Jump to content

Lenovo Vibe Z2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά την παράγγειλα σήμερα και εγώ μαζι με ένα temperede glass, αυτό του Πέτρου.

Δεν ξέρω αν έχει κανείς σας ασχοληθεί με miracast. Εχω πάρει αυτό εδώ http://www.skroutz.gr/s/5701686/Measy-A2W-II-EZCast.html

που ενώ κάνει άψογο mirroring με το κινητό μου, δεν μπορεί να κάνει με το tablet μου που είναι και αυτό Lenovo, το yoga 10.1 (B8000-F). Περίεργο γιατί και τα δύο έχουν την δυνατότητα "μετάδοση οθόνης". Και στα δύο τρέχω το ΕΖcast2.

 

Καλησπέρα, τι έκανες με το γυαλί το παρέλαβες τελικά, σε μένα είνια μικρό δεν εφαρμόζει καλά.

https://www.dropbox.com/s/v4wq82he291hi8c/Screenshot%202015-05-26%2022.11.50.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα το παρέλαβα. Και σε μένα δεν ταιριάζει απόλυτα. Ίσως κάνω dispute. Εσύ έκανες τίποτα;

καλησπέρα έκανα dispute Μου είπε πως μπηκάν τα λεφτά πίσω, ακόμα δεν φάνηκε τπτ στο λογαριασμό, αλλα πιστεύω να περαστούν μέχρι την τρίτη παρείγγειλα ένα άλλο, αλλα μην σε πάρω στο λαιμό μου.

του είπα τη πρόβλημα αντιμετώπισα και του έστειλα τη φωτογραφίακαι μου απάντησε

Dear Petros

the tempered glass is for vibe z2 5.5''. if the tempered glass don't fit for lenovo vibe z2 5.5, i will full refund to you.

Best Regards

μου έστειλε και αυτό https://www.dropbox.com/s/dzgqesae17e5lto/Screenshot%202015-05-29%2021.40.32.png?dl=0

και είπα

και είπα να προσπαθλησω ξανά. http://www.aliexpress.com/item/For-Lenovo-Vibe-Z2-5-5-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Lenovo-Vibe-Z2-K920-Oleophobic/32338985318.html

 

1-2 την τρίτη θα μας κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκε να περιμένω κάθε φορά απο Κίνα τόσες μέρες για μια παραλαβή. Μήπως υπάρχει τίποτα στην Ελλάδα; Βέβαια δεν το έχω και τόση αμεση ανάγκη μια και αυτό που είχε όταν το αγόρασα δεν χάλασε ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκε να περιμένω κάθε φορά απο Κίνα τόσες μέρες για μια παραλαβή. Μήπως υπάρχει τίποτα στην Ελλάδα; Βέβαια δεν το έχω και τόση αμεση ανάγκη μια και αυτό που είχε όταν το αγόρασα δεν χάλασε ακόμα.

 

Εδώ η αντιπροσωπία από ότι φαίνεται είναι στον κόσμο της. Φέρνει τα μοντέλα και δεν τα υποστηρίζει. Επί 1,5 μήνα προσπαθούσα να παραγγείλω την original flip top cover case και ενώ έλεγε διαθέσιμη στο site έπαιρνα τηλέφωνο και μου έλεγαν α ξέρετε μόλις τελείωσε, έχει μόνο ροζ και γαλάζια, σε δέκα μέρες πάλι. Έπαιρνα μετά από μια βδομάδα και μου έλεγαν ακριβώς τα ίδια! Ευτυχώς παρήγγειλα από Κίνα και φθηνές και καλής ποιότητας.

 

Και κάτι άσχετο... σας έχει έρθει άλλη αναβάθμιση πέραν της 5.0.2;

Κάποιες λειτουργίες πκυ είχε η 4.4.4 και εξαφανιστηκαν στο lollipop 5 ελπίζω να τις βάλουν ξανά..

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν έχει έρθει καμιά αναβάθμιση πέρα της 5.0.2

Ευχαριστω.

Ξέρετε που μπορούμε να κοιτάμε τις εκδόσεις του lollipop; Είδα σε κάποια κινητά ότι τρέχουν την 5.1.1.

Θα μας έρχονται λογικά όλες οι νέες εκδόσεις του lollipop ή θα μας πει η lenovo καλά είστε, στι επόμενο lenovo που θα αγοράσετε θα έχετε τις επόμενες εκδόσεις;

Ήδη ανακοινώθηκε το Android M κι ακόμα δε βγήκε το L!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Ξέρετε που μπορούμε να κοιτάμε τις εκδόσεις του lollipop; Είδα σε κάποια κινητά ότι τρέχουν την 5.1.1.

Θα μας έρχονται λογικά όλες οι νέες εκδόσεις του lollipop ή θα μας πει η lenovo καλά είστε, στι επόμενο lenovo που θα αγοράσετε θα έχετε τις επόμενες εκδόσεις;

Ήδη ανακοινώθηκε το Android M κι ακόμα δε βγήκε το L!

 

για να δεις την έκδοση

ρυθμίσεις ,σχετικά με το τηλέφωνο, στοιχεία συσκευής, έκδοση android 5.0.2,

το 5.1.1 το είδες σε vibe z2 ή σε άλλο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

για να δεις την έκδοση

ρυθμίσεις ,σχετικά με το τηλέφωνο, στοιχεία συσκευής, έκδοση android 5.0.2,

το 5.1.1 το είδες σε vibe z2 ή σε άλλο μοντέλο;

 

Ευχαριστω. Στο κινητό το γνωριζω που πρέπει να κοιτάξω, αλλά εννοώ διαδικτυακά αν υπάρχει ιστοσελίδα που έχει τέτοια ενημέρωση με εκδόσεις. Το είδα σε Nexus νομίζω, είχε έκδοση 5.1.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βαρέθηκε να περιμένω κάθε φορά απο Κίνα τόσες μέρες για μια παραλαβή. Μήπως υπάρχει τίποτα στην Ελλάδα; Βέβαια δεν το έχω και τόση αμεση ανάγκη μια και αυτό που είχε όταν το αγόρασα δεν χάλασε ακόμα.

 

Σε 17 μέρες Ελλάδα, και ταιριάζει κουτί στο κινητό

http://www.aliexpress.com/item/For-Lenovo-Vibe-Z2-5-5-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Lenovo-Vibe-Z2-K920-Oleophobic/32338985318.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum..Είμαι κάτοχος εδώ και 2 μήνες του Lenovo Vibe Z2 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος..Χθες ξαφνικά έκανε επανεκκίνηση μόνο του και κόλλησε στην δεύτερη οθόνη έναρξης(αυτή που λέει Lenovo for those who do) και μένει εκεί..Δεν επανέρχεται ούτε με επανεκκίνηση από το κουμπί start ούτε από το reboot στην οθόνη ασφαλείας.Δύο ερωτήσεις έχω να παραθέσω:1) Υπάρχει τρόπος με το κινητό μόνιμα σε εκείνη την οθόνη να πάρω τις φωτογραφίες μου από το κινητό?(δεν κλείνει παρά μόνο αν τελείωσει η μπαταρία)

2)Έχει κάποιος κάποια άποψη στο τι μπορεί να φταίει?

Δεν θέλω να κάνω factory reset ακόμα για να μην χάσω τα αρχεία που έχω μέσα

 

Υ.Γ:Συγγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος:X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum..Είμαι κάτοχος εδώ και 2 μήνες του Lenovo Vibe Z2 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος..Χθες ξαφνικά έκανε επανεκκίνηση μόνο του και κόλλησε στην δεύτερη οθόνη έναρξης(αυτή που λέει Lenovo for those who do) και μένει εκεί..Δεν επανέρχεται ούτε με επανεκκίνηση από το κουμπί start ούτε από το reboot στην οθόνη ασφαλείας.Δύο ερωτήσεις έχω να παραθέσω:1) Υπάρχει τρόπος με το κινητό μόνιμα σε εκείνη την οθόνη να πάρω τις φωτογραφίες μου από το κινητό?(δεν κλείνει παρά μόνο αν τελείωσει η μπαταρία)

2)Έχει κάποιος κάποια άποψη στο τι μπορεί να φταίει?

Δεν θέλω να κάνω factory reset ακόμα για να μην χάσω τα αρχεία που έχω μέσα

 

Υ.Γ:Συγγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος:X

 

Την είχα πατήσει με το ίδιο τρόπο και εγώ με αυτό το κινητό. Στην οθόνη ασφαλείας αναγκάστηκα να επιλέξω το 'factory reset' (ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς - αν μπορείς να μας αναφέρεις τις διαθέσιμες επιλογές που έχει η οθόνη ασφαλείας θα το θυμηθώ) και σβήστηκε όλη η μνήμη του τηλεφώνου που σχετιζόταν με το λειτουργικό σύστημα (τηλεφωνικός κατάλογος, ημερολόγιο, εγκατεστημένα προγράμματα και ρυθμίσεις τους, passwords κλπ). Αλλά, ευτυχώς, τα αρχεία που περιείχε η εσωτερική κάρτα μνήμης (backup του τηλεφωνικού καταλόγου που είχα πάρει κάποια στιγμή, τραγούδια, φωτογραφίες κ.α. αρχεία) δεν χάθηκαν! Με μεγάλη μου χαρά τα βρήκα να υπάρχουν στα folders που βρισκόντουσαν.

Edited by plin
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα στην ομάδα,

 

κυκλοφόρησε στην Ρωσία, μια αναβάθμιση όπως είδα το επίσημο site της Lenovo

Hi,

A smaller OTA upgrade has been leaked for Z2 (not Pro). The code number is Z2_S327_150427_ROW_TO_Z2_S329_150722_ROW.

I wrote 'leaked' because my phone has not detected the update so far. I found the update at the Russian 'lenovo-forums.ru' website.

I've downloaded the update. Is it safe to install? Is there anybody who already did it?

για να δούμε αν θα έρθει και σε μας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν ξέρει κάποιος ας πει μια γνώμη, μου έπεσε ελαφρώς το Z2 και στραβοκατσε και μπλόκαρε το κουμπί power. Φαίνεται να έχει επηρρεαστεί μόνο το εξωτερικό τμήμα γιατί είναι σφηνωμένο και προς τα μέσα, μάλλον με κανα βγάλσιμο- μπάσιμο του καπακιού να στρώσει. Όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικότατα, θέλει αντιπροσωπεία?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα την αναβάθμιση. Πάντως πάλι ή 5.0.2 είναι. Μέχρι στιγμής δεν είδα καμία διαφορά.

 

Κι εμένα μου ήρθε πρωί πρωί, την έβαλα, διαφορά δεν βλέπω και έφαγε και ένα κόλλημα το κινητό επειδή το έχω σε απόλυτη εξοικονόμηση ενέργειας από 12 έως 6πμ. Σηκώθηκα πριν λίγο για να δω την ώρα και το κινητό δεν ξεκλειδωνε, εμφανιζε μόνο την σελίδα κλειδώματος. Είδα και έπαθα για να ξεκολλήσει. Τελικά ανακάλυψα ότι πατώντας για αρκετή ώρα τα δύο πλήκτρα της έντασης μαζί με το κουμπί κλειδώματος κάνει επανεκκίνηση. Στην επανεκκίνηση που έκανε ξαφνικά άρχισε να κάνει εκ νέου αναβάθμιση έχοντας όμως μια εφαρμογή αντί των 197 που είχε στην αρχική αναβάθμιση. Ευτυχώς άνοιξε και λειτουργεί σωστά.

Ελπίζω να μην έχει άλλα κολλήματα, για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο επαθα και εγώ. Είχα απελπισθει και σκεφτόμουν την Δευτέρα να παω στο service να μου το ξεκολλησουν. Το πρωί όμως που βγήκε από την κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας ξαναδούλεψε. Δεν ξέρω αν αξίζει να βάλει κανείς την αναβάθμιση. Το θετικό είναι ότι μάθαμε πως γίνεται reset.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο επαθα και εγώ. Είχα απελπισθει και σκεφτόμουν την Δευτέρα να παω στο service να μου το ξεκολλησουν. Το πρωί όμως που βγήκε από την κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας ξαναδούλεψε. Δεν ξέρω αν αξίζει να βάλει κανείς την αναβάθμιση. Το θετικό είναι ότι μάθαμε πως γίνεται reset.

 

Άσε και έπαθα σοκ μέσα στα μεσάνυχτα!

Εμένα μου παρουσιάζει και άλλο ένα πρόβλημα με το Bluetooth mp3 που έχω και έχω αρχίσει να εκνευριζομαι. Τη μία δουλεύουν τα χειριστήρια του bluetooth την άλλη δεν δουλεύουν. Αυτό φυσικά παρουσιάστηκε χθες το πρωί μετά την αναβάθμιση, δεν υπήρχε πριν.

Αν συνεχιστεί θα μιλήσω με το service να το επαναφέρουν στην παλιά κατάσταση, ελπίζω να γίνεται.

Κατά τα άλλα βλέπω μόνο μια μικρή βελτίωση στην ταχύτητα εκτός κι αν είναι ιδέα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω μείνει στην 4.4.4 (κουτί) να μην αγχωθώ να περάσω lolipop ;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ιδέα σου είναι. Αφού ούτε το "απενενεργοποιηση" στο bluetooth και στο wlan δεν διόρθωσαν.

Έλα ντε!

Πάντως ειλικρινά εκνευριζομαι με τη δυσλειτουργία του bluetooth. Το χρησιμοποιώ στη μηχανή για να ακούω λίγη μουσικουλα και πλέον δεν μπορώ. Χθες με ρωτούσε ένας άνθρωπος στο φανάρι που είναι μια οδός και δεν λειτουργούσε η παύση για να ακούσω τι μου έλεγε. Η θα πρέπει να μάθω να διαβάζω χείλη ή το service να κάνει κάτι για αυτό το μαϊμού update που στειλανε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ που έχω μείνει στην 4.4.4 (κουτί) να μην αγχωθώ να περάσω lolipop ;

Τώρα θα σε γελάσω γιατί αν κατεβάσεις την αρχική έκδοση του Android 5 καλό είναι, αν όμως πάρεις και αυτό που έστειλαν σε εμάς μαζί δε στο συνιστώ.

Να σημειώσω ότι ακόμα δεν το έψαξα τελείως το κινητό, ίσως έχει αφήσει και άλλα χουσουρια η έκδοση 15_07_22

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ευτυχώς κατέβασα το Bluetooth Notifier και επανήλθε απόλυτα η λειτουργία του bluetooth σαν χειρισμός mp3. Υποψιάζομαι ότι υπήρχε στο κινητό σαν εφαρμογή μαμίσια και με την αναβάθμιση καταργήθηκε αλλιώς δεν εξηγείται. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μας αναγκαζουν να χρησιμοποιούμε εφαρμογές έξωθεν, το ίδιο συνέβη και με το screen tap to lock που υπήρχε στην 4.4 και υπολειτουργουσε με την αναβάθμιση σε Android 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ευτυχώς κατέβασα το Bluetooth Notifier και επανήλθε απόλυτα η λειτουργία του bluetooth σαν χειρισμός mp3. Υποψιάζομαι ότι υπήρχε στο κινητό σαν εφαρμογή μαμίσια και με την αναβάθμιση καταργήθηκε αλλιώς δεν εξηγείται. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μας αναγκαζουν να χρησιμοποιούμε εφαρμογές έξωθεν, το ίδιο συνέβη και με το screen tap to lock που υπήρχε στην 4.4 και υπολειτουργουσε με την αναβάθμιση σε Android 5

 

Εγώ με την 4.4.4 δε μπορώ να βρω την επιλογή για το tap to lock...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου το έφτιαξε η Arvato και μάλιστα δωρεάν, μετά από την πτώση! Τώρα με την καινούρια αναβάθμιση, όντως το bluetooth κάνει νερά, μου αποσυνδέεται όταν ανοίγω πχ το wifi,η μπαταρία τη διάρκεια της νύχτας πέφτει 8% από 2%-3% πριν. Επίσης μου ψιλοκολλάει ο mx player και δεν βγαίνει ποτέ στα δεδομένα το 4G...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...