Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 730


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 647
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς θα βρω τον αριθμό σειράς (IMEI) της συσκευής μου;

http://www.nokia.com/gr-el/support/find-the-serial-number-of-my-device-imei/

 

βαζεις καποιο απο τα 2 imei της συσκευης και βλεπεις κατ αρχας αν καλυπτεσαι απο εγγυηση κσι μετσ γισ τι διαστημα

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

το πισω καπακι ειναι ιδιο στο 730 και στο 735?

 

ναι. είναι το ιδιο ακριβως τηλέφωνο απλώς το 735 υποστηρίζει και 4G/LTE

Edited by trek240
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μιας και θεωρώ το θέμα με το sellphone αρκετά σημαντικό καθώς κι εγώ αλλά και πολλοί άλλοι φαντάζομαι έχουν παραγγείλει και περιμένουν το 730 απ το συγκεκριμένο μαγαζί, θα παρακαλούσα τα 2-3 άτομα που παρέλαβαν το εν λόγω κινητό τις προηγούμενες μέρες απ το ίδιο κατάστημα να κάνουν ένα κόπο και να ελέγξουν τα 2 πράγματα που προαναφέρθηκαν. Αρχικά να δουν αν οι ώρες ομιλίας του κινητού είναι όντως αυτές που έχουν πραγματοποιήσει μέσα στις 2-3 μέρες που το χουν ή είναι περισσότερες και δεύτερον να βρουν το ΙΜΕΙ τους (επειδή είναι dual το κινητό και έχει 2 IMEI, η ΝΟΚΙΑ ζητάει το πρώτο) και να το βάλουν στη σελίδα της ΝΟΚΙΑ να δουν αν ισχύει η εγγύηση (μπορείτε να δοκιμάστε και τα 2 ΙΜΕΙ). Το πως βρίσκουν τις ώρες ομιλίας του κινητού και το ΙΜΕΙ έχει γραφτεί σε προηγούμενα ποστς, είναι πολύ απλό. Πάντως το ότι η εταιρία εξαφανίστηκε και κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβεί και πάλι, πιστεύω πως δεν έχει ιδιαίτερη σημασίας για τους τυχόν αγοραστές καθώς αν το κινητό είναι όντως καινούργιο και η εγγύηση είναι κανονική τότε το κατάστημα δε μας ενδιαφέρει καν.
Link to comment
Share on other sites

συνοψιζοντας

 

πληκτρολογωντας ##634# σου δειχνει ποσο χρονο εχει μιλησει το τηλεφωνο σε ωρες ,λεπτα,δευτερολεπτα

 

και

 

Πώς θα βρω τον αριθμό σειράς (IMEI) της συσκευής μου;

http://www.nokia.com/gr-el/support/find-the-serial-number-of-my-device-imei/

 

Έλεγχος Κατάστασης εγγύησης

http://www.nokia.com/gr-el/support/warranty-check/

 

οσοι παρελαβαν απο sellphone ας κανουν τον κοπο να τσεκαρουν για να ξερουμε τι ειναι το τηλεφωνο τελικα

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μιας και θεωρώ το θέμα με το sellphone αρκετά σημαντικό καθώς κι εγώ αλλά και πολλοί άλλοι φαντάζομαι έχουν παραγγείλει και περιμένουν το 730 απ το συγκεκριμένο μαγαζί, θα παρακαλούσα τα 2-3 άτομα που παρέλαβαν το εν λόγω κινητό τις προηγούμενες μέρες απ το ίδιο κατάστημα να κάνουν ένα κόπο και να ελέγξουν τα 2 πράγματα που προαναφέρθηκαν. Αρχικά να δουν αν οι ώρες ομιλίας του κινητού είναι όντως αυτές που έχουν πραγματοποιήσει μέσα στις 2-3 μέρες που το χουν ή είναι περισσότερες και δεύτερον να βρουν το ΙΜΕΙ τους (επειδή είναι dual το κινητό και έχει 2 IMEI, η ΝΟΚΙΑ ζητάει το πρώτο) και να το βάλουν στη σελίδα της ΝΟΚΙΑ να δουν αν ισχύει η εγγύηση (μπορείτε να δοκιμάστε και τα 2 ΙΜΕΙ). Το πως βρίσκουν τις ώρες ομιλίας του κινητού και το ΙΜΕΙ έχει γραφτεί σε προηγούμενα ποστς, είναι πολύ απλό. Πάντως το ότι η εταιρία εξαφανίστηκε και κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβεί και πάλι, πιστεύω πως δεν έχει ιδιαίτερη σημασίας για τους τυχόν αγοραστές καθώς αν το κινητό είναι όντως καινούργιο και η εγγύηση είναι κανονική τότε το κατάστημα δε μας ενδιαφέρει καν.

 

Το κινητό αναγράφει 18 λεπτά ομιλιας, και μέσα στο μενού των ρυθμίσεων και με το 634. Το ΙΜΕΙ όταν το γράφω στο site την ΝΟΚΙΑ λέει ότι καλύπτεται από εγγύηση αλλά δεν αναγράφει κάτι για ποσό ακόμα. Κάποιον άλλον έλεγχο που θέλετε να κάνω;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως εφόσον αυτά τα 2 κριτήρια είναι οκ, έχουμε να κάνουμε με όντως καινούργιες συσκευές και που καλύπτονται μάλιστα από εγγύηση. Άρα αφενός δεν έχουμε κάτι να προσάψουμε στο μαγαζί προς το παρών, και αφετέρου θεωρώ πως και την επόμενη μέρα να "εξαφανιστεί" το κατάστημα όπως στο παρελθόν δε μας αφορά αφού είμαστε καλυμμένοι με εγγύηση και καινούργιο κινητό. Εαν κάνω λάθος διορθώστε με.

 

Stewe ευχαριστώ για τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στα public... Πολύ ωραίο και η δυνατότητα αλλαγής πίσω μέρους κατά το δοκούν φοβερή...
Link to comment
Share on other sites

η τιμη στο sellphone συνεχιζει να παιζει, 174 σημερα

 

εγώ πάντως παραγγελία έχω κάνει από τις 5/1 και ακόμα επεξεργάστηκε λέει στην παραγγελία :lol:

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτόμουν και εγώ να το πάρω στα 159 ευρώ που το είχε το sellphone.gr και τώρα το πήγε 199, οπότε το αφήνουμε προς το παρόν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Αναφερονται τα εξης:

1) Παραγγελια την Κυριακη 11/1 αργα το βραδυ στο εν λογω καταστημα (169 ευρω)

2) Παραλαβη την Τεταρτη 14/1 μεσημερι απο το καταστημα

3) Ολα τα τεστ εγιναν οπως λενε οι φιλοι πιο πανω. (συνολικος χρονος ομιλιας μηδενικος, imei εντος εγγυησης)

4) Ευρωπαικη εισαγωγη (Ουγγαρια - HU) το γραφει πανω στο κουτι καθως και στα ενημερωτικα φυλλαδιακια που εχει μεσα το κουτι. Δινει διευθυνσεις Φινλανδιας και Ουγγαριας.

5) Το σκαλιζω ακαταπαυστα απο χτες χωρις κανενα προβλημα

6) Σφραγισμενο κανονικα στο κουτι του με το αυτοκολλητο της microsoft (χωρις ζελατινα , δεν ξερω αν θα επρεπε να εχει...)

 

Αξιζει πιστευω μια σωστη αξιολογηση το καταστημα για να πααδειγματισθουν και οι αλλοι....

 

ΥΓ. Ειδα οτι ειχε αρκετο αποθεμα μεσα στο καταστημα οποτε μαλλον εκανε παραλαβη χτες το μεσημερι....

 

Οτι αλλο θελετε εδω ειμαι....

Link to comment
Share on other sites

εχει εγγυηση λογω του οτι προερχεται απο εξουσιοδοτημενο πωλητη εντος ευρωπαικης ενωσης (ο ουγγρος)

 

ποση εγγυηση εχει ξερουμε τελικα?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα μεσω του κινητου (lumia help+tips -> check your warranty). Λεει οτι στην ελλαδα καλυπτεται απο εγγυηση το συγκεκριμενο κινητο και στην παραγραφο 2 των ορων εγγυησης λεει ξεκαθαρα οτι η εγγυσηση ισχυει για 24 μηνες απο την ημνια αγορας που αποδεικνυεται με την αποδειξη. Ολα κομπλε...

 

Για ολες τις ευρωπαικες χωρες. Επισης εχει ολες τις γλωσσες (απλα εγω εχω βαλει αγγλικα) ακομα και αραβικα, που οι παλιοτερες εκδοσεις windows δεν ειχαν...

 

Ερωτηση: επειδη ηρθα απο iphone και εχω imac και ipad υπαρχει τροπος να συγχρονισω bookmarks του safari με ie στο lumia 730??? μηπως πρεπει να ψαχτω σε αλλο τοπικ για το συγκεκριμενο λειτουργικο???

Edited by bako
Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμα κάτοχος του 730 κι εγώ πλέον. Και μάλιστα προερχόμενος από android. Πιστεύω βρήκα αυτό που έψαχνα. Ένα κινητό καλό σε όλα χωρίς να χρειάζεται να ναι ναυαρχίδα και να το χρυσοπληρώνεις. Στην τιμή που πρόλαβα και το πήρα από sellphone (164 ευρώ) ειδικά πιστεύω ότι ήταν φοβερό deal για dual sim κινητό που να μην λαγκάρει. Επίσης η πρώτη μου επαφή με τα windows phone είναι κάτι παραπάνω από θετική. Πέραν της ταχύτητάς τους θεωρώ πως ένα φοβερό πλεονέκτημα είναι πως το σκρολάρισμα είναι κατακόρυφο με αποτέλεσμα ότι δεν φτάνει ο αντίχειράς μας στο πάνω μέρος της οθόνης να μπορούμε να το φέρουμε κάτω, πράγμα το οποίο βολεύει και για χρήση με το 1 χέρι πλέον. Τα μόνα αρνητικά που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι τέσσερα μικρά πραγματάκια τα οποία προσωπικά δε με ενοχλούν καθόλου. 1) Για να δεις το ποσοστό της μπαταρίας (ποσοστό όχι εικονίδιο) πρέπει να κατεβάσεις έστω και λίγο τη μπάρα ειδοποιήσεων ή να κατεβάσεις application το οποίο όμως δεν ανανεώνεται συνεχώς με αποτέλεσμα να έχει μια μικρή απόκλιση 2) Με έστω και λίγο ζουμ στην κάμερα η φωτογραφία πιξελιάζει πολύ 3) Ενώ η μπροστινή φωτογραφική είναι 5mp η ανάλυσή της είναι κάτω του μετρίου λόγω του ότι σπανίως ο φωτισμός είναι καλός 4) Έχει ξεχωριστό tile για κλήση από κάθε κάρτα με αποτέλεσμα να είναι ξεχωριστό και το ιστορικό κλήσεων. Επίσης κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα μηνύματα

Με λίγα λόγια τα αρνητικά είναι ελάχιστα. Για όποιον θέλει το κινητό για επαγγελματική χρήση τα wp είναι μονόδρομος.

 

Και κάτι τελευταίο όσον αφορά το sellphone. Η καχυποψία μας ήταν λογική ειδικά με την αρχική τιμή πώλησης του κινητού, παρόλα αυτά οι εντυπώσεις μου απ το κατάστημα ήταν κάτι παραπάνω από θετικές. Έχοντας επιλέξει παραλαβή απ το κατάστημα, μου επέτρεψαν ΠΡΙΝ πληρώσω να ανοίξω και να ελέγξω το κινητό το οποίο και ήταν άριστο (έκανα όλους τους ελέγχους που είχαν αναφερθεί εδώ). Επίσης η δικαιολογία που μου είπε για τη χαμηλή τιμή (μου είπε πως το παρέλαβε απευθείας απ τον κατασκευαστή και όχι μέσω αντιπροσωπείας κάποιας χώρας) δείχνει να ευσταθεί απ το γεγονός πως στο site γράφει Επίσημη Εγγύηση Κατασκευαστή και όχι Επίσημη Εγγύηση Αντιπροσωπείας ως συνήθως. Και εφόσον η NOKIA λέει στο site της ότι καλύπτεται από εγγύηση το κινητό πιστεύω είμαστε καλυμμένοι

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις το εικονίδιο των κλήσεων και μετά τις τρεις τελιτσες θα σου βγάλει επιλογή να ενοποιήσεις τα εικονίδια των δυο SIM. Το ίδιο γίνεται και με το εικονιδιο των μηνυμάτων.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

.... Για να δεις το ποσοστό της μπαταρίας (ποσοστό όχι εικονίδιο) πρέπει να κατεβάσεις έστω και λίγο τη μπάρα ειδοποιήσεων ή να κατεβάσεις application το οποίο όμως δεν ανανεώνεται συνεχώς με αποτέλεσμα να έχει μια μικρή απόκλιση

 

Κάνεις pin το Battery Saver και σου δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας σε πραγματικό χρόνο !

Link to comment
Share on other sites

οι κάρτες sim ειναι διαθέσιμες και οι 2 ταυτόχρονα..; δηλαδή σε standby θα χτυπήσει σε όποια sim και να με καλέσουν ή θα πρέπει να δηλώνω manual αυτή που θέλω να χρησιμοποιήσω..;
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις pin το Battery Saver και σου δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας σε πραγματικό χρόνο !

 

δεν δειχνει ποσοστο

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...