Jump to content

Sony Xperia Z3


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν προκειται τις φωτος να τις βλεπεις σε 50αρα οθονη και να τις εκτυπωνεις τοτε καλυτερα να πας σε z3 που εχει περισσοτερα megapixel,οποτε ισως σε βολεψει καλυτερα.

Ναι αλλά το Ζ3 στο αυτόματο που με ενδιαφέρει εμένα , βγάζει, αν δε κάνω λάθος, έως 8 mpixel. Δηλαδή ακόμα και εκεί νομίζω πως τα άλλα στο αυτόματο ( Alpha & S5 ) βγάζουν σε μεγαλύτερη ανάλυση, και καλύτερη ποιότητα, οπότε γιατί το Ζ3;

Μακάρι να ισχύει αυτό που λες, γιατί όπως είπα προτιμώ το Ζ3 πιο πολύ, αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάρε μια compact Sony Cyber-shot DSC-RX100 ή μια olympus Xz-2 φωτογραφική μηχανή και είσαι κομπλέ, ούτε dslr και φακούς να κουβαλάς, βγάζουν "παπάδες" με λίγη εκπαίδευση και ψάξιμο θα ενθουσιαστείς,τα κινητά είναι για άλλη χρήση!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Απλά υπόψη το Ζ3 τραβάει στα 8 στο αυτόματο.

Αν θες να τραβήξεις παραπάνω θες manual.

Έξω αναφέρθηκε tip όπου με συντόμευση της κάμερας με το που την εκκινήσεις ξεκινάει σε manual και όχι σε auto.

 

H κάποια εφαρμογή από το play store.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H κάποια εφαρμογή από το play store.:)

 

Μπορεί ναι,αλλα προσωπικά δεν γνωρίζω.

Εδώ λέει για την κάμερα και το tip.

http://www.neowin.net/news/sony-xperia-z3-and-official-magnetic-dock-review

Λέει και για δυνατότητα RAW με την L.

 

Let's hope the Android L update does indeed bring full manual control to the camera, because this sensor coupled with RAW image recording and manual control will be something really special for sure.

 

UPDATE: Member Scottland of OcUK forums has given a great tip on how to get the Sony camera app to remember to launch in manual mode. Simply create a shortcut on your launcher or homescreen to the camera application and launch the camera via that. It seems that launching the camera from the hardware button or the lockscreen soft button results in it starting up in Superior Auto mode all the time.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το Ζ3 στο αυτόματο που με ενδιαφέρει εμένα , βγάζει, αν δε κάνω λάθος, έως 8 mpixel. Δηλαδή ακόμα και εκεί νομίζω πως τα άλλα στο αυτόματο ( Alpha & S5 ) βγάζουν σε μεγαλύτερη ανάλυση, και καλύτερη ποιότητα, οπότε γιατί το Ζ3;

Μακάρι να ισχύει αυτό που λες, γιατί όπως είπα προτιμώ το Ζ3 πιο πολύ, αλλά.....

 

ξεχνας ομως οτι η full hd τηλεοραση σου εχει οθονη 2 μεγαπιξελ..οτι και να βαλεις καλα θα φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

Λέει και για δυνατότητα RAW με την L.

 

Let's hope the Android L update does indeed bring full manual control to the camera, because this sensor coupled with RAW image recording and manual control will be something really special for sure.

 

Τι ακριβώς είναι αυτή η RAW δυνατότητα;

 

Επίσης, υπάρχει γενικά "παράδοση" σε κάποιο update να διορθώνονται/βελτιώνονται οι δυνατότητες καμερών, ειδικά από μεγάλες εταιρείες όπως η Σονυ;; Πχ όταν παρουν το Android L...

 

Για να ρίξω κι εγώ μια μικρή άποψη σχετικά με το Αλφα της Σαμμυ....

Ξενερώνω αφάνταστα με κινητά που δεν έχουν δέκτη ραδιοφώνου..

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι αυτή η RAW δυνατότητα;

 

Επίσης, υπάρχει γενικά "παράδοση" σε κάποιο update να διορθώνονται/βελτιώνονται οι δυνατότητες καμερών, ειδικά από μεγάλες εταιρείες όπως η Σονυ;; Πχ όταν παρουν το Android L...

 

Για να ρίξω κι εγώ μια μικρή άποψη σχετικά με το Αλφα της Σαμμυ....

Ξενερώνω αφάνταστα με κινητά που δεν έχουν δέκτη ραδιοφώνου..

 

 

RΑW: είναι αρχεία εικόνας όπως ακριβώς τα συλλαμβάνει ο αισθητήρας της ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής. Δίνουν μεγάλες δυνατότητες επεξεργασίας μέσα από κάποιο πρόγραμμα ώστε να "φτιάξεις" την φωτό όπως θέλεις (μέσα στα όρια του εφικτού φυσικά). Εν ολίγοις, όλες οι απλές μηχανές (και τα κινητά) θεωρητικά τραβάνε σε κάποια μορφή RAW* και δεν το σώνουν, αλλά επεμβαίνουν αμέσως οι αλγόριθμοι μετατροπής σε JPEG (το software) εφαρμόζοντας τις παραμέτρους λήψης που έχεις θέσει. Το JPEG είναι συμπιεσμένο αρχείο (και μικρότερο σε μέγεθος), σε αντίθεση με το RAW. (2 κάμερες με ολοίδιο hardware module, αλλά διαφορετικό sw δίνουν διαφορετικό αποτέλεσμα σε JPEG).

Τα RAW αρχεία, χρειάζονται οπωσδήποτε επεξεργασία πριν να χρησιμοποιηθούν.

 

* το RAW δεν είναι στανταρισμένο φορμάτ

 

Ναι αρκετές φορές κάποιο update διορθώνει τα αποτελέσματα της κάμερας (προσωπική εμπειρία στο HTC one)

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει σε καποιο απο τα καταστηματα να το δω ;

 

Αφου εγινε και η επισημη παρουσιαση τους στην Ελλαδα,και ξεκινησε η διαθεση τους,σιγουρα θα υπαρχουν σε καποια καταστηματα.Νομιζω κατι πηρε το ματι μου σε ενα vodafone store.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει σε καποιο απο τα καταστηματα να το δω ;

 

media markt σιγουρα. εκει το ειδα την παρασκευη που μας περασε.

Link to comment
Share on other sites

media markt σιγουρα. εκει το ειδα την παρασκευη που μας περασε.

Επίσης σήμερα το πρωί το είδα στο Πλαίσιο στο Σύνταγμα. Μόλις πήγαινε να το βγάλει από το κουτί και μόλις ρώτησα τη κοπέλα μου έδωσε και το άνοιξα εγώ. Σαν να είχα πάρει το δικό μου σπίτι και το πρωτο άνοιγα. ΄Ηταν σε άσπρο ( το χρώμα δε μου άρεσε ) σε cooper μου είπε δεν ανοίγεται γιατί θα πουληθούν αμέσως και δε θα έχουν στοκ ακόμα.

Πραγματικά πάρα πολύ καλό σε αίθηση. Η δική μου εντύπωση πάντως που έπαιξα πάρα πολύ με το Alpha αλλά και με αυτό ( λιγότερο με το Ζ3 ) είναι πως το Alpha σίγουρα μα πολύ πολύ σίγουρα σε φωτό αυτόματο ήταν πιο καλό σε ότι και αν έβγαλα και έβγαλα πολλές μα πολλές φωτογραφίες και σαν αίσθηση << κύλισης >> χωρίς να είμαι και ο πιο ειδικός μου φάνηκε ενα κλικ πιο αεράτο το Alpha.

Παιδιά δουλέψτε τα ταυτόχρονα για ώρα σε μαγαζί που τα έχει δίπλα δίπλα και θα τα διαπιστώσετε και τα δύο. Προσωπικά είμαι σονάκιας, το τηλ που έχω τώρα είναι το SP, εκτός της φωτογραφίας του , σε όλα τα άλλα το λατερύω είναιπολύ τίμιο , και πριν από αυτό και τώρα το έχει η γυναίκα μου , είχα το sole και αυτό στη κατηγορία του πάρα πολύ καλό.

Ήθελα λοιπόνπάλι σονυ και το Ζ2 αρχικά μετά το Ζ3 σαν πιο καινούργιο και λίγο πιο καλό το ήθελα κολάσμένα. Το θέμα όμως της φωτό ( στο αυτόματο ) για μένα είναι πολύ σημαντικό και εκεί σε σχέση με το Alhpa είναι πίσω. Το λεω με πολύ λύπη , γιατί σήμερα πήγα να τα δω και ήμουν προκατελειμένος να το δω το Ζ3 όσο πιο θετικά μπορούσα και να ξεπεράσω την όποια μικρή αδυναμία του σε αυτό το τομέα. Όμως δε τα κατέφερε να με πείσει σε αυτό και σε συνδιασμό οτι το άλλο είναι πιο μανιτζέβελο στο χειρισμό του και έτσι και αλλιώς τουμπανο και αυτό ( όχι όσο το Ζ3 ) με έκανε να το βγάλω από τις επιλογές μου , σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες.

Μη παρεξηγηθώ , το Ζ3 συνολικά είναι ίσως , για μένα , μέχρι στιγμής ότι καλύτερο υπάρχει ( μέχρι να έρθει και το Note 4 ), αλλά υστερεί σε ένα συγκεκριμένο τομέα , που όπως είπα μου είναι πολύ σημαντικός , ίσως και για άλλους , οπότε δε μου κάνει.....

Ακόμα βέβαια δεν έχω κάνει αγορά, και επειδή όπως είπα μου αρέσει εξαιρετικά πολύ σε όλα τα άλλα, ίσως κάνω καμιά κίνηση απρόβλεπτη χα!χα!χα! αλλά η λογική μου για τα δικά μου <<θέλω>> λέει όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για S5 σε κόβω ;)

Με τίποτα.

Αν ξεφύγω από το Ζ3 ή σε Alpha ή σε εντελώς άλλη κατηγορία Note 4.

Τίποτα άλλο προς το παρών πέρα από αυτά τα τρία δε μου κάνει κλικ γενικώς σαν κινητό αλλά και σαν φωτό.

Μάλλον θα περιμένω και το Νοτέλι να το δω και τότε θα πάρω τελική απόφαση. Εκτός και να με πιάσει η << τρελή φαγούρα >> για αλλαγή πιο νωρίς , οπότε η επιλογή θα γίνει ανάμεσα στα δύο και με βλέπω να κλίνω προς Alpha.

Ίδωμεν......

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπετε ούτε σημερα να παραλάβω :(

Ακόμα δεν εχει φτάσει Ελλάδα σύμφωνα με το tracking number,ενώ έλεγε για σημερα.

Έστειλα Mail στην εταιρεία μεταφορών(i-parcel)ποτε θα έρθει Ελλάδα και ποτε θα παραλάβω τελικά.

Αν δεν απαντήσουν έως αύριο θα μιλήσω με Amazon να δω αυτοί τι θα μου πουν.

 

Τι να πω,αν το έστελναν με απλό Royal Post ήδη θα ειχα παραλάβει.

Το γύρω της Ευρωπης κάνουν με τελευταίο προορισμό την Ελλάδα,δεν καταλαβαίνω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει πότε κανείς αυτό το προϊόν:

http://www.sonymobile.com/global-en/products/accessories/quick-charger-ep881/

 

Quick Charger για Sony Xperia

Link to comment
Share on other sites

.......

Το γύρω της Ευρωπης κάνουν με τελευταίο προορισμό την Ελλάδα,δεν καταλαβαίνω.

 

 

Αυτό με το γύρο της Ευρώπης σε online παραγγελία μου έχει τύχει. Ειναι σπαστικό και σε καταλαβαίνω. Υπομονή.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το γύρο της Ευρώπης σε online παραγγελία μου έχει τύχει. Ειναι σπαστικό και σε καταλαβαίνω. Υπομονή.

 

Μόλις επικοινώνησαν μαζί μου και τουλάχιστον έμαθα οτι μέσω ΕΛΤΑ 100% θα παραλάβω.

Άντε να δούμε.

 

Hello,

 

Thank you for contacting i-parcel as our customer service team takes great pride in being able to satisfy our customers. Your parcel has been shipped from our Processing Facility using a Mail Service which is non-traceable.

 

We can tell you that we received your parcel in our facility on 10/2/2014 and it shipped on 10/3/2014. Ultimately your shipment will be delivered by your local postal administration. Unfortunately, we cannot provide any further information to you as to the status of your parcel and suggest that if you do not receive your parcel within the transit time quoted on Amazons site that you contact Amazon Customer Service for further assistance.

 

Regards,

Borey

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα πάρω μαλλον αύριο τα ΕΛΤΑ μήπως και εχουν παραλάβει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα και εγω απο e-shop σε λευκο χρωμα.Το κινητο ειναι πραγματικα πανεμορφο και πολυ ποιοτικο.Ειναι παρα πολυ ελαφρυ...πριν απο λιγο συνδεθηκα στο gmail και κατεβαζει τις εφαρμογες μου απο το play store ενω κανω και την πρωτη φορτιση...μου φαινεται πολυ smooth και γρηγορο....more infos soon :)
Iphone 7 Plus 128gb - Samsung Galaxy S7 - Ipad air - Macbook Pro
Link to comment
Share on other sites

το ειδα κι εγω σημερα στα mediamarkt και ομολογω οτι ενθουσιαστηκα, αφου στην αρχη δεν πιστευα οτι η sony εχει βαλει τετοια οθοναρα...

τελεια ποιοτητα κατασκευης και δυνατο ηχειο απο οτι μπορεσα να καταλαβω μεσα στην βαβουρα (δεν ξερω αν ειναι ποιοτικο )

 

οποτε επειδη βαρεθηκα να περιμενω το iphone απο το expansys που δεν ερχοταν ποτε και ολο αλλαζε ημερομηνια το ακυρωσα και πηρα ενα z3 black μαζι με δωρο κατι ασυρματα ακουστικα της sony με nfc νομιζω.

εγινε shipped και ελπιζω την τεταρτη να το εχω !!:D:D

Link to comment
Share on other sites

το ειδα κι εγω σημερα στα mediamarkt και ομολογω οτι ενθουσιαστηκα, αφου στην αρχη δεν πιστευα οτι η sony εχει βαλει τετοια οθοναρα...

τελεια ποιοτητα κατασκευης και δυνατο ηχειο απο οτι μπορεσα να καταλαβω μεσα στην βαβουρα (δεν ξερω αν ειναι ποιοτικο )

 

οποτε επειδη βαρεθηκα να περιμενω το iphone απο το expansys που δεν ερχοταν ποτε και ολο αλλαζε ημερομηνια το ακυρωσα και πηρα ενα z3 black μαζι με δωρο κατι ασυρματα ακουστικα της sony με nfc νομιζω.

εγινε shipped και ελπιζω την τεταρτη να το εχω !!:D:D

 

Άντε με το καλό! :D

Link to comment
Share on other sites

το ειδα κι εγω σημερα στα mediamarkt και ομολογω οτι ενθουσιαστηκα, αφου στην αρχη δεν πιστευα οτι η sony εχει βαλει τετοια οθοναρα...

τελεια ποιοτητα κατασκευης και δυνατο ηχειο απο οτι μπορεσα να καταλαβω μεσα στην βαβουρα (δεν ξερω αν ειναι ποιοτικο )

 

οποτε επειδη βαρεθηκα να περιμενω το iphone απο το expansys που δεν ερχοταν ποτε και ολο αλλαζε ημερομηνια το ακυρωσα και πηρα ενα z3 black μαζι με δωρο κατι ασυρματα ακουστικα της sony με nfc νομιζω.

εγινε shipped και ελπιζω την τεταρτη να το εχω !!:D:D

 

Νομιζω οτι εκανες πολυ καλη επιλογη...το τηλεφωνο ειναι κορυφη!!!

Iphone 7 Plus 128gb - Samsung Galaxy S7 - Ipad air - Macbook Pro
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο δεν είναι ότι έχει μόνο καλή τι καλή δηλαδή απίστευτη μπαταρία, έχει και απίστευτο stand by.

Αυτό ρε παιδιά όταν δεν το δουλεύεις νεκρωνει τελείως.

Για ακόμα μια φορά Μπράβο τους!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...