...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω.

Αlways on

Ποτέ data στο σπίτι. Τρώει την μπαταρία πολύ πιο γρήγορα και δεν υπάρχει λόγος.

 

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με το wi-fi/δεδομένα. Αυτό το υπηρεσίες google play μου φαίνεται πως κάνει όλη τη ζημιά. Δεν υπάρχει λόγος να είναι πρώτο σε κατανάλωση όταν δεν έχω χρησιμοποιήσει σε αυτό το διάστημα το google play...

Oταν όμως είναι παντα ανοιχτό το wifi σε ολα τα αντροιντ ως τώρα, δεν έπαιζε ρόλο αν είχες και τα data ανοιχτά αφού δεν ενεργοποιούνταν ποτέ. Τώρα γιατί γ(*€ται έτσι;

Δεν είναι μόνο το google play. Eιναι κι άλλα 4, δες:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.

Αlways on

Ποτέ data στο σπίτι. Τρώει την μπαταρία πολύ πιο γρήγορα και δεν υπάρχει λόγος.

 

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με το wi-fi/δεδομένα. Αυτό το υπηρεσίες google play μου φαίνεται πως κάνει όλη τη ζημιά. Δεν υπάρχει λόγος να είναι πρώτο σε κατανάλωση όταν δεν έχω χρησιμοποιήσει σε αυτό το διάστημα το google play...

 

Μου το έχει κάνει και εμένα κανα δυο φορές με το google play, παράδειγμα προχθές το βράδυ έπεσα για ύπνο και το είχα στο 85% και μετά από λιγότερο από 7 ώρες ήταν στο 47%...

 

Του έκανα ένα restart και είναι μια χαρά, αλλά έχω μπει και στη διαδικασία να μπαίνω στα apps και να σκοτώνω ό,τι βλέπω σε σχέση με google play.

 

PS. Πιθανώς φταίει το γεγονός πως ίσως κάποια εφαρμογή πάει και ζητάει από το google play το location. Εγώ το location το ανοίγω μόνο όταν το χρειαστώ αλλά και πάλι μπορεί να προσπαθήσει να συγχρονίσει οπότε να γίνεται εκεί η ζημιά.

Edited by Brimstone
Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει κάνει και εμένα κανα δυο φορές με το google play, παράδειγμα προχθές το βράδυ έπεσα για ύπνο και το είχα στο 85% και μετά από λιγότερο από 7 ώρες ήταν στο 47%...

 

Του έκανα ένα restart και είναι μια χαρά, αλλά έχω μπει και στη διαδικασία να μπαίνω στα apps και να σκοτώνω ό,τι βλέπω σε σχέση με google play.

 

PS. Πιθανώς φταίει το γεγονός πως ίσως κάποια εφαρμογή πάει και ζητάει από το google play το location. Εγώ το location το ανοίγω μόνο όταν το χρειαστώ αλλά και πάλι μπορεί να προσπαθήσει να συγχρονίσει οπότε να γίνεται εκεί η ζημιά.

Eιναι οριστικό ότι η μόνη "λύση" είναι από τα δεδομένα να περιορίσετε τα background data στα google play services kai στο google play store.

Από χτες στις 20:00 δεν ξαναείδα κατανάλωση μπαταρίας από google. Ξαναλέω ότι δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να κάνει αυτή η ενέργεια,

Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωση είναι. Αυτή η ρύθμιση επενεργεί όταν χρησιμοποιείς mobile internet. Όταν στο παρουσιάζει με Wi-Fi δεν μπορεί να φταίει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Eιναι οριστικό ότι η μόνη "λύση" είναι από τα δεδομένα να περιορίσετε τα background data στα google play services kai στο google play store.

Από χτες στις 20:00 δεν ξαναείδα κατανάλωση μπαταρίας από google. Ξαναλέω ότι δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να κάνει αυτή η ενέργεια,

 

Αν το κάνεις αυτό, και μετά κάνεις συγχρονισμό, γίνεται κανονικά ο συγχρονισμός (δλδ. λαμβάνεις τα mail σου, εμφανίζονται τα μηνύματα στο Hangouts)? Γιατί, όταν έκανα περιορισμό στο background data στο google play, ανοίγοντας τα δεδομένα δε μου έκανε συγχρονισμό στο Hangouts.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις αυτό, και μετά κάνεις συγχρονισμό, γίνεται κανονικά ο συγχρονισμός (δλδ. λαμβάνεις τα mail σου, εμφανίζονται τα μηνύματα στο Hangouts)? Γιατί, όταν έκανα περιορισμό στο background data στο google play, ανοίγοντας τα δεδομένα δε μου έκανε συγχρονισμό στο Hangouts.

 

@Mark Με wifi δε φαινεται να το παρουσιάζει το πρόβλημα.

Hangouts δε φαινεται να έχουν κάποιο πρόβλημα, μειλ δεν έχω στήσει στο κινητό (μόνο gmail) και σε αυτά δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα, αλλά με χειροκίνητο συγχρονισμό , δεν τα έχω αυτόματα. Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω τσεκάρει πιθανά προβλήματα ακόμα, γιαυτό το έβαλα το ποστ...

Edited by pap paok
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως όταν είχα έντονο πρόβλημα με άδειασμα μπαταρίας, δεν είχα ανοίξει mobile data καθόλου παρά μόνο Wi-Fi.

 

Σήμερα ήμουν με mobile data κανένα 3ωρο και το Google Play services πάλι φιγουράρει πρώτο στη λίστα μου πριν την οθόνη...

 

Το πρωί πριν το βάλω για φόρτιση είχα 7% μπαταρία και είπα να κάνω ένα restart. Όταν έκλεισε δεν άνοιγε. Συνδέω το φορτιστή, βγαίνει το σύμβολο της μπαταρίας με ποσοστό 0%. 1" (δευτερόλεπτο κυριολεκτικά) μετά έχει πάει στο 4% και ανοίγει κανονικά.

 

Μου φαίνεται πως το lollipop είναι τίγκα στα bugs. Πρόσεξα και το άλλο. Αν τύχει και πειράξεις τη φωτεινότητα μετά πολύ συχνά σταματάει να δουλεύει αυτόματα και μένει σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως όταν είχα έντονο πρόβλημα με άδειασμα μπαταρίας, δεν είχα ανοίξει mobile data καθόλου παρά μόνο Wi-Fi.

 

Σήμερα ήμουν με mobile data κανένα 3ωρο και το Google Play services πάλι φιγουράρει πρώτο στη λίστα μου πριν την οθόνη...

 

Το πρωί πριν το βάλω για φόρτιση είχα 7% μπαταρία και είπα να κάνω ένα restart. Όταν έκλεισε δεν άνοιγε. Συνδέω το φορτιστή, βγαίνει το σύμβολο της μπαταρίας με ποσοστό 0%. 1" (δευτερόλεπτο κυριολεκτικά) μετά έχει πάει στο 4% και ανοίγει κανονικά.

 

Μου φαίνεται πως το lollipop είναι τίγκα στα bugs. Πρόσεξα και το άλλο. Αν τύχει και πειράξεις τη φωτεινότητα μετά πολύ συχνά σταματάει να δουλεύει αυτόματα και μένει σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο.

 

Δεν ξέρω τι να σου πω...εγώ με τα data ανοιχτά από χτες το απόγεμα, αλλά με περιορισμένα τα background στα 2 γκουγκλοservices που είπα είμαι πολύ καλά (60% σε 22 ωρες με 7 ώρες flight mode). Εκανα κι ένα restart και δεν άλλαξε κάτι. Ας συνεχίσουμε αυτό το τεστ και βλέπουμε, αν θέλουν ας το κάνουν κι άλλοι που έχουν το πρόβλημα.

 

Νομίζω θα μας έρθει το 5.1 σε κανα μήνα έτσι κι αλλιώς όμως

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να περιορίσω κι εγώ τα δεδομένα παρασκηνίου και ο Θεός βοηθός. Δεν ξέρω και αν το πρόβλημα εμφανίζεται απλά αν ανοίξεις τα δεδομένα έστω και για λίγο ή ανάλογα με την ώρα που τα έχεις ανοιχτά.
Link to comment
Share on other sites

Με περιορισμό των δεδομένων παρασκηνίου ουσιαστικά δεν έχεις smartphone. Emails δεν έρχονται από μόνα τους και διάφορες ειδοποιήσεις δε λειτουργούν. Ακόμη και μια απλή ενημέρωση εφαρμογής χρειάζεται να κάθεσαι με ανοιχτό το κινητό και να είσαι στην καρτέλα του play store αλλιώς τη σταματάει. Εγώ έχω απενεργοποιήσει το διαχειριστή συσκευής android, τα αντίγραφα ασφαλείας και το απόρρητο Motorola. Από τότε οι υπηρεσίες Google δεν ήταν τόσο πάνω στα στατιστικά της μπαταρίας. Για παράδειγμα σήμερα λόγω κίνησης και μεγάλης αναμονής στις συγκοινωνίες με 2 κάρτες ενεργές χρησιμοποίησα το φοιτητικό της Vodafone για 1 ώρα και 5 σερφαρισμα. Οι υπηρεσίες Google είναι στο 1% ενώ από 84%που είχε προλάβει να φορτιστεί είμαι στο 29% με 2 ώρες και 50 λεπτά οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε πιστεύω να μου κάνει διαφορά. Έχω τον αυτόματο συγχρονισμό απενεργοποιημένο και τα emails τα ελέγχω όποτε θέλω με χειροκίνητο συγχρονισμό.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρέα. Εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος καινουργιου Moto G. Ηρθε με 5.0.2 πάνω και δεν αντιμετώπισα κανένα από τα προβλήματα που περιγράφτηκαν στο φορουμ. Συνεπώς όσοι σας λένε να κάνετε εργοστασιακές ρυθμίσεις έχουν μάλλον δίκιο.

Όσο για την μπαταρία, το μόνο που κοίταξα ήταν η καταναλωση WiFi, 3G και GPS. Εγώ έχω google services on, καθώς και Motorola OTA. Τρέχουν μονίμως απο πίσω What's up της Cosmote, MotoCare, Google play services (2), Google App, Google Play music, Google Keyboard, Gesture search kai o qualcomm. 'Εχω ελεύθερα 356ΜΒ, και 267ΜΒ στο system συν 275ΜΒ τα apps.

Δε μιλάω όλη μέρα, δε παίζω με το κινητό όλη μέρα, δεν εχω facebook.

Με αυτή τη χρήση μόνο με 3G πάντα ανοιχτό και 1 SIM μεσα, έχω 3-4 μέρες μπαταρία.

Άν ανοίξω wiFi πέφτει στην 1,5 μέρα και φαντάζομαι αν βάλω και 2η Sim θα πέσει κι άλλο.

Τέλος άν βάλω GPS όπως ζητάει η google (και το Μοτο) για το location πέφτω σε λιγότερο από 15 ώρες stand-by!!

Συνεπώς wifi always on σας ξεζουμίζει, και GPS always on σας το κάνει άχρηστο!

Μη δίνετε άδεια στην google να τρέχει συνέχεια το GPS, για να σας δίνει γεωγραφικές πληροφορίες. Εκτός και αν το χρειάζεστε,οπότε μάλλον λάθος κινητό πήρατε γιατί δε κρατάει η μπαταρία.

Να κάνω μια επισήμανση που έχω παρατηρήσει σε όλα τα κινητά που έιχα τα τελευταία χρόνια. ΑΝ ΔΕΝ εχετε καλο σήμα, και κυρίως data σημα, το τηλέφωνο καταναλώνει ΠΟΛΥ περισσότερη μπαταρία γιατί προσπαθεί συνέχεια να βρεί σήμα. Πιστεύω ότι ισχύει και για το WiFi.

Αυτά και απολαύστε το κινητό σας όσο κρατάει!

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όλα αυτά που γράφεις είναι λογικά. Ανάλογα με τη χρήση που κάνεις διαρκεί και η μπαταρία. Αυτό που θα ήταν καλό να τσεκάρεις να μας πεις αν σου είναι εύκολο, μιας και το δικό σου έχει έρθει από τη μάνα του με 5.0.2, στη μπαταρία εκεί που σου έχει το διάγραμμα (στάθμη σε συνάρτηση με χρόνο) αν πατήσεις πάνω του να σου βγάλει αναλυτικά από κάτω την κατανάλωση για σήμα τηλεφώνου, GPS, wifi κλπ. Να δεις αν με κλειστό το wifi το δείχνει όντως απενεργοποιημένο. Γιατί στα άλλα, και που το κλείνεις είναι συνεχώς ανοιχτό, ότι ρύθμιση και να κάνεις...
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ που το ανέφερες γιατί πράγματι είναι κάτι που μου έιχε κανει εντύπωση. Όντως είχα κατανάλωση WiFi ακόμα και με κλειστό το wifi!!! Το έιχα παρατηρήσει και είπα ότι είναι bug. Όμως σήμερα το πρωί είχε εξαφανιστεί πλέον κάθε τέτοια κατανάλωση! Αυτή τη στιγμή που σου γράφω κάνω επανεκκίνηση για να τσεκάρω. Σε λίγες ώρες θα ποστάρω τα αποτελέσματα αν ξαναδώ wifi! πάντως 1 μέρες τώρα αφόρτιστο δεν κατέγρψε κατανάλωση wifi. Οι μόνες καταναλώσεις που βλέπω είναι Cellular network, scren on, awake. Το wifi το γραφει αλλά είναι χωρίς καθόλου γραμμούλες ή full που ήταν πριν.:ninja:
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ που το ανέφερες γιατί πράγματι είναι κάτι που μου έιχε κανει εντύπωση. Όντως είχα κατανάλωση WiFi ακόμα και με κλειστό το wifi!!! Το έιχα παρατηρήσει και είπα ότι είναι bug. Όμως σήμερα το πρωί είχε εξαφανιστεί πλέον κάθε τέτοια κατανάλωση! Αυτή τη στιγμή που σου γράφω κάνω επανεκκίνηση για να τσεκάρω. Σε λίγες ώρες θα ποστάρω τα αποτελέσματα αν ξαναδώ wifi! πάντως 1 μέρες τώρα αφόρτιστο δεν κατέγρψε κατανάλωση wifi. Οι μόνες καταναλώσεις που βλέπω είναι Cellular network, scren on, awake. Το wifi το γραφει αλλά είναι χωρίς καθόλου γραμμούλες ή full που ήταν πριν.:ninja:

Wifi, ρυθμισεις, προχωρημένες, 2ο κουμπί οφφ

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν φαίνεται ανόητη η ερώτησή μου αλλά έχει μαμίσιο προστατευτικό οθόνης το τηλέφωνο ή μόλις το χάραξα ελαφρώς αφού φρόντισαν τα κλειδιά μου να πέσουν πάνω του; :blink:
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Wifi, ρυθμισεις, προχωρημένες, 2ο κουμπί οφφ

 

Όπως τα είπε ο φίλος. Πιστέυω ότι αυτό ήταν η αιτία.

Εμένα μου εμφανισε παλι wiFi κατανάλωση απο τη στιγμή που μετά το reboot του άνοιξα το wifi και μετά το έκλεισα. Αυτό για κάποιες ώρες έδειχνε κατανάλωση. Έπειτα σταμάτησε να καταναλώνει όμως. Τώρα που απενεργοποίησα τη δυνατότητα να ανοίγουν μόνα τους τα services το wifi, ελπίζω πως δε δω ξανά καταναλώσεις wifi χωρίς νατο εχω ανοίξει εγώ.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αρχικα εχω την εκδοση 5.0.2 (lollipop) στην συσκευη μου και εχω το εξης προβλημα.

Δεν μπορω να αλλαξω ηχο κλησης παρα μονο οσους εχει η συσκευη (default) επιλεγω καποιον ηχο δικο μου

μου εμφανιζει οτι τον εχει δεχτει αλλα οταν με παιρνουν τηλεφωνο η συσκευη χτυπαει με default ηχο και οχι με αυτον που εχω επιλεξει.

υπαρχει καποιος τροπος να διορθωθει αυτο;

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ έφαγα και το πρώτο σοβαρό κόλλημα στο κινητό. Ανοίγω την οθόνη και έχει κολλήσει στο Google+ με μαυρη οθόνη και χωρίς να ανταποκρίνεται κανένα πάτημα πάνω της. Δεν ήξερα τα κόλπα για boot menus και διπλά πατηματα και δε τα δοκίμασα. Αυτό που έκανα ήταν να το βάλω λίγο στο φορτιστή. 3 δευτερόλεπτα αφού το έβγαλα και αφού είχα χάσει κάθε ελπίδα, δούλεψε! Η μπαταρία μου ήταν στο 45%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα αρχικα εχω την εκδοση 5.0.2 (lollipop) στην συσκευη μου και εχω το εξης προβλημα.

Δεν μπορω να αλλαξω ηχο κλησης παρα μονο οσους εχει η συσκευη (default) επιλεγω καποιον ηχο δικο μου

μου εμφανιζει οτι τον εχει δεχτει αλλα οταν με παιρνουν τηλεφωνο η συσκευη χτυπαει με default ηχο και οχι με αυτον που εχω επιλεξει.

υπαρχει καποιος τροπος να διορθωθει αυτο;

 

Καλημέρα φίλε.

Πρέπει να μεταφέρεις το ήχο που θέλεις σε οποιοδήποτε φάκελο που να είναι στη μνήμη του τηλεφώνου. Αλλιώς δε το παίρνει. Μετά το επιλέγεις κανονικά όπως έκανες.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...