Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Κάτοχος και εγώ από την Παρασκευή. Εβαλα τον αριθμό σειράς ΙΜΕΙ στο site της MS και μου έβγαλε το παρακάτω :

Εγγύηση: Με εγγύηση (σε αυτήν τη χώρα)

Η επαλήθευση της εγγύησης ισχύει για τις επόμενες 10 ημέρες. Λάβετε υπόψη ότι υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις που εξαιρούνται από την εγγύηση. Για παράδειγμα, η περιορισμένη εγγύηση κατασκευαστή δεν καλύπτει τυχόν βλάβη λόγω έκθεσης σε υγρό ή ακατάλληλης χρήσης. Ελέγξτε την περιορισμένη εγγύηση κατασκευαστή, για να εξακριβώσετε την κάλυψη που παρέχει η εγγύηση, καθώς και τις εξαιρέσεις.

Τι σημαίνει η επαλήθευση της εγγύησης ισχύει για τις επόμενες 10 ημέρες ?

Τίποτα, μην αγχώνεσαι. Δεν σημαίνει ότι η εγγύηση λήγει σε 10 μέρες, απλά η nokia σου λέει ότι έχεις εγγύηση αλλά δεν σου λέει μέχρι πότε.

Μέχρι πότε έχει εγγύηση θα το δεις από την απόδειξη που έχεις. Αν δεν έχεις απόδειξη ρώτα σε nokia care.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra+s21plus+s22 plus+s23plus

τώρα: s23 ultra 8/256 & s21 fe

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδες! Το τσιμπησα και γω σημερα απο σκρουτζομαγαζο σε πορτοκαλι. Αρχικα εχει πολυ ωραιο design και οθοναρα! Πολυ πιο γρηγορο απο το 620 που ειχα ( προφανως). Καμερα δεν εχω δοκιμασει ακομη αλλα ειμαι σιγουρος δεν θα με απογοητευσει. Το μονο κακο και που με εχει προβληματισει ειναι το μεγεθος το οποιο τελικα ειναι πολυ αβολο για την παλαμη μου... και το πορτοκαλι η αληθεια ειναι το περιμενα λιγοτερο φανταχτερο :p Αν δεν με βολευει παντως στο χερι μπορει να παρει και ποδι :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες! Το τσιμπησα και γω σημερα απο σκρουτζομαγαζο σε πορτοκαλι. Αρχικα εχει πολυ ωραιο design και οθοναρα! Πολυ πιο γρηγορο απο το 620 που ειχα ( προφανως). Καμερα δεν εχω δοκιμασει ακομη αλλα ειμαι σιγουρος δεν θα με απογοητευσει. Το μονο κακο και που με εχει προβληματισει ειναι το μεγεθος το οποιο τελικα ειναι πολυ αβολο για την παλαμη μου... και το πορτοκαλι η αληθεια ειναι το περιμενα λιγοτερο φανταχτερο :p Αν δεν με βολευει παντως στο χερι μπορει να παρει και ποδι :(

 

Δεν ήξερες ότι είναι 5ιντσο; :lol:

Αν δοκιμάσεις τη κάμερα, ίσως το ξανασκεφτείς!!!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερες ότι είναι 5ιντσο; :lol:

Αν δοκιμάσεις τη κάμερα, ίσως το ξανασκεφτείς!!!!!!

 

Η αληθεια ειναι οτι 3 μερες τωρα αρχιζω και συνηθιζω το μεγεθος...η καμερα ειναι οντως πολυ καλη και το living images εχει πολυ πλακα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Την ποιότητα του ακουστικού κατα τη διάρκεια κλήσεων πως θα τη χαρακτηρίζατε? (με ενδιαφέρει η καθαρότητα και η ένταση)
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φιλέ μου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι 3 μερες τωρα αρχιζω και συνηθιζω το μεγεθος...η καμερα ειναι οντως πολυ καλη και το living images εχει πολυ πλακα!

 

Αυτό το τελευταίο που λες για τη κάμερα, μ' αρέσει πολύ!!! :up::up::up:

Εγώ το συνηθησα το μέγεθος γρήγορα σχετικά, παρ' όλο που ήρθα από της 3,5" (Ν8).

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο που λες για τη κάμερα, μ' αρέσει πολύ!!! :up::up::up:

Εγώ το συνηθησα το μέγεθος γρήγορα σχετικά, παρ' όλο που ήρθα από της 3,5" (Ν8).

 

Μα ναι, η καμερα ειναι πολυ καλη και γρηγορη!(σημαντικο!) :D

 

Πολύ καλή φιλέ μου

 

Εμένα πάντως μου είπαν οτι ακουγόταν λίγο παραμορφωμένη η φωνή μου απο το κινητό...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου είπαν οτι ακουγόταν λίγο παραμορφωμένη η φωνή μου απο το κινητό...

 

Εμένα δεν μου είπαν κάτι τέτοιο.... ακόμα!!!! Από την άλλη, τους ακούω πολύ καθαρά κιόλας!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια σημερα εμαθα πως το Nokia Lumia 830 υποστιρηζει το 4G εγω ομως στα τυφλα και χωρις να ξερω πηγα πριν απο δυο μηνες και αγορασα το Nokia Lumia 730 Dual Sim το οποιο μαλλον δεν υποστιρηζει το 4G τωρα τι να κανω Αξιζει τον κοπο να το αγορασω το 830 ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια σημερα εμαθα πως το Nokia Lumia 830 υποστιρηζει το 4G εγω ομως στα τυφλα και χωρις να ξερω πηγα πριν απο δυο μηνες και αγορασα το Nokia Lumia 730 Dual Sim το οποιο μαλλον δεν υποστιρηζει το 4G τωρα τι να κανω Αξιζει τον κοπο να το αγορασω το 830 ;

Αν είσαι Ελλάδα ΟΧΙ.

Δεν υπάρχει αξιόλογο 4G στη χώρα μας δυστυχώς. Αν θες Dual Sim και θα άλλαζες μόνο λόγω του 4G κάτσε στο 730.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Ελλάδα ΟΧΙ.

Δεν υπάρχει αξιόλογο 4G στη χώρα μας δυστυχώς. Αν θες Dual Sim και θα άλλαζες μόνο λόγω του 4G κάτσε στο 730.

Καταρχας αν δεις στο προφιλ μου δεξια λεει οτι ειμαι απο Κυπρο Κυπριος δηλαδη. Δεν εχω δυο καρτες πανω στο τηλεφωνο μου αλλα μια παλι με το 730 ειμαι ικανοποιημενος αλλα δεν γινεται να εχω καρτοκινητη 4G και να εχω κινητο με 3G εσυ τι λες γι αυτο ειναι καπου στο ασυμβηβαστο ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum.

 

Είμαι κάτοχος του 830 (ερχόμενος από galaxy nexus) εδώ και αρκετό καιρό, και είμαι σούπερ ευχαριστημένος δεδομένης της τιμής του.

Έχω ένα θέμα με τις φωτογραφίες όμως. Δεν μου αρέσουν τα χρώματα όπως τα βλέπω, και γενικώς οι φωτογραφίες δείχνουν να μην είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.

Να πω εδώ οτι δεν είμαι κανένας ειδικός στη φωτογραφία, -κάθε άλλο- αλλά μου κάνει εντύπωση λόγω του ότι όλοι λένε για την καταπληκτική κάμερα που έχει. Μήπως χρειάζεται custom ρυθμίσεις; Γιατί τα έχω όλα στο auto.

Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων αν έχει ξανα-απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum.

 

Είμαι κάτοχος του 830 (ερχόμενος από galaxy nexus) εδώ και αρκετό καιρό, και είμαι σούπερ ευχαριστημένος δεδομένης της τιμής του.

Έχω ένα θέμα με τις φωτογραφίες όμως. Δεν μου αρέσουν τα χρώματα όπως τα βλέπω, και γενικώς οι φωτογραφίες δείχνουν να μην είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.

Να πω εδώ οτι δεν είμαι κανένας ειδικός στη φωτογραφία, -κάθε άλλο- αλλά μου κάνει εντύπωση λόγω του ότι όλοι λένε για την καταπληκτική κάμερα που έχει. Μήπως χρειάζεται custom ρυθμίσεις; Γιατί τα έχω όλα στο auto.

Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων αν έχει ξανα-απαντηθεί.

 

Καλημέρα,

το μέγιστο των δυνατοτήτων της κάμερας το παίρνεις με χειροκίνητες ρυθμίσεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι αρκετή εξάσκηση και να γνωρίζεις 2-3 βασικά πραγματάκια για το ISO, την ταχύτητα κλείστρου, το White Balance κλπ.

Μπορείς να ρίξεις μια ματία στον οδηγό του φίλου paok4270 για την κάμερα του Lumia 1020 που στην χρήση δεν έχει μεγάλες διαφορές από του Lumia 830. Θα τον βρεις εδώ Lumia 1020 : Οδηγός φωτογραφίας για την κάμερα του. Θα σου δώσει μια ιδέα για κάποιες βασικές χειροκίνητες ρυθμίσεις σε καθημερινά σενάρια.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια τελικα το εχω αγορασει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος πιο ευχαριστημενος απο το Nokia Lumia 730 μπορω να πω :)

Ερωτησεις:

 

1) Πως τραβαμε στιγμιοτυπο οθονης ;

 

2) Πως ενεργοποιουμε απενεργοποηουμε το δικτυο πανω στην καρτοκινητη ;

 

3) Πως αλλαξουμε το μαυρο φοντο εκει που διχνει την ωρα και την ημερομηνια οταν ειναι σε αναμονη ή δεν αλλαξει μενει ετσι ;

 

4) Ποιες εφαρμογες να εγκαταστησει ;

 

Μολις τωρα μου εκανε εγκατασταση μια αναβαθμιση τελιωσε και εκανε επαννεκινηση απο μονο του.

WP 8.1 (8.10.14226.359)

Ολα οκ τελικα ξεκινησε ξανα χωρις δευτερη επαννεκινηση. Ομως εχω παρατηρηση την μπαταρια να ειναι στο 95% και το εχω πανω στην πριζα για 6-8 ωρες οπως μου ειπαν απο το καταστημα Stephanis.

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια τελικα το εχω αγορασει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος πιο ευχαριστημενος απο το Nokia Lumia 730 μπορω να πω :)

Ερωτησεις:

 

1) Πως τραβαμε στιγμιοτυπο οθονης ;

 

2) Πως ενεργοποιουμε απενεργοποηουμε το δικτυο πανω στην καρτοκινητη ;

 

3) Πως αλλαξουμε το μαυρο φοντο εκει που διχνει την ωρα και την ημερομηνια οταν ειναι σε αναμονη ή δεν αλλαξει μενει ετσι ;

 

4) Ποιες εφαρμογες να εγκαταστησει ;

 

Μολις τωρα μου εκανε εγκατασταση μια αναβαθμιση τελιωσε και εκανε επαννεκινηση απο μονο του.

WP 8.1 (8.10.14226.359)

Ολα οκ τελικα ξεκινησε ξανα χωρις δευτερη επαννεκινηση. Ομως εχω παρατηρηση την μπαταρια να ειναι στο 95% και το εχω πανω στην πριζα για 6-8 ωρες οπως μου ειπαν απο το καταστημα Stephanis.

 

Για το 1 πατάς σχεδόν ταυτόχρονα το πλήκτρο εκκίνησης και το πλήκτρο έντασης προς τα πάνω! Τα άλλα δυο ας απαντήσουν άλλοι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

"Eρχομενη" από το ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ 625, περνοντας μια βολτα από ΥΠΕΡΟΧΟ 930, κατεληξα στο 830 το οποιο φανταζει μπροστa στο 625 απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!! και εναντι του 930 ιδιατερα "τιμιο".

 

Το αγορασα χτες αφου πρωτα πηγα "βολτα" σε ολες τις γνωστες αλυσιδες που συναντάει κανεις στο δρομο από Νεα Σμυρνη-->Αγιο Δημητριο, από εκει Aργυρουπολη, από εκει Γλυφαδα και από εκει με "βυσμα" :) εφτασα στο Α/Δ για να το παραλαβω "κουτατο" και όχι βιτρινατο (εκθεσιακο)!!

Τι να πρωτογραψω για το κινητο.......για την (επισης) ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΟΘΟΝΗ Η ΟΠΟΙΑ αν και όχι AMOLED και όχι full HD, είναι εξισου εντυπωσιακη με την του 930, για το ποσο "smoooooothie" είναι (επισης) σε όλα? για την φωτογραφικη του μηχανη? για το ιδιαιτερα εξυπηρετικο glance screen και για το οποιο ακομα απορω γιατι δεν είναι ΣΤΑΝΤΑΡ σε ολη τη σειρα...

 

Τελικα θεωρω ότι η αγορα του ΑΥΤΗ τη στιγμη στα 249 (η οποια είναι μια ιδιατερα "τιμια" κοστολογηση) είναι επιβεβλημενη!!!

Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτογραψω για το κινητο.......για την (επισης) ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΟΘΟΝΗ Η ΟΠΟΙΑ αν και όχι AMOLED και όχι full HD, είναι εξισου εντυπωσιακη με την του 930, για το ποσο "smoooooothie" είναι (επισης) σε όλα? για την φωτογραφικη του μηχανη? για το ιδιαιτερα εξυπηρετικο glance screen και για το οποιο ακομα απορω γιατι δεν είναι ΣΤΑΝΤΑΡ σε ολη τη σειρα...

Την οθόνη δεν θα την έλεγα καταπλητική γιατί το μαύρο της οθόνης μου κάνει για πολύ σκούρο γκρι κοντά στο μαύρο (φαίνεται αν συγκρίνεις το μαύρο του bezel στην κορυφή με την οθόνη). Αν είχε καλύτερο μαύρο νομίζω ότι θα ήταν καταπληκτική.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και ετσι, που προσωπικα δεν το προσεξα καθολου καθως δεν μου εκανε καθολου "μπαμ" στα ματια, συγκρινοντας το διπλα διπλα με iPhone 6, Sony Z3, Galaxy S5 και S4 που εχουν συνάδελφοι μου δεν μπορω να πω ότι ειδα τηηηηηην τεραστια διαφορα (ισως μονο το S5 μου φανηκε καλυτερο), "μετρώντας" OΜΩΣ παντα ότι αυτά εχουν Retina, Triluminos, & SUPER AMOLED οθονες εάν δεν κανω λαθος...

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και ετσι, που προσωπικα δεν το προσεξα καθολου καθως δεν μου εκανε καθολου "μπαμ" στα ματια, συγκρινοντας το διπλα διπλα με iPhone 6, Sony Z3, Galaxy S5 και S4 που εχουν συνάδελφοι μου δεν μπορω να πω ότι ειδα τηηηηηην τεραστια διαφορα (ισως μονο το S5 μου φανηκε καλυτερο), "μετρώντας" OΜΩΣ παντα ότι αυτά εχουν Retina, Triluminos, & SUPER AMOLED οθονες εάν δεν κανω λαθος...

 

Σωστά. Κι εγώ δεν απογοητευτικα με την οθόνη του 830, κι ας είναι IPS. Μένει μόνο να δω πως θα δείχνει η οθόνη σε ντάλα ήλιο το καλοκαίρι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

τελικά το τηλέφωνο ειναι καλό με όσα έχω διαβάσει δεν έχω βγάλει άκρη το ρωτάω γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω η να πάω στο 930 να πω οτι δεν παίζω games με το τηλέφωνο

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by niotheros
γραφή τύπου SMS
Link to comment
Share on other sites

τελικά το τηλέφωνο ειναι καλό με όσα έχω διαβάσει δεν έχω βγάλει άκρη το ρωτάω γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω η να πάω στο 930 να πω οτι δεν παίζω games με το τηλέφωνο

 

Είναι πολύ καλή συσκευή. Εξαρτάται βέβαια και πόσα χρήματα διαθέτεις. Μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα στην ενότητα Επιλογή συσκευής για να μην βγαίνουμε off topic στα θέματα των συσκευών.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

τελικά το τηλέφωνο ειναι καλό με όσα έχω διαβάσει δεν έχω βγάλει άκρη το ρωτάω γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω η να πάω στο 930 να πω οτι δεν παίζω games με το τηλέφωνο

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

 

Προσωπικη αποψη....αγορασε το με κλειστα ματια καθως η σχεση αποδοσης/τιμης κατ'εμε είναι υπερ του 830!!

 

Οι διαφορες σε σχεση με το 930 είναι η glance screen, η αποσπωμενη μπαταρια και η θυρα επεκτασης μνημης, από εκει και περα καλυτερη καμερα εχει το 930, καλυτερη αναλυση οθονης το 930, μεγαλυτερη εσωτερικη μνημη το 930, RAM 2gb to 930, 1GB to 830, καλυτερη οθονη το 930 και εάν δεν κανω λαθος ο επεξεργαστης είναι ο 800 (2200) για το 930, και ο 400 (1200) για το 830.

 

Η διαφορα στη τιμη τωρα, στα σκρουτζομαγαζα το 930 ξεκιναει από τα 329, ενώ το 830 από τα 227.

 

Ετσι λοιπον εσυ αποφασίζεις τι θες :)

Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...