Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναμονή λοιπόν.. πάντως και με αυτήν, η μπαταρία μου είναι πολύ καλή.

 

μωρε καλη ειναι, σαν την 4.4.4 δεν ειναι..ειδικα αν εχεις εφαρμογες οπως fb,viber Κτλ που τρωνε λογω δικτυων. Θα δεις τη διαφορα με την αναβαθμιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον εκανα καθαρη εγκατασταση μεσω PC Companion και τωρα προσπαθω να το στρωσω, απενεργοποιωντας αχρηστες εφαρμογες, εισαγοντας κωδικους, αγαπημενα κτλ..ολα καλα αλλα το προβλημα με τα γραπτα μηνυματα παραμενει, απλα δεν στελνει. "Αδυνατη η αποστολη" μου βγαζει, ισως φταιει ο παροχος? Μηπως με την επαναφορα των επαφων, πειραχτηκαν τιποτα δεδομενα ή απλα αλλαξε ο τροπος που το τηλεφωνο βλεπει πλεον τις επαφες και δεν τις αναγνωριζει? (πολυ παλιο προβλημα αυτο αν θυμαται κανεις ;) ) Εχω ελεγξει και τις ρυθμισεις μηνυματων, δεν βλεπω κατι. Δεν ξερω ισως θα πρεπει να παω σε καποιο καταστημα να το δουν τα παιδια.

 

Τωρα για μπαταρια, θα δω τις επομενες μερες πως θα τρεξει το λογισμικο σε σχεση με το προηγουμενο..παντως ναι, τα πρωτα δειγματα της καμερας στο αυτοματο, ειναι καλυτερα σε σχεση με πριν και αυτο μετραει για εμενα γιατι την καμερα την χρησιμοποιω αρκετα!

 

το θυμαμαι το προβλημα αλλα τωρα δεν ειχα θεμα. Εκανες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μαζι με την καινουρια εγκατασταση?

Μηπως εφαγε καμια ηττα η σιμ σου και γιαυτο δεν φευγουν? (μηπως εχεις καμια φραγη κτλ?)

Επισης στις ρυθμισεις των ΣΜΣ εχει κατω κατω αριθμο κεντρου? αν ναι ειναι σωστο?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες το πήρε η ανιψιά μου σε πορτοκαλί (τρομερό χρώμα) και έχει vodafone αλλά δεν παίζουν τα data. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνει? Της ήρθαν 2 μηνύματα με ρυθμίσεις και ενώ περάστηκαν (έκανε επανεκκίνηση), δε γίνεται τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το πήρε η ανιψιά μου σε πορτοκαλί (τρομερό χρώμα) και έχει vodafone αλλά δεν παίζουν τα data. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνει? Της ήρθαν 2 μηνύματα με ρυθμίσεις και ενώ περάστηκαν (έκανε επανεκκίνηση), δε γίνεται τίποτα.

 

στις ρυθμισεις, στο "ασυρματο και δικτυα" πας περισσοτερα και κατω κατω λεει ρυθμισεις ιντερνετ, πατας εκει και ερχονται..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμισεις, στο "ασυρματο και δικτυα" πας περισσοτερα και κατω κατω λεει ρυθμισεις ιντερνετ, πατας εκει και ερχονται..

 

Νίκο επίσης στις ρυθμίσεις κλήσεων, έχω ενεργοποιημένο το "Εξάλειψη θορύβου μικροφώνου" και τα δύο τελευταία απενεργοποιημένα. Ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως με ΟΤΑ δεν τα χάνει. Πάντα όμως με την επιφύλαξη να έχει αλλάξει κάτι.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως με ΟΤΑ δεν τα χάνει. Πάντα όμως με την επιφύλαξη να έχει αλλάξει κάτι.

 

Ok, ο τολμων νικα, με το που θα βγει θα το ρισκαρω. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως απο την 5.0.2 σε 5.1.1 μου τα εσβησε ολα με ΟΤΑ , και ρουτ και recovery. τωρα να εγινε αυτο επειδη αλλαξε και το δευτερο νουμερο (απο 5.0 σε 5.1) δεν το ξερω. ισως τωρα που ειναι μικρο το update να τα κραταει. ειδωμεν...

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο επίσης στις ρυθμίσεις κλήσεων, έχω ενεργοποιημένο το "Εξάλειψη θορύβου μικροφώνου" και τα δύο τελευταία απενεργοποιημένα. Ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις ?

 

αυτες ειναι. ο θορυβος υποτιθεται οτι μειωνει τους εξωτερικους ηχους και απομονωνει μονο τη φωνη σου ωστε να σε ακουνε καλυτερα, δεν εχω κανει τεστ να δω αν λειτουργει, αλλα το εχω ενεργο. θεωρητικα σε χωρους με φασαρια πρεπει να κανει δουλεια.

Οσο για τις 2 τελευταιες, η 1η δεν ξερω αν προσφερει κατι, την εχω κλειστη, η 2η θα κανει τους συνομιλητες σου να ακουγονται σα μαστουρωμενοι, οποτε το αφηνεις σιγουρα κλειστο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το θυμαμαι το προβλημα αλλα τωρα δεν ειχα θεμα. Εκανες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μαζι με την καινουρια εγκατασταση?

Μηπως εφαγε καμια ηττα η σιμ σου και γιαυτο δεν φευγουν? (μηπως εχεις καμια φραγη κτλ?)

Επισης στις ρυθμισεις των ΣΜΣ εχει κατω κατω αριθμο κεντρου? αν ναι ειναι σωστο?

 

Εκανα επαφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και τα μηνυματα φευγουν και ερχονται κανονικα (οποτε δεν υπαρχει θεμα με ΣΙΜ/φραγη). Η επαναφορα αργησε αρκετα (περιπου 10 λεπτα) και υστερα το κινητο ηθελε στησιμο απο την αρχη (σα να εκανα clean istall μου φανηκε). Μολις εκανα επαναφορα εικονων, βιντεο και επαφων απο το PC Companion, το προβλημα επανηλθε. Οποτε ξαναεκανα επαναφορα ρυθμισεων και το αφησα ετσι. Δηλαδη τωρα ναι μεν εχω SMS αλλα δεν εχω που να τα στειλω :lol: Οποτε ή θα τις περασω 1-1 τις επαφες χειροκινητα ή κανω κατι λαθος...σευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και την συνολικη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και τα μηνυματα φευγουν και ερχονται κανονικα (οποτε δεν υπαρχει θεμα με ΣΙΜ/φραγη). Η επαναφορα αργησε αρκετα (περιπου 10 λεπτα) και υστερα το κινητο ηθελε στησιμο απο την αρχη (σα να εκανα clean istall μου φανηκε). Μολις εκανα επαναφορα εικονων, βιντεο και επαφων απο το PC Companion, το προβλημα επανηλθε. Οποτε ξαναεκανα επαναφορα ρυθμισεων και το αφησα ετσι. Δηλαδη τωρα ναι μεν εχω SMS αλλα δεν εχω που να τα στειλω :lol: Οποτε ή θα τις περασω 1-1 τις επαφες χειροκινητα ή κανω κατι λαθος...σευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και την συνολικη βοηθεια!

 

Παιδες, εγω ενα πραγμα εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια που ισχυει παντου, pc, κινητα, και οτιδηποτε προγραμματιζεται.

Οτι αν επαναφερεις back up επαναφερεις και σφαλματα, πιθανον..

Γιαυτο οταν λεω καθαρη εγκατασταση εννοω το εξης:

Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων με διαγραφη ολων (αρχεια κτλ), εγκατασταση νεας εκδοσης ή επανεγκατασταση υπαρχουσας και τελος ξανα μια επαναφορα αν και δεν το θεωρω απαραιτητο.

 

Οσο για τα back up,το pc companion επαναφερει και ρυθμισεις αν θες, εγω χρησιμοποιω το myphone explorer, εφαρμογη που ηταν για τα ericsson ισως απο το 2006 δε θυμαμαι αλλα θυμαμαι οτι εχω back up απο Τ68 και Ζ600!!

Απο εκει και περα αυτη η εφαρμογη παιζει σε ολα τα ανδροιδ και με βολευει γιατι παιρνω back Up ΣΜΣ και ημερολογιου (δε θελω να συγχρονιζω στη google) καθως και αρχειο κλησεων, και μπορω να τα ριξω σε οποιοδηποτε ανδροιδ.

 

Ειναι το μονο back up Που παιρνω, και παρολα αυτα παλια μου εχει κανει το εξης προβλημα: σε λιστα κλησεων ανω τον 500 κλησεων στην επαναφορα δεν μπορουσε να τη διαβασει το κινητο και με κανεναν τροπο δεν δουλευε, αλλα ουτε και λειτουργουσαν οι προσφατες κλησεις, παρα μονο με επαναφορα του κινητου και μη επαναφορα του back up, πλεον βλεπω οτι και με 1500 κλησεις που φερνει δεν εχει θεμα, αλλα κατι αντιστοιχο μπορει να συνεβη με τα ΣΜΣ σου αν και δεν ξερω ποσο εχει σχεση..

Αυτα απο εμενα για το τι εννοουμε καθαρη εγκατασταση και επαναφορα back up..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ειναι η αμεσως προηγουμενη απο την 200. αγνωστο γιατι δεν σου εμφανιζει ουτε στο pc companion, αφου εχει βγει περιπου για ολες τις χωρες.

 

Κι εμενα αυτη μου βγαζει (xperia Z3), νομιζω το τηλ μου ειναι απο Βελγιο, εχουμε μηπως την ολικη λιστα με τις ενημερωσεις σε καθε χωρα? Το εψαξα google αλλα δεν βρηκα, καπου καποιος καποτε την ειχε ανεβασει

 

Ειμαι ακομα σε kit kat , να περιμενω και την 200 η την 236 ή εχει φτιαξει η μπαταρια απο την 546?

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα αυτη μου βγαζει (xperia Z3), νομιζω το τηλ μου ειναι απο Βελγιο, εχουμε μηπως την ολικη λιστα με τις ενημερωσεις σε καθε χωρα? Το εψαξα google αλλα δεν βρηκα, καπου καποιος καποτε την ειχε ανεβασει

 

Ειμαι ακομα σε kit kat , να περιμενω και την 200 η την 236 ή εχει φτιαξει η μπαταρια απο την 546?

 

Στην 200 φτιαχνει. το εχεις βαλει στο pc companion?εμενα με wifi δεν μου ελεγε για την .200 αλλα για την προηγουμενη και μολις το συνεδεσα και ειχε ερθει βεβαια μου την εδειξε, αλλα μονο το pc companion.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στην 200 φτιαχνει. το εχεις βαλει στο pc companion?εμενα με wifi δεν μου ελεγε για την .200 αλλα για την προηγουμενη και μολις το συνεδεσα και ειχε ερθει βεβαια μου την εδειξε, αλλα μονο το pc companion.

 

Ναι απο pc companion...γενικα παντα επαιρνα τις ενημερωσεις τελευταιος και καταιδρωμενος... :cry:

 

Αρα περιμενω ακομα...αλλωστε οπου να ναι θα το στειλω πανω για τα θεματα που χω αναφερει οποτε θα μου περασουν την αναβαθμιση αυτοι....

 

Ερωτηση πως μπορουμε να αλλαξουμε την μαμα ROM και να βαλουμε αλλης χωρας γινεται?? (για να ερχονται πιο γρηγορα οι αναβαθμισεις) Ειναι ευκολο, χανουμε εγγυηση?

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο pc companion...γενικα παντα επαιρνα τις ενημερωσεις τελευταιος και καταιδρωμενος... :cry:

 

Αρα περιμενω ακομα...αλλωστε οπου να ναι θα το στειλω πανω για τα θεματα που χω αναφερει οποτε θα μου περασουν την αναβαθμιση αυτοι....

 

Ερωτηση πως μπορουμε να αλλαξουμε την μαμα ROM και να βαλουμε αλλης χωρας γινεται?? (για να ερχονται πιο γρηγορα οι αναβαθμισεις) Ειναι ευκολο, χανουμε εγγυηση?

 

εννοειται οτι γινεται και δεν χανεις εγγυηση οπως μπορει να συμβει με samsung και LG.

Αυτο που χρειαζεσαι ειναι το flashtool, μια rom και οδηγιες..αν εχεις ορεξη στα γραφω, ρομ εχω τη δικη μου που παιρνει τα updates στην εβδομαδα απο την 1η μερα που βγαινουν αλλα την εχω σε 4.4.4 και απο εκει αναβαθμιζω, καθως την ηθελα για να γυρισω πισω οταν βγηκε η 5.. μπορεις να βρεις και 5αρες ομως κατευθειαν.απλα θα κανεις ενα update λιγοτερο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι γινεται και δεν χανεις εγγυηση οπως μπορει να συμβει με samsung και LG.

Αυτο που χρειαζεσαι ειναι το flashtool, μια rom και οδηγιες..αν εχεις ορεξη στα γραφω, ρομ εχω τη δικη μου που παιρνει τα updates στην εβδομαδα απο την 1η μερα που βγαινουν αλλα την εχω σε 4.4.4 και απο εκει αναβαθμιζω, καθως την ηθελα για να γυρισω πισω οταν βγηκε η 5.. μπορεις να βρεις και 5αρες ομως κατευθειαν.απλα θα κανεις ενα update λιγοτερο.

Έχω το μεγάλο Ζ3 δλδ, αν μπορείς βοηθα γιατί δεν σκαμπαζω από ρουτ και αλλαγή ρομ... Καλύτερα η 4.4.4 που αν δεν μ'αρεσει η λολι να ξαναγυρισω! Thanks!

 

ΥΓ Ένα ένα τα βηματακια ε, μην το κάψω και δεν έχω τηλ μετά :D

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Από τις 232 που κυκλοφορούν, έχει καμία θέμα με ελληνικά πχ σε μηνυματα κλπ, ή ειναι ολες κομπλέ, γνωρίζουμε τίποτα?

Μόλις πέρασα την 232. Τι πρόβλημα εννοείς με τα μηνύματα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το μεγάλο Ζ3 δλδ, αν μπορείς βοηθα γιατί δεν σκαμπαζω από ρουτ και αλλαγή ρομ... Καλύτερα η 4.4.4 που αν δεν μ'αρεσει η λολι να ξαναγυρισω! Thanks!

 

ΥΓ Ένα ένα τα βηματακια ε, μην το κάψω και δεν έχω τηλ μετά :D

 

http://forum.xda-developers.com/z3-compact/general/list-stock-firmwares-d5803-d5833-t2906706

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα παραπάνω το Ζ3 έχω όχι το compact!

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την 232. Τι πρόβλημα εννοείς με τα μηνύματα;

Αν είχα διαβάσει καλά, κάποιες είχαν θέμα με τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα διαβάσει καλά, κάποιες είχαν θέμα με τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα ?

Με το chomp SMS που χρησιμοποιώ δεν έχω θέμα. Την μανίσια εφαρμογή δεν την χρησιμοποιώ γιατί ούτως ή άλλως δεν έχω 160 χαρακτήρες σε αυτή

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα παραπάνω το Ζ3 έχω όχι το compact!

 

Η διαδικασία είναι η ίδια. Γιατί όμως δεν ποστάρεις στο thread του Ζ3;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι προβλημα του κινητου. εχεις ενεργο τον εξυπνο χειρισμο κλησεων, οπου απανταει μονο του μολις βαλεις το κινητο στο αυτι, οποτε στο γυρναει αυτοματα στην αναμονη. πηγαινει ρυθμισεις,κλησεις και κλειστο

 

Είσαι γάτος! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...