Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω αγοράσει το lenovo vibe x2 από το ebay, όμως από την πρώτη κιόλας μέρα η οθόνη κολλάει και πατάω να ανοίξω κάτι και πατιέται κάτι άλλο! Πολλές φορές όταν το κλειδώνω πάλι και το ξεκλειδώνω είναι κομπλέ αλλά το πρόβλημα αυτό γίνεται όλο και πιο συχνά! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τί να κάνω?? Ευχαριστώ!

 

Μια αλλαγη της ROM θα σου λυσει το προβλημα .....εκτος αν εχει προβλημα

η οθονη

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα πρόβλημα σχετικά με το vibe x2 μου που έχω πάρει εδώ και κανά 2μηνο. Ξαφνικά εκεί που μιλούσα στο τηλέφωνο για κανα 20-25λεπτο δέχτηκα μια 2η κλήση, κοιτάω το κινητό να δω ποιος με καλούσε εκείνη τη στιγμή και μετά συνέχισα να μιλάω για κανα 1-2 λεπτά και αφού κατέβασα το κινητό από το αυτί μου είδα ότι η οθόνη δεν άναβε. ΔΗΛΑΔΗ, το κινητό έδινε κανονικά εντολές αλλά στην οθόνη δεν έβλεπα τίποτα, μόνο μαύρο. Λέγοντα εντολές αναφέρομαι σε κλείδωμα του κινητού, το έκλεισα και το ξανά άνοιξα χωρίς πάλι να βλέπω κάτι αλλά κατάφερα πχ να βάλω τον κωδικό της SIM και καταλάβαινα ότι βρίσκομαι στo menu. Τα λεντακια από τα πλήκτρα λειτουργούν κανονικά όπως επίσης και όταν ανοίγω το κινητό η οθόνη είναι φωτισμένη (ελάχιστα) αλλά δεν βλέπω τίποτα.

 

ακόμα και όταν είναι κλειστό και το έβαλα να φορτίσει, δεν μου δείχνει και πάλι εικόνα.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα ?

Πάω για αντικατάσταση ?

:(

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλημέρα, επαναφέρω το πρόβλημα μου λίγο σχετικά με το κινητό γιατί μου ήρθε η καινούργια οθόνη, την άλλαξα αλλά τελικά το κινητό εξακολουθεί να έχει το ίδιο πρόβλημα. Επαναλαμβάνω, ότι το κινητό δουλεύει κανονικά, δηλαδή το ανοίγω και ακούω τον ήχο της Lenovo, το κλειδώνω και το ξεκλειδώνω κανονικά, όταν βάζω και τον κωδικό της SIM μπορούν να με καλέσουν κανονικά ΑΛΛΑ όλα αυτά γίνονται με ΜΑΥΡΗ οθόνη και χωρίς να βλέπω τίποτα. Τι μπορεί να είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω αγοράσει το lenovo vibe x2 από το ebay, όμως από την πρώτη κιόλας μέρα η οθόνη κολλάει και πατάω να ανοίξω κάτι και πατιέται κάτι άλλο! Πολλές φορές όταν το κλειδώνω πάλι και το ξεκλειδώνω είναι κομπλέ αλλά το πρόβλημα αυτό γίνεται όλο και πιο συχνά! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τί να κάνω?? Ευχαριστώ!

 

Ελλατωματικό touch panel. Θες νέα οθόνη, ή στείλτο πίσω εκεί που τ αγόρασες αφού μιλησεις με τον πωλητή

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας πεδι εχω το lenovo x2-cu ολλα οκ αλλα ξαφνικά μ λεει οτν περνω τηλέφωνο

Μου βγάζει mobile network not available. Σας παρακαλώ ας βοηθήσει κάποιος πλιζ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες βάλτε όλοι την AP ROM και θα λυθούν τα προβλήματα σας. Απλά τα πράγματα.

 

Εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα μόνο επειδή πατιούνται τα πλήκτρα της έκτακτης κλήσης όταν είναι στην τσέπη ή ανάβει ο φακός και με τρελαίνει.

 

Αλανι μου πως να την περασω την ρομ λιγι βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Αλανι μου πως να την περασω την ρομ λιγι βοήθεια

 

Υπαρχει οδηγος στην πρωτη σελιδα !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οδηγος στην πρωτη σελιδα !!!

 

Δε μπορώ να την βρω Αλανι μ... Μήπως μπορείς να μλς εδώ μαζι μ

 

https://m.facebook.com/loutshano.kalemi?ref=bookmarks

Στιλλε ενα μήνυμα είναι ανάγκη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... Πήρα απόφαση ότι πάνε όλα τα αρχεία και μετά από ένα ξαναφλασαρισμα της Ρομ παιζει μια χαρά και το modem. Μια μόνο ερώτηση... Το GPS offline λειτουργεί κανονικά; Γιατί εμένα δεν με βρίσκει ποτέ αν δεν ενεργοποιήσω data ή να είμαι συνδεδεμένος σε WiFi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξαναγραφω μετά απο καιρό. Διαβαζα τα οσα έχετε γραψει...αλλα ειναι τοσα πολλα και δεν μπορεσα να εντοπισω την λυση για ενα θεμα που εχω καιρό τωρα.Εχω το κινητο εδω και αρκετους μηνες...έχω την έκδοση X2-EU_S228_151027_ROW

 

Αντιμετωπίζω το θεμα των διακοπών με οταν αλλαζει απο 3g σε 4g......τι πρεπει να κανω για να το διορθωσω???? Το αφήνω στο 3g μόνιμα γιατι με έχει κουράσει αυτο το θεμα (καμια φορα κολλά τελείως και δεν έχω καν 3g αν εχω επιλλεξει 4g)

 

Ξέρω πως το έχετε απαντήσει κάπου αλλά δυστυχώς δεν το έχω εντοπίσει

Υ.Γ. το είχα παρει απο minideal...το αλλαξα σε EU...και από τοτε κάνω ΟΤΑ update. Δεν το έχω ρουταρει (προσπαθω να το αποφυγω μιας και δεν το κατεχω καλα το αθλημα)

Ευχαριστω πολυ

Edited by aljimis
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να την βρω Αλανι μ... Μήπως μπορείς να μλς εδώ μαζι μ

 

https://m.facebook.com/loutshano.kalemi?ref=bookmarks

Στιλλε ενα μήνυμα είναι ανάγκη

 

Στην πρωτη σελιδα εκει που λεει οδηγος αναβαθμισης σε EU αν ακολουθησεις τα βηματα θα το κανεις.

Απο needrom κατεβαζεις την AP ROM και βαζεις αυτη.....αν ψαξεις λιγο στο θεμα θα τα βρεις ολα.

Επισης κατω απο τον οδηγο υπαρχει και ενα χρησιμα αρχεια.....

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω το συγκεκριμένο κινητό το εχω αγορασει απο το minideal και θελω να του κανω root! μπορειτε να μου δειξετε πως μπορω να το κανω;; θελω το masrhmellow . Ευχαριστώ πολύ! :) (αν δεν βρείτε marshmellow πείτε μου για το lolipop)
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν πρόβλημα (μάλλον όλοι) στο Notification Pulldown και δεν τους εμφανίζει τα ελληνικά γράμματα που έχουν τόνους να αλλάξουν το FangZhengLTXH.ttf στο system/fonts με αυτό του attachment.

Αν θέτετε πρώτα κάντε backup το original.

Μη ξεχάσετε μετά να αλλάξετε τα permissions σε 0644.

 

Καλησπέρα.Δεν μπορώ να δω τον φάκελο system/fonts όταν συνδέω το τηλέφωνο στον υπολογιστή .Στο τηλέφωνο το βρήκα μέσω του file manager άλλα ούτε να διαγράψω μπορώ FangZhengLTXH.ttf.Με πετάει έξω από το file manager και λέει ότι η λειτουργία του file manager τερματίστηκε.Τι δεν κάνω σωστά;

Όταν το αντικαταστήσω πως θα αλλάξω τα permissions σε 0644;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!!!

 

Εχω περασει την τελευταια εκδοση ΑΡ. Αντιμετωπιζω απο την αρχη το προβλημα με τοχαλια μοντεμ οταν εχω ανοιχτο το 4g γι αυτο και το εχω γυρισει να δουλευει μονο 3g. Το προβλημα μου ειναι το εξης... Εχω βαλει και δευτερη καρτα σιμ απο οπου θελω να τραβαω data. H δευτερη καρτα μου ειναι στην sim1 αλλα συνδεεται μονο gsm, δεν ανοιγει το 3g. H σιμ2 εχει κανονικα 3g. Εχω μπει στις ρυθμισεις και εχω ζητησει να συνδεεται με 3g. Και στις 2 σιμ εχω καρτες τις WIND. Τι κανω λαθος?

 

Eυχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα,

Έχω κι εγώ το Vibe X2 από κίνα και πρόσφατα η κάμερα σταμάτησε να λειτουργεί. Την ανοίγω κι απλά είναι μια μαύρη οθόνη, δε φαίνεται τίποτα, μόνο τα κουμπιά που πατάς για να βγάλεις φώτο αλλά ούτε και αυτά πατιούνται. Κατέβασα μια άλλη εφαρμογή για κάμερα και ανοίγει κανονικά και βγάζει φωτογραφίες οπότε δεν είναι το θέμα στην κάμερα αλλά στην εφαρμογή. Ξέρω ότι θα μπορούσα να χρησιμοποιώ μια από τις εφαρμογές που υπάρχουν στο playstore αλλά δε με έχει καλύψει καμία αρκετά και μου άρεσε αυτή που είχε.

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Υπάρχει κάποιος τρόπος να την επαναφέρω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξερεις κανεις ποιες εφαρμογες συστηματος μπορω να αφαιρεσω χωρις να δημηουργησω προβλημα??εχει ενα καρο google εφαρμογες και κατι αλλα.ειναι ροοτ το κινητο μου και μπορω
mi8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στην κοινοτητα,

ολα καλα (σχετικα) στο λενοβο μου, σημερα μου παρουσιαστηκε ενα θεμα και θελω αν ειναι ευκολο την αποψη σας και σχετικη επιλυση.

Συνδεθηκα σε ενα ξενο wifi για πρωτη φορα και ανοιξε το shareit, το εκλεισα ολα καλα.

Αλλα απο τοτε και συνεχως ανεξαρτητου ιντερνετ (wifi ή data) ή οχι, πεταει απο την εφαρμογη του security οτι ειναι ετοιμα για install 3-4 προγραμματα (κατι παιχνιδια και κατι για την μπαταρια).

Παταω εννοειται cancel, επισης εχω διαγραψει οτι εχει αποθηκευτει πιθανως στο κινητο, εχω πατησει freeze στο shareit και διαφορα αλλα block απο τις επιλογες του security. Ακομα ομως απο το πρωι το ιδιο, και ειναι ενοχλητικο 'σαν ιος' γτ ειμαι σε τηλεφωνο ή μηνυμα ή αλλου και το πεταει και πρεπει να πατησω το home button...

 

Παρακαλω τα σχολια σας. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχω το vibe x2 και τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει ένα πρόβλημα με την οθόνη. Υπάρχει συγκεκριμένο κομμάτι της οθόνης το οποίο δεν ανταποκρίνεται. Έβαλα το Lenovo Companion - Mobile και έκανα το τεστ για την οθόνη και το αποτέλεσμα ήταν αυτό (όπου άσπρα είναι τα σημεία που δεν ανταποκρίνεται η οθόνη):

http://i67.tinypic.com/2s926wx.jpg

 

Βρήκα στο φόρουμ της λενόβο ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα (δείτε εδώ), αλλά σε διαφορετικό σημείο στην οθόνη.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα; Μπορεί να είναι πρόβλημα λειτουργικού (έχω τη ROM του baralajbi)

Vamos :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πριν από λίγες μέρες σταμάτησε να λειτουργεί η κάμερα. Ανοίγει η εφαρμογή, αλλά δείχνει μόνο μαύρο. Επίσης δεν λειτουργεί ούτε η μπροστινή κάμερα αλλά ούτε και το φλας. Δοκίμασα και άλλα προγράμματα πλην της δικής του εφαρμογής και δεν αλλάζει τίποτα. Το κακό είναι ότι είναι το κινέζικο μοντέλο και δε θα μου το δεχτούν στο σέρβις. Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην κοινοτητα,

ολα καλα (σχετικα) στο λενοβο μου, σημερα μου παρουσιαστηκε ενα θεμα και θελω αν ειναι ευκολο την αποψη σας και σχετικη επιλυση.

Συνδεθηκα σε ενα ξενο wifi για πρωτη φορα και ανοιξε το shareit, το εκλεισα ολα καλα.

Αλλα απο τοτε και συνεχως ανεξαρτητου ιντερνετ (wifi ή data) ή οχι, πεταει απο την εφαρμογη του security οτι ειναι ετοιμα για install 3-4 προγραμματα (κατι παιχνιδια και κατι για την μπαταρια).

Παταω εννοειται cancel, επισης εχω διαγραψει οτι εχει αποθηκευτει πιθανως στο κινητο, εχω πατησει freeze στο shareit και διαφορα αλλα block απο τις επιλογες του security. Ακομα ομως απο το πρωι το ιδιο, και ειναι ενοχλητικο 'σαν ιος' γτ ειμαι σε τηλεφωνο ή μηνυμα ή αλλου και το πεταει και πρεπει να πατησω το home button...

 

Παρακαλω τα σχολια σας. Ευχαριστω.

 

 

Καλημέρα και από εμένα. Έχω και εγώ το κινητό από το Πάσχα του 2015 και το παραπάνω θεματάκι με τα application που έρχονται από το πουθενά και ζητάνε να εγκατασταθούν το έχω από την αρχή. Δεν ξέρω τι φταίει. Γνωρίζει κανείς;

 

Επίσης έχω και μερικά ακόμα θεματάκια:

  • Δεν μπορώ να ταξινομήσω τις επαφές με βάση το επίθετο. Ότι και να κάνω τις ταξινομεί με το όνομα. Ακόμα και με άλλη εφαρμογή. Καμιά ιδέα;
  • Έχω βάλει το goSMS για να μπορώ να στέλνω ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες. Όταν έρχεται μήνυμα μου βγάζει διπλές ειδοποιήσεις. Μια για το goSMS και μια για το stock application, παρόλο που έχω απενεργοποιήσει όλες τις ειδοποιήσεις του. Κάποια λύση; Ή έστω λύση για να στέλνω ελληνικά sms με το stock application;
  • Πολλές φορές όταν προσπαθώ να κάνω κλήση, δεν την κάνει. Το κουμπί τερματισμού της κλήσης παραμένει γκρι και είναι σαν να έχει κολλήσει το application. Πρέπει να πατήσω το κουμπί back και να επαναλάβω την κλήση (κάποιες φορές και 3η φορά) για να πραγματοποιηθεί.
  • Δεν μπορώ να κάνω update το λογισμικό. Μου λέει: Network request failed or Model is not fit

 

Έχει κανείς λύσεις για τα παραπάνω;

 

Το κινητό αγοράστηκε από το vickmall και στο system update για έκδοση λέει:

x2cu

VIBEUI_V2.0_1450_5.10.1_ST_X2-CU

 

Είναι ρουταρισμένο από το vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έχω και εγώ το κινητό από το Πάσχα του 2015 και το παραπάνω θεματάκι με τα application που έρχονται από το πουθενά και ζητάνε να εγκατασταθούν το έχω από την αρχή. Δεν ξέρω τι φταίει. Γνωρίζει κανείς;

 

Επίσης έχω και μερικά ακόμα θεματάκια:

  • Δεν μπορώ να ταξινομήσω τις επαφές με βάση το επίθετο. Ότι και να κάνω τις ταξινομεί με το όνομα. Ακόμα και με άλλη εφαρμογή. Καμιά ιδέα;
  • Έχω βάλει το goSMS για να μπορώ να στέλνω ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες. Όταν έρχεται μήνυμα μου βγάζει διπλές ειδοποιήσεις. Μια για το goSMS και μια για το stock application, παρόλο που έχω απενεργοποιήσει όλες τις ειδοποιήσεις του. Κάποια λύση; Ή έστω λύση για να στέλνω ελληνικά sms με το stock application;
  • Πολλές φορές όταν προσπαθώ να κάνω κλήση, δεν την κάνει. Το κουμπί τερματισμού της κλήσης παραμένει γκρι και είναι σαν να έχει κολλήσει το application. Πρέπει να πατήσω το κουμπί back και να επαναλάβω την κλήση (κάποιες φορές και 3η φορά) για να πραγματοποιηθεί.
  • Δεν μπορώ να κάνω update το λογισμικό. Μου λέει: Network request failed or Model is not fit

 

Έχει κανείς λύσεις για τα παραπάνω;

 

Το κινητό αγοράστηκε από το vickmall και στο system update για έκδοση λέει:

x2cu

VIBEUI_V2.0_1450_5.10.1_ST_X2-CU

 

Είναι ρουταρισμένο από το vickmall.

 

Λογικα εγω το θεμα μου το επαθα απο διαφημιση μιας εφαρμογης, υποψιαζομαι Viber ή TextraSMS.

Μπηκα στο Security εκανα τις απαραιτητες ρυθμισεις εσβησα οτι junk υπηρχε αλλα τιποτα. Αν ξανανοιγα ιντερνετ τα ξανακατεβαζε. Οποτε ανοιξα απο το ES Explorer τα τελευταια δημιουργημενα αρχεια και βρηκα αυτα τα .apk files. Delete και αυτα και απεγκατασταση τις υπο αμφιβολια εφαρμογες. Απο τοτε δεν μου εχει ξαναερθει το θεμα. Ιδωμεν.

 

Προτεινω φιλε να ψαξεις καλα τις ρυθμισεις του Security γιατι αυτο μπλοκαρει εφαρμογες απο το να κανουν κληση, να στελνουν ΣΜΣ, ιντερνετ κλπ.

Για το update θιγεται σε προηγουμενα ποστ, εχει να κανει οτι ειναι ρουτ κινητο απο κινα φανταζομαι με custom rom.

Και εννοειται το textra ειναι οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα.

Έχω το lenovo vibe x2 εδώ και 9 μήνες και μεσα σε ένα βράδυ και ενώ φορτιζε σταμάτησε να δουλεύει κανονικά. Παρατήρησα εκείνη την ώρα ότι είχε ζεσταθει πολύ το καπάκι πίσω και ότι η οθόνη δεν άνοιγε. Αφού του έκανα επανεκκίνηση διαπίστωσα ότι το κινητό λειτουργεί κανονικά δέχεται κλήσεις αλλά δεν εμφανίζει στην οθόνη τίποτα. Το θέμα είναι ότι μερικές φορές η οθόνη λειτουργεί κανονικά αλλά για λίγο χρονικό διάστημα μετά πάλι τα ίδια κάνει λες και βραχυκυκλωνει κάτι μέσα και αναβοσβήνει. Το πήγα σε ένα τεχνικό και μου είπε ότι θέλει αλλαγή η οθόνη ότι έχει χαλάσει. Το θέμα είναι ότι είναι μόνο η οθόνη; γιατί και η μπαταρία ξεφορτιζει πολύ γρήγορα. Το κινητό το έχω αγοράσει από το minideal και δεν μου κάνουν αντικατάσταση της οθόνης. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...