Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάτα και κράτα πατημένο το power (μόνο του) μέχρι να σβήσει.

Θα χρειαστούν καμιά δεκαριά δεύτερα (ίσως και παραπάνω) αλλά έτσι σβήνει σε όποια κατάσταση και να βρίσκεται!

Καλή τύχη!

 

το εκανα αλλα μωλις εκλεισε εκανε 3 φορες reboot και μπηκε σε recovery

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα, δεν σβήνει το κινητό σου;

Αν ναι αυτός είναι ο μόνος τρόπος που γνωρίζω χωρίς να έχεις μπει σε κάποιο μενού με επιλογή για σβήσιμο.

Όταν λες ότι έκανε τρία reboot εννοείς πως ενώ ήταν σβηστό άρχισε από μόνο του να ανάβει;

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα, δεν σβήνει το κινητό σου;

Αν ναι αυτός είναι ο μόνος τρόπος που γνωρίζω χωρίς να έχεις μπει σε κάποιο μενού με επιλογή για σβήσιμο.

Όταν λες ότι έκανε τρία reboot εννοείς πως ενώ ήταν σβηστό άρχισε από μόνο του να ανάβει;

 

ναι φιλε ειναι σβηστο(τουλαχιστον ετσι φαινεται)και κανει 3 φορες restart και μετα μπαινει σε recovery mode

Link to comment
Share on other sites

@vladim & @astakos8

Ειδικά για την περίπτωσή σας:

Έχεις το κινητό κλειστό. Άδεια μπαταρία στο 0%...πάτο λέμε τώρα. Να μην ανοίγει καν. Out of juice..που λέγαν και οι Αρχαίοι μας. Σαν να έχεις αφαιρέσει τη μπαταρία. Ετοιμάζεις το SP για φλασάρισμα (π.χ. της EU-ROM, όπως στον οδηγό της πρώτης σελίδας) και είσαι οκ με drivers στον device manager. Φορτώνεις το scatter.txt, πατάς το download κουμπί και μετά συνδέεις το usb καλώδιο στο κινητό. Έχεις κάνει όλα αυτά ιεροτελεστικά, και μου λες ότι πάει κατευθείαν στο Lenovo logo και ξεκινάει τα χαζά του; Μήπως απλά το συνδέεις στον υπολογιστή, χωρίς τη διαδικασία του SP Flash Tools; Αν δεν το έχεις κάνει αυτό, δοκίμασέ το (όπως στο λέω), μπας και....Μήπως δεν έχω καταλάβει σωστά;

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν έκανε επανεκκινήσεις και έχοντας περάσει σωστά τον driver είχα το sp flash tool έτοιμο σε download, και μόλις πήγε να κλείσει για να κάνει επανεκκίνηση το συνέδεσα στον υπολογιστή και πέρασε την ρομ αμέσως διότι και στην επανεκκίνηση μένει για δεύτερα κλειστό οπότε δοκιμάστε το 2 - 3 φορές να το συνδέσετε θα πετύχει.
Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάρει κάποιος από ελλάδα?

Γενικά τι προβλήματά έχει παρουσιάσει το κινητό?οθόνη η κάτι αλλο?

Εψαξα μερικές σελίδες άλλα κυρίως διαβάζω για παραγγελιές από Κίνα,πού προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και για πέρασμά άλλων rom.

Βγάζει κανένα 5ωρο οθόνη?με χρήση wifi κι οχι δεδομένα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα στα 180 ευρώ την Dual Sim Version.

 

Ήθελα να πάρω το UMI Zero, αλλά δεν ξέρω το Lenovo μου άρεσε περισσότερο, μπορεί να υστερεί σε οθόνη, αλλά τουλάχιστον δεν έχει τα θεματάκια του UMI που είναι πανέμορφο.

 

Από φωτογραφική πως πάει; Σίγουρα θα έχει καλύτερη από το Jiayu G4s.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! ενδιαφερομαι για την παραπανω συσκευη..ειναι dual sim dual active, κανεις κλησεις απο την μια σιμ και δεχεσαι απο την αλλη?

η μπαταρια πωσ τα παει?ποσες ωρες οθονη εχετε? λαγκαρει καθολου? ποια ειναι τα κυριοτερα προβληματα της συσκευης?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 20 μερες δεν εχω κανενα προβλημα μονο καποια προβλημα στην αναγνωρηση ονοματων που το ψαχνω ακομη
Link to comment
Share on other sites

Το εχω 20 μερες δεν εχω κανενα προβλημα μονο καποια προβλημα στην αναγνωρηση ονοματων που το ψαχνω ακομη

απο μπαταρια και gaming τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα!!!

 

Κατ' αρχάς είναι από τα ομορφότερα κινητά σε εμφάνιση!!!

 

Λίγο που το δούλεψα, πετάει το κινητό!!!

Vamos :w00t:
Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια και gaming τι λεει?

 

Κάποιοι λένε για 3 με 3μίση ώρες οθόνη,ακόμα και 4 να είναι το αποτέλεσμά είναι για κλάματα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσεξα οτι αργει πολυ να φορτισει,ενω αντιθετα ξεφορτιζει σφαιρα.Χειροτερο και απο το iphone 4s που ειχα :X

Αλλα πολυ ομορφο,ωραιες φωτογραφιες και μεγαλος αποθηκευτικος χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα γιατί οντως είναι ωραίο κινητό,άλλα για μέχρι 4 ώρες οθόνης κι αν μου τις βγάζει κιόλας γιατί θα κάνω κι αλλη χρήση πέρα του ιντερνέτ,λυπάμαι άλλα είναι τραγικό.θα πρέπει να είμαι με ένα power bank κι εγώ δεν κουβαλάω τέτοια πράγματά μαζί μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

 

Τελικά το κινητό μου έκανε format και έφτιαξαν όλα και ο λόγος που με βασάνισε ήταν ότι δεν είχε πάρει σωστά drivers στο usb

και ποτέ δε κατάλαβα το λόγο ενώ,τα είχα κάνει όλα κανονικά..Ωστόσο παλεύω να πιάσω σήμα (έβαλα x2-eu) κάνω όλα τα βήματα κανονικά όπως

βλέπω σε προηγούμενα post αλλά τίποτα .. μονίμως Χ! δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα γιατί οντως είναι ωραίο κινητό,άλλα για μέχρι 4 ώρες οθόνης κι αν μου τις βγάζει κιόλας γιατί θα κάνω κι αλλη χρήση πέρα του ιντερνέτ,λυπάμαι άλλα είναι τραγικό.θα πρέπει να είμαι με ένα power bank κι εγώ δεν κουβαλάω τέτοια πράγματά μαζί μου.

 

Με Greenify έχω την αίσθηση πως στρώνει λίγο το πράγμα...απλά εμένα μου απενεργοποιείται συνέχεια το auto-hibernation... και μόλις ανοίγω το Greenify μου βγάζει ένα μήνυμα σε πορτοκαλί φόντο... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ώστε να μην απενεργοποιείται μόνο του????

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κληση στο τηλεφωνο απο εφορια αμαρουσιου,τελικα ηταν ο αδερφος μου.Εγραφε στο τηλεφωνο καθως με καλουσαν εφορια και οταν το σηκωσα βγηκε ο αδερφος,ειναι καποια ρυθμιση που εχω κανει????

 

Ο Αδερφος μου δεν ειναι εφοριακος.

Link to comment
Share on other sites

Με Greenify έχω την αίσθηση πως στρώνει λίγο το πράγμα...απλά εμένα μου απενεργοποιείται συνέχεια το auto-hibernation... και μόλις ανοίγω το Greenify μου βγάζει ένα μήνυμα σε πορτοκαλί φόντο... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ώστε να μην απενεργοποιείται μόνο του????

 

Κάποια τρίτη εφαρμογή το περιορίζει, μάλλον. Για παράδειγμα το CleanMaster, αν το έχεις, για καθαρισμό λειτουργιών (που τρέχουν) στο background. Αν ναι, απλά εξαιρείς το greenify από την αντίστοιχη λίστα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα παιδιά!

 

Τελικά το κινητό μου έκανε format και έφτιαξαν όλα και ο λόγος που με βασάνισε ήταν ότι δεν είχε πάρει σωστά drivers στο usb

και ποτέ δε κατάλαβα το λόγο ενώ,τα είχα κάνει όλα κανονικά..Ωστόσο παλεύω να πιάσω σήμα (έβαλα x2-eu) κάνω όλα τα βήματα κανονικά όπως

βλέπω σε προηγούμενα post αλλά τίποτα .. μονίμως Χ! δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει..

 

Το modem το άλλαξες (με της CU);

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

στη ρομ cu που κατέβασα δε βρήκα κάποιο αρχείο modem.. ενώ η eu βλέπω έχει αρχείο modem μέσα..

τέλος πάντως κατέβασα το modem_1_lwg_n.img όπως το είχανε ποστάρει τα παιδιά στις προηγούμενες σελίδες,

ακολουθώ τα βήματα ένα προς ένα αλλά δε βρίσκει τίποτα από σήμα.. μόνο Χ ..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα γιατί οντως είναι ωραίο κινητό,άλλα για μέχρι 4 ώρες οθόνης κι αν μου τις βγάζει κιόλας γιατί θα κάνω κι αλλη χρήση πέρα του ιντερνέτ,λυπάμαι άλλα είναι τραγικό.θα πρέπει να είμαι με ένα power bank κι εγώ δεν κουβαλάω τέτοια πράγματά μαζί μου.

 

Υπάρχει και αυτό αν σε νοιάζει, που δεν το κουβαλάς...

http://www.flipkart.com/lenovo-charging-case-vibe-x2/p/itmefgavpsfhadqh?pid=ACCEFGAZ77MNZKUJ&affid=gogiincgma

 

Το βρίσκεις στο Ali express

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα παιδιά!

 

Τελικά το κινητό μου έκανε format και έφτιαξαν όλα και ο λόγος που με βασάνισε ήταν ότι δεν είχε πάρει σωστά drivers στο usb

και ποτέ δε κατάλαβα το λόγο ενώ,τα είχα κάνει όλα κανονικά..Ωστόσο παλεύω να πιάσω σήμα (έβαλα x2-eu) κάνω όλα τα βήματα κανονικά όπως

βλέπω σε προηγούμενα post αλλά τίποτα .. μονίμως Χ! δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει..

 

Kάνε ό,τι λέει ο οδηγός του πρώτου post. Πρόσεξε όμως κάποιες λεπτομέρειες που αναφέρει για να μην παιδεύεσαι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με Greenify έχω την αίσθηση πως στρώνει λίγο το πράγμα...απλά εμένα μου απενεργοποιείται συνέχεια το auto-hibernation... και μόλις ανοίγω το Greenify μου βγάζει ένα μήνυμα σε πορτοκαλί φόντο... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ώστε να μην απενεργοποιείται μόνο του????

 

Για να μείνει ενεργοποιημένο το auto θα πρέπει να μην είναι root η συσκευή και φυσικά να πας στις ρυθμίσεις της συσκευής>προσβασιμότητα>υπηρεσίες και να το ενεργοποιήσεις.

Θα συμβούλευα να πάρεις κ την έκδοση donation, αξίζει για τις επιλογές που σε δίνει...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

στη ρομ cu που κατέβασα δε βρήκα κάποιο αρχείο modem.. ενώ η eu βλέπω έχει αρχείο modem μέσα..

τέλος πάντως κατέβασα το modem_1_lwg_n.img όπως το είχανε ποστάρει τα παιδιά στις προηγούμενες σελίδες,

ακολουθώ τα βήματα ένα προς ένα αλλά δε βρίσκει τίποτα από σήμα.. μόνο Χ ..

 

Αυτό το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό αν σε νοιάζει, που δεν το κουβαλάς...

http://www.flipkart.com/lenovo-charging-case-vibe-x2/p/itmefgavpsfhadqh?pid=ACCEFGAZ77MNZKUJ&affid=gogiincgma

 

Το βρίσκεις στο Ali express

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι είναι αυτό?με πετάει σε μία εφαρμογή.

 

Επίσης στο cityshop το έχει διαθέσιμο σε dual.έχει όμως άραγε εγγύηση από αντιπροσωπεία?

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό?με πετάει σε μία εφαρμογή.

 

Επίσης στο cityshop το έχει διαθέσιμο σε dual.έχει όμως άραγε εγγύηση από αντιπροσωπεία?

 

Δες το εδώ που είναι της Lenovo στα 2300mah: http://www.aliexpress.com/item/original-lenovo-vibe-x2-back-battery-cover-case-Power-case-MPX100-back-housing-with-power-bank/32297716321.html

Υπάρχει και αυτό που δεν πρέπει να είναι γνήσιο σαν το προηγούμενο γιατί είναι στα 5000mah και πιο χοντρό λιγάκι από το προηγούμενο:

http://www.aliexpress.com/item/Original-New-lenovo-vibe-x2-Back-Battery-Cover-Case-Power-Case-Back-housing-with-Power/32289099246.html

 

Στο cityshop το δίνει με 24 μήνες εγγύηση δική τους αν πρόσεξες, αλλά τσιμπάει η τιμή του σε σχέση με τις τιμές που αγόρασε ο κόσμος εδώ μέσα...

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα το εχω στα χερια μου 10 μερες τωρα ομορφη συσκευη, το πειρα απο panda, εκδοση android 4.4.2 αριθμος εκδοσης vibeui_v2.0_11443_5.5.1_st_x2-cu

ειμαι καπως ασχετος απο smartphone στην ουσια ειναι το πρωτο μου τετοιο τηλεφωνο, αν και ενιωθα οτι το εχω με την τεχνολογια ανακαλυψα απο το φορουμ ποσο ασχετος ειμαι, ισως φταιει η αποχη μου απο την τεχνολογια των κινητων τα τελευταια χρονια.

γιαυτο και δεν εκανα ακομα τιποτα στην συσκευη μεχρι να διαβασω ολο το νημα, για να δω τι θα κανω κυριως στο θεμα τις ρομ. ουτε καν εχω απεγκαταστισει εφαρμογες που μαλον δεν τις θελω, αν και εγκαταστισα 1-2 μικροεφαρμογουλες επειδη δεν κρατηθικα, οπως την καμερα της γκουγκλ και εβγαλα μερικες γ*ματες φωτοσφαιρικες φωτος, (δεν ξερω αν τις ανεβασω φουμπου αν θα φενονται σαν απλες φωτος ομως)

 

οπως και ο λαζαρος που εκανε τον οδηγο που βαλατε λινκ στο 1ο ποστ, ετσι εκατσα καθως διαβαζα ολο το νημα (μου βγηκαν τα ματια τοσες μερες) και κρατουσα σημειωσεις στον υπολογιστη ολα τα σημαντικα και κατα καποιο τροπο εκανα οπως ο λαζαρος τον δικο μου οδηγο. οχι μονο για τις ρομ αλλα γενικα διαφορα που εχετε γραψει απο προβληματα και λυσεις μεχρι το κυνηγι του φαντασματος ap row που αναφερε κ ο ιποκρατης

 

σε αυτο εχω ερωτηση ειναι ρομ? που ειναι οσο καλη φαινεται να ειναι η eu ρομ αλλα δουλευει με 2 σιμ? (εχω μερικα λινκ καθως εψαξα και εγω οποιος τα θελει μ λει, δεν βρηκα κατι ουσιωδες)

αν θεωρητε καλο θα κανω καποιο ποστ συνοπτικα καποια πραγματα που εχετε αναφερει με προβληματα-λυσεις

 

τωρα στα δικα μου, αν και εχω καμποσες αποριες

1 καταρχην η ρομ του barala σε συγκρηση με την eu εκτος την διαφορα με τις 2 σιμ γιατι εμενα πρωσοπικα με νοιαζει να εχω 2 σιμ εκτος ομως απο αυτο εχει κατι καλυτερο η eu? απο οτι καταλαβα απο τον S069 δεν εχει καποιο παραπονο απο την ρομ του barala οποτε η ερωτηση ειναι γιατι την eu?

2 μετα οσο αφορα την εγκατασταση της ρομ πρεπει προηγουμενος να κανω backup σωστα? με ποιο προγραμμα? και αν εχει και καπου οδηγειες (ισως εχει στο φορουμ μας και να μην το προσεξα)

3 μια συντομη ερμηνεια για τα ota updates? γιατι ισως κατι δεν καταλαβα καλα, θελω να πω οτι υπαρχουν τοσες αναφορες να μην κανουμε update (εκτος ισως για αυτους που περασαν την eu rom αν καταλαβα καλα) αλλα ο S069 αναφερει: (συνφωνα με τις σημειωσεις μου :P)

Να ξεκαθαρίσω ότι αυτή είναι η δεύτερη έκδοση της επίσημης rom απαλλαγμένη απλώς από τις περισσότερες ''κινεζιές'', με προσθήκη γλωσσών (+ Ελληνικά) και ρουταρισμένη και δέχεται κανονικά τα μελλοντικά OTA updates.
τελικα ποια update μπωρουμε να κανουμε κ ποια οχι? (στο "οχι" ενοω τα updates που μας κανουν την ζημια με τα κινεζικα και τα gapps)

σορι αν σας ζαλισα αλλα ελπιζω να βοηθήσετε οπως εχετε κανει σε ολο το νημα που εχω δει μεχρι τωρα και σας ευχαριστουμε γενικα, ουτος η αλλως και η διαλογη του κινητου εγινε μετα που ειδα το φορουμ οπως και το μαγαζακι που το πειρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...