Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα!

 

να ρωτήσω κάτι,λίγο άκυρο από τα προηγούμενα

καθε sms που λαμβάνω από τον ίδιο αποστολέα

το εμφανίζει σαν καινούριο μνμ(διάλογο)

και δεν το εμφανίζει το ένα κάτω από το άλλο

έτσι είναι; γιατί δεν εχω βρει κάποια ρύθμιση

 

επίσης με τα notification στα apps

και μένα πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή για να μου δείξει ότι ήρθε μνμ(viber,whatsapp,facebook)

 

την εκδοση cu έχω όπως ήρθε από vickmall

δεν το πείραξα καθόλου

 

Ευχαριστώ!

 

 

Φίλε μου και εγω απο vickmall το παρηγγειλα ειχα το ιδιο προβλημα,αν κανεις την αλλαγη σε x2 eu rom δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα Notifications,οτι και να κανα με την cu rom δεν διορθωθηκε το bug αυτο,οσο για τα μηνυματα ειναι καποια ρυθμιση που εχουν πει τα παιδια να διαβαζει 7 νουμερα της επαφης αντι για 11 που ειναι by default.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω 3 ημέρες που τους έχω ζητήσει μεταξύ άλλων και επιστροφή των χρημάτων αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμη. Εχθές έκανα claim το dispute στο paypal και τους ενημέρωσα επίσης ότι δέχομαι μόνο επιστροφή των χρημάτων και όχι επισκευή, αλλά και πάλι δεν απάντησαν τίποτα. Εσένα σου απαντούσαν άμεσα ή είχες την ίδια καθυστέρηση; Πόσο σου πήρε να σου επιστραφούν τα χρήματα από τη στιγμή που έστειλες το τηλέφωνο πίσω;

 

πρώτα μου είπαν να περάσω ξανα τη row, όπως και σε σένα, μετά μου είπαν να το στείλω και μετά χάθηκαν.

αν έκανες claim το παυπαλ τους δίνει κάποιες μέρες να απαντήσουν πχ 10, αν όχι δικαιώνεσαι και πέρνεις τα λεφτά σου πίσω, αλλα συνήθως απαντάνε και το παυπαλ σου λέει στείλτο στην παρακάτω διεύθυνση και στειλε τον αριθμό αποστολής στο παυπαλ και θα δούμε μόλις το παραλάβουν...

 

αν δεν απαντάνε άσε να περάσουν 10 μερες και το παυπαλ σε διακαιώνει αμέσως όπως

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=367313&page=122

Same here, so poor communication!!!! Opened a dispute and a claim at Paypal, Geekbuying didn't respond for 10 days (!!!!!!!!) and I was granted a refund from Paypal!!! The communication was so poor before and after New years days!!!

 

αλλιως κράξ τους οπως έκανα εγώ και κάτι θα σου απαντήσουν, η δυσφήμιση είναι ότι χειρότερο για αυτούς

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=367313&page=122

Hi! I have sent you back the mobile, everything according to your instructions.

 

The tracking number is RE427448955GR ,but Tracking info says "Unsuccessful delivery"... I think you are a reliable shop and you are not trying not to give me the refund back as I have read on other sites (for example http://www.complaintsboard...m-a472005.html ).

 

Thank you!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και καλη Ανασταση.Αγορασα σημερα το vibe x2 και μου εβγαλε να κανω update το λειτουργικο του και μωλις πατησα για να την κανω κολλησε σε recoverυ mode.Kανει Reboot και μετα επανερχεται παλι σε recovery.Eχω κανει ολες τις επιλογες που μου εβγαλε στο recovery και συνεχιζει κολλημενο.Συγνωμη εαν γραφω σε λαθος μερος,εαν γνωριζεται κατι θα το εκτιμουσα,δεν το χαρηκα ουτε ωρα :(

επισης πατωντας το volume down και το power button μου βγαζει την ενδειξη (have been into meta mode)

Edited by vladim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και καλη Ανασταση.Αγορασα σημερα το vibe x2 και μου εβγαλε να κανω update το λειτουργικο του και μωλις πατησα για να την κανω κολλησε σε recoverυ mode.Kανει Reboot και μετα επανερχεται παλι σε recovery.Eχω κανει ολες τις επιλογες που μου εβγαλε στο recovery και συνεχιζει κολλημενο.Συγνωμη εαν γραφω σε λαθος μερος,εαν γνωριζεται κατι θα το εκτιμουσα,δεν το χαρηκα ουτε ωρα :(

επισης πατωντας το volume down και το power button μου βγαζει την ενδειξη (have been into meta mode)

 

Καλησπέρα σου κ καλή Ανάσταση. Από τη στιγμή που δεν έχεις περάσει τίποτα μέσα (όπως φαντάζομαι..) ή καλύτερη και μάλλον πιο σίγουρη λύση είναι να περάσεις τη ROM από την αρχή βάση του οδηγού που υπάρχει στο πρώτο post αυτού του θέματος. Ανάλογα με το τι μοντέλο είναι και ποιά ROM θέλεις. Ο οδηγός είναι ο ίδιος κ θα γίνει σαν καινούριο.

Πιστεύω πως θα ξοδέψεις πολύ λιγότερο χρόνο από το να ψάχνεις να βρίσκεις λύση...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου κ καλή Ανάσταση. Από τη στιγμή που δεν έχεις περάσει τίποτα μέσα (όπως φαντάζομαι..) ή καλύτερη και μάλλον πιο σίγουρη λύση είναι να περάσεις τη ROM από την αρχή βάση του οδηγού που υπάρχει στο πρώτο post αυτού του θέματος. Ανάλογα με το τι μοντέλο είναι και ποιά ROM θέλεις. Ο οδηγός είναι ο ίδιος κ θα γίνει σαν καινούριο.

Πιστεύω πως θα ξοδέψεις πολύ λιγότερο χρόνο από το να ψάχνεις να βρίσκεις λύση...

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

ο οδηγος ειναι παρα πολυ καλο και αναλυτικος,εμενα ομως το κινητο δεν κλεινει.Μωλις συνδεω το usb ανοιγει απο μονο του το κινητο και κολλαει,εμφανιζει το lenovo και μενει εκει.

Καλημερα πατησα το volume up και το power button και εχει μπει λεει σε factory mode,αυτο ειναι καλο ή κακο?

Edited by vladim
Link to comment
Share on other sites

ο οδηγος ειναι παρα πολυ καλο και αναλυτικος,εμενα ομως το κινητο δεν κλεινει.Μωλις συνδεω το usb ανοιγει απο μονο του το κινητο και κολλαει,εμφανιζει το lenovo και μενει εκει.

Καλημερα πατησα το volume up και το power button και εχει μπει λεει σε factory mode,αυτο ειναι καλο ή κακο?

 

Όταν ανοίγει και σου βγάλει το lenovo recovery menu αν θυμάμαι καλαη τρίτη επιλογή απο τις 4 λέει να κλείσει το κινητό πατά το κ θα κλείσει το κινητό μετα περνά κανονικά την Ρομ με το tool

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγει και σου βγάλει το lenovo recovery menu αν θυμάμαι καλαη τρίτη επιλογή απο τις 4 λέει να κλείσει το κινητό πατά το κ θα κλείσει το κινητό μετα περνά κανονικά την Ρομ με το tool

 

το κινητο κλεινει με την επιλογη απο το μενου του recovery,αλλα μωλις το συνδεω με usb ανοιγει και κολλαει στην οθονη με το σημα της lenovo και απο οτι διαπιστωσα οταν το αποσυνδεω κανει συνεχεια restart

 

πως ενα update Μπορει να προκαλεσει τετοιο σκαλωμα της συσκευης?????

Edited by vladim
Link to comment
Share on other sites

το κινητο κλεινει με την επιλογη απο το μενου του recovery,αλλα μωλις το συνδεω με usb ανοιγει και κολλαει στην οθονη με το σημα της lenovo και απο οτι διαπιστωσα οταν το αποσυνδεω κανει συνεχεια restart

 

πως ενα update Μπορει να προκαλεσει τετοιο σκαλωμα της συσκευης?????

 

Εμένα μου το έκανε αυτό στο update επειδή είχα root το τηλ οποτε όταν κανεις τα update θα πρεπει να απενεργοποιεις το root απο την συσκευη. Δοκίμασε να το κλεισεις απο το recovery και να εχεις ηδη το κινητό συνδεμένο με το usb να εχεις ανοιχτό το tools επιλεγμένη την Ρομ που θα βάλεις και πατημένο το download.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

έχω το vibe x2-cu το οποίο αγόρασα πριν κανα μήνα από aliexpress και έχω πάθει το ίδιο με τον vladim.. φλάσαρα την EU rom από recovery (rom manager πρόγραμμα) και έχω 2 μέρες τώρα το κινητό κολλημένο στο αρχικό logo προσπαθώντας να δει <<λογικά>> την EU rom-κάτι δεν έγινε σωστά μάλλον-και κάνει συνεχώς επανεκινήσεις μέχρι να κλείσει από μπαταρία και δε με αφήνει ούτε να το κλείσω τελείως ούτε να μπω στο recovery .. εν τω μεταξύ στέλνω μήνυμα στην κινέζα και μου λέει να το πάω στο service της lenovo στην Ελλάδα με την εγγύηση.. (δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι γίνεται..) έχει κάποιος λύση γι αυτό?Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δυστυχώς νομίζω ότι η ζημιά είναι ανεπανόρθωτη..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με καλώς ορίζω στην παρέα σας! :-)

Παραγγειλα σήμερα το κινητό στο happy hour του pandawill, με κόστος λίγο λιγότερο από 180€ (εξαργυρωσα και λίγα ποντάκια απο προηγούμενες αγορές)

 

Είναι για την γυναίκα μου και ελπίζω να μην βγάλει προβλήματα χρήσης, γιατι αλλιώς... ποιός την ακούει (το μωρό μου !!)

 

Εχω μια μικρή εμπειρία με πέρασμα rom σε δυο tablets, οπότε πήρα το ρίσκο να το αγοράσω κι αν βγάλει δυσλειτουργίες να του περάσω την rom του Χαραλάμπη, να βγάλει κι αυτός δύο ευρώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλα τα tutorials και την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

έχω το vibe x2-cu το οποίο αγόρασα πριν κανα μήνα από aliexpress και έχω πάθει το ίδιο με τον vladim.. φλάσαρα την EU rom από recovery (rom manager πρόγραμμα) και έχω 2 μέρες τώρα το κινητό κολλημένο στο αρχικό logo προσπαθώντας να δει <<λογικά>> την EU rom-κάτι δεν έγινε σωστά μάλλον-και κάνει συνεχώς επανεκινήσεις μέχρι να κλείσει από μπαταρία και δε με αφήνει ούτε να το κλείσω τελείως ούτε να μπω στο recovery .. εν τω μεταξύ στέλνω μήνυμα στην κινέζα και μου λέει να το πάω στο service της lenovo στην Ελλάδα με την εγγύηση.. (δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι γίνεται..) έχει κάποιος λύση γι αυτό?Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δυστυχώς νομίζω ότι η ζημιά είναι ανεπανόρθωτη..

 

Ευχαριστώ

 

Αυτό σου συμβαίνει γιατί ξέχασες να τσεκάρεις όπως και εγώ την πρώτη φορά το da dl all with checksum στο flash tools

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

το flash δε το έκανα από το pc αλλά από το κινητό δυστυχώς όπως το έκανα πάντα με όλα τα προηγούμενα που είχα..

το θέμα είναι.. γνωρίζει κάποιος πως γίνεται να σταματήσω αυτό το reboot που κάνει μονίμως μέχρι το logo της lenovo?

Η μοναδική στιγμή που σταματάει είναι όταν τελειώνει η μπαταρία..Το βάζω πάλι στην φόρτιση.. και πάλι τα ίδια..

reboot.. reboot .. reboot..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το flash δε το έκανα από το pc αλλά από το κινητό δυστυχώς όπως το έκανα πάντα με όλα τα προηγούμενα που είχα..

το θέμα είναι.. γνωρίζει κάποιος πως γίνεται να σταματήσω αυτό το reboot που κάνει μονίμως μέχρι το logo της lenovo?

Η μοναδική στιγμή που σταματάει είναι όταν τελειώνει η μπαταρία..Το βάζω πάλι στην φόρτιση.. και πάλι τα ίδια..

reboot.. reboot .. reboot..

 

Ευχαριστώ

Μπαίνεις σε recovery με volume + και power και έχει επιλογή για κλείσιμο, το κλείνεις το φορτίζεις το φλασαρεις κλειστό με το οδηγό, το τι Ρομ θα βάλεις είναι επιλογή σου, ο οδηγός στην αρχή του φόρουμ είναι ίδιος για όλες τις ρομ.

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

το flash δε το έκανα από το pc αλλά από το κινητό δυστυχώς όπως το έκανα πάντα με όλα τα προηγούμενα που είχα.....

Απλά δοκίμασε να περάσεις τη ROM με SP Flash Tools (με το κινητό κλειστό).

Link to comment
Share on other sites

το scatter file το φορτωνουμε μεσα απο την rom που θα βαλουμε?

Γιατι κατεβασα την rom απο τον οδηγο και μου λεει οτι ειναι invalid

 

με τιποτα δεν επανερχεται και φανταζομαι αμα το παω για servise θα βγει εκτος εγγυησης γιατι το εχω κανει root

Edited by vladim
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το κινητό δε μπορώ να το κρατήσω κλειστό αν έχει έστω και λίγο μπαταρία..

κάνει restart μέχρι το logo ξανά και ξανά μέχρι να αδειάσει τελείως..

όταν πατάω volume up + power μου γράφει ότι θα μπεί recovery mode στιγμιαία αλλά δε μπαίνει,κάνει πάλι restart..

όταν πατάω volume down + power μου γράφει ότι θα μπει meta inf mode στιγμιαία αλλά τίποτα.. πάλι restart..

όταν πατάω volume up + volume down + power απλά κάνει συνεχόμενα restart πιο γρήγορα..

βάζοντάς το στο pc να το φλασάρω στιγμιαία βλέπει το κινητό με το που κάνει restart και το χάνει πάλι..

κοινώς δεν ακούει καμία εντολή και το μόνο που ξέρει να κάνει αν βρει λίγο φορτισμένη μπαταρία είναι να την αδειάσει

κάνοντας restart συνεχώς..

 

τέλος πάντων sorry αν σας ζάλισα,

θα πάρω στη lenovo service αύριο γιατί η κινέζα ισχυρίζεται ότι έχουν υποχρέωση να το φτιάξουν ακόμα και εδώ ελλάδα και εντός εγγύησης.. (αν και μοιάζει το πρόβλημα καταστροφικό)

 

ευχαριστώ όλους :)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το κινητό δε μπορώ να το κρατήσω κλειστό αν έχει έστω και λίγο μπαταρία..

κάνει restart μέχρι το logo ξανά και ξανά μέχρι να αδειάσει τελείως..

όταν πατάω volume up + power μου γράφει ότι θα μπεί recovery mode στιγμιαία αλλά δε μπαίνει,κάνει πάλι restart..

όταν πατάω volume down + power μου γράφει ότι θα μπει meta inf mode στιγμιαία αλλά τίποτα.. πάλι restart..

όταν πατάω volume up + volume down + power απλά κάνει συνεχόμενα restart πιο γρήγορα..

βάζοντάς το στο pc να το φλασάρω στιγμιαία βλέπει το κινητό με το που κάνει restart και το χάνει πάλι..

κοινώς δεν ακούει καμία εντολή και το μόνο που ξέρει να κάνει αν βρει λίγο φορτισμένη μπαταρία είναι να την αδειάσει

κάνοντας restart συνεχώς..

 

τέλος πάντων sorry αν σας ζάλισα,

θα πάρω στη lenovo service αύριο γιατί η κινέζα ισχυρίζεται ότι έχουν υποχρέωση να το φτιάξουν ακόμα και εδώ ελλάδα και εντός εγγύησης.. (αν και μοιάζει το πρόβλημα καταστροφικό)

 

ευχαριστώ όλους :)

 

Φίλε αυτό (θα πάρω στη lenovo service αύριο γιατί η κινέζα ισχυρίζεται ότι έχουν υποχρέωση να το φτιάξουν ακόμα και εδώ ελλάδα και εντός εγγύησης.. ) πολύ απλά το ξεχνάς.

Μην απελπίζεσαι ξαναπροσπάθησε κάτι δεν κάνεις σωστά, κάτι δεν είναι σωστά στο pc.(απο προσωπική εμπειρία σε ένα P770 παιδευόμουν δυο μέρες να το φλασάρω μου έβγαζε error δοκίμασα ότι υπολογιστή είχα στο σπίτι και το λάθος ήταν ότι ο φάκελος της ρομ και το flashtool έπρεπε να είναι στα αγγλικά και κατευθείαν στο C, εγώ τα είχα όπως τα κατέβασα με κινέζικα)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ φίλε μου!

 

το μόνο που παρατήρησα είναι ότι στιγμιαία όταν το pc βλέπει το κινητό για λίγο σκάει ένα μήνυμα στο μενού device

mt65xx preloader με ερωτηματικό,και λογικά δε βρίσκει κι αυτό σωστά drivers γι αυτό που βλέπει και επειδή το κάνει και στιγμιαία

δε μπορώ να το ψάξω και στο διαδίκτυο επιτόπου

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το scatter file το φορτωνουμε μεσα απο την rom που θα βαλουμε?

Γιατι κατεβασα την rom απο τον οδηγο και μου λεει οτι ειναι invalid

 

με τιποτα δεν επανερχεται και φανταζομαι αμα το παω για servise θα βγει εκτος εγγυησης γιατι το εχω κανει root

 

Ναι. Το scatter βρίσκεται εκεί μέσα (σε έναν από τους φακέλους). Αν κάνεις σωστά τη διαδικασία, λογικά θα γίνει! Όσο για το root, αν θέλεις μπορείς να το "ξεκάνεις".

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε ευχαριστώ φίλε μου!

 

το μόνο που παρατήρησα είναι ότι στιγμιαία όταν το pc βλέπει το κινητό για λίγο σκάει ένα μήνυμα στο μενού device

mt65xx preloader με ερωτηματικό,και λογικά δε βρίσκει κι αυτό σωστά drivers γι αυτό που βλέπει και επειδή το κάνει και στιγμιαία

δε μπορώ να το ψάξω και στο διαδίκτυο επιτόπου

 

Ευχαριστώ

 

Αν αρχίσεις να βλέπεις ερωτηματικά στο device manager, δεν έχεις περάσει σωστά (ή καθόλου) τα drivers. Επίσης, άστο να αδειάσει τελείως και δοκίμασε με SP! Δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείσαι με την μπαταρία....δεν έχει σχέση με το SP Flash.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

φιλε απολλωνα το κινητο εχει κολλησει,δεν ανοιγει καθολου.Απλα μωλις συνδεω το κινητο επανω στο pc ανοιγει και μπαινει σε μια οθονη που γραφει lenovo και δεν μπορω να κανω τιποτα,επισης οταν βγαζω το usb κλεινει.Με recovery παταω την επιλογη να κλεισει και μωλις το συνδεω στον υπολογιστη ανοιγει και μπαινει στην ιδια οθονη
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χρονια πολλα και χριστος ανεστη.

εδω και μια εβδομαδα ανοιγουν μονα τους τα δεδομενα μονο απο σιμ 1 ..

γνωριζει κανεις τι εχω κανει η τι εχει γινει και πως μπορω να το σταματησω?

το κινητο εχει 2 σιμ και cu rom

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το κινητό δε μπορώ να το κρατήσω κλειστό αν έχει έστω και λίγο μπαταρία..

κάνει restart μέχρι το logo ξανά και ξανά μέχρι να αδειάσει τελείως..

όταν πατάω volume up + power μου γράφει ότι θα μπεί recovery mode στιγμιαία αλλά δε μπαίνει,κάνει πάλι restart..

όταν πατάω volume down + power μου γράφει ότι θα μπει meta inf mode στιγμιαία αλλά τίποτα.. πάλι restart..

όταν πατάω volume up + volume down + power απλά κάνει συνεχόμενα restart πιο γρήγορα..

βάζοντάς το στο pc να το φλασάρω στιγμιαία βλέπει το κινητό με το που κάνει restart και το χάνει πάλι..

κοινώς δεν ακούει καμία εντολή και το μόνο που ξέρει να κάνει αν βρει λίγο φορτισμένη μπαταρία είναι να την αδειάσει

κάνοντας restart συνεχώς..

 

τέλος πάντων sorry αν σας ζάλισα,

θα πάρω στη lenovo service αύριο γιατί η κινέζα ισχυρίζεται ότι έχουν υποχρέωση να το φτιάξουν ακόμα και εδώ ελλάδα και εντός εγγύησης.. (αν και μοιάζει το πρόβλημα καταστροφικό)

 

ευχαριστώ όλους :)

 

Πάτα και κράτα πατημένο το power (μόνο του) μέχρι να σβήσει.

Θα χρειαστούν καμιά δεκαριά δεύτερα (ίσως και παραπάνω) αλλά έτσι σβήνει σε όποια κατάσταση και να βρίσκεται!

Καλή τύχη!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...