Jump to content

Sony Xperia Z3 Tablet Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι με την 4.4.2 ετσι;Γιατι η 5.0 δεν θα υποστηριζει xposed framework που εγω παντα εγκαθιστω σε καθε ρομ.Επισης βρεθηκε ακομα τροπος ξεκλειδοματος του bootloader χωρις να επηρεαζεται η ποιοτητα των σκοτεινων φωτογραφιων;

4.4.4 φοράει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει περιπτωση να πεσει η τιμη του (LTE) γιατι στο skroutz το έχει 470€. Επίσης δεν υπάρχει σε επώνυμα μαγαζιά, γιατί;

 

Εδω το wifi άργησε χαρακτηριστικά,αρχές Νοεμβρίου λέγανε τέλη ήρθε.

Λογικά εως τα Χριστούγεννα θα το φέρουν η αλλιώς απ έξω.

http://www.amazon.de/Sony-SGP621-Wuxga-Triluminos-Display-GHz-Quad-Core-Megapixel-Kamera/dp/B00N9O95H8/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1418048364&sr=8-3&keywords=xperia+z3+tablet

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω και χαιρετώ το thread. Παρέλαβα το tablet την περασμένη Τρίτη από το Amazon.fr στα 336 ευρώ (348 με τα ταχυδρομικά). Ηρθε με μπαταρία στο 64% που μέχρι το βράδυ και με το διαρκές σκάλισμα, εγκατάσταση εφαρμογών και παραμετροποίηση άδειασε, οπότε και το έβαλα να φορτίσει με το φορτιστή του LG G2 (1,8A). Ο χρόνος φόρτισης με ξένισε καθώς έκανε κανένα τετραωράκι, ομως από την Τετάρτη το πρωί και με ενεργή τη λειτουργία stamina είμαι αυτή τη στιγμή στο 24% της μπαταρίας.

Πήγαινα για το Samsung Tab Pro 8.4 εξαιτίας της εξαιρετικής του οθόνης, αλλά στράφηκα στο Z3 λόγω της καλύτερης μπαταρίας, της παντελούς έλλειψης lag και φυσικά του knox της Samsung.

Με τη δεύτερη φόρτιση της μπαταρίας θα επανέλθω με στατιστικά από το Gsam.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω και χαιρετώ το thread. Παρέλαβα το tablet την περασμένη Τρίτη από το Amazon.fr στα 336 ευρώ (348 με τα ταχυδρομικά). Ηρθε με μπαταρία στο 64% που μέχρι το βράδυ και με το διαρκές σκάλισμα, εγκατάσταση εφαρμογών και παραμετροποίηση άδειασε, οπότε και το έβαλα να φορτίσει με το φορτιστή του LG G2 (1,8A). Ο χρόνος φόρτισης με ξένισε καθώς έκανε κανένα τετραωράκι, ομως από την Τετάρτη το πρωί και με ενεργή τη λειτουργία stamina είμαι αυτή τη στιγμή στο 24% της μπαταρίας.

Πήγαινα για το Samsung Tab Pro 8.4 εξαιτίας της εξαιρετικής του οθόνης, αλλά στράφηκα στο Z3 λόγω της καλύτερης μπαταρίας, της παντελούς έλλειψης lag και φυσικά του knox της Samsung.

Με τη δεύτερη φόρτιση της μπαταρίας θα επανέλθω με στατιστικά από το Gsam.

 

Καλώς ήρθες στο club φίλε!:D Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις από εδώ τα βίντεο που είναι ειδικά για την μεγάλη ανάλυση της οθόνης του TabS και θα καταλάβεις αμέσως ότι η οθόνη της sony που κρατάς στα χέρια σου δεν απέχει και πολύ από της samsung! ;)

Εναλλακτικά και από εδώ --> https://drive.google.com/folderview?id=0B7UIpn7DYmggQUdNYTBCejVvZ2M&usp=sharing&tid=0B7UIpn7DYmggREhDc3JQdU8xY0k

Η μπαταρία μετά από την 4η-5η φόρτιση γίνεται βράχος και με μέτρια χρήση θα ξεχάσεις τον φορτιστή! (με στάμινα ενεργοποιημένο)

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Επ! Είπα για το Tab pro 8.4 και όχι για το Tab S με την pentile (2 subpixels per pixel) Amoled οθόνη!

Ούτως ή άλλως είμαι οπαδός των φυσικών χρωμάτων και όχι των υπερκορεσμένων & εντυπωσιακών (αν και έχω το LG G2). Οπότε η οθόνη της Sony με καλύπτει απόλυτα (αλλά και πάλι τα πολλά ppi είναι άλλη φάση :-)

Τρομερά πάντως και τα βίντεο και οι εικόνες! Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

283 ppi. παιδια ειναι πολυ καλα! Το εργαλειο δεν υπαρχει κατι που να μην εχει βλεπω. Μεχρι και mhl υποστηριζει! Απλως περιμενουμε λιγο ακομα να βγει καλυτερος τροπος για ξεκλειδωμα του bootloader για root, διοτι με αθτο τον τροπο που υπαρχει εως τωρα διαβασα επηρεαζει την ποιοτητα της καμερας προσοχη!! !!!
Link to comment
Share on other sites

Samsungάκιας επί χρόνια και έχοντας περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλη η σειρά Note και S είπα να δώσω αυτή την φορά μία ευκαιρία στην Sony. Έχοντας διαβάσει άπειρα test και συγκριτικά και έχοντας στην κατοχή μου για καμιά δεκαριά μέρες ένα Tab S 8.4 φίλου, κατέληξα τελικά στο Z3 compact και σε συσκευή τηλεφώνου και σε tablet (Έκδοση LTE).

 

Και δεν το έχω μετανοίωσει καθόλου. Ευτυχώς γιατί όντως το Tab S είχε αρκετό lag. Το Ζ3 tablet απλά δεν ξέρει τι σημαίνει η λέξη lag. Το tablet είναι πανάλαφρο και κυριολεκτικά πετάει με τον Snapdragon όσο και αν το ζορίσεις. Για την αυτονομία αν και είναι λίγο νωρίς μια και δεν έχω κάνει πάνω από 1-2 φορτίσεις έχω να πω ότι η μπαταρία έχει αρχίσει να δείχνει τα δόντια της.

 

Απόλυτα ευχαριστημένος το προτείνω ανεπιφύλακτα...

 

P.S.1: Αρκετό bloatware που όμως απλά δεν ασχολείσαι μαζί του. Δεν μπήκα καν στον κόπο να απενεργοποιήσω αυτές τις εφαρμογές γιατί απλά δεν έχουν επίπτωση στην απόδοση του επεξεργαστή.

 

P.S.2: To SP621 (LTE) είναι όντως ακόμα αρκετά ακριβό αλλά δυστυχώς με πολύ μικρές τάσεις μείωσης της τιμής.

 

P.S.3: Παρακαλώ κάποιος mod να αλλάξει τον τίτλο του thread "Προς Κυκλοφορία" και να γίνει "Επίσημο". Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , κάτι που ανακάλυψα σήμερα και είναι πολύ χρήσιμο για κάποιον που δεν το ξέρει!

Είναι γνωστό πως η google έχει μπλοκάρει την μεταφορά αρχείων από το android μεταξύ της εσωτερική μνήμης στην εξωτερική!

Έλα όμως που με το File Commander γίνετε μια χαρά η μεταφορά αυτή μιας και θεωρείτε πρόγραμμα pre-installed "μαμίσιο"!

Μόλις έκανα μεταφορά ενός έργου 13GB από το Usb on the go στην εξωτερική κάρτα μνήμης σε 12 λεπτά! Μια χαρά.. :)

Όσο για το τάμπλετ, μετά από τόσες μέρες χρήσης συνεχίζει να μ' εντυπωσιάζει με την άνεση που κάνει τα πάντα και την αυτονομία του!

Μπράβο στην Sony! Λίγο μας τα χαλάει με την παντελή έλλειψη αξεσουάρ (θήκες, κτλ) , αλλά πάλι καλά που έχουμε το ebay!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Sony! Λίγο μας τα χαλάει με την παντελή έλλειψη αξεσουάρ (θήκες, κτλ) , αλλά πάλι καλά που έχουμε το ebay!

 

http://www.xperiablog.net/2014/12/10/sony-scr28-style-cover-stand-for-xperia-z3-tablet-compact-review/

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλό το review και με πολύ όμορφα τα αξεσουαρ απο τη sony για το Ζ3 tablet compact

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες όμορφα τα... αξεσουάρ για το τάμπλετ ποια εννοείς?? :p Ένα είναι και αυτό το κοστολογεί στα 40 ευρώ!

1-2 μαγαζιά το έχουν φέρει Ελλάδα και κανένα από επώνυμες αλυσίδες!

Θα σου πρότεινα να γράψεις στο ebay "Sony Xperia Z3 Tablet Compact Case" και με τα 40 ευρώ θα πάρεις 4-5 θήκες!:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο κάμποσες προσπάθειες όπου δεν το είχαν live στο πάγκο,τελικα σήμερα το περιεργάστηκα για κανά τέταρτο σε Sony Center με την άνεση μου που το είχαν φέρει επιτέλους :p

 

Εντυπώσεις παρά πολύ θετικές στο ποσό ελαφρύ,στιβαρό είναι με μια καταπληκτική οθόνη στα ίδια επίπεδα με το z3.

Το είχαν σε λευκό και παρ όλο στις φωτό όταν το έβλεπα στο Ίντερνετ ήμουν πολύ αρνητικός στην πράξη δεν είναι καθόλου μειων το λευκό χρώμα.

Παρ ολα αυτα μαύρο θα προτιμούσα διότι με χαλάει το λευκό πάνω κάτω στα bezel που παρεπιπτόντως δεν μου άφησαν κακή εντύπωση παρ όλο την προκατάληψη που είχα έξ αρχής με το που ανακοινώθηκε.

 

Σφαίρα πηγαίνει χωρις το παραμικρό κιχ σε εναλλαγές που εκανα σε browsing με πολλές καρτέλες ανοιχτές.

 

Στα αρνητικά δεν μου άρεσε καθόλου το Notification Center.

Κάκιστη η υλοποίηση,διότι είναι μια κουτσουρεμένη έκδοση του κινητού.

Η υλοποίηση της Apple είναι κλάσεις ανώτερη για tablet form factor όπου εχει με swype up απο κάτω στην οθόνη ένα πλούτο notification toggles με πλούτο γρήγορων ρυθμίσεων και με swype down απο την κορυφή notification/today με πλήρη ενημέρωση σε οτι οριςεις σε app σε full screen mode που είναι πολύ ανώτερο και πρακτικά και οπτικά στο μάτι.

 

Όπως επίσης η πολύ αργή φόρτιση των 4+ ωρών που είναι απαράδεκτο.

 

Πάντως συνολικα θετικά-αρνητικά η πλάστιγγα είναι υπέρ των πρώτων με την καλύτερη υλοποίηση android στην κατηγορία των tablet σήμερα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στα αρνητικά δεν μου άρεσε καθόλου το Notification Center.

Κάκιστη η υλοποίηση,διότι είναι μια κουτσουρεμένη έκδοση του κινητού.

Εννοείς ότι αντί για χωριστά notifications και quick settings που ήταν στο Android 4.X τα έβαλαν μαζί;

Αυτό αποτελεί επιλογή της Google για το 5.0.

Δυστυχώς όσο και αν δεν μας αρέσει, προτιμώ να ακολουθεί η Sony τη Google παρά να αλλάζει το Android.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι αντί για χωριστά notifications και quick settings που ήταν στο Android 4.X τα έβαλαν μαζί;

Αυτό αποτελεί επιλογή της Google για το 5.0.

Δυστυχώς όσο και αν δεν μας αρέσει, προτιμώ να ακολουθεί η Sony τη Google παρά να αλλάζει το Android.

 

Και μαζί που τα βάλανε και που δεν είναι καθόλου προσαρμοσμένο για tablet form factor δεν μου άρεσε καθόλου παρά μια αντιγραφή του κινητού άσε που οπτικά κακόγουστη είναι η υλοποίηση.

Μου αρέσει περισσότερο και απο κάτω με gesture και απο πάνω εξίσου και να είναι full screen.

Ας δώσουν επιλογή για παραμετροποίηση σύμφωνα με τα γούστα του καθενός.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και μαζί που τα βάλανε και που δεν είναι καθόλου προσαρμοσμένο για tablet form factor δεν μου άρεσε καθόλου παρά μια αντιγραφή του κινητού άσε που οπτικά κακόγουστη είναι η υλοποίηση.

Μου αρέσει περισσότερο και απο κάτω με gesture και απο πάνω εξίσου και να είναι full screen.

Ας δώσουν επιλογή για παραμετροποίηση σύμφωνα με τα γούστα του καθενός.

Δύσκολο να συμβεί αυτό επειδή η Google προσπαθεί να ξεπεράσει την εικόνα ενός πολύπλοκου υπερ-παραμετροποιήσιμου λειτουργικού.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδω ένα αναλυτικό review απο τύπο που το εχει ένα 1+ μήνα και με εξαίρεση το ψυχρό λευκό που δεν το αρέσει, δηλώνει πολύ ικανοποιημένος συνολικα απο την συσκευη.

http://www.mobilegeeks.de/test-sony-xperia-z3-tablet-compact/

Και το 16αρι LTE στα 399 ευρώ όσο η τιμή του σκέτο wifi εδω(407 τελική με τα μεταφορικα)

Καλή τιμή θα έλεγα για το πληρέστερο και ποιοτικότερο android tablet της αγοράς.

http://www.amazon.de/gp/huc/view.html?ie=UTF8&newItems=C76RAEE7IGT49%2C1&siHasShown=1

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να του πει ότι έχει επιλογή (ισορροπία λευκού) να κάνεις το ψυχρό λευκό, σε κιτρινωπό λευκό ή σε ότι άλλο συνδυασμό θες! Πραγματικά δηλαδή, την οθόνη αυτή την φέρνεις στα μέτρα σου και είναι ικανή να ικανοποιήσει ΌΛΑ τα γούστα!

Χθες κατέβασα και έβαλα στο τάμπλετ από εδώ --> http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z3_compact-review-1135p8.php , αν δείτε στο τέλος της σελίδας έχει επιλογή να κατεβάσετε μερικά βίντεο του κινητού z3 c ! Ρίξτε στο τάμπλετ το 4Κ και αυτό με τα 60fps! Απλά απίστευτη ποιότητα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το τάμπλετ αυτό , σε συνδυασμό με κάποιο κινητό που τραβάει 4Κ είναι ότι καλύτερο!

Το λέω γιατί δεν ξέρω άλλα τάμπλεt που να μπορούν να παίξουν 4κ περιεχόμενο, αλλά και ούτε όλοι έχουμε ανάλογες τηλεοράσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να του πει ότι έχει επιλογή (ισορροπία λευκού) να κάνεις το ψυχρό λευκό, σε κιτρινωπό λευκό ή σε ότι άλλο συνδυασμό θες! Πραγματικά δηλαδή, την οθόνη αυτή την φέρνεις στα μέτρα σου και είναι ικανή να ικανοποιήσει ΌΛΑ τα γούστα!

Χθες κατέβασα και έβαλα στο τάμπλετ από εδώ --> http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z3_compact-review-1135p8.php , αν δείτε στο τέλος της σελίδας έχει επιλογή να κατεβάσετε μερικά βίντεο του κινητού z3 c ! Ρίξτε στο τάμπλετ το 4Κ και αυτό με τα 60fps! Απλά απίστευτη ποιότητα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το τάμπλετ αυτό , σε συνδυασμό με κάποιο κινητό που τραβάει 4Κ είναι ότι καλύτερο!

Το λέω γιατί δεν ξέρω άλλα τάμπλεt που να μπορούν να παίξουν 4κ περιεχόμενο, αλλά και ούτε όλοι έχουμε ανάλογες τηλεοράσεις!

Μέσα λέει ότι έπαιξε με τις ρυθμίσεις άλλα πάλι δεν του άρεσε :p(μικρο το κακό εδώ που τα λέμε βέβαια)

Η ουσία είναι ότι έμεινε πολύ ευχαριστημένος κατά τα άλλα,διοτι συνήθως τα περισσότερα review το πολύ 4-5 ημέρες βγάζουν τις εντυπώσεις τους.

Εμένα προσωπικά το λευκό ψυχρό το προτιμώ από οτιδήποτε άλλο πχ το θερμό που κιτρινίζει και μου φάνηκε εξαιρετική η οθόνη συνολικά.

Τώρα αν θα το τιμήσω είναι αλλού παπά ευαγγέλιο, πάντως μου έκανε θετική εντύπωση συνολικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα λέει ότι έπαιξε με τις ρυθμίσεις άλλα πάλι δεν του άρεσε :p(μικρο το κακό εδώ που τα λέμε βέβαια)

Η ουσία είναι ότι έμεινε πολύ ευχαριστημένος κατά τα άλλα,διοτι συνήθως τα περισσότερα review το πολύ 4-5 ημέρες βγάζουν τις εντυπώσεις τους.

Εμένα προσωπικά το λευκό ψυχρό το προτιμώ από οτιδήποτε άλλο πχ το θερμό που κιτρινίζει και μου φάνηκε εξαιρετική η οθόνη συνολικά.

Τώρα αν θα το τιμήσω είναι αλλού παπά ευαγγέλιο, πάντως μου έκανε θετική εντύπωση συνολικά.

 

Να το πάρεις αδερφέ! Θα τα ξεχάσεις όλα τ' άλλα μετά από αυτό!

Πολύ σωστό αυτό που λες με τα reviews! Μια καλή αξιολόγηση πρέπει είναι τουλάχιστον μετά από 10-15 μέρες δοκιμή και όχι όσο τους στέλνουν οι εταιρείες τα τάμπλετ για δοκιμή, που μπορεί να είναι και ένα Σαβ/κο! Αυτός μετά από ένα μήνα που το έχει, όντως η γνώμη του μετράει παραπάνω.

Και γω έχω μια τρέλα με το θερμό λευκό και μάλιστα έχω γυρίσει άπειρες συσκευές που μου έχουν έρθει με κίτρινες οθόνες (είδικά iPhone, iPad, αλλά και το τελευταίο TabS)! Κατέληξα σε κινητό και τάμπλετ Sony γιατί έχουν ψυχρό λευκό, αλλά έχουν ρε αδερφέ και επιλογή, αν σου βαρέσει στο κεφάλι, να την κάνεις όσο ....κατουρημένη θες την οθόνη! :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το φανταζεστε με 8.4 οθονη, τα κουμπια στο bezzel και με 350 ppi;;;; Αν ηταν ευσι θα το ειχα παρει ηδη!! !

 

Samsung tab Pro. 8.4 φίλε μου ...με δυο κατοστάρικα έκανα την καλύτερη ίσως κίνηση πριν δυο μήνες με snapdragon 800,... απόλαυση στα παιχνίδια wdhd οθονάρα με μια λέξη....εξαιρετικό!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

ο μοναδικος λογος που δεν το παιρνω, ειναι η μπαταρια!! !το μηχανημα που θα παρω θελω να βγαζει τουλαχιστον 9 ωρες σερι με οθονη ανοιχτη...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...