Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν τα λέγαμε μερικοί πως είναι καλό να περιμένετε λίγο και να μην είστε από τους πρώτους που θα το πάρετε..... δεν μας ακούσατε!!

Άρχισαν πολλοί χρήστες στα φόρουμ της Sony και διαμαρτύρονται για μια ροζ (ή πράσινη) σκιά που εμφανίζεται στις φωτογραφίες!

Μακάρι να είναι θέμα software και όχι hardware, αλλά όπως και να έχει πρέπει η sony να το κοιτάξει!

(Βέβαια τόσο καιρό ΔΕΝ έχει δώσει ΚΑΜΙΑ σημασία στο ""η κάμερα δεν είναι διαθέσιμη" που πετάει μερικές φορές στο Ζ1 compact, αλλά τέλος πάντων!)

Περισσότερα εδώ ----->>> http://www.xperiablog.net/2014/10/27/xperia-z3-owners-reporting-issues-with-pink-shading-in-pictures/

 

Τωρα μόλις τραβηξα 2 φωτογραφίες και δεν παρατήρησα αυτο το φαινόμενο τοσο έντονα οσο στο link που μας έδωσες.

 

Στην πρώτη φωτογραφία στο Souper Auto στα 8 mp δεν φαίνεται τιποτα απο αυτά,

http://2imgs.com/a35c7a5083

 

Στη δευτερη εικόνα στα 20,7 mp και χωρις να πειράξω καμια ρύθμιση, φαινόταν μεν πιο φωτεινά στο κέντρο αλλα προς το λευκό και οχι τοσο προς το ροζ οσο στις φωτογραφίες που έδειξες.

http://2imgs.com/d42b0d27f4

 

Μου φαίνεται οτι υπερβάλουν αυτοί που ανέβασαν τις φωτογραφίες εκτός αν ρύθμισαν τοσο πολύ ψηλά το ISO και φαινόταν τόσο ροζ.

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις το παρατήρησα και εγώ στο μεγάλο,ένα ελαφρύ μωβ λεκέ σε απόλυτη λευκή επιφάνεια πχ όταν τραβάω φωτό στο ταβάνι του σπιτιού. :worry::wacko:

Μάλιστα όταν εστιάζω χωρίς να πάρω φωτό το ίδιο μωβ πέπλο βλέπω.

Όπως στην δεύτερη φωτό που παράθεσε το παιδί πάνω μόνο που ειναι στο αυτόματο και στα 8

Το "καλό"ότι το κινητό θα πάρει πόδι έως Παρασκευή διότι περιμένω αντικαταστάτη αύριο-μεθαύριο αλλά πλέον αρχίζω και ανησυχώ.:cry:

 

Για ψαχτείτε περισσότεροι είτε με το μικρό είτε το μεγάλο.

 

Εδώ τα δικά μου

http://s26.postimg.org/nid5m5u2h/image.jpg

http://s26.postimg.org/fqwfnlpx5/image.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια στο δικο μου compact παντως τελειωνει πολυ γρηγορα ακομα και στην αναμονη. Οταν το πηρα κρατησε 3 ωρες οθονη με 59% και στη πρωτη φορτιστη 6 ωρες οθονη και κλησεις 2 ωρες και τα παντα ενω τωρα στις υπολοιπες 4-5 φορτισεις κραταει 4 ωρες με το ζορι χωρις πειραγμα και χωρις πολλες κλησεις.

 

 

Επισης για να παει απο το 99% ενω ειναι ανοικτο στο 100% μου κανει 17 λεπτα ενω οταν ειναι κλειστο μια φορα που το δοκιμασα εκανε απο το 99% 45 λεπτα, ελεος.

 

Λεω μηπως εχει θεμα ο φορτιστης και μου εσκισε την μπαταρια. Γενικα μετα την δευτερη φορτιση η μπαταρια κατεβαινει αερα πατερα και χωρις να το δουλευω πολυ (το δουλευα πολυ χαλαρα στην αρχη για να δω την μπαταρια).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κολλήσει μόνιμα κάποια εφαρμογή στο παρασκήνιο να δουλεύει all the time και να ρουφάει την μπαταρία.

Είτε δεν έχει κάτσει καλά είτε περίεργη και κακογραμμένη

Θα σου πρότεινα να κανεις ένα hard reset,βάλε μετά κάποιες πολύ βασικές εφαρμογές και παρακολουθα το.

Εάν εξακολουθεί τα ίδια,φρόντισε με δεύτερο φορτιστή και αν τα ίδια μέσω pc companion κάνε επιδιόρθωση και επανεγκατάσταση λειτουργικού και βλέπουμε.

Δεν ειναι φυσιολογική η συμπεριφορά του.

Υπόψη η μπαταρία για να έχει την μέγιστη απόδοση θέλει οι 4-5 πρώτες φορτίσεις να ειναι πλήρης χωρίς διακοπή πχ από 10 έως 100% και ούτε ενδιάμεσα να χρησιμοποιείς το κινητό παρά μόνο αν σε πάρουν που και εκεί θα μιλήσεις με φειδω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογη οχι δεν εχει κολλησει, μαλλον θα δοκιμασω με αλλο φορτιστη. Οι φορτισεις στο compact ποσο κρατανε περιπου με τον μανισιο φορτιστη?

 

 

Παντα φορτιζω πληρως και εχω απενεργοποιησει και απεγκαταστησει ενα σωρο bloat.

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογη οχι δεν εχει κολλησει, μαλλον θα δοκιμασω με αλλο φορτιστη. Οι φορτισεις στο compact ποσο κρατανε περιπου με τον μανισιο φορτιστη?

 

 

Παντα φορτιζω πληρως και εχω απενεργοποιησει και απεγκαταστησει ενα σωρο bloat.

 

Παίζει να έχεις απενεργοποιήσει κάτι βασικό και να ψάχνει το σύστημα να το εκκινήσει και γι'αυτό πέφτει η μπαταρία?

Rogers
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρατήρησα και εγώ στο μεγάλο,ένα ελαφρύ μωβ λεκέ σε απόλυτη λευκή επιφάνεια πχ όταν τραβάω φωτό στο ταβάνι του σπιτιού. :worry::wacko:

Μάλιστα όταν εστιάζω χωρίς να πάρω φωτό το ίδιο μωβ πέπλο βλέπω.

Όπως στην δεύτερη φωτό που παράθεσε το παιδί πάνω μόνο που ειναι στο αυτόματο και στα 8

Το "καλό"ότι το κινητό θα πάρει πόδι έως Παρασκευή διότι περιμένω αντικαταστάτη αύριο-μεθαύριο αλλά πλέον αρχίζω και ανησυχώ.:cry:

 

Για ψαχτείτε περισσότεροι είτε με το μικρό είτε το μεγάλο.

 

Εδώ τα δικά μου

http://s26.postimg.org/nid5m5u2h/image.jpg

http://s26.postimg.org/fqwfnlpx5/image.jpg

 

Αμα σου βγάζει στο αυτόματο στα 8 τοτε καλά κάνεις και το στέλνεις πίσω.

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

Αμα σου βγάζει στο αυτόματο στα 8 τοτε καλά κάνεις και το στέλνεις πίσω.

Έτσι κι αλλιώς θα έφευγε λόγω καμένων pixel.

Ο αντικαταστάτης του φοβάμαι να ειναι νορμαλ με pixel αλλά να έχω με το ροζ στην κάμερα.

Εδώ και στο forum της Sony υπάρχουν πολλές αναφορές(έγραψα και εγώ)

http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z3-Z3-Dual/Pink-spot-with-xperia-z3-camera/m-p/839421#U839421

Και για το μικρό εξίσου έχει δικό του ξεχωριστό νήμα με το ίδιο θέμα

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα που υπαρχει με την καμερα το προσεξα και πραγματι υπαρχει και στο δικο μου Ζ3. Οχι ομως στο χαλι που εχουν καποια αλλα Ζ3-Z3c. Kαλα εκαναν και εγραψαν για το προβλημα μπας και το διορθωσουν.

Νομιζω ειναι θεμα software, εβγαλα τωρα καποιες δοκιμαστικα σε πολυ κοντινο θεμα με φλαςκαι βλεπω οτι το ''ροζ'' δεν δεν ειναι στο κεντρο αλλα στα ακρα. Στις μακρινες ειναι και σε εμενα στο κεντρο. Για καντε δοκιμες σε μακρινα λευκα και κοντινα λευκα με φλας.

Παντος, εδειξα το απογευμα σε φιλους καποια δειγματα με λευκα θεματα στο κεντρο (φλυτζανι απο καφε) και ρωτησα αν βλεπουν τιποτα παραξενο στο κεντρο της φωτογραφιας (στο ροζ δηλαδη) , η απαντηση ηταν ''τιποτα'' και αν δεν τους ελεγα για το προβλημα δεν θα το καταλαβαιναν.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα που υπαρχει με την καμερα το προσεξα και πραγματι υπαρχει και στο δικο μου Ζ3. Οχι ομως στο χαλι που εχουν καποια αλλα Ζ3-Z3c. Kαλα εκαναν και εγραψαν για το προβλημα μπας και το διορθωσουν.

Νομιζω ειναι θεμα software, εβγαλα τωρα καποιες δοκιμαστικα σε πολυ κοντινο θεμα με φλαςκαι βλεπω οτι το ''ροζ'' δεν δεν ειναι στο κεντρο αλλα στα ακρα. Στις μακρινες ειναι και σε εμενα στο κεντρο. Για καντε δοκιμες σε μακρινα λευκα και κοντινα λευκα με φλας.

Παντος, εδειξα το απογευμα σε φιλους καποια δειγματα με λευκα θεματα στο κεντρο (φλυτζανι απο καφε) και ρωτησα αν βλεπουν τιποτα παραξενο στο κεντρο της φωτογραφιας (στο ροζ δηλαδη) , η απαντηση ηταν ''τιποτα'' και αν δεν τους ελεγα για το προβλημα δεν θα το καταλαβαιναν.

 

Καλά,ορισμένες φορές απο αυτά που διαβάζουμε η αυθυποβολή ενεργοποιείται και βλέπουμε ό,τι θέλουμε να δούμε!!! :D

Rogers
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια στο δικο μου compact παντως τελειωνει πολυ γρηγορα ακομα και στην αναμονη. Οταν το πηρα κρατησε 3 ωρες οθονη με 59% και στη πρωτη φορτιστη 6 ωρες οθονη και κλησεις 2 ωρες και τα παντα ενω τωρα στις υπολοιπες 4-5 φορτισεις κραταει 4 ωρες με το ζορι χωρις πειραγμα και χωρις πολλες κλησεις.

 

 

Επισης για να παει απο το 99% ενω ειναι ανοικτο στο 100% μου κανει 17 λεπτα ενω οταν ειναι κλειστο μια φορα που το δοκιμασα εκανε απο το 99% 45 λεπτα, ελεος.

 

Λεω μηπως εχει θεμα ο φορτιστης και μου εσκισε την μπαταρια. Γενικα μετα την δευτερη φορτιση η μπαταρια κατεβαινει αερα πατερα και χωρις να το δουλευω πολυ (το δουλευα πολυ χαλαρα στην αρχη για να δω την μπαταρια).

 

Βαλε φωτο απο χρηση μπαταριας και αναλυση της να δουμε

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά. Από UK το δικό μου και έχει. Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ στα Αγγλικά. Υπάρχει μόνο το θέμα των ειδικών χαρακτήρων στα SMS. Διάβασε πιο πίσω και θα δεις.

Να ρωτήσω κατι τα ευρωπαϊκά εχουν ελληνικη γλώσσα ή οχι;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δες τρεις τεσσερις σελιδες πισω

Οκ,ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι κανονικά. Από UK το δικό μου και έχει. Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ στα Αγγλικά. Υπάρχει μόνο το θέμα των ειδικών χαρακτήρων στα SMS. Διάβασε πιο πίσω και θα δεις.

Ναι,τα είδα.Ρε παιδιά το ροζ στις φωτογραφίες δεν το αντιλαμβάνομαι σε αυτές που ανεβαζετε

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα λέγαμε μερικοί πως είναι καλό να περιμένετε λίγο και να μην είστε από τους πρώτους που θα το πάρετε..... δεν μας ακούσατε!!

Άρχισαν πολλοί χρήστες στα φόρουμ της Sony και διαμαρτύρονται για μια ροζ (ή πράσινη) σκιά που εμφανίζεται στις φωτογραφίες!

Μακάρι να είναι θέμα software και όχι hardware, αλλά όπως και να έχει πρέπει η sony να το κοιτάξει!

(Βέβαια τόσο καιρό ΔΕΝ έχει δώσει ΚΑΜΙΑ σημασία στο ""η κάμερα δεν είναι διαθέσιμη" που πετάει μερικές φορές στο Ζ1 compact, αλλά τέλος πάντων!)

Περισσότερα εδώ ----->>> http://www.xperiablog.net/2014/10/27/xperia-z3-owners-reporting-issues-with-pink-shading-in-pictures/

 

Έχουμε πει οχτακόσιες φορές για τους κινδύνους που εγκυμονεί το να γίνεσαι ηθελημένα beta tester αγοράζοντας μια συσκευή όταν πρωτοκυκλοφορεί. Όχι όμως, αυτοί εκεί, να το πάρουν αν γίνεται και πριν κυκλοφορήσει επίσημα, μπας και πουλήσουν λίγο περισσότερη μούρη στις παρέες και στα φόρουμ... Ηθελέστα και παθέστα λένε στο χωριό μου... :shifty:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει οχτακόσιες φορές για τους κινδύνους που εγκυμονεί το να γίνεσαι ηθελημένα beta tester αγοράζοντας μια συσκευή όταν πρωτοκυκλοφορεί. Όχι όμως, αυτοί εκεί, να το πάρουν αν γίνεται και πριν κυκλοφορήσει επίσημα, μπας και πουλήσουν λίγο περισσότερη μούρη στις παρέες και στα φόρουμ... Ηθελέστα και παθέστα λένε στο χωριό μου... :shifty:

 

Εμένα που χάλασε η συσκεύη μου προχθές και δεν έχω άλλη και πρέπει να πάρω μια μέσα στις επόμενες 4-5 μέρες,τι να κάνω?? Να μην το πάρω? Να πάρω κάποιο άλλο?? :wacko::confused:

Rogers
Link to comment
Share on other sites

και επιπλεον, αν ολοι κανουν αυτο που λες φιλε panoz75, ποτε περιμενεις να πουληθουν οι συσκευες ωστε να ερθουν οι επομενες παρτιδες? αφου θα περιμενει ο ενας τον αλλο να αγορασει τα πρωτα αποθεματα και απλα θα μενουν ολα απουλητα στα ραφια...:lol:

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογη οχι δεν εχει κολλησει, μαλλον θα δοκιμασω με αλλο φορτιστη. Οι φορτισεις στο compact ποσο κρατανε περιπου με τον μανισιο φορτιστη?

 

 

Παντα φορτιζω πληρως και εχω απενεργοποιησει και απεγκαταστησει ενα σωρο bloat.

 

Οι δικες μου φορτίσεις με τον μανισιο κρατάνε περίπου 2,5 ωρες. Θα σου πρότεινα ομως να μην το φορτιζεις απευθείας σε οικιακό ρεύμα αλλα πάνω σε πρίζα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

και επιπλεον, αν ολοι κανουν αυτο που λες φιλε panoz75, ποτε περιμενεις να πουληθουν οι συσκευες ωστε να ερθουν οι επομενες παρτιδες? αφου θα περιμενει ο ενας τον αλλο να αγορασει τα πρωτα αποθεματα και απλα θα μενουν ολα απουλητα στα ραφια...:lol:

Εννοείται ότι κάποιοι θα πάρουν τις πρώτες παρτίδες. Άλλο όμως να βιαστεί κάποιος που δεν ξέρει τι παίζεται, άλλο κάποιος που ξημεροβραδιάζεται στα φόρουμ και ξέρει 2-3 πράγματα παραπάνω. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο είμαι πεπεισμένος ότι βιάζονται να αγοράσουν για να πουλάνε μούρη. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι κάποιοι θα πάρουν τις πρώτες παρτίδες. Άλλο όμως να βιαστεί κάποιος που δεν ξέρει τι παίζεται, άλλο κάποιος που ξημεροβραδιάζεται στα φόρουμ και ξέρει 2-3 πράγματα παραπάνω. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο είμαι πεπεισμένος ότι βιάζονται να αγοράσουν για να πουλάνε μούρη. :rolleyes:

Υπάρχει και το DOA όμως σε περίπτωση ελλατωματικου.

Κανεις έτσι κι αλλιώς δεν σου εγγυάται ότι μετά 1-2 μήνες κυκλοφορία μπορεί να μην πέσεις σε σκαρτη παρτίδα :rolleyes:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι κάποιοι θα πάρουν τις πρώτες παρτίδες. Άλλο όμως να βιαστεί κάποιος που δεν ξέρει τι παίζεται, άλλο κάποιος που ξημεροβραδιάζεται στα φόρουμ και ξέρει 2-3 πράγματα παραπάνω. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο είμαι πεπεισμένος ότι βιάζονται να αγοράσουν για να πουλάνε μούρη. :rolleyes:

Υπαρχει και η αλλη περιπτωση, να βαλουν ολα τα ποιοτικα καλουδια στην/ς πρωτες φουρνιες για να γραφτουν τα καλυτερα στα site και στα φορουμ και μετα να βαλουν αλλης χειροτερης ποιοτητας. Το εχουμε δει και αυτο το εργο σε αρκετους κατασκευαστες, κατι με καμερες θυμαμαι, κατι με οθονες θυμαμαι, ο αλλος γραφει οτι εχει καμερα της sony και εχει καμερα της Sunny κλπ..... ονοματα δεν λεμε ;)

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η αλλη περιπτωση, να βαλουν ολα τα ποιοτικα καλουδια στην/ς πρωτες φουρνιες για να γραφτουν τα καλυτερα στα site και στα φορουμ και μετα να βαλουν αλλης χειροτερης ποιοτητας. Το εχουμε δει και αυτο το εργο σε αρκετους κατασκευαστες, κατι με καμερες θυμαμαι, κατι με οθονες θυμαμαι, ο αλλος γραφει οτι εχει καμερα της sony και εχει καμερα της Sunny κλπ..... ονοματα δεν λεμε ;)

 

Εδώ στο g2 το πρώτο δίμηνο ολα άψογα μετά σε νέες παρτίδες από το πουθενά προβλήματα με gps,καπάκια που τρίζουν από νέους κατόχους και αναρωτιόμασταν όλοι στην αρχή που πήραμε "διαφορετικά τηλέφωνα έχουμε":blink:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβος Αλεξ. Το εχουμε δει το εργο αυτο απο αρκετους μεγαλους κατασκευαστες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...